اینده بیوتکنولوژی در ایران

226

New member
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور:
مشکل کشورهای نفتی نیاز نداشتن به دانشگاه است

» سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري ايران
کد خبر: 94032413735
یکشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۳
1429605936308_hamidreza dastjerdi -6.JPG
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور گفت: مشکل کشورهای نفتی آن است که نیازی به دانشگاه ندارند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، دکتر سورنا ستاری در بازدید از گروه صنعتی سایپا و مرکز تحقیقات و نوآوری این شرکت خودروساز، با تاکید بر ضرورت بهره‌گیری صنایع کشور از بستر اقتصاد دانش‌بنیان، گفت: با اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، زمینه بسیار مناسبی برای حمایت از این شرکت‌ها با حمایت دولت و به ویژه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد شده که بهره‌گیری صنعت خودرو از این بستر تا کنون به خوبی محقق نشده است.

وی افزود: تسهیلات این قانون برای تولیدکنندگان دانش بنیان بسیار جذاب است، زیرا از معافیت‌های مالیاتی و وام‌ها و تسهیلات گمرکی می‌توانند بهره‌مند شوند.

ستاری با اشاره به این‌که سازوکار پیوستن به چنین برنامه‌هایی برای صنایع دشوار نیست، بیان کرد: تا کنون بیش از 1500 شرکت از این امکان بهره‌مند شده و دانش‌بنیان شده‌اند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت تسلط بر فناوری و توجه به تعامل بخش صنعت با دانشگاه، افزود: سال‌های پیش از انقلاب اسلامی، تجهیزات بسیار خوبی در اختیار کشور ما قرار می‌گرفت که به طور مثال در حوزه دفاعی، کشورمان بر همین مبنا در منطقه حرف اول را می‌زد؛ اما به‌ محض این‌که قطعات این صنایع از خارج تامین نشد، دچار مشکلات بسیاری شدیم.

226

New member
اینم شاهدی در تایید صحبت های برادر عزیزمون آقا علیرضا
جدا مایه تاسف هست که معاون رییس جمهور مجبوره چنین حقایق تلخی رو بازگو کنه

vet lab sciences

New member
اگرچه دولت و مجلس رسما در تصویب بودجه نقش دارند اما اگر همین مقام رهبری که فرمانده کل قوا هستند و قطعا و یقینا این رقم بودجه با تایید ایشون به تصویب می رسه، اشاره کنند، مطمئنا بودجه نهادهای نظامی کاهش خواهد یافت و یا در نهایت افزایشی نخواهد داشت.

gmas_military_budget_(iran-1394).jpg

سال آینده یعنی همین سال 94

226

New member
بودجه نظامی و دفاعی کشور و افزایش اون هیچ ارتباطی با بودجه تحقیقاتی کشور و وضعیت علوم پایه نداره
این قیاس مع الفارغ است.
شما اگر به بودجه دفاعی ایالات متحده نگاه کنید هر ساله داره به بودجه نظامیش افزوده میشه
خوب کاملا طبیعی هست که کشوری هم مثل ایران با توجه به موقعیت استراتژیک و تهدیداتی که متوجهش هست بودجه نظامیش افزایش پیدا کنه و باید این مهم انجام بپذیره.
عنایت بفرمایید که بخش زیادی از ضعف ما در علوم پایه ریشه فرهنگی در بین مردم ما حتی قشر تحصیل کرده داره.
همون طور که در پست های قبلیم به عرضتون رسوندم اگر ی بچه دبیرستانی بگه می خوام دانشگاه شیمی یا ریاضی یا زیست بخونم اگر بهش نخندند یا تحقیرش نکن میگن تو هدفت پزشکی یا مهندسی برق باشه اگر اونا نشد برو علوم پایه !! غیر این که نیست!!
پس بحث علوم پایه ی بحث ریشه ای هست و کم اهمیتی به اون رو نباید سیاسی دید:auizz3ffy9vla57584x

226

New member
جناب 226 سخن شما در مورد بودجه نظامی قول ندارم / امریکا هیچوقت با هیچ کشوری نمیشه مقایسه کرد هرگزززززززززززززززززززززززز/

در مورد علوم پایه صداقت بگم سال دیگه خواهرم کنکور داره اصلا نمیزارم بیاد طرف زیست دیگه خودمونو که نمیتونیم گول بزنیم چقدر باید دست و پا بزنیم تا درست شه / کشور ما شده مثل زمان شوروی شعار و ارمان خواهی یکم واقع گرایانه به موضوعات نگاه کنیم / البته من براساس دیده ها حقیقی سخن گفتم

فقط امریکا نیست . همین کشوردوست و همسایه ما چین !!! از ی طرف هرساله داره به شدت توان ارتش حقیقی و هم ارتش سایبری خودشو افزایش میده طوری که داره نفس امریکا رو میگیره و هم در زمینه علوم نوین بخصوص بیوتکنولوژی و سلول درمانی پیشرفت های چشمگیری کرده و خیلی در این زمینه ها سرآمد هست.
ضمنا اینجا ی انجمن علمی هست ترجیحا بهتره موضوعات علمی رو زیاد سیاسیش نکنیم . اینطوری فک کنم خیلی بهتر باشه . نه دوست عزیز!!
:auizz3ffy9vla57584x:smiliess (3):

226

New member
اگرچه دولت و مجلس رسما در تصویب بودجه نقش دارند اما اگر همین مقام رهبری که فرمانده کل قوا هستند و قطعا و یقینا این رقم بودجه با تایید ایشون به تصویب می رسه، اشاره کنند، مطمئنا بودجه نهادهای نظامی کاهش خواهد یافت و یا در نهایت افزایشی نخواهد داشت.

gmas_military_budget_(iran-1394).jpg

سال آینده یعنی همین سال 94

همون طور که در پست قبلیم هم اشاره کردم اینجا ی انجمن علمی هست و چندان جای بحث های سیاسی نیست.
ضمن اینکه همون طور که خودتون فرمودید ایشون فرمانده کل قوا هستند . با شرایط کنونی جهانی هر شخص دیگه ای هم بود این افزایش بودجه رو تصویب میکرد . این عملی کاملا معقولانه و مورد انتظار هست . ما تا امنیت نداشته باشیم در هر حیطه ای پیشرفت هم کنیم در معرض خطریم.
موضوع کم اهمیتی به علوم پایه و بخصوص علوم نوین که اتفاقا مقام رهبری در بازدیدشون از نمایشگاه دستاوردهای نانو بیوتک در سال گذشته تاکید بسیارجدی بر گسترش و تقویت این علوم داشتند هیچ ارتباط منظقی به بودجه نظامی و امنیتی کشور نداره . ارتباط باید منطقی باشه دوست گرامی . ناراحت و عصبانی نشید از حرفای من . من نمیگم شما حرفاتون کاملا غلطه . خیر . ولی نمیشه همه مسایل ریشه ای رو در علوم به چیزهای دیگه ربط داد:rolleyessmileyanim:

numen

New member
من هم فکر میکنم بیوتکنولوژی تازه دوسالی هست که کمی جان گرفته و درحال پیشرفته تو ایران مخصوصا با اهمیتی که معاونت علمی ریاست جمهوری به شرکت های دانش بنیان میده ... دوستان بفرمایند با توجه به همه کاستی ها و بیم و امید ها فقط با تکیه به علاقه و امید به آینده میشود این رشته راانتخاب کرد یا نه ؟؟؟

و لطفا صاحب نظرهای سایت درمورد سوال دیگه ی این تایپیک هم بیان و نظر بدن اینکه بیوتکنولوژی میکروبی بهتره یا پزشکی ؟؟ یا تفاوتی ندازند؟
چون بنده شنیدم رشته ی بیوتکنولوژی پزشکی از سایر رشته های وزارت بهداشتی پژوهشی تر هست و کار بالینی برای آن تعریف نشده و بازار کار مشخصی ندارد ..

آخرین ویرایش:

vet lab sciences

New member
همون طور که در پست قبلیم هم اشاره کردم اینجا ی انجمن علمی هست و چندان جای بحث های سیاسی نیست.
ضمن اینکه همون طور که خودتون فرمودید ایشون فرمانده کل قوا هستند . با شرایط کنونی جهانی هر شخص دیگه ای هم بود این افزایش بودجه رو تصویب میکرد . این عملی کاملا معقولانه و مورد انتظار هست . ما تا امنیت نداشته باشیم در هر حیطه ای پیشرفت هم کنیم در معرض خطریم.
موضوع کم اهمیتی به علوم پایه و بخصوص علوم نوین که اتفاقا مقام رهبری در بازدیدشون از نمایشگاه دستاوردهای نانو بیوتک در سال گذشته تاکید بسیارجدی بر گسترش و تقویت این علوم داشتند هیچ ارتباط منظقی به بودجه نظامی و امنیتی کشور نداره . ارتباط باید منطقی باشه دوست گرامی . ناراحت و عصبانی نشید از حرفای من . من نمیگم شما حرفاتون کاملا غلطه . خیر . ولی نمیشه همه مسایل ریشه ای رو در علوم به چیزهای دیگه ربط داد:rolleyessmileyanim:

هی برادر...:sad:
شما هی تاکید می کنی که چندان بحث سیاسی نکنید و اخبار منفی! ندید، ولی خوشبختانه یا متأسفانه چه بخوایم چه نخوایم همه این مشکلات به سیاست برمی گرده!:(50):
درسته امنیت خوبه ولی آیا پیشرفت فقط در سایه همین امنیتی که شما ذکر کردید، امکانپذیره؟؟!! آیا این طور نیست که امنیت روحی-روانی هم باید باشه تا پیشرفتی صورت بگیره؟! نه برادر من اینطور هم نیست که شما میگی، این که بیایم این ایراد رو به خودمون بگیریم که ما برای پیشرفت کشورمون چه کردیم و فرهنگ درست نداریم و زانوی غم بغل کردیم و ... اصلا وارد نمیدونم. مشکل اصلی و ریشه ای یک جای دیگست برادر من! پیشرفت چی، فرهنگ چی وقتی که بودجه نیست! وقتی که پول نیست! وقتی که بیکاری به قول آقای روحانی به حد انفجار رسیده! وقتی که این همه مشکلات کمر ملت رو خم کرده، حالا بگذر یه عده برا خودشون تامین هستند و ککشون هم نمی گزه چی داره و میخوا به سر ملت میاد و بیاد...!!
وقتی به قول دوستمون برا یک PCR ساده میگن بودجه نداریم، شما چه انتظاری دارید که کشور ما از بقیه کشورهایی که ما در حد و قواره ایران نمیدیدیمشون مثل هند، عقب نیفته!!
اصلا بگیم دوران دانشجویی هم فول امکانات، برای بعدش چی، آیا بعدش هم همینطوره؟!! آیا کار به اندازه کافی فراهمه، آیا بستری هست برای تحقق و توسعه ایده های این همه جوون درسخون؟!! هرچند باید به پروردگار توکل کرد اما آیا جوون دغدغه پیدا کردن کار بعد از دوران دانشجوییش رو نداره تا بتونه در حد دانشمندان خارجی و غربی، ایده زایی و ترقی کنه؟!!
قصد جسارت ندارم ولی صورت مسئله رو پاک نکنیم برادر من.

این طور میشه که تا یکی یه خورده از حقایق و موانع رو میگه، اتهام ناامیدی، سیاه نمایی، زانوی غم بغل کنندگی و هزار صفت ناروای دیگه رو بش نسبت میدن!!!

ناگفته هم نماند که الآن بچه کوچیکش و حتی بعضی مسئولین هم میدونن پیشرفت خوبه و خود به خود این روحیه ایده آل گرایانه و علم دوستی درشون شکل میگیره ولی... .

226

New member
من هم فکر میکنم بیوتکنولوژی تازه دوسالی هست که کمی جان گرفته و درحال پیشرفته تو ایران مخصوصا با اهمیتی که معاونت علمی ریاست جمهوری به شرکت های دانش بنیان میده ... دوستان بفرمایند با توجه به همه کاستی ها و بیم و امید ها فقط با تکیه به علاقه و امید به آینده میشود این رشته راانتخاب کرد یا نه ؟؟؟

و لطفا صاحب نظرهای سایت درمورد سوال دیگه ی این تایپیک هم بیان و نظر بدن اینکه بیوتکنولوژی میکروبی بهتره یا پزشکی ؟؟ یا تفاوتی ندازند؟
چون بنده شنیدم رشته ی بیوتکنولوژی پزشکی از سایر رشته های وزارت بهداشتی پژوهشی تر هست و کار بالینی برای آن تعریف نشده و بازار کار مشخصی ندارد ..
1- بله دوست گرامی میشه . حتی زندگی هم با امید به آینده شیرین میشه .
2- بیوتکنولوژی میکروبی و پزشکی تفاوت فاحش ندارند . منتهی بیوتک میکروبی تمرکزش بیشتر در امور صنعتی و حتی دارویی هست و بیوتک پزشکی بیشتر تمرکز بر روی درمان بیماری ها با روش هایی از جمله ژن درمانی داره . آینده بیوتک پزشکی در حال روشن شدن هست و داره تلاش هایی در سطوح بالا در جهت بهبود وضعیت این رشته میشه . در انتها به این نکته هم توجه کنید که هیچ کس هیچ چیزی رو در مورد آینده نمی تونه 100% پیش بینی کنه:rolleyessmileyanim:

vet lab sciences

New member
علی أی حال بنده هم با این موضوع موافقم که وقتی تو مسیر هدفتون افتادید، زیاد خودتون رو درگیر مسائل نکنید...
با آرزوی توفیق.:rose:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: 226

226

New member
هی برادر...:sad:
شما هی تاکید می کنی که چندان بحث سیاسی نکنید و اخبار منفی! ندید، ولی خوشبختانه یا متأسفانه چه بخوایم چه نخوایم همه این مشکلات به سیاست برمی گرده!:(50):
درسته امنیت خوبه ولی آیا پیشرفت فقط در سایه همین امنیتی که شما ذکر کردید، امکانپذیره؟؟!! آیا این طور نیست که امنیت روحی-روانی هم باید باشه تا پیشرفتی صورت بگیره؟! نه برادر من اینطور هم نیست که شما میگی، این که بیایم این ایراد رو به خودمون بگیریم که ما برای پیشرفت کشورمون چه کردیم و فرهنگ درست نداریم و زانوی غم بغل کردیم و ... اصلا وارد نمیدونم. مشکل اصلی و ریشه ای یک جای دیگست برادر من! پیشرفت چی، فرهنگ چی وقتی که بودجه نیست! وقتی که پول نیست! وقتی که بیکاری به قول آقای روحانی به حد انفجار رسیده! وقتی که این همه مشکلات کمر ملت رو خم کرده، حالا بگذر یه عده برا خودشون تامین هستند و ککشون هم نمی گزه چی داره و میخوا به سر ملت میاد و بیاد...!!
وقتی به قول دوستمون برا یک PCR ساده میگن بودجه نداریم، شما چه انتظاری دارید که کشور ما از بقیه کشورهایی که ما در حد و قواره ایران نمیدیدیمشون مثل هند، عقب نیفته!!
اصلا بگیم دوران دانشجویی هم فول امکانات، برای بعدش چی، آیا بعدش هم همینطوره؟!! آیا کار به اندازه کافی فراهمه، آیا بستری هست برای تحقق و توسعه ایده های این همه جوون درسخون؟!! هرچند باید به پروردگار توکل کرد اما آیا جوون دغدغه پیدا کردن کار بعد از دوران دانشجوییش رو نداره تا بتونه در حد دانشمندان خارجی و غربی، ایده زایی و ترقی کنه؟!!
قصد جسارت ندارم ولی صورت مسئله رو پاک نکنیم برادر من.

این طور میشه که تا یکی یه خورده از حقایق و موانع رو میگه، اتهام ناامیدی، سیاه نمایی، زانوی غم بغل کنندگی و هزار صفت ناروای دیگه رو بش نسبت میدن!!!

ناگفته هم نماند که الآن بچه کوچیکش و حتی بعضی مسئولین هم میدونن پیشرفت خوبه و خود به خود این روحیه ایده آل گرایانه و علم دوستی درشون شکل میگیره ولی... .

میگما شما هم جزو دلواپسانیدا البته از ی مدل دیگش :smiliess (3):
ظریفی میگفت : مشکل اینجاست که این وسط همه ی جوری حق دارند !
چی بگم...انشاله که همه چی درست بشه . در انتها هم بگم با خوندن چندتا پست از ی نفر اونو قضاوت نکنید.
با آرزوی موفقیت برای همه دوستان

vet lab sciences

New member

میگما شما هم جزو دلواپسانیدا البته از ی مدل دیگش :smiliess (3):
ظریفی میگفت : مشکل اینجاست که این وسط همه ی جوری حق دارند !
چی بگم...انشاله که همه چی درست بشه . در انتها هم بگم با خوندن چندتا پست از ی نفر اونو قضاوت نکنید.
با آرزوی موفقیت برای همه دوستان

:riz481:
از یک اخلاقت خوشم اومد برادر! این که از دسته افراد extremist نیستی! :thumbsupsmileyanim:

Taraa

Well-known member
کیف کردم .. همیشه همینجور قشنگ بحث کنید آدم خوشش بیاد :)

هر چقد این چند مدت از جماعت علمی ناامید شده بودم الان جبران شد

حرفای همه تون درسته ... مهم اینه که یه تعادلی ایجاد شه که متاسفانه اونایی که قدرتش رو دارن زحمتشو نمیکشن ... آخه اونوقت کی هی هی بره خارج پول مردمو خرج کنه

آخرین ویرایش:

226

New member
کیف کردم .. همیشه همینجور قشنگ بحث کنید آدم خوشش بیاد :)

هر چقد این چند مدت از جماعت علمی ناامید شده بودم الان جبران شد

حرفای همه تون درسته ... مهم اینه که یه تعادلی ایجاد شه که متاسفانه اونایی که قدرتش رو دارن زحمتشو نمیکشن ... آخه اونوقت کی هی هی بره خارج پول مردمو خرج کنه

ما هم از شما به خاطر مدیریت و صبوریتون سپاسگزاریم
امیدوارم نه حالا همه لااقل بخش بزرگی از دغدغه های جوون های این مملکت بزودی و ریشه ای حل بشه و دغدغه هاشون پژوهش و رفع مشکلات علمی بشه.
به امید خدا
ضمن آرزوی سلامت و موفقیت برای شما مدیر گرامی تارا خانوم عزیز:rolleyessmileyanim:

mahsa khanum

New member
منم لذت بردم و بعد از چند مدت تو این سایت موفق شدم پست بگذارم

دوستان بنظرم حرفا و موانع باید گفته بشه تا با چشم باز راهمون رو انتخاب کنیم

و انرژیرو صرف مسیری کنیم ک واقعا جواب میده

شما میگید بیوتک بعد ده سال راه میفته و جایگاهشو پیدا میکنه

ایا منه جوانه 26 ساله 10 سال باید دستمو تو جیبم بگذارم بعد تو 40 سالگی بتونم به ثمره تلاشم دست بیابم؟

بنظر من پیشرفت تو این رشته ها مخصوصا زیست مدنظرمه اصن به خود ماها ربطی نداره به اون بچه های بالا ربط داره که بسترشو فراهم کنن
این نظر بنده بود
ومن الله توفیق

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: 226
بالا