احادیث ائمه

bahramian0935

New member
......

امام علی علیه‌السلام می‌فرماید:
کسی که برای نفع دینت با تو کلنجار می رود را در راه خدا دوست بدار و کسی را دوست بدار که باعث می‌شود یقین نیکو پیدا کنی.
مثلا آدم متدیّنی است اما پاپیچ می شود، تا من می آیم حرفی بزنم، می گوید: پشت سر مردم حرف نزن. تا می‌خواهم کاری انجام دهم، سنگ جلوی پایم می اندازد، ولی سنگ هایش، سنگ های الهی است. پاپیچم می شود ولی برای این است که من خلافی را مرتکب نشوم. آیا با این آدم رفاقت می‌کنی یا با کسی که خودش خوب است و کاری به کار تو ندارد؟ خودت می‌فهمی که این رفاقت هر چند که سنگ‌اندازی دارد، ولی به نفع تو است. دوستی باید فی الله باشد.
غررالحكم، ص 415

bahramian0935

New member
......

حضرت رسـول اکـرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
خـداوند بزرگ، به جـوان عبادت پیشه، نزد فرشتگان افتخار میکند، درحالى که میفرماید: بنده ام را بنگرید! براى من، خواسته هاى نفس خود را کنار نهاده است
(کنزالعمّال)

bahramian0935

New member
حضرت فاطمه زهرا ( علیها السلام) فرمودند :
"و طاعتنا نظاماً لِلمِلَّة و إمامَتِنا لما للفرقة و الَجهاد عزَّ الإسلام."
پیروی از ما اهل بیت نظام امت، و رهبری ما عامل وحدت، و جهاد مایه عزت و سربلندی اسلام است.
کشف الغمة، جلد 2، ص 109

bahramian0935

New member
امام رضا علیه السلام میفرمایند
حریصانه به دنبال قضای حاجت حاجتمندان باشید ، هیچ عملی بعد از واجبات بالاتر از شاد كردن مسلمان نیست
بحار ال ، ج 78، ص (347)

bahramian0935

New member
......

امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند:
اگر مؤمن پاداشي را كه براي مصيبتها دارد بداند،
آرزو مي كند كه او را با قيچي تكه تكه كنند.
اصول كافي . ج3 . ص354
امام صادق(ع):
همانا مومن گناهی می کند و پس از بیست سال به یادش می آید. پس، از خدا راجع به آن گناه آمرزش می خواهد و خداوند بیامرزدش و هر آینه این امر توفیقی از جانب خدا برای اوست که او را مورد لطف و بخشش خویش قرار دهد. و همانا کافر گناهی می کند و همان ساعت آنرا فراموش می کند. اصول کافی جلد 4 صفحه 172

- - - Updated - - -

اميرالمومنيــن عليه السلام :
در شگفتـم از کسی که می بینــد هر روز از جان و عُمــر او
کاستـه می شوذ، امّا بــرای مــرگ آماده نمی شود.
• غررالحکم،ج4 ،ص336 •

- - - Updated - - -

پيامبر اکرم (صلی الله عليه و آله) فرمودند:
"إنَّ لِقَتلِ الحُسَينِ حَرارَةً في قُلوبِ المُؤمِنينَ لا تَبرُدُ أبَداً."
كشته شدن حسين علیه السلام چنان داغى در دل مؤمنان است كه هرگز سرد نشود.
مستدرك الوسائل و مستنبط المسایل/ جلد 10 / صفحه 318

bahramian0935

New member
حضرت فاطمه زهرا(س) فرمود: يك شب آماده خواب بودم كه پدرم رسول خدا بر من وارد شد و فرمود: اى فاطمه جان! نخواب، مگر اين كه چهار عمل را به جا آورى!
1- قرآن را ختم كنى 2- پيامبران را شفيع خود گردانى 3- مؤمنين و مؤمنات را از خود راضى و خشنود سازى 4- حج واجب و عمره را به جا آورى.
بى درنگ گفتم: اى رسول خدا(ص) مرا به چهار عمل بزرگ سفارش فرمودى كه در اين وقت محدود توان و فرصت انجام آنها را ندارم؟
پدرم تبسم كرد و فرمود: اى فاطمه جان! هرگاه قبل از خواب سه مرتبه سوره اخلاص «قل هو الله احد» را بخوانى، گويا قرآن را ختم كرده اى،
2- و هرگاه بر من و پيامبران پيشين من درود و سلام و صلوات فرستى همه ما شفيعان تو خواهيم بود، مانند ذكر اين صلوات: «اللهم صل على محمد و آل محمد و على جميع الانبياء و المرسلين»
3-و هرگاه براي برادران و خواهران دينى و با ايمان خود طلب آمرزش و مغفرت نمايى، همگى آنها را از خود راضى و خشنود ساخته اى، مانند ذكر اين استغفار: «اللهم اغفر للمؤمنين و المؤمنات»
4-و هرگاه بگويي: «سبحان الله و الحمدلله، ولا اله الا الله و الله اكبر» گويا حج تمتع و حج عمره گزارده اى.
به نقل از فاطمه الزهرا بهجة قلب المصطفى، ص304

bahramian0935

New member
......

امام جواد علیه السلام فرمودند:
شرایط پذیرش توبه چهار چیز است:
1. پشیمانی قلبی،
2. استغفار با زبان،
3. جبران كردن گناه ـ نسبت به همان گناه حقّ الله و یا حقّ النّاس ـ،
4. تصمیم جدّی بر این كه دیگر مرتكب آن گناه نشود.
قالَ الإمام الجواد - علیه السلام - : التَّوْبَهُ عَلی أرْبَع دَعائِم: نَدَمٌ بِالْقَلْبِ، وَاسْتِغْفارٌ بِاللِّسانِ، وَ عَمَلٌ بِالْجَوارِحِ، وَ عَزْمٌ أنْ لایَعُودَ.
«ارشاد القلوب دیلمی، ص 160»

bahramian0935

New member
و (همچنین به خاطر بیاورید) هنگامی را که پروردگارتان اعلام داشت: «اگر شکرگزاری کنید، (نعمت خود را) بر شما خواهم افزود؛ و اگر ناسپاسی کنید، مجازاتم شدید است!»
وإذ تأذن ربكم لئن شكرتم لأزيدنكم ۖ ولئن كفرتم إن عذابي لشديد
[Quran 14:7]سوره ابراهيم♥

bahramian0935

New member
......

صفت نادان
پيامبر اکرم (ص):
إنّ الْجاهِلَ مَنْ عَصَی اللهَ وَإنْ كانَ جَميلَ‌ الْمَنْظَرِ عَظيمَ ‌الْخَطَرِ
نادان كسی است كه خدا را نافرمانی كند، هر چند خوش سيما و بلند‌پايه باشد.
An ignorant person is one who disobeys God, even though he may be good-looking and of high rank.
بحارالأنوار، ج1، ص160

- - - Updated - - -

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند :
"مَن كَتَبَ فَضيلَة مِن فُضائِله (علی بن ابی طالب) لَم تزل المَلائِكَة تَستَغفِر لَه ما بَقي لِتلك الكِتابة رسم”
هر کس فضیلتی از فضایل علی بن ابی طالب (ع) را بنگارد، تا زمانی که اثری از آن نوشته باقی باشد، همواره ملائکه برای نگارنده آن استغفار می کنند.
بحارال، ج ٣٨،ص ١٩٦ح ٤

bahramian0935

New member
حضرت امام علـی علیه السلام فرمودند:
پاک دامنى، نفس را ایمن میسازد و آن را از پستى ها باز میدارد
(غررالحکم)
خشنودی حضرت آقـا امیرالمؤمنین علـی (علیه السلام) صلوات
اللهم عجل لولیک الفرج

bahramian0935

New member
امام رضا (علیه السلام) فرمود :
همانا سكوت و خاموشى راهى از راه هاى حكمت است ، سكوت موجب محبّت و علاقه مى گردد ، سكوت راهنمائى براى كسب خيرات مى باشد.

مستدرك الوسائل : ج 9، ص 16، ح 10073
m.a

bahramian0935

New member
مام علی النقی علیه السلام
عَلَیکُم بِالوَرَعِ فَاِنَّهُ الدّینُ الَّذی نَلازِمُهُ وَ نُدینُ اللهَ تَعالیَ بِهِ وَ نُریدُهُ مِمَّن یُوالینا لاتَتعَبُونا بِالشَّفاعَةِ
با ورع و باتقوا باشید که این ورع و تقوا همان دینی است که همواره ما ملازم آن هستیم و پایبند به آن می باشیم و از پیروان خود نیز می خواهیم که چنین باشند. از ما (با عدم رعایت تقوا) شفاعت نخواهید و ما را به زحمت نیندازید.
وسائل الشیعه، ج15، ص 248

bahramian0935

New member
خدایا!
بلا و مصائب ما بزرگ شده و بیچارگی ما بسی روشن و پرده از روی کاربرداشته شد و امیدم نا امید شد و زمین(با همه ی پهناوری اش)بر ما تنگ آمد؛ (علم امامت و وحی نبوت) رحمتش از ما منع گردید و تنها توئی یاور و ما و مرجع شکایت ما و یگانه اعتماد ما! در هر سختی و آسانی بر لطف تو است خدایا پس درود فرست بر محمد و آل محمد که صاحب امر الهی(و مقام خلافت)هستند و بر ما اطاعتشان را واجب کردی و به واسطه ی این متاع بودن مقامشان را به ما شناساندی پس به حق منزلت و قدر آنها که به ما فرج وگشایش زود و نزدیک چون چشم بهم زدن یا زودتر عطا فرما ای محمد و ای علی ای علی و ای محمد شما مرا کفایت کنید که شما کافی هستید و مرا یاری کنید که شما یاران منید ای مولای من ای صاحب الزمان!!! فریادرس فریادرس فریادرس مرا دریاب مرا دریاب مرا دریاب همین ساعت همین ساعت همین ساعت زود زود زود. ای خدای مهربان ترین مهربانان! به حق محمد و خاندان پاکش.

- - - Updated - - -

پیامبر (ص):
پدرم ابراهیم با غیرت بود و من با غیرت تر از اویم. خدا بینى مؤمنى را که غیرت ندارد، به خاک مى مالد.
بحارالأنوار

- - - Updated - - -

مام باقر (عليه ‌السلام)میفرمایند :
به خدا قسم شیعه کسی است که تقوای خدا را پیشه کند و از او اطاعت نماید.
شیعیان را از روی تواضع و خشوع و ادای امانت و کثرت ذکر خدا و نماز و روزه و نیکی به پدر و مادر و همسایگان و فقرا و ورشکسته گان و ایتام و راست‌گویی و تلاوت قرآن و حفظ زبان باید شناخت.
آنان مورد اطمینان قوم خود هستند… هرگاه غضب کنند ظلم روا نمی‌دارند و چون راضی باشند، اسراف نمی‌کنند.
بحار ال، ج ۷۸، ص ۱۶۵

- - - Updated - - -

محمد بن جریر طبری (مفسر بزرگ اهل سنت )
علی صبور رنجها ٬سحنی٬ مبارز ٬عالم و زاهد و هرگز به خدای تعالی شریک نیاورد و بت نپرستید و خمر نخورد و دروغ بر زبان وی نرفت و جز راست نگفت .( تاریخنامه طبری ص 676)

- - - Updated - - -

در فصل بهار، خصوصاً در مناطق گل خیزي مثل اصطهبانات فارس که باغهاي گل محمدي زیادي براي گلابگیري وجود دارد، بلبل ها روي شاخه هاي گل می نشینند و آواز می خوانند. صبح هاي زود در کوچه باغ ها، زیر درختان گل، جناز ه هاي بلبل هایی را
می توان دید که از سر شب تا صبح آن قدر آواز خوانده اند که جان داده اند . محبین درآغاز راهشان، مثل بلبل ها محبتشان توأم با شور و غوغاست
.مصباح الهدی ص123

- - - Updated - - -

توصيه هاي حضرت آيت الله العظمي بهجت پيرامون نماز و عبادت
مگر معراج نمي خواهيد؟ مگر نمي خواهيد بالا برويد پس نماز کامل بخوانيد. محک، نماز است. نماز به منزله کعبه و تکبيره الاحرام يعني پشت سرانداختن همه چيز غير از خدا و داخل شدن در حرم الهي است. و قيام به منزله صحبت دو دوست و رکوع، خم شدن در مقابل مولاي خويش، سجده نهايت خضوع و خاک شدن در مقابل اوست. وقتي بنده در آخر نماز از پيشگاه خدا باز مي گردد سوغات، سلامي از ناحيه او مي آورد.
ايشان از قول مرحوم آيت اله سيد علي قاضي مي فرمايد: اگر کسي نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عاليه نرسد مرا لعن کند.
اگر انسان دريابد که خداوند متعال هميشه و در همه حال از هر زيبايي زيباتر است از انس او هرگز جدا نمي شود.
اگر پادشاهان جهان مي دانستند که انسان ممکن است در حال عبادت به چه لذتهاي برسد هيچ گاه دنبال مسائل مادي و دنيوي نمي رفتند.
اگر کسي مقيد به نماز باشد نماز اول وقت بخواند به جايي که بايد برسد خواهد رسيد.
کسي که بداند هر که خدا را ياد کند خدا همنشين اوست احتياج به هيچ وعظي ندارد.
اول وقت با توجه به نماز وارد شويد و هنگام خواندن حمد و سوره به معناي آن توجه داشته باشيد تا اين ارتباط حفظ شود.
براي حال پيداکردن در نماز:
الف) در خارج از نماز گناه نکنيم.
ب) در هنگام نماز حصاري دور خود بکشيم تا غير خدا داخل نشود.
ج) بايد علم و عملتان از هم جلو نرود.
براي داشتن خشوع در نماز در اول نماز بايد توسلي حقيقي به امام زمان (عج) بکنيم و عمل را تمام و کمال انجام دهيم.
براي حضور قلب در نماز به محض اينکه متوجه شديم حضور داريم از آن حال خارج نشويم.
منبع:فصلنامه يادگاران ماندگار شماره 15

bahramian0935

New member
از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) روایت شده است كه فرمودند: هر كس آیة الكرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، چیزى مانع از ورودش به بهشت نخواهد شد، مگر مرگ. (کنایه از این که وقتی مرگش برسد به بهشت میرود. البته باید به این نکته توجه کرد که صرف تلاوت این آیه ملاک نیست بلکه در مورد کسی است که مراقب اعمالش است.) و کسی بر قرائت آن، مواظبت نمىكند، مگر آن كس كه صدیق و راستگو باشد.
مستدرك الوسائل، ج 1، ص 343

- - - Updated - - -

مام صادق علیه السلام :
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَا قَسَمْتَ لِي مِنْ قِسْمٍ أَوْ رَزَقْتَنِي مِنْ رِزْقٍ فَاجْعَلْهُ حَلَالًا طَيِّباً وَاسِعاً مُبَارَكاً قَرِيبَ الْمَطْلَبِ سَهْلَ الْمَأْخَذِ فِي يُسْرٍ مِنْكَ وَ عَافِيَةٍ وَ سَلَامَةٍ وَ سَعَادَةٍ إِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْءٍ قَدِير
خدايا! بر محمّد و خاندان او، درود فرست و آنچه را برايم قسمت كرده و يا روزى نموده اى، حلال، پاك، فراوان، با بركت، دست يافتنى و آسان به دست آمدنى قرار بده، با راحتى، عافيت، تندرستى و خوش بختى از سوى خود مقرر كن! به درستى كه تو بر هر چيز توانايى.
بحارالأنوار(ط-بیروت) ج 86، ص 377

- - - Updated - - -

حضرت امیرالمؤمنین آقا امام علی عليه السلام فرمودند:
الْعِلْمُ أَفْضَلُ الْأَنِيسَيْنِ
----------
علم برترين انيس و همدم است از دو بخش انس و الفت آدمی در زندگی
«غرر الحكم»
اللهم عجل لولیک الفرج

- - - Updated - - -

امام على عليه السلام :
جاهِدوا فى سَبيلِ اللّهِ بَأَيديكُم فَإِن لَم تَقدِروا فَجاهِدوا بِأَلسِنَتِكُم فَإِن لَم تَقدِروا فَجاهِدوا بِقُلوبِكُم؛
در راه خدا با دستهاى خود جهاد كنيد، اگر نتوانستيد با زبانهاى خود و اگر باز هم نتوانستيد با قلب خود جهاد كنيد.
بحارالأنوار، ج100، ص49، ح23

bahramian0935

New member
انان که به هنگام یاری رهبرانشان در خوابند
با لگدهای دشمنانشان از خواب بیدار خواهند شد
امام علی (ع)

bahramian0935

New member
روز سه شنبه به نام حضرت زين العابدين و حضرت باقر و حضرت صادق عليهم السّلام است.
زيارت كن ايشان را در اين روز به اين زيارت:
سلام بر شما اى خزانه داران علم خدا،
سلام بر شما اى مفسرّان وحى خدا،
سلام برشما اى پيشوايان هدايت،
سلام بر شما اى نشانه هاى پارسايى،
سلام بر شما اى فرزندان رسول خدا
من به حق شما دانا،و به مقام شما بينايم
با دشمنانتان دشمن،و با دوستانتان دوستم،
پدر و مادرم فدايتان،درودهاى خدا بر شما باد.
خدايا!
من دوست دارم آخرين اينان را چنانكه دوست داشتم اولينشان را،و از هر صفبندى در برابر ايشان بيزارى مىجويم و به جبت و طاغوت و لات و عزى[بتان روزگار جاهليت]كفر مىورزم،
اى سروران من،درودهاى خدا و رحمت و بركاتش بر شما باد
سلام بر تو اى سرور عابدان،و زبده جانشينان،
سلام بر تو اى شكافنده دانش پيامبران،
سلام بر تو اى راستگوى پذيرفته در گفتار و كردار،
اى سروران من،امروز روز سه شنبه روز شماست و من در اين روز ميهمان شما و پناهنده به شمايم،پذيراى من باشيد،و پناهم دهيد،به حق مقام خدا نزد شما و اهل بيت پاكيزه و پاكتان.

bahramian0935

New member
پیامبر اكرم (ص):
کسی که دخترش را شاد و مسرور كند چنان است كه گويى فرزندی از فرزندان اسماعيل (ع) را آزاد كرده باشد.
مكارم الاخلاق، ص 54

bahramian0935

New member
مشورت
امام على (علیه السلام):
الْمَشْوَرَةُ تَجْلِبُ لَكَ صَوابَ غَیْرِكَ
مشورت کردن، اندیشه های درست دیگران را برای تو به ارمغان می آورد.
Through taking counsel [with others] you will be granted the sound thoughts of them.
غرر الحکم و درر الکلم، ح 1509

bahramian0935

New member
امام رضا (علیه السلام) :
به راستی كسی كه در پی افزایش رزق و روزی است تا با آن خانواده خود را اداره كند ، پاداشش از مجاهدت در راه خدا بیشتر است.
بحار ال ، ج 78، ص (339)

bahramian0935

New member
اميرالمومنين مى فرمايند دوست دارم در ٤ شب خودم را از هر كارى فارغ سازم، يكيش همين شب اول رجب..
اما بعضى اعمال ساده:
١) اذان كه گفتند، وارد ماه رجب شديم بگيم:
اللَّهُمَّ أَهْلِلْهُ عَلَيْنَا بِالْيُمْنِ وَالْإِيمَانِ وَالسَّلَامَةِ وَالْإِسْلَامِ رَبِّي وَرَبُّكَ اللَّهُ عَزَوجَل ْ
اَللّـهُمَّ بارِكْ لَنا في رَجَب وَ شَعْبانَ، و بَلِّغْنا شَهْرَ رَمَضانَ، و اَعِنّا عَلَى الصِّيامِ وَ الْقِيامِ وَ حِفْظِ اللِّسانِ، وَ غَضِّ الْبَصَرِ، وَ لا تَجْعَلْ حَظَّنا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ
٢) پيامبر فرموده هر كس غسل كند در اول ماه و وسط و آخر ماه رجب، از گناهان خود بيرون آمده و پاك مى شود.
٣) زيارت امام حسين (ع) ، حداقلشو همه بلديم: السلام عليك يا ابا عبدالله
٤) نماز عشا رو كه خوندى اين دعا رو بخون و از خدا طلب حاجت كن:
اَللّـهُمَّ اِنّي اَساَلُكَ بِاَنَّكَ مَلِكٌ، واَنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْيء مُقْتَدِرٌ، وَاَنَّكَ ما تَشاءُ مِنْ أَمْر يَكُونُ، اَللّـهُمَّ اِنّي اَتَوجَّهُ اِلَيْكَ بِنَبِيِّكَ مُحَمَّد نَبِيِّ الرَّحْمَةِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ، يا مُحَمَّدُ يا رَسُولَ اللهِ، اِنّي اَتَوجَّهُ بِكَ اِلَى اللهِ رَبِّكَ وَرَبِّي لِيُنْجِحَ لي بِكَ طَلِبَتي، اَللّـهُمَّ بِنَبِيِّكَ مُحَمَّد وَالاَْئِمَّةِ مِنْ اَهْلِ بَيْتِهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ اَنْجِحْ طَلِبَتي
خدا دنبال بهونه است رحمتش را سرازير كند، مبادا خوابت ببره!!
التماس دعا

بالا