آينده شغلي رشته بيوتكنولوژي پزشكي

biotechnologist

New member
همین یک ماه پیش دو تا construct پروتیینی بهم پیشنهاد دادن گفتن هر کدومو خواستی بیا رو خالص سازیش کار کن اگر تیممون موفق شد فرم داروییش رو هم سنتز کنه مجوز تاسیس شرکت و بودجه رو خودمون پیگیری می کنیم.شما فقط بیاید روش کار کنید چون کسی نبوده رو خالص سازی این پروتیین ها کار کنه و محصولش بشدت تو بازار طرفدار داره.
قانون جذب هم چیز جالبیه!دو سه روز بعدش یکی از دانشجوهای دانشگاه همسایه خیلی اتفاقی منو تو راهرو دید و گفت رشتش شیمی تجزیست و تخصصشون تکنیک های خالص سازی و دراگ دلیوری و خیلی چیزهای دیگست.ببنید بیوتک کار یه نفری نیست.تیم با مهارتهای مختلف و البته مدیریت بسیار قوی می خواد. این رو مثال زدم که بدونید واسه کسی که اصلا الان به فکر کار نیست هم پیشنهاد کاری هست.چطور ممکنه براى یه فارغ التحصیل خوش فکر و جویای کار کار مناسب پیدا نشه!
این رشته واقعا کار کردن توش سخته.باید سخت جان باشی هم فیزیکی هم روحی.گاهی همه چیز اونقدر بده که آدم به فرداش هم امید نداره و گاهی اونقدر همه چیز عالی پیش میره که آدم باورش نمیشه.و بیوتک مدام بین این دو حالت در نوسانه.مثه همه رشته های دیگه.

numen

New member
همین یک ماه پیش دو تا construct پروتیینی بهم پیشنهاد دادن گفتن هر کدومو خواستی بیا رو خالص سازیش کار کن اگر تیممون موفق شد فرم داروییش رو هم سنتز کنه مجوز تاسیس شرکت و بودجه رو خودمون پیگیری می کنیم.شما فقط بیاید روش کار کنید چون کسی نبوده رو خالص سازی این پروتیین ها کار کنه و محصولش بشدت تو بازار طرفدار داره.
قانون جذب هم چیز جالبیه!دو سه روز بعدش یکی از دانشجوهای دانشگاه همسایه خیلی اتفاقی منو تو راهرو دید و گفت رشتش شیمی تجزیست و تخصصشون تکنیک های خالص سازی و دراگ دلیوری و خیلی چیزهای دیگست.ببنید بیوتک کار یه نفری نیست.تیم با مهارتهای مختلف و البته مدیریت بسیار قوی می خواد. این رو مثال زدم که بدونید واسه کسی که اصلا الان به فکر کار نیست هم پیشنهاد کاری هست.چطور ممکنه براى یه فارغ التحصیل خوش فکر و جویای کار کار مناسب پیدا نشه!
این رشته واقعا کار کردن توش سخته.باید سخت جان باشی هم فیزیکی هم روحی.گاهی همه چیز اونقدر بده که آدم به فرداش هم امید نداره و گاهی اونقدر همه چیز عالی پیش میره که آدم باورش نمیشه.و بیوتک مدام بین این دو حالت در نوسانه.مثه همه رشته های دیگه.

خیلی خوبه که شما انقدر امیدوارید منم معتقدم کسی که با علاقه و ایمان جلو بره و البته تلاش و علمش هم یه چیز متفاوت با بقیه باشه تو هررشته ای موفق میشه ، البته اگه معنی موفق رو فقط میلیاردر شدن نبینیم همین که شما الان انقدر حس های خوب دارید یعنی موفق هستید !
ولی اون مسئله ای که دوستمون اشاره کردن درباره اینکه کار بیوتک مختص فارغ التحصیل های این رشته نیست رو قبول دارم الان همین تلخیص پروتئین رو که مثال زدید غیر از یک بیوتکنولوژیست یک بیوشیمیست و یک میکروبیولوژیست و حتی ایمونولوژیست هم میتونن انجام بدن و البته نه اینکه اونا بلد نباشن خوب هم میتونن از پسش بربیان بنظر من مشکل کار برای بچه های بیوتک اینجاست که بیوتک به تنهایی یه رشته نیست یعنی بیوتک با رشته های دیگه ست که معنی پیدا میکنه مثلا شما یک بیوشیمیست باشی که تو زمینه بیوتکنولوژی کار میکنه بیشتر معنی و مفهوم داره بنظرم ! یا میکروبیولوژیست که بیوتک میکروبی کار میکنه ...
لفظ بیوتک به تنهایی مثل کلمه مهندسی میمونه مثل اینه که یکی بگه من رشته م مهندسیه ! ولی مهندسی چی ؟ هزار تا رشته میتونن کار مهندسی بکنن !
اینجا هم همینطوره یعنی بیوتک واقعا با زمینه های دیگه علم معنی پیدا میکنه .. شاید بهتر بود بیوتک یه تکنیک یا یک روش پژوهش برای بچه های بیولوژی باشه تا یک رشته ی مستقل.. البته این نظر شخصی منه فقط و تعصبی هم روی رشته خاصی ندارم !

- - - Updated - - -

خیلی خوبه که شما انقدر امیدوارید منم معتقدم کسی که با علاقه و ایمان جلو بره و البته تلاش و علمش هم یه چیز متفاوت با بقیه باشه تو هررشته ای موفق میشه ، البته اگه معنی موفق رو فقط میلیاردر شدن نبینیم همین که شما الان انقدر حس های خوب دارید یعنی موفق هستید !
ولی اون مسئله ای که دوستمون اشاره کردن درباره اینکه کار بیوتک مختص فارغ التحصیل های این رشته نیست رو قبول دارم الان همین تلخیص پروتئین رو که مثال زدید غیر از یک بیوتکنولوژیست یک بیوشیمیست و یک میکروبیولوژیست و حتی ایمونولوژیست هم میتونن انجام بدن و البته نه اینکه اونا بلد نباشن خوب هم میتونن از پسش بربیان بنظر من مشکل کار برای بچه های بیوتک اینجاست که بیوتک به تنهایی یه رشته نیست یعنی بیوتک با رشته های دیگه ست که معنی پیدا میکنه مثلا شما یک بیوشیمیست باشی که تو زمینه بیوتکنولوژی کار میکنه بیشتر معنی و مفهوم داره بنظرم ! یا میکروبیولوژیست که بیوتک میکروبی کار میکنه ...
لفظ بیوتک به تنهایی مثل کلمه مهندسی میمونه مثل اینه که یکی بگه من رشته م مهندسیه ! ولی مهندسی چی ؟ هزار تا رشته میتونن کار مهندسی بکنن !
اینجا هم همینطوره یعنی بیوتک واقعا با زمینه های دیگه علم معنی پیدا میکنه .. شاید بهتر بود بیوتک یه تکنیک یا یک روش پژوهش برای بچه های بیولوژی باشه تا یک رشته ی مستقل.. البته این نظر شخصی منه فقط و تعصبی هم روی رشته خاصی ندارم !

biotechnologist

New member

- - - Updated - - -

بیوتک که قطعا رشته مستقلیه.همپوشانی به معنی عدم استقلال نیست.من فکر میکنم بیوتک رو نباید تو مقطع ارشد گرایش گرایش میکردند.چون ارشد فقط تکنیک یاد میگیرید.گرایش تو دکتری به نظرم بیشتر معنی میده.وقتی تخصصی تو یه فیلد خاص کار کنی.مثلا بیوسنسور واسه الودگی محیط زیست بره تو فیلید بیوتک محیط زیست یا تهیه کیت های تشخیصی و کلا تکنیک های تشخیص و درمان و پیشگیری بره واسه بیوتک پزشکی. یا کشف دارو بره واسه بیوتک دارویی.
همه علوم هر چقدر بیشتر پیشرفت می کنن همپوشانیشون با سایر علوم بیشتر میشه.الان علوم بین رشته ای بیشتر از علوم محض دارن پیش میرن.چون متخصصان multidisciplinary تربیت می کنن.بیوتک یعنی مجموعه بیوشیمی، ژنتیک، میکروبیولوژی، ویرولوژی، بیوانفورماتیک، فارماکولوژی، دارو سازی، پروتیومیکس، ژنومیکس،سلومیکس، ترنسکریپتومیکس، پزشکی، مهندسی بافت، مهندسی آنزيم و ....ولی با تک تک اینها به تنهایی متفاوته.به قول یه دوست ما هممون بیولوژیست هستیم بقیش فقط اسمه. همون طور هم که قبلا گفتم واسه بیوتکنولوژیست با این عنوان شغلی وجود نداره این تکنیک ها هستند که حرف اول رو میزنن.حالا بیوشیمیست بیوتکنولوژیست یا بیوتکنولوژیست بیوشیمیست.no difference

Hobbit

New member
دوست عزیز فکر نمی کنید با ۳ماه خوندن تازه واسه کنکور بیوتک نباید این طور شتاب زده نظر بدید؟! من ترم ۵ ارشد بیوتک هستم.خدا بخواد تا یکی دو ماه دیگه دفاع می کنم.مطلقا همچین فضاى ناامید کننده ای که شما میفرمایید نیست.درسته که نمیشه رو هيئت علمی حساب کرد چون اساسا نیاز به این همه استاد نیست.بیوتک هم رشته کاملا کاربردیه و کلا فیلد کاریش کارهای تحقیقاتی و دانش بنیانه نه تدریس تو دانشگاهها.خوشبختانه بنده افراد موفق بسیار زیادی رو میشناسم که از همون مراکز تحقیقاتی با حقوق واقعا ناچیز شروع کردن و با یاد گرفتن تکنیک الان دارن دارن با چند شرکت دانش بنیان همکاری می کنن و از حقوقشون هم راضین.این کمترینشه.با اون افرادی که با تولید محصول دارن میلیاردی در میارن کاری ندارن.
واسه کار هم لزوما نیاز به مدرک دکتری نیست.توانایی های شما، پایان نامه قوی،توانایی انجام کار گروهی و البته یک معرف خوب (که عموما استاد راهنمای شماست و شما رو بخوبی میشناسه) میتونه کار شما رو با ارشد تا حدودی جلو ببره. من از ترم چهار ارشد کلی دعوت به همکاری دارم. از کارهای پاره وقت و جزئی (که قبلا اصلا نمیدونستم بابت این کارا هم پول به آدم میدن) گرفته تا کار تو شرکت های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی.تازه هنوز دفاع نکردم و سی وی خاصی هم ندارم.اصلا خیلی ها میگن اول بیا سر کار بعد برو دنبال دکتری یا همزمان هر دو رو انجام بده تا بعد دکتری فارغ التحصیل بی تجربه نباشی.
شهرستان هم هستم.فارغ التحصیل دانشگاههای برتر تهران هم نیستم شرکت دانش بنیان هم زیاد اینجا نیست سرمایه میلیاردی هم ندارم ولی از تکنیک هایی که برای پیدا کردن کار هست استفاده می کنم هموح تکنیک هایی که برایان تریسی آموزش میده.البته چون شهرمون ارشد بیوتک داره زمینه کاریش هم تا حدودی هست و شخصا این رشته رو واسه ساکنین شهرهای کوچک و کسانیکه امکان کار تو شهر دیگه رو ندارن پیشنهاد نمی کنم.
کلام اخر اینکه این تاپیک واسه اینه که افراد با دیدگاههای مختلف و تجربیات متفاوت نظراتشون رو بگن و کسی نمیتونه بگه کی چی بگه چی نگه. خواننده خودش میتونه با خوندن نظرات مختلف نتیجه گیری کنه.
با ارزوی موفقیت واسه هممون.انشاا... منتظر من باشید.خدا بخواد تجربم که بیشتر شد میام اینجا میگم اگر هم اهدافم توهمی بیش نبود باز میام میگم.

:65d6a5d6s:
خوبه..
موفق باشید

Hobbit

New member
بیوتک که قطعا رشته مستقلیه.همپوشانی به معنی عدم استقلال نیست.من فکر میکنم بیوتک رو نباید تو مقطع ارشد گرایش گرایش میکردند.چون ارشد فقط تکنیک یاد میگیرید.گرایش تو دکتری به نظرم بیشتر معنی میده.وقتی تخصصی تو یه فیلد خاص کار کنی.مثلا بیوسنسور واسه الودگی محیط زیست بره تو فیلید بیوتک محیط زیست یا تهیه کیت های تشخیصی و کلا تکنیک های تشخیص و درمان و پیشگیری بره واسه بیوتک پزشکی. یا کشف دارو بره واسه بیوتک دارویی.
همه علوم هر چقدر بیشتر پیشرفت می کنن همپوشانیشون با سایر علوم بیشتر میشه.الان علوم بین رشته ای بیشتر از علوم محض دارن پیش میرن.چون متخصصان multidisciplinary تربیت می کنن.بیوتک یعنی مجموعه بیوشیمی، ژنتیک، میکروبیولوژی، ویرولوژی، بیوانفورماتیک، فارماکولوژی، دارو سازی، پروتیومیکس، ژنومیکس،سلومیکس، ترنسکریپتومیکس، پزشکی، مهندسی بافت، مهندسی آنزيم و ....ولی با تک تک اینها به تنهایی متفاوته.به قول یه دوست ما هممون بیولوژیست هستیم بقیش فقط اسمه. همون طور هم که قبلا گفتم واسه بیوتکنولوژیست با این عنوان شغلی وجود نداره این تکنیک ها هستند که حرف اول رو میزنن.حالا بیوشیمیست بیوتکنولوژیست یا بیوتکنولوژیست بیوشیمیست.no difference
آخه دوست گرامی من!
فک میکنین اینی که گفتین بیوتک ینی " بیوشیمی، ژنتیک، میکروبیولوژی، ویرولوژی، بیوانفورماتیک، فارماکولوژی، دارو سازی، پروتیومیکس، ژنومیکس،سلومیکس، ترنسکریپتومیکس، پزشکی، مهندسی بافت، مهندسی آنزيم و ...."فک میکنین این واس ی بیوتکنولوژیست خیلی عالیه؟؟؟
این برای یک بیوتکنولوژیست فقط ضرر محضه!این ینی ک تو تو ی رشته ای تخصص داری ک همه توش استادن!
یک ایمونولوژِست میشناسم حرف جالبی میزد.میگف منی ک دارم رو یک پروژه ی تولید محصول نوترکیب کار میکنم همه تکنیک های لازم برا کارمو خودم بلدم.نهایتن چیز واجبی بود ک بهم یاد نداده باشن خودم میرم دنبال یادگیری اون تکنیک.یادگیریش هم برام آسونه چون چیز جدیدی نیس.دیگه چرا برای پروژم برم دنبال بیوتکنولوژیست؟؟بهرحال کدوم علوم آزمایشگاهی ای هس ک با مدرک ارشد کلونینگ و نوترکیبی و خالص سازی و ده ها تکنیک دیگه ک ما فک میکنم فقط مخصوص بیوتک هاس رو ندونه؟؟میبینین تکنیک های بیوتک برای اون ها چیز جدیدی نیس(نمیگم اونا کاملا با مهارت ها آشنان اما حداقل هارو میدونن)اما درس ایمنی یا هماتو واس ی بیوتکی کاملا جدیده!اینه فرق بیوتک و رشته های تخصصی ای مث هماتو وایمنی!و اما قانون جذب!!ببخشید ک اینو میگم اما بنده هیچ اعتقادی ب قانون جذب ندارم نظر منو بخاین بنظرم قانون جذب دروغ بزرگیه ک ب جهان گفته شده!دروغی ک از ذهن چن تا متفکر غربی با مقاصد معلوم خارج شده!(کتابشو عمیقا بخونین متوجه میشین.ظاهرا حرفش اینه ک هرچیزیرو جذب کنین بهش میرسین اما باطنش چیز دیگه ایس ک خیلی از مسائل وحدانیت رو برده زیر سوال!!) الان دیگه خود جوامع غرب خیلی وقته ایمانشونو ب این قانون از دس دادن ولی جامعه ی ما(مثلن هم مسلمونیم!!!)با خوندن چن تا از دیالوگ هاشونو دیدن چنتا سی دی ی دفه بش ایمان میاریم.چرا؟ چون از طرف ازما بهترون بهمون رسیده پس صددرصد درسته!
بریم سر بحث خودمون،قانون جذب ک هیچی اما ب این قانون کاملا معتقدم ک هیشکی از شریک خوشش نمیاد!پس طبیعیه دوستان متخصص از رشته های دیگه بیان بگن ما برای تکنیک های بیوتکی پروژمون دنبال بیوتکنولوژِست نیستیم!چون خودمون یا تکنیکی خاهیم یافت و یا تکنیکی خاهیم ساخت!!چرا؟؟چون این تکنیک های ظاهرا بیوتکی برامون غریبه نیس..

biotechnologist

New member
آخه دوست گرامی من!
فک میکنین اینی که گفتین بیوتک ینی " بیوشیمی، ژنتیک، میکروبیولوژی، ویرولوژی، بیوانفورماتیک، فارماکولوژی، دارو سازی، پروتیومیکس، ژنومیکس،سلومیکس، ترنسکریپتومیکس، پزشکی، مهندسی بافت، مهندسی آنزيم و ...."فک میکنین این واس ی بیوتکنولوژیست خیلی عالیه؟؟؟
این برای یک بیوتکنولوژیست فقط ضرر محضه!این ینی ک تو تو ی رشته ای تخصص داری ک همه توش استادن!
یک ایمونولوژِست میشناسم حرف جالبی میزد.میگف منی ک دارم رو یک پروژه ی تولید محصول نوترکیب کار میکنم همه تکنیک های لازم برا کارمو خودم بلدم.نهایتن چیز واجبی بود ک بهم یاد نداده باشن خودم میرم دنبال یادگیری اون تکنیک.یادگیریش هم برام آسونه چون چیز جدیدی نیس.دیگه چرا برای پروژم برم دنبال بیوتکنولوژیست؟؟بهرحال کدوم علوم آزمایشگاهی ای هس ک با مدرک ارشد کلونینگ و نوترکیبی و خالص سازی و ده ها تکنیک دیگه ک ما فک میکنم فقط مخصوص بیوتک هاس رو ندونه؟؟میبینین تکنیک های بیوتک برای اون ها چیز جدیدی نیس(نمیگم اونا کاملا با مهارت ها آشنان اما حداقل هارو میدونن)اما درس ایمنی یا هماتو واس ی بیوتکی کاملا جدیده!اینه فرق بیوتک و رشته های تخصصی ای مث هماتو وایمنی!و اما قانون جذب!!ببخشید ک اینو میگم اما بنده هیچ اعتقادی ب قانون جذب ندارم نظر منو بخاین بنظرم قانون جذب دروغ بزرگیه ک ب جهان گفته شده!دروغی ک از ذهن چن تا متفکر غربی با مقاصد معلوم خارج شده!(کتابشو عمیقا بخونین متوجه میشین.ظاهرا حرفش اینه ک هرچیزیرو جذب کنین بهش میرسین اما باطنش چیز دیگه ایس ک خیلی از مسائل وحدانیت رو برده زیر سوال!!) الان دیگه خود جوامع غرب خیلی وقته ایمانشونو ب این قانون از دس دادن ولی جامعه ی ما(مثلن هم مسلمونیم!!!)با خوندن چن تا از دیالوگ هاشونو دیدن چنتا سی دی ی دفه بش ایمان میاریم.چرا؟ چون از طرف ازما بهترون بهمون رسیده پس صددرصد درسته!
بریم سر بحث خودمون،قانون جذب ک هیچی اما ب این قانون کاملا معتقدم ک هیشکی از شریک خوشش نمیاد!پس طبیعیه دوستان متخصص از رشته های دیگه بیان بگن ما برای تکنیک های بیوتکی پروژمون دنبال بیوتکنولوژِست نیستیم!چون خودمون یا تکنیکی خاهیم یافت و یا تکنیکی خاهیم ساخت!!چرا؟؟چون این تکنیک های ظاهرا بیوتکی برامون غریبه نیس..

بله.فکر می کنم عالیه.چون یک بیوتکنولوژیست میتونه تو فیلدهای مختلف فعالیت کنه. بهر حال بازار کار رقابتیه.هر کس توانمند تر باشه اون موفقه. شما از زاویه دید خودتون نگاه می کنید. کی میگه مثلا مباحث ایمنی و هماتو واسه بیوتک جدیده. اتفاقا بچه های بیوتک اغلب بیس ایمنی خوبی دارن و می تونن تو اون راستا هم کار و تحقیقات داشته باشند.هماتو هم اگر کسی علاقه داشته باشه میتونه به اندازه هماتولوژیست ها تو تحقیقات قابلیت هاشو نشون بده. مثالهای شما کلی نیست.اغلب افراد براساس علایقشون حرکت می کنن. لزوما فارغ التحصیلان ایمنی و هماتو از کلونینگ سر در نمیارن یا حتی همون کشت سلول که تکنیک پایه و ابتداییه و عکسش هم صادقه.لزوما همه بچه های بیوتک کلونینگ بلد نیستن.نمیدونم شما تو چه مقطعی تحصیل می کنید ولی بنظرم دانشتون حداقل از بیوتک کمه.اگر به جایی رسیدید که فکر می کنید رشته های دیگر کاربردی ترند می تونید تو اون رشته ها ادامه تحصیل بدید.بنده همچنان معتقد به علاقه و مهارت محور بودن رشته های علوم پایه و همچنین همگرایی رشته ها در تحصیلات تکمیلی هستم.واسه همین به نظرم بیوتک رشته مناسبی برای برقراری ارتباط بین علوم مختلفه.
در مورد قانون جذب هم اساسا کلش رو قبول ندارم ولی به اینکه واسه آدمهای مثبت اندیش اتفات مثبت بیشتر و در راستای اهدافشون اتفاق میفته کاملا اعتقاد دارم. این به نظرم میتونه یک تعبیری از توکل باشه.اینکه همه چیز رو به خدا که سررشته امور دستشه بسپری و ببینی که خودش اتفاقات روزمره رو مثه پازل طوری کنار هم میچینه که اون کاری که باید، پیش بره. مثه دعا کردن که روی خواسته ها و نیازهامون تمرکز می کنیم و از ته قلب از خدا میخوایم و هر روز امیدوار به لطف خدا منتظر اجابتشون هستیم. کاری به دیدگاه غربی ها به جذب و حذف خدا از زندگی ندارم. این ایدیولوژی تلفیقی خودمه.خدا محور و مثبت اندیش.جذب رو صرفا چون این روزا یک واژه ملموس شده گفتم.خدا رو شکر تا امروز هر چی خیر بوده واسم پیش اومده حتی وقتی دیگه امیدی نداشتم.

بخش آخر فرمایشاتتون. ابدا اینطور نیست! از این حرف واقعا تعجب می کنم. تو همین مدت کارشناسی ارشد خیلی از اساتید رشته های دیگه قبل از اینکه ما انتخاب موضوع کنیم سعی می کردن ما رو علاقمند به کار تو فیلد خودشون کنن.حتی موضوع هم پیشنهاد میدادن و میگفتن خیلی وقته رو این موضوع دارن کار می کنن ولی دنبال دانشجوی بیوتک هستند چون کار بیوتکیش قویتر از سایر بخش هاشه. باور کنید من امریکا درس نمی خونم. تو یکی از دانشگاههای معمولی شهرستان هستم. ولی اینجا واقعا گروه ها دارن سعی می کنن باهم کار کنن.همیشه هم همه چیز گل و بلبل نیست.کار گروهی مشکلات خودش رو داره ولی این عزم به وجود اومده.من خودم هم با گروه سم شناسی کار کردم هم بیوشیمی هم گروه خودمون.به دانشجوهای رشته های دیگه مثه داروسازی، بیوشمی، پزشکی مولکولی و ... هم تکنیک یاد می دیم.اساتیدمون هم به عنوان همکار یا مشاور باهاشون کار می کنن. اصلا کسی ترسی نداره که دیگران کاری یاد بگیرن.اتفاقا در ازاش ما هم یه چیزایی از اونا یاد میگیریم.
هر کس که یه PCR بذاره که بیوتکنولوژیست نیست.الان دانشجوهای دندون و دارو و پزشکی هم واسه پایان نامه هاشون تکنیک های علوم پایه رو انجام میدن.این معنیش تخصص نیست. بیوتکنولوژیست کار ترابل شوتینگ رو هم داره چیزی که فقط با استفاده کردن از دستگاهها و اپراتوریشون بدست نمیاد.هم تجربه می خواد هم دانش گسترده. هر کسی نمی تونه واسه انجام یه تکنیک کوچیک کلی وقت صرف ترابل شوتینگ کنه.ترابل شوتینگ تکنیک ها کاملا تخصصیه و اونجاست که بقیه رشته ها سکوت می کنن.چیزی که خودم بارها تو گروهمون دیدم.تو موضوعات عمومی همه اظهار نظر می کنن وقتی کار کاملا بیوتکی میشه تنها کسی که ایده میده و اظهار نظر می کنه مدیر گروهمونه که تنها بیوتکنولوژیست دانشگاهه و ایشون مشاور و همکار بخش بیوتکی اغلب پایان نامه های دانشگاه هستند.

ترجیح میدم در این باره فعلا دیگه نظر ندم.بهتره نظر سایر دوستان ارشد و دکتری بیونک پزشکی رو هم بدونیم. شاید دانشگاه و شهر و اساتید ما خیلی گل و بلبلن و دانشگاهها و شهرهای دیگه وضعیتشون جور دیگست. شاید هم به خواست خدا فقط وضع من اینقدر خوبه.با نعمت دارم امتحان میشم:smiliess (3)::riz304:

Hobbit

New member
بله.فکر می کنم عالیه.چون یک بیوتکنولوژیست میتونه تو فیلدهای مختلف فعالیت کنه. بهر حال بازار کار رقابتیه.هر کس توانمند تر باشه اون موفقه. شما از زاویه دید خودتون نگاه می کنید. کی میگه مثلا مباحث ایمنی و هماتو واسه بیوتک جدیده. اتفاقا بچه های بیوتک اغلب بیس ایمنی خوبی دارن و می تونن تو اون راستا هم کار و تحقیقات داشته باشند.هماتو هم اگر کسی علاقه داشته باشه میتونه به اندازه هماتولوژیست ها تو تحقیقات قابلیت هاشو نشون بده. مثالهای شما کلی نیست.اغلب افراد براساس علایقشون حرکت می کنن. لزوما فارغ التحصیلان ایمنی و هماتو از کلونینگ سر در نمیارن یا حتی همون کشت سلول که تکنیک پایه و ابتداییه و عکسش هم صادقه.لزوما همه بچه های بیوتک کلونینگ بلد نیستن.نمیدونم شما تو چه مقطعی تحصیل می کنید ولی بنظرم دانشتون حداقل از بیوتک کمه.اگر به جایی رسیدید که فکر می کنید رشته های دیگر کاربردی ترند می تونید تو اون رشته ها ادامه تحصیل بدید.بنده همچنان معتقد به علاقه و مهارت محور بودن رشته های علوم پایه و همچنین همگرایی رشته ها در تحصیلات تکمیلی هستم.واسه همین به نظرم بیوتک رشته مناسبی برای برقراری ارتباط بین علوم مختلفه.
در مورد قانون جذب هم اساسا کلش رو قبول ندارم ولی به اینکه واسه آدمهای مثبت اندیش اتفات مثبت بیشتر و در راستای اهدافشون اتفاق میفته کاملا اعتقاد دارم. این به نظرم میتونه یک تعبیری از توکل باشه.اینکه همه چیز رو به خدا که سررشته امور دستشه بسپری و ببینی که خودش اتفاقات روزمره رو مثه پازل طوری کنار هم میچینه که اون کاری که باید، پیش بره. مثه دعا کردن که روی خواسته ها و نیازهامون تمرکز می کنیم و از ته قلب از خدا میخوایم و هر روز امیدوار به لطف خدا منتظر اجابتشون هستیم. کاری به دیدگاه غربی ها به جذب و حذف خدا از زندگی ندارم. این ایدیولوژی تلفیقی خودمه.خدا محور و مثبت اندیش.جذب رو صرفا چون این روزا یک واژه ملموس شده گفتم.خدا رو شکر تا امروز هر چی خیر بوده واسم پیش اومده حتی وقتی دیگه امیدی نداشتم.

بخش آخر فرمایشاتتون. ابدا اینطور نیست! از این حرف واقعا تعجب می کنم. تو همین مدت کارشناسی ارشد خیلی از اساتید رشته های دیگه قبل از اینکه ما انتخاب موضوع کنیم سعی می کردن ما رو علاقمند به کار تو فیلد خودشون کنن.حتی موضوع هم پیشنهاد میدادن و میگفتن خیلی وقته رو این موضوع دارن کار می کنن ولی دنبال دانشجوی بیوتک هستند چون کار بیوتکیش قویتر از سایر بخش هاشه. باور کنید من امریکا درس نمی خونم. تو یکی از دانشگاههای معمولی شهرستان هستم. ولی اینجا واقعا گروه ها دارن سعی می کنن باهم کار کنن.همیشه هم همه چیز گل و بلبل نیست.کار گروهی مشکلات خودش رو داره ولی این عزم به وجود اومده.من خودم هم با گروه سم شناسی کار کردم هم بیوشیمی هم گروه خودمون.به دانشجوهای رشته های دیگه مثه داروسازی، بیوشمی، پزشکی مولکولی و ... هم تکنیک یاد می دیم.اساتیدمون هم به عنوان همکار یا مشاور باهاشون کار می کنن. اصلا کسی ترسی نداره که دیگران کاری یاد بگیرن.اتفاقا در ازاش ما هم یه چیزایی از اونا یاد میگیریم.
هر کس که یه PCR بذاره که بیوتکنولوژیست نیست.الان دانشجوهای دندون و دارو و پزشکی هم واسه پایان نامه هاشون تکنیک های علوم پایه رو انجام میدن.این معنیش تخصص نیست. بیوتکنولوژیست کار ترابل شوتینگ رو هم داره چیزی که فقط با استفاده کردن از دستگاهها و اپراتوریشون بدست نمیاد.هم تجربه می خواد هم دانش گسترده. هر کسی نمی تونه واسه انجام یه تکنیک کوچیک کلی وقت صرف ترابل شوتینگ کنه.ترابل شوتینگ تکنیک ها کاملا تخصصیه و اونجاست که بقیه رشته ها سکوت می کنن.چیزی که خودم بارها تو گروهمون دیدم.تو موضوعات عمومی همه اظهار نظر می کنن وقتی کار کاملا بیوتکی میشه تنها کسی که ایده میده و اظهار نظر می کنه مدیر گروهمونه که تنها بیوتکنولوژیست دانشگاهه و ایشون مشاور و همکار بخش بیوتکی اغلب پایان نامه های دانشگاه هستند.

ترجیح میدم در این باره فعلا دیگه نظر ندم.بهتره نظر سایر دوستان ارشد و دکتری بیونک پزشکی رو هم بدونیم. شاید دانشگاه و شهر و اساتید ما خیلی گل و بلبلن و دانشگاهها و شهرهای دیگه وضعیتشون جور دیگست. شاید هم به خواست خدا فقط وضع من اینقدر خوبه.با نعمت دارم امتحان میشم:smiliess (3)::riz304:

بله بنده هم فک میکنم روی نظر مثبت یک نفر چون صرفا اتفاقای خوب براش افتاده نمیشه اجماع کرد..
ب هرحال واقعا خوشحالم ک از رشتتون راضی هستین
موفق باشین

- - - Updated - - -

بله بنده هم فک میکنم روی نظر مثبت یک نفر چون صرفا اتفاقای خوب براش افتاده نمیشه اجماع کرد..
ب هرحال واقعا خوشحالم ک از رشتتون راضی هستین
موفق باشین

love virology

New member
آخه دوست گرامی من!

روش ها مولکولی هیچ علوم ازمایشگاهی در دوره کارشناسی یاد نمیگیره/ به زمانی پی سی ار هرکس میدونست خدا بود الان پی سی ار شده جزیی پس تو این معضل کسی برده که بره روش های نوین یاد بگیره/ ما
استاد ما یه کارشناس بیوشمی بود ولی خودش قسم میخورد رفت دنباله کارهای مولکولی رایگان دستیار الان شده مسییول از تحقیقاتی که یکی مثل استاد زمانی رییس پژوهشگاه ملی ازش تست گرفته سربلند اومد بیرون پس بجای ااین بحث ها باید بگردی دنبال برگ برنده یاد گیری نوین / و الا بشینی بگی این چیه اون چیه / والا شما از پسرا بیشتر ناله میکنید / پسرها هم سربازی دارن هم معضل کار/ پس نخست بیوتک و رشته خاصی بشناس سپس در مسیرش حرکت کن/ شاد باشید

vet lab sciences

New member
ببینید دوستان در این که رشته بیوتک رشته ای کاربردی و جذابه شکی نیست، حتی بشخصه خود بنده به این رشته خیلی علاقه دارم. ولی بحث بر سر شرایط کلی جامعه هست. بحث بر سر عوامل انکار ناپذیر مختل کننده پیشرفت علم و تکنولوژی تو کشورمون هست. عنوان تاپیک، آینده شغلی رشته بیوتکه، اما آینده این رشته که از آینده بقیه جامعه جدا نیست، تافته ای جدا بافته نیست، مسلما آینده رشته بیوتک هم همچون سایر رشته ها و زمینه ها به باقی شرایط جامعه گره خورده.

بذارید چندتا مثال بزنم تا براتون روشن بشه؛ طبق گفته اسدالله عسکر اولادی، عضو اتاق بازرگانی، "در حال حاضر فقط 40% از صنایع فعالند، دولت باید وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کند..." بدتر از همه اینه که رقم نقدینگی به حدود 900هزار میلیارد تومن رسیده!!!! الله اکبر! یعنی میشه گفت چاپ اسکناس بی پایه اساس! یعنی یک غول بی شاخ و دم! یعنی یک سیل ویرانگر که اگه به هر سمتی حرکت کنه، بنیان مقصد یا مقصدهاش رو از بیخ و برن برمی کنه، حالا فرقی نمی کنه که این مقصد یا مقصدها چه مقصدی میخوا باشه، میخوا علم و تکنولوژی باشه، مسکن باشه، دلار باشه و یا هر چیز دیگه ای! تازه به این مقدار باید رقم 540 هزار میلیارد تومنی بدهی دولت (خبر داغ داغ، 1دی94) رو هم اضافه کنید!!
مثال بعدی قیمت نفت که رسیده تقریبی به هر بشکه ای 30 دلار!!! بشکه ای که تو یه زمانی 140-150 دلار بود!! و قراره به مرز 20 دلار هم برسه!!!!

مثال بعدی موضوع محیط زیسته که مشاور معاون رئیس جمهور، خبر از کوچ اجباری 50 میلیون ایرانی به خاطر خشکسالی و خشکیدگی میده و همچنین متخصصین ناسا از خشکیدگی و غیر قابل سکونت شدن ایران در سال هایی نه چندان دور در صورت ادمه روند فعلی میدن

و هزار مثال دیگه که تو این مقال نمی گنجه. اگه هم سند خواستید، که یه عده ای هی سند سند میکنن! بگید تا لینکاشونو براتون بذارم.

خب حالا شاید بعضیا با خودشون بگن، ای بابا! کم دق داریم، تو هم هی فاز منفی بده، ولشون کن بابا هر کاری میخوا بکنن، بکنن، تو بش فکر نکن! یا عده دیگه درصدد برگردوندن حقایق یا مقابله با اون بربیان و یا برخی دوستان بگن نه درسته، ما اگه چنین و چنان کنیم، همفکری داشته باشیم وضعیت بهتر میشه!!

در پاسخ باید بگم که خب عزیزان من وقتی پول نیست، کمبود شدید اعتبارات و بودجه هست، وقتی که در آینده ای نه چندان دور جنگ آب همه گیر میشه و منطقه ای رو که توش زندگی می کنیم، درگیر می کنه، مایه حیات کمیاب میشه، شما چطور میخوا پیشرفت کنید، حالا هی بیاید بگید آقا مثبت اندیش باش، به رویاهات فکر کن، به اون موقعی که به اون Gem بلورین دست پیدا کنی، چه لذتی خواهی برد، عقل هاتون رو بذارید رو هم و.........

باور کنید دوستان نمیخوام ناامیدتون کنم، ولی چه بخوایم چه نخوایم، مشکلات بازدارنده ایه که گریبان خیلیا رو گرفته و مطمئن باشید در آینده ای نزدیک گریبان بالای 90درصد جامعه رو خواهد گرفت، حالا یکی برا خودش به قول معروف دستش به دهنش میرسه، دیرتر و یکی هم که فقیره، زودتر و به قول روزنامه جهان صنعت؛ فقرا از جامعه حذف خواهند شد.

علی ای حال انگیزه و امیدی که می تونه باقی بمونه اینه که برای ماهایی که تازه مسیر رو شروع کردیم، اینه که درسمون شاید یه جایی به کار بیاد (از لحاظ شغلی)، حالا این "جا" میتونه امتیازی در مسیر مهاجرت اختیاری یا اجباریمون باشه و یا غیره.

در نهایت میخوا بگم نگرش و قضاوتمون بر اساس برآیند فکت هایی که بر جامعه حاکمه، باشه...

با این وجود، به امید سرافرازی سرمایه های میهنم، یعنی دانشجویان علاقمند و سخت کوش:auizz3ffy9vla57584x

Mohammad gh

New member
هه...
اصن موضوع تاپیک خنده داره!!
بعد گذشت سه ماه از شروع خوندنم واس کنکور بیوتک الان تازه چشمم باز شده آینده شغلی واس بیوتک همش کشکه!
جذب برای هیات علمیش خیلی کمه چون وقتی بیوشیمیست ها و یکی دوتا متخصص رشته دیگه باشه هیچ دانشگاهی سراغ پی اچ دی بیوتک حتی واس خود دانشجوهای بیوتکشون نمیره.میدونین چرا؟؟چون بیوتک تازه تاسیسه و اصن ی درس تخصصی درست و حسابی ک فقط مخصوص همین رشته باشه ک بقیه توش حرفی نداشته باشن نداره!پس پی اچ دی های بیوشیمیست هم از پس تدریس بیوتک برمیان!
تنها زمینه شغلی دیگه واس بیوتک میمونه مراکز تحقیقاتی و بقول معروف دانش بنیان!!
ک اینم فقط رو کاغذ زمینه اشتغال حساب میشه وگرنه یک رویا و بهتر بگم یک سراب بیشتر نیس!آخه تو کشور مگه کلا چن تا شهر مرکز تحقیقاتی دانش بنیان داره وهر مرکز کلا مگه ب چن تا تازه وارد نیازمند میشن ک بخان این جماعت عظیم فارغ التحصیل بیوتک رو حمایت و استخدام کنن؟؟ینی هر مرکزی بیش تر از دوسه نفر؟؟
راه سومی واس فارغ التحصیلان بیکار بیوتک میمونه و اونم فقط وفقط تاسیس ی شرکت خصوصیه ک در این صورت فک میکنین چی ملاکه؟؟؟؟
خب مسلما "پووووووول"!!!
اونم نه چن میلیون!سرمایه میلیاردی میخاد!!ینی عملا غیر ممکنه!
پس لطفا کسانی که میاین تو این تاپیک از آینده شغلی بیوتک صحبت میکنین لطفا واقعیت های حال حاضر رو بنویسین نه افق های بیکران رویاهاتون رو!!!
نیاین بنویسین من چون علاقه دارم پس میتونم!والا ماهم ب دندون علاقه داشتیم اما نتونستیم!
نیاین بنویسین بیوتک فعالیت هاش گستردس پس اشتغالش هم بالاس!بله فعالیت هاش گستردس اما نه اینجا!
نیاین بنویسین چن سال دیگه رشته بیوتک قراره بترررررکونه چون خیلی رشته کاربردی و توپی هس!والا من یادمه از وقتی دبیرستان بودم بهمون میگفتن تا چن سال دیگه بیوتک تو مملکت میترررررکونه ولی اون چن سال دیگه نمدونم چرا نمیاد!اینو ک گفتم مطمئنا ی عده میان مینویسن تو خودت باید اون افق رو عملی کنی و همه دس رو دس بذاریم هیچوقت نمیاد.بله خودم در جریان همه اینا هستم اما من تو دوحالت میتونم واس رسالت تخصصم کار کنم(فرضا اگه فارغ التحصیل پی اچ دی باشم منظورمه).اول اینکه یا دولت ازم حمایت کنه و منو استخدام کنه و دوم اینکه ی سرمایه ی توپ داشته باشم ک حداقل از پس خرج دستگاه ها و آزمایشات واس پروژه های خصوصیم بر بیام!مورد اول ک هیچی کلا توهمی بیش نیس(حداقل تو این دولت پزشک پرست ک تمام بودجه وزارتو گذاشته رو حقوق پزشک خانواده ک ی دفه از ماهی یک و پونصد میره ب ماهی 17 تومن!!)میمونه مورد دوم ک اونم فقط واس بچه پولداراس.یک فارغ التحصیل با علم کافی اما بدون سرمایه هم ک هیچی باید بره کشکشو بسابه!
بنابراین فقط و فقط یک خواهش دارم.وقتی صحبت از آینده شغلی این رشته میشه و 4 نفر سردرگم واس انتخاب رشته ارشدشون چشمشون ب قلم شماس نیاین شعار بنویسین غیرممکن ها ممکن میشود اگر خودت بخاااهی و، مثبت نگرررر باشید و ، افکار منفی را از خود دوور کنید و چن تا حرف قشنگ دیگه که فقط قشنگن همین!
رویاها گاهی واس همیشه رویا میمونن چون واس واقعی شدنشون ب دوتا عامل بستگی داره ک یکیش خود شخصه.اما ی دومی هم هس ک اون محیطه، محییییط!خوبه گاهی هم واقعیت هارو ببینم..
تمام!

دوست عزیز شما قبل ورود به این رشته و وادی خودتو شکست خورده حساب کردی
این ارسال سراسر ناامیدی و خود باختگی بود
بعدن این حرفا چیه که تازه تاسیسه و ....
بیوتک یه رشته استراتژیکه
از بیت رهبری گرفته تا ریاست جمهوری از سرکت های دانش بنیان و تولید محصولات نوترکیب و بیوتک و نانو و رشته های های کلس حمایت میکنن
ی رازی یه نمونش هست
شما وقتی با نگاهی سراسر تیره و محکوم به شکست به رشته ای نگاه کنی خب معلومه عاقبت بخیر درش نمیشی

Mohammad gh

New member
متاسفانه یه سری صحبتای ناامیدانه درین جا مطرح شده
از تمامی دوستان علاقه مند به این رشته میخوام که توجه نکنن و به هدفشون امیدوار باشن
بیوتک خیلی فراتر از درک غلط بعضی ها هست
یه سری دوستان رو خدا برای ازمایش ما افریده تا امید و اطمینانمون رو با حرفای ناامیدانه و دید تاریکشون در بوته ی ازمایش بزاره

همیشه اینجور ادما هستن
چه برای بیوتک
چه برای بیوشیمی
چه برای ژنتیک
همیشه کسایی هستن که ناله میکنن که ما از اولم نباید میومدیم زیست باید میرفتیم پرستاری یا مامایی یا ارزش پزشک فلان قدره یا هزارتا کوفتو زهرمار دیگه

فقط به دوستان تازه وارد پیشنهاد میکنم خودشون رو با تجربیات شکست ها و باخته های این افراد درگیر نکنن
و یادتون باشه یه بازنده همیشه بازندسحتی اگر تمام مدال ها و جوایز دنیا رو هم به اسمش بزنن

یه سری هم از انتخابشون پشیمونن و میخوان با متقاعد کردن شما به اینکه این رشته به درد نمیخوره و نا امید کردنتون خودشون رو اروم کنن
اینم به هرحال یه مشکل روان شاختی هست.

توجیه این افرادم همیشه اینه که واقعیت هارو باید دید و حرف ما واقعیته و .... در حالی که این افراد بیشتر دچار افسردگی و روان پریشی هستن تا واقع بینی

دوستان یادتون باشه بیوتک ژنتیک بیوشیمی یا اینجور رشته ها ظرفیت بسیار زیادی دارن و فرصت عرض اندام برای همممه در ارشد و دکترا فراهم میشه
فقط باید زرنگ باشید و ازش استفاده کنید
وگرنه شما هم میشی یکی از همین دستگاهای پخش ناامیدی که در تلگرام و علوم پزشکی و سایر شبکه های اجتماعی درو گهر افشانی میکنن.

هیچ وقت هیچ وقت نزارید نیروی تیره و ضمیر تاریک دیگران مشعل امید رو در قلب شما خاموش بکنه
هیچ وقت
هرگز.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: The Guy

love virology

New member
خوشم میاد ایران یکی رو سرشون حلوا حلوا میکنن بعد میکوبنش زمین تا بترکه// معضلات و گرونی و این همه مشکلات بدست خودمونه اگر بعضا بخان برن دنبال هدفها و ارزوهاشون میشتم سنگ زیر پا// پس تحصیل و علم با مساییل دیگه قاطی نکنید یا وارد نشید برید دنبال کار ازاد اگرم میشید برای سرد و گرمش اماده باشید//

Hobbit

New member
متاسفانه یه سری صحبتای ناامیدانه درین جا مطرح شده
از تمامی دوستان علاقه مند به این رشته میخوام که توجه نکنن و به هدفشون امیدوار باشن
بیوتک خیلی فراتر از درک غلط بعضی ها هست
یه سری دوستان رو خدا برای ازمایش ما افریده تا امید و اطمینانمون رو با حرفای ناامیدانه و دید تاریکشون در بوته ی ازمایش بزاره

همیشه اینجور ادما هستن
چه برای بیوتک
چه برای بیوشیمی
چه برای ژنتیک
همیشه کسایی هستن که ناله میکنن که ما از اولم نباید میومدیم زیست باید میرفتیم پرستاری یا مامایی یا ارزش پزشک فلان قدره یا هزارتا کوفتو زهرمار دیگه

فقط به دوستان تازه وارد پیشنهاد میکنم خودشون رو با تجربیات شکست ها و باخته های این افراد درگیر نکنن
و یادتون باشه یه بازنده همیشه بازندسحتی اگر تمام مدال ها و جوایز دنیا رو هم به اسمش بزنن

یه سری هم از انتخابشون پشیمونن و میخوان با متقاعد کردن شما به اینکه این رشته به درد نمیخوره و نا امید کردنتون خودشون رو اروم کنن
اینم به هرحال یه مشکل روان شاختی هست.

توجیه این افرادم همیشه اینه که واقعیت هارو باید دید و حرف ما واقعیته و .... در حالی که این افراد بیشتر دچار افسردگی و روان پریشی هستن تا واقع بینی

دوستان یادتون باشه بیوتک ژنتیک بیوشیمی یا اینجور رشته ها ظرفیت بسیار زیادی دارن و فرصت عرض اندام برای همممه در ارشد و دکترا فراهم میشه
فقط باید زرنگ باشید و ازش استفاده کنید
وگرنه شما هم میشی یکی از همین دستگاهای پخش ناامیدی که در تلگرام و علوم پزشکی و سایر شبکه های اجتماعی درو گهر افشانی میکنن.

هیچ وقت هیچ وقت نزارید نیروی تیره و ضمیر تاریک دیگران مشعل امید رو در قلب شما خاموش بکنه
هیچ وقت
هرگز.
شما خیلی لطف دارید ک خدا بنده رو ب عنوان یک موش آزمایشگاهی آفریده تا امید شما رو ک بنده ی خاص خدا و از اولیاءالله هستید رو آزمایش کنه!

شما خیلی لطف دارید ک بنده یک روان پریش هستم چون نظرم مطابق با نظر شما نیست!

شما خیلی لطف دارید ک بنده ضمیرم تاریکه چون تفکراتم با شما ک ضمیرتون بسسیارررر روشنه همخانی نداره!

شما خیلی لطف دارید ک بنده اومدم اینجا عقده گشایی کنم چون از انتخاب رشتم پشیمونم و طبق گفته ی شخص شخیص شما این حرکت من ناشی از مشکل روان شناختی م هست.خیلی عذر میخام ک بنده نمیدونستم ک شما علاوه بر اینکه یک داووووطلب ارشد(!!!!) هستید پی اچ دی روان شناسی هم دارین!

اتفاقا این بحثا خیلی خوب شد ک پیش اومد،شما ب این نتیجه رسیدین ک من یک افسرده ی عقده ای روان پریش هستم،منم ب این نتیجه رسیدم ک هرچی تابحال در مورد شخصیت شما فک میکردم اشتباه میکردم!

موفق باشین

love virology

New member
هابیت شما روان پرویش نیستی ایشون من میشناسم شخصی نیست که توهین کنن/ شما متر و معیارات مشخص نیست روز نخست اگر یادت باشه مردد بودی برای این رشته اون موقع هم گفتم خوب فکراتو بکن که وسط راه سرد نشی/ باور کن شخصه که تعیین میکنه سلولی مولکولی چیه تره براش خورد نمیکنن دوستم این رشته ارشد میخونه بهش پایان نامه پی اچ دی دادن با دانشگاه علوم پزشکی کار میکنه/ یکی دیگه از دوستام با دکتر نصر رویان کار میکنه فقط باید تلاش کنی / اگر بگیم این چیه اون چیه چیزی درست نخاهد شد شعار نیست چون تلاش و پشتکار مقدس تر از درجا زدن و بیهوده بودنه//

vet lab sciences

New member
:25r30wi:
.
.
(آقا ما دعوا نداریم ها، نیاید بگید لطفا دعوا نکنید ها!)
.
اما جای بسی تاسف و افسوسه که یکسری ها چشمانشون رو به روی مسائلی که در دور و اطرافشون داره اتفاق میفته بستن و همچون فرد روشنایی ندیده ای، در مقابل هرگونه نوری به شدت مقاومت میکنن و به جای تعقل و گفتمان منطقی، به فردی که توجهشون رو به روزنه ی روشنایی (حقایق) جلب می کنه، به طرز غیر منصفانه ای می تازند و به نوعی میشه گفت خواهان نبود اون فرد هستند.
.
.
برای خودشون هم استدلال های جالبی میارن و از دیگران هم می خوان که به استدلال های ایشان توجه کنند!
.
.
تعجب می کنم، تمامی رسانه های داخلی، صرفنظر از نوع گرایششون، (که اینجا فارس نیوز یکی از رفرنس های اظهاراتم بود) اگه به رسالت خودشون یعنی آگاهی مردم از مشکلات، آشنایی با وضعیت اقتصادی، اداری و در کل مجموع وقایع اتفاقیه میهنمون (تا حدی) عمل کنن میشن دستگاه پخش ناامیدی و توجه به این ها یعنی ضرر!
.
.
و همچنین از برخی دوستان تعجب می کنم که وجود مشکلات رو باور دارن، اما در باور کردن رابطه علی و معلولی دچار ناتوانی هستند و در باور کردن علت یا علل اصلی معضلات و مشکلات دچار خطا و سطحی نگری میشن.
.
.
ما اگر چیزی میگیم، چیزی نیست الا حقیقت، چیزی نیست جز این که با تمام وجودمون داریم حسش می کنیم، و در نهایت چیزی نیست جز اخبار رسانه های داخلی (صرفنظر از نوع نگرششون). حال شما اگر اینها رو قبول نمی کنید، مشکل خودتونه و اگر از افراد مرفه بی درد جامعه هستید که ما را با شما حرفی نیست.
.
.
هیچ کس منکر به درد بخور بودن و یا ظرفیت های عظیم نهفته در رشته های علوم پایه با دارا بودن قابلیت مانور بسیاربالا، نیست، بحث اصلی ما پرهیز از تک بعدی شدن دیدگاه و قضاوت افراد در نتیجه پرداختن به یک امر خاصی مثل تحصیل یا پژوهش و متقابلا لزوم در نظر گرفتن تمامی جوانب و با یک دید آگاه و باز سخن کردن، هست.
.
.
اگر به انتهای عرایضم در پست قبلی بنده به قدر کافی توجه می شد، اینگونه اظهارات شتابزده، احساساتی و یا سطحی نگرانه، عنوان نمی شد. بنده روزنه امیدی برای تلاش و کوشش باز گذاشتم ولو اینکه در مسیر حقیقت تلخ مهاجرت باشه.
.
.
و در نهایت امیدوارم روندی رو که الآن (خواه یا ناخواه) در حال طی شدن هست، کند و یا متوقف بشه و به شکوفا شدن و یا شکوفا شدن هر چه بیشتر استعداد و قابلیت های ما جوونها، یعنی سرمایه های این مملکت، در دیاری که توش زندگی می کنیم و وطنمون هم هست، منجر بشه.
:painting:

love virology

New member
برای خودشون هم استدلال های جالبی میارن و از دیگران هم می خوان که به استدلال های ایشان توجه کنند!// کسی اینجا اظهار خودنمایی نکرد انقدر بچه و به قول معروف قشر مرفه نیستم سرد گرم چشیدم از باربری گرفته تا فروشندگی و کار توی ازمایشگاه مجانی و اموزش رایگان کردم که میفهمم دور و برم چه خبره// به قول اقا محمد کسی با 3ماه خوندن نمیتونه درک درستی از این رشته ها رشته دیگه داشته باشه// فعلا همین شماها که برای دولت تدبیر امیدتون سر دست میشکوندین حلا تیشه برداشتین میکوبین به خودشون / ایرانه دیگه هرجا باد بیاد میرن طرفش/

باش تا صبح دولتت بدمد

کاین هنوز از نتایج سحرست

vet lab sciences

New member
عزیزم یه خورده لحن گفتارت رو ملایمتر کن، با هم دعوا که نداریم! ناسلامتی ما با همدیگه هم رشته ایم، توی انجمنمون با همدیگه برخورد داریم، مطلبی من میگم شما استفاده می کنی، مطلبی شما میگی، من استفاده می کنم، من شما رو تو زمینه ویروس شناسی از پیشکسوت ها میدونم، بعد درسته شما اینطوری بر من بتازی! قشنگ نیست، ما اگه اختلاف نظری هم داریم، خوبه خیلی ملایم عمومیش کنیم.
.
میگم شتابزده و... برخورد می کنید، همینه، من تو یه قسمت هایی از بحثم منظورم شما بودی که اگه دقت کرده باشی از لفظ دوست استفاده کردم (هر چند که شما بی مهری می کنی و همچون یک غریبه برخورد می کنی!)
.
در ضمن من برای دولت تدبیر و امید سر و دست نمیشکنم. من بی طرفم.
.
پیروز باشی

biotechnologist

New member
دوستان خواهشا همچنان محترمانه گفتگو کنید.قراره مسئله از دیدگاههای مختلف به چالش کشیده بشه و باید به نظرات دیگران احترام گذاشت.نتیجه گیری رو لطفا به خوانندگان واگذار کنید.نظر خودتون رو بفرمایید و نظرات دیگران رو به چالش بکشید و از توهین مستقیم و غیر مسقیم به همدیگه خودداری کنید. سپاس فراوان:28::auizz3ffy9vla57584x

ببینید دوستای گلم من خودم یک زخم خورده بازرا شام بیکاری هستم شاید بخوام اینجا حرف بزنم ظرفیت اینجا به حدی نباشه چون خیلی خیلی مسیر رفتم در تمام اورگانهای این کشور مراجعه داشتم از وام ،مجوز ،استخدام، اشک ریختن دست بوسیدن استاندار اتاق بازرگانی و....................... من حتی تجربه حضور در کارخانه سیمان رو داشتم!!!! حتی به علت مخالفت بجد ریاست کارخانه با توجه ارائه گزارشهای بسیار و آکادمیک و دادن ایده های علمی عذر منو خواستن من خیلی دلم پر
اینرو بگم به شما عزیزان محیط دانشگاه و پژوهشگاه یک محیط آکادمیک و بسیار پویاست یسری صحبت دوستمون آقا مرتضی کرد دیدم میخوام بگم شما تا وقتی که در دانشگاه حضور دارید به هیچ وجه نمیتونید جو بیرون رو لمس کنید و کاملا طبیعی است باید اینجور باشه این حس پویایی که محیط دانشگاه ایجاد میکنه که وقتی دیگه تعلق خاطری به دانشگاه نداری میای بیرون بتونی تا حدودی از پس مشکلات بر بیای
بازار جذب هیات علمی بر کسی پوشیده نیست و قابل انکار نیست خیلی راحت با مراجعه به سایت جذب و دوستان دکتری کاملا در جریان قرار میگیرید چندین نمونه روزانه در ارتباط هستم نمونه نزدیک به خودم عروسمون دکتری ژنتیک مرکز ملی ژنتیک و دوست صمیمی در دانشگاه علوم پزشکی کرمان و موارد دیگه که با تمام اینها در ارتباطم شاید باورتون نشه من حتی اکثر اساتید بیوتکنولوژی پزشکی کشور رو میشناسم و تایید صحبت برخی دوستان که هیچ یک بیوتکنولوژیست نیستند و به نظر مهم نیست چون این رشته محض نیست و کاملا بین رشته ای است و نیازی به تخصص تام برای هیات علمی ندارد همانطور که در تمام دنیا اینگونه است شاید جالب باشه تاپ ترین دانشگاههای آمریکا اصلا رشته دکتری بیوتکنولوژی ندارند!!!و فقط دپارتمان تحقیقاتی دارند!!!هر اطلاعاتی خواستید در اختیارتون میگذارم در این زمینه! .یک مثال دیگر میزنم اینجا یک نمونه از چهره های بیوتکنولوژی این کشور جالب باشه براتون دکتر بهرام کاظمی دمنه هستند ایشون توی بورد این رشته هستند استاد تمام و پایگذار بیوتکنولوژی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند با تخصص انگل شناسی پزشکی!!!!!!!! از دانشگاه تربیت مدرس تهران و کسی که سوالای خاص درس سلولی و مولکولی دکتری این رشته رو طرح میکنه و همه شگفت زده میشن!!!شاید خیلیها اینو نمی دونستن
و یک مورد اینکه جالب بود برام آقا مرتضی بر اساس علاقه مندی خودشون که قابل احترام هم هست اشاره داشتند برید مهندسی پروتئین یاد بگیرید خوب این نشون میده که ایشون چون مسیر تحقیقاتیشون پروتئین انتخاب کردند و جذابیت این تخصص دیدن باعث این نظر شده جالب بدونید دکتر سامان حسین خانی که همشهری بنده هستند و هیت علمی دانشگاه تربیت مدرس در سن 38 39 سالگی در جه استادی گرفتند و رشتشون بیوشیمی و شاید باورتون نشه ایشون پدر مهندسی پروتئین ایران باشند بی هیچ شک و شبهه ای میتونید رزومشون رو ببینید حتی در سطح بین الملل حرف دارند پس نمیشه گفت بیوتکنولوژیست میتونه پروتیئن بلد باشه و متفاوت باشه اینو گفتم که اصلا حساسیت نشون ندید بیو تکنولوژی یا هر چیز دیگه باید بپذیریم حداقل بیوتکنولوژی اصلا یک رشته مجزا نمیشه گفتش و کاملا در تمام دنیا بین رشته ایست!!شما در ژورنال nature biotechnology تاپ ترین ژورنال حال حاضر دنیا در زمینه بیوتک ببین چند نفر بیوتکنولوژیست درش مقاله چاپ کردن اصلا ببینید داریم!!!اکثرا سلولی و مولکولی بیوشیمی و بیشتر حتی ایمونولوژِی پس این نشون میده حساسیت و روی یک رشته چیز جالبی نیست
ببینید شما جوان هستید و این حق شماست که با آرامش حداقل مسیری رو که انتخاب کردید ادامه بدهید و بایستی هم اینگونه باشه تا خیلی موارد رو تجربه کنید الان زمان این نیست که تصمیم خاص بگیرید که زندگیتون کن فیکون بشه الان زمان علایق و محدودیت هاست چون سن شما اجازه نمیده هنوز گرم و سرد مسیر درگیری با مشکلات رو تجربه کنید و در حال حاضر همین مسیری رو که انتخاب کردید ادامه بدهید در این مرحله از زندگی فعلا همینی که پیش رو دارید سهم شماست نه کم نه بیش حالا صحبتهای متفاوت رو بیشتر جنبه شنیداری بدونید و اظهار نظر نکنید چون تاثیری ندارد وبدونید که الان چاره ای ندارید آیا میتونید تغییر ایجاد کنید؟ اونم به راحتی! پس فعلا همینی هست که میبینید زندگی باید با امید باشه تا بشه ادامه داد اگه نه محکومیم به فنا واقعا مشکلات هست و اذیت میکنه چون خودم از کسانی بودم تنهایی هام خیلی اشک ریختم ولی باز جا نزدم نهایت بذارید مشکلات اگرم خدای نکرده میخوان بیان خودشون زمانشو تعیین کنند نه شما .
حرف خیلی دارم ببخشید دیگه تا همین جا
پیروز باشید و سلامت

آخرین ویرایش:

vet lab sciences

New member
عرض تشکر از جناب حکمت بیوتک. مطالب پرباری رو بیان فرمودند.
نقل قول ما در مورد مشکلات و پسایندهای اونها، تماما از نظرات کارشناسان مربوطه و ذیصلاح بود.

باری، شاید بنده در محاسبه ظرفیت اینجا برای انعکاس گوشه ای از اخبار (بحران ها) و موانع، دچار خطا شدم و بابت همین پوزش می طلبم.

البته که ما با امید زنده ایم و همین موضوع، نیروی محرکه ای هست برای پرداختن به ادامه تحصیل.

:auizz3ffy9vla57584x

بالا