آينده شغلي رشته بيوتكنولوژي پزشكي

vet lab sciences

New member
دانشجویان و فارغ التحصیلان دکتری که من می شناسم اغلبشون جاهای خوبی سر کار میرن و اغلب راضین، تازه مراکز تحقیقاتی دانشگاهها هم فارغ التحصیلای تاپ هر رشته رو بعنوان محقق جذب می کنن، کلا دانشگاهها اغلب دانشجوهای باسواد رو همینطوری ول نمی کنن. تازه تو پاستور یه نفر هست که بچه ها می گفتن چون خیلی دانشجوی تاپی بوده اصلا واسش یه پست تعریف کردن که تا قبل از اون نبوده و رئیس یه مرکز می کننش که فقط از پاستور نره. تازه مدیر گروه ما میگه چند تا از دانشجوهای خوبش رو که دکتری تهران می خونن رو شخصا رفته دنبالشون ازشون خواسته برگردن دانشگاه خودمون، تازه گفت تهدیدشون هم کرده:25r30wi:
تازه دعوا نیست که چند نفر به یه نفر باشه. شما چیزایی رو که میدونی میگی ماهم همین طور. انشا... خودم دکتری قبول شدم و به یه جایی رسیدم دوباره میام همینجا که بدونید درست می گفتم یا نه، اگر هم به جایی نرسیدم قول شرف میدم بیام بقیه رو از گمراهی در بیارم، همین طور که تا الان اومدم و اینجا بودم با اینکه خیلی از دوستان با یه تاپیک میان میگن رتبه تک شدن و با یه پست دیگه واسه همیشه میرن.البته اگه این سایت و شماها هنوز اینجا باشید. امیدوارم اونروز نیاید بگید لابد طرف پارتی داشته که انقدر مطمئن بوده! باور کنید اگه همه شما بیاید بیوتک چیزی به من نمی رسه اگه یک نفر هم نیاد من چیزی از دست نمیدم. فقط می خوام کسی که وارد این رشته میشه وقتشو تلف نکنه، اگر به توانایی های خودتون یا آینده این رشته شک دارید از همین جا برگردید به نفعتونه چون آخر راه چیزی منتظرتون نیست فقط چیزایی که باخودتون میبرید آخر راه هم همونا دستتونو میگیره.فرش قرمز هم واسه کسی پهن نکردن، کسی هم نمیاد چپ و راست قربون صدقتون بره و دکتر دکتر بکنه و پول بریزه تو جیبتون، خودتونید و خودتون.اگه مرد راهید بسمه ا... اگر نه شما را به خیر و ما را به سلامت. بیوتک راه خودش رو ادامه میده و منتظر ما نمی مونه. موفق و پر انرژی و مثبت اندیش باشید.راستی اسمم هم «سارا ملیح» هست، اگر عمری باقی بود و راه رو با موفقیت ادامه دادم ده سال دیگه تو مقالات و دانشگاهها و شرکت ها دنبالم بگردید انشاا... پیدام می کنید. من رفتم تو آینده محو بشم.:a2d3:

wow!!!:smiliess (15):
چه اعتماد به نفسی!!!!!!:1dco2x0p1lilzhfpg1t
آو بله! همونطور که حدس میزدم شما خانمی که این همه احساسات تو نوشته هات هست!!!

vet lab sciences

New member
ببینید دوستان من پیدا شدن کار برای دانشجویان Ph.D گروه پزشکی رو رد نمی کنم و اتفاقا بنده معتقدم فارغ التحصیلان Ph.D پزشکی هیچکدوم بیکار نمی مونن و بالأخره یه جایی جذبشون می کنن ولی بحث من سر بودن یه کار درست درمونه کاری که بتونه پاسخگوی اون روحیه ی زیبا و پرشور دانشجویان دکتری تخصصی _همشون، نه برای تعداد اندک_ باشه، کاری که بتونه محققین ما رو همپای محققین اروپایی، کره ای، ژاپنی، آمریکایی و یا ابر محققانی که نتیجه تحقیقاتشون در ژورنال و مجلات فوق زیبا و معتبر مثل نیچر و... منتشر میشه و آدمی رو مات و مبهوت خودش میسازه!، به پیش ببره.
بله بحث بر سر اینه.

و یک نصیحت مشفقانه می کنم، امید که رهنمای رهپویان علم و دانش قرار بگیره::riz277:
امید داشته باشید، تلاشتو کنید، بروز باشید، خوبم درستونو بخونید اما و اما همیشه تعادل رو در نگرش و روحیه ایده آل و آرمان گرایانه تون در ایران حفظ کنید. چون به احتمال 1درصد!!! هم که شده احتمال پیش نرفتن اوضاع بر وفق مرادتون (نه الزاما دکتر دکتر کردن و فرش قرمز واستون پهن کردن و از این مثالا) و قرار گرفتن در جمله "چی فکر میکردیم چی شد!!" رو بدید تا دچار عواقب ناشی از ندادن این احتمال مثل تو ذوق خوردن، افسردگی، سر خوردگی و و و نشید. چون کم نبودن افرادی که این احتمال رو ندادن و دچار این عواقب شدن.:smiliess (7):

موفق باشید:riz304:

biotechnologist

New member
اعتماد بنفس رو خوب گفتید ولی احساسات رو نه. آقایون هرجا از خانوما کم میارن پای احساسات رو پیش میکشن:smiliess (7):. نه جناب، پیشبینی براساس تواناییهای فعلی و آیندمه و امید به یاری خدا چون میدونم همیشه حواسش بهم هست. خودم هم هر کاری لازمه واسه موفقیتم می کنم:riz277: و البته خانواده و دوستان و اساتید بسیار خوبی هم دارم که همیشه همراهیم می کنن.:a2d3:
ترم 3 ارشد بیوتک پزشکی علوم پزشکی همدان هستم. همچین عجیب غریب هم نیستم،همکلسیام اعتماد بنفسشون از من بیشتره که اون رو هم بلطف مدیر گروه محترممون داریم که همه تلاششو واسه ارتقاء کیفیت آموزش میکنه هرچند خیلی جاها دستشون از لحاظ امکانات و زمان بسته اس ولی از هیچ کمک و راهنمایی دریغ نمی کنن.انشاا... خدا حفظشون کنه. حالا چند سال دیگه خدا بخواد میبینید که اعتماد بنفسم بالاست یا واقع بینم. توکل به خدا.موفق باشید.

biotechnologist

New member
ببینید دوستان من پیدا شدن کار برای دانشجویان Ph.D گروه پزشکی رو رد نمی کنم و اتفاقا بنده معتقدم فارغ التحصیلان Ph.D پزشکی هیچکدوم بیکار نمی مونن و بالأخره یه جایی جذبشون می کنن ولی بحث من سر بودن یه کار درست درمونه کاری که بتونه پاسخگوی اون روحیه ی زیبا و پرشور دانشجویان دکتری تخصصی _همشون، نه برای تعداد اندک_ باشه، کاری که بتونه محققین ما رو همپای محققین اروپایی، کره ای، ژاپنی، آمریکایی و یا ابر محققانی که نتیجه تحقیقاتشون در ژورنال و مجلات فوق زیبا و معتبر مثل نیچر و... منتشر میشه و آدمی رو مات و مبهوت خودش میسازه!، به پیش ببره.
بله بحث بر سر اینه.

و یک نصیحت مشفقانه می کنم، امید که رهنمای رهپویان علم و دانش قرار بگیره::riz277:
امید داشته باشید، تلاشتو کنید، بروز باشید، خوبم درستونو بخونید اما و اما همیشه تعادل رو در نگرش و روحیه ایده آل و آرمان گرایانه تون در ایران حفظ کنید. چون به احتمال 1درصد!!! هم که شده احتمال پیش نرفتن اوضاع بر وفق مرادتون (نه الزاما دکتر دکتر کردن و فرش قرمز واستون پهن کردن و از این مثالا) و قرار گرفتن در جمله "چی فکر میکردیم چی شد!!" رو بدید تا دچار عواقب ناشی از ندادن این احتمال مثل تو ذوق خوردن، افسردگی، سر خوردگی و و و نشید. چون کم نبودن افرادی که این احتمال رو ندادن و دچار این عواقب شدن.:smiliess (7):

موفق باشید:riz304:
این چیزا که منحصر به بیوتک نیست، واسه همه رشته ها همینه.یعنی شمامیگید تو بقیه رشته ها داریم در حد کشورهای اروپایی و صاحب نام پیش میریم؟:21: حالا واسه توهم میشد پیش روانپزشک برم ولی متاسفانه واسه زن بودن کاری نمیشه کرد. متاسفم واسه خودم بخاطر این دیدگاه جنسیتی! به خانمها همیشه خیلی راحت میشه برچسب زد. مخصوصا وقتی آقایون خودشون رو تو رقابت علمی عقب تر از خانمها ببینن. من انقدر از بیوتک بد شنیدم بار اول که رفتم آزمایشگاه سانتریفوژ رو دیدم تعجب کردم، یعنی حتی انتظار حداقل امکانات رو هم نداشتم، ولی خدارو شکر وضعیت به اون بدی هم نیست، شاید لازم باشه بعضی قسمت های پایان نامه رو تو دانشگاههای دیگه انجام بدی ولی بالاخره کار انجام میشه اببته گاهی 2 سال طول میکشه تا یه پایان نامه انجام بشه.اینجوریه دیگه.

Azin E

New member
یکی از اساتید ما حرف قشنگی بهمون زد.گفت آیندتون کاملا به خودتون وابستس.اگه فقط در حد همین ک.ل.ا.س باشید ارشد که هیچی،دکتراتونم میگیرید ولی بی سوادین وبیکار.اما اگه دنبال علم بدویین و در همه جهت تلاش کنید واسه یادگیری بعد فارغ التحصیلی همه جا دنبالتونن و درآمدهای عالی دارین

آخرین ویرایش:
این چیزا که منحصر به بیوتک نیست، واسه همه رشته ها همینه.یعنی شمامیگید تو بقیه رشته ها داریم در حد کشورهای اروپایی و صاحب نام پیش میریم؟:21: حالا واسه توهم میشد پیش روانپزشک برم ولی متاسفانه واسه زن بودن کاری نمیشه کرد. متاسفم واسه خودم بخاطر این دیدگاه جنسیتی! به خانمها همیشه خیلی راحت میشه برچسب زد. مخصوصا وقتی آقایون خودشون رو تو رقابت علمی عقب تر از خانمها ببینن. من انقدر از بیوتک بد شنیدم بار اول که رفتم آزمایشگاه سانتریفوژ رو دیدم تعجب کردم، یعنی حتی انتظار حداقل امکانات رو هم نداشتم، ولی خدارو شکر وضعیت به اون بدی هم نیست، شاید لازم باشه بعضی قسمت های پایان نامه رو تو دانشگاههای دیگه انجام بدی ولی بالاخره کار انجام میشه اببته گاهی 2 سال طول میکشه تا یه پایان نامه انجام بشه.اینجوریه دیگه.
اعتماد به نفس خوبه اما بیش از حدش اعتماد به توهم میشه

- - - Updated - - -

اعتماد به نفس خوبه اما بیش از حدش اعتماد به توهم میشه

melinaa

New member
یکی از اساتید ما حرف قشنگی بهمون زد.گفت آیندتون کاملا به خودتون وابستس.اگه فقط در حد همین ک.ل.ا.س باشید ارشد که هیچی،دکتراتونم میگیرید ولی بی سوادین وبیکار.اما اگه دنبال علم بدویین و در همه جهت تلاش کنید واسه یادگیری بعد فارغ التحصیلی همه جا دنبالتونن و درآمدهای عالی دارین

بخدا راست میگفته...لایییییکککککککک

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: moj

varia

Well-known member
دوستان اطلاعات مفیدی ردوبدل کردید. لطفا یه سوال کلی دارم که میخوام جوابهای جزئی بدید(هر کسی که توانایی جواب دادن داره بخصوص دانشجوهای ارشد این رشته، خواهشا جواب بدید):

بازارکار ارشد بیوتکنولوژی پزشکی چطوره؟؟

اینکه در کجا ها کار میکنن و کجا جذب میشن و ... مهمه، اینارو میخام نه اینکه کجا ها میتونند چه کارها بکنند! (خیلی ممنون)

biotec1393

New member
فارغ التحصیل بیوتک در نهایت میشه هیئت علمی ومیتونه تو مراکز تحقیقاتی البته تو شهرهای بزرگی مثل تهران که امکاناتش هست کار تحقیقاتی انحام بده.همین
مشکل اینه که بیوتک برخلاف اسمش که دهن پرکنه متاسفاااااااانه توو ایران حالا حالاها کارداره وطول میکشه جا بیفته .این نظر منه بعنوان یک بیوتکنولوژیست .
بازار کار رشته هایی مثل ژنتیک وبیولوژی تولید مثل خیلی خیلی بهتر از بیوتک

آخرین ویرایش:

biotec1393

New member
ببخشید دوست عزیز که اینو میگم ولی اینا برا بیوتک در حد شعاره.وقتی اساتید بیوتک از دانشکده بیوشیمی و.....باشن دیگه از دانشجوی این رشته چه انتظاریمیشه داشت!!!!!!!

aramam

New member
سلام بر بیوتکنولوژیست ها
نمی دونم چرا دعوا می کنین. با این حرفا چی رو می خواین ثابت کنین. بسه دیگه....
به جای این حرفا با هم همکاری کنین یه شرکت راه بیندازین. و چند نفر هم جذب کنین. و اشتغال زایی کنین.
به دنبال کار تولیدی و تحقیقاتی باشین.

biotechnologist

New member
سلام بر بیوتکنولوژیست ها
به جای این حرفا با هم همکاری کنین یه شرکت راه بیندازین. و چند نفر هم جذب کنین. و اشتغال زایی کنین.
این که اسمش دعوا نیست. چالشه. فقط یه ذره دورش تند شد.:bunnyearsmiley:

vet lab sciences

New member
سلام بر بیوتکنولوژیست ها

پووووووووول! :whistle:

Hobbit

New member
ببخشید دوست عزیز که اینو میگم ولی اینا برا بیوتک در حد شعاره.وقتی اساتید بیوتک از دانشکده بیوشیمی و.....باشن دیگه از دانشجوی این رشته چه انتظاریمیشه داشت!!!!!!!

خو اینکه خیلی خوبه.این ینی که هیات علمی واس رشته بیوتک اشباع نیستو فارغ التحصیل های خود رشته بیوتک راحت تر جذب میشن .مث رشته ی هماتو ک معمولا اساتیدشون همگی پاتولوژیست هستن واس همین فارغ التحصیل هماتو رو خیلی سریع واس تدریس جذب میکنن.البته اینا همش درصورتیه ک دلیل اینکه اساتید بیوتک از دانشکده بیوشیمی هستن بخاطر کمبود نیروی بیوتک باشه ن ی سری مسایل دیگه:riz481:

آخرین ویرایش:

mortaza

New member
سلام بر دوستان عزیزم مدت ها بود که وقت نمی کردم بیام اینجا ماشالله اینجا خیلی پر رونقه. یادمه وقتی من و یکی دو تا از بچه ها اینجا پست می نوشتیم خیلی خلوت بود اون اوایل!

اما بنده به عنوان یه عضو کوچیک از جامعه بچه های بیوتک میخواستم نکاتی رو خدمت عزیزانم عرض کنم.

اول این که به نظرم باید بیوتک رو باز تعریف کنیم و بدونیم دقیقا هدف بیوتک و فرقش با رشته های دیگه چیه؟ ببینید بچه ها هر کس یه ژنی رو از یه جایی می کنه میاره تو یه باکتری بیان می کنه این لزوما بیوتک نیست! بیوتک یعنی این که بدونیم کلونینگ و بیان یه ژن رو با چه هدفی و چرا انجام می دیم. بیوتک یعنی رسیدن به تولید و کاربرد نه صرفا مقاله! مقاله دردی از کشور ما دوا نمی کنه هر چند باید واقع بین بود چون برا CV مقاله مهمه و گریزی ازش نیست ولی هدف اصلی باید حرکت به سمت تولید باشه و در کنارش از کارای جنبیش میشه مقاله هم درآورد. در ثانی باید واقع بین بود و فکر نکنیم با یه سال کار پایان نامه عجله ای ارشد یا حتی دو سال کار دکترا میشه یه محصول عالی تولید کرد نه لزوما نمیشه! اما مهم اینه که شما به اون سمت حرکت کنید و هم با مطالعه قوی تئوریک و هم کار عملی دانش فنی رو کسب کنید و به مرور و با کسب تجربه شاید وقتی خودتون دکترا گرفتین و هیئت علمی شدین بعد از انجام چندین پروژه بتونین به یه محصول خوب برسید. باز هم تاکید می کنم بچه ها تغییر دادن بیان یک ژن با یه دارو یا چسبوندن یه پپتید به یه نانو ذره یا کارای این چنینی بیوتک نیست خودمون رو گول نزنیم! سعی کنیم کاری انجام بدیم که یه بیوشمیست یا یه ایمونولوژیست بلد نیست نه این این که کاری رو بکنید که همه بلدن این تو آینده شغلی تون هم مهمه.

دوم این که بچه ها بیاید مطالعات تئوریک تون رو در مورد پروتئین ها و ساختار و عملکردشون خیلی قوی کنین. همه ما بیوتک ها دنبال تولید پروتئین هستیم ولی تا وقتی مباحث مهم پایه ای پروتئین ها رو ندونیم و نتونیم دستورزی های عالمانه روشون انجام بدیم در حد یه تکنسین بیشتر نیستیم. در نهایت اون چیزی که علم واقعی بیوتک هس مهندسی پروتئین هس و مهندسی ژنتیک علم نیست فقط ابزاری در خدمت شماس اما کسی میتونه از این ابزار عالمانه استفاده کنه که علم بلد باشه. پیشنهاد می کنم این مباحث رو عمیق مطالعه کنید : protein structure and function/protein thermodynamics and stability/ protein engineering and modeling/ enzyme technology. هر کس هم کتابای خوب راجع به این مباحث داشت ایمیلشو بده تا براش بفرستم.

سوم این که بچه ها به درسای تئوری بسنده نکنین و خودتون مطالعات عمیق تری داشته باشین چون متاسفانه دروس بیوتک اصلا متناسب با هدف این رشته نیست چون کسایی که تو راس این رشته هستن و برنامه نوشتن فعلا هیچ کدوم متخصص بیوتک نیستن. توی مطالعاتتون حتما نیم نگاهی هم به مباحث تولید داشته باشین صرفا تا در آینده صرفا مقاله نویس نباشین باز هم اگر مشتاق بود من کتبی دارم برا این مباحث.

چهارم این که بچه ها هدف رشته بیوتک با رشته هایی مثل بیوشیمی یا ژنتیک خیلی فرق داره! هدف رشته بیوتک تدریس صرف و مقاله دادن و هیئت علمی شدن و 30 سال معلمی کردن نیست! ماها باید چنان توانمند بشیم که در آیند ه خودمون بتونیم کار آفرین بشیم درسته مشکلات زیادی وجود داره ولی ماها هم متاسفانه اکثرا توانمند نیستیم و فقط انتظار داریم بتونیم یه گوشه ای بریم تدریس کنیم در حالی که این هدف بیوتک نیست! متاسفانه این تو عناوین پایاین نامه هامون هم دیده میشه و مثلا وقتی بررسی می کنی می بینی فرق خاصی بین این پایان نامه بیوتک با یه پایان نامه پزشکی مولکولی یا بیوشیمی یا سلولی مولکولی نیست! با این وضعیت مطالعه و این تیپ کارای عملی نباید انتظار معجزه داشته باشیم! بعله قبول دارم خیلی جاها شاید اساتید مناسب و صاحب تجربه نباشن ولی باید بتونیم لینک برقرار کنیم. من خودم در مرحله انتخاب نوع کار هستم و احتمالا سه تا استاد از سه تا دانشگاه مختلف رو تو کارم درگیر می کنم و کارم احتمالا اولین نوع از این کار تو دانشگاهمون بشه ان شالله اگر موفق شدم حتما تجربیاتم رو بهتون می گم.

آخرین ویرایش:

Hobbit

New member
هه...
اصن موضوع تاپیک خنده داره!!
بعد گذشت سه ماه از شروع خوندنم واس کنکور بیوتک الان تازه چشمم باز شده آینده شغلی واس بیوتک همش کشکه!
جذب برای هیات علمیش خیلی کمه چون وقتی بیوشیمیست ها و یکی دوتا متخصص رشته دیگه باشه هیچ دانشگاهی سراغ پی اچ دی بیوتک حتی واس خود دانشجوهای بیوتکشون نمیره.میدونین چرا؟؟چون بیوتک تازه تاسیسه و اصن ی درس تخصصی درست و حسابی ک فقط مخصوص همین رشته باشه ک بقیه توش حرفی نداشته باشن نداره!پس پی اچ دی های بیوشیمیست هم از پس تدریس بیوتک برمیان!
تنها زمینه شغلی دیگه واس بیوتک میمونه مراکز تحقیقاتی و بقول معروف دانش بنیان!!
ک اینم فقط رو کاغذ زمینه اشتغال حساب میشه وگرنه یک رویا و بهتر بگم یک سراب بیشتر نیس!آخه تو کشور مگه کلا چن تا شهر مرکز تحقیقاتی دانش بنیان داره وهر مرکز کلا مگه ب چن تا تازه وارد نیازمند میشن ک بخان این جماعت عظیم فارغ التحصیل بیوتک رو حمایت و استخدام کنن؟؟ینی هر مرکزی بیش تر از دوسه نفر؟؟
راه سومی واس فارغ التحصیلان بیکار بیوتک میمونه و اونم فقط وفقط تاسیس ی شرکت خصوصیه ک در این صورت فک میکنین چی ملاکه؟؟؟؟
خب مسلما "پووووووول"!!!
اونم نه چن میلیون!سرمایه میلیاردی میخاد!!ینی عملا غیر ممکنه!
پس لطفا کسانی که میاین تو این تاپیک از آینده شغلی بیوتک صحبت میکنین لطفا واقعیت های حال حاضر رو بنویسین نه افق های بیکران رویاهاتون رو!!!
نیاین بنویسین من چون علاقه دارم پس میتونم!والا ماهم ب دندون علاقه داشتیم اما نتونستیم!
نیاین بنویسین بیوتک فعالیت هاش گستردس پس اشتغالش هم بالاس!بله فعالیت هاش گستردس اما نه اینجا!
نیاین بنویسین چن سال دیگه رشته بیوتک قراره بترررررکونه چون خیلی رشته کاربردی و توپی هس!والا من یادمه از وقتی دبیرستان بودم بهمون میگفتن تا چن سال دیگه بیوتک تو مملکت میترررررکونه ولی اون چن سال دیگه نمدونم چرا نمیاد!اینو ک گفتم مطمئنا ی عده میان مینویسن تو خودت باید اون افق رو عملی کنی و همه دس رو دس بذاریم هیچوقت نمیاد.بله خودم در جریان همه اینا هستم اما من تو دوحالت میتونم واس رسالت تخصصم کار کنم(فرضا اگه فارغ التحصیل پی اچ دی باشم منظورمه).اول اینکه یا دولت ازم حمایت کنه و منو استخدام کنه و دوم اینکه ی سرمایه ی توپ داشته باشم ک حداقل از پس خرج دستگاه ها و آزمایشات واس پروژه های خصوصیم بر بیام!مورد اول ک هیچی کلا توهمی بیش نیس(حداقل تو این دولت پزشک پرست ک تمام بودجه وزارتو گذاشته رو حقوق پزشک خانواده ک ی دفه از ماهی یک و پونصد میره ب ماهی 17 تومن!!)میمونه مورد دوم ک اونم فقط واس بچه پولداراس.یک فارغ التحصیل با علم کافی اما بدون سرمایه هم ک هیچی باید بره کشکشو بسابه!
بنابراین فقط و فقط یک خواهش دارم.وقتی صحبت از آینده شغلی این رشته میشه و 4 نفر سردرگم واس انتخاب رشته ارشدشون چشمشون ب قلم شماس نیاین شعار بنویسین غیرممکن ها ممکن میشود اگر خودت بخاااهی و، مثبت نگرررر باشید و ، افکار منفی را از خود دوور کنید و چن تا حرف قشنگ دیگه که فقط قشنگن همین!
رویاها گاهی واس همیشه رویا میمونن چون واس واقعی شدنشون ب دوتا عامل بستگی داره ک یکیش خود شخصه.اما ی دومی هم هس ک اون محیطه، محییییط!خوبه گاهی هم واقعیت هارو ببینم..
تمام!

vet lab sciences

New member
هه...
بعد گذشت سه ماه از شروع خوندنم واس کنکور بیوتک الان تازه چشمم باز شده آینده شغلی واس بیوتک همش کشکه!
جذب برای هیات علمیش خیلی کمه چون وقتی بیوشیمیست ها و یکی دوتا متخصص رشته دیگه باشه هیچ دانشگاهی سراغ پی اچ دی بیوتک حتی واس خود دانشجوهای بیوتکشون نمیره.میدونین چرا؟؟چون بیوتک تازه تاسیسه و اصن ی درس تخصصی درست و حسابی ک فقط مخصوص همین رشته باشه ک بقیه توش حرفی نداشته باشن نداره!پس پی اچ دی های بیوشیمیست هم از پس تدریس بیوتک برمیان!
ک اینم فقط رو کاغذ زمینه اشتغال حساب میشه وگرنه یک رویا و بهتر بگم یک سراب بیشتر نیس!آخه تو کشور مگه کلا چن تا شهر مرکز تحقیقاتی دانش بنیان داره وهر مرکز کلا مگه ب چن تا تازه وارد نیازمند میشن ک بخان این جماعت عظیم فارغ التحصیل بیوتک رو حمایت و استخدام کنن؟؟ینی هر مرکزی بیش تر از دوسه نفر؟؟
راه سومی واس فارغ التحصیلان بیکار بیوتک میمونه و اونم فقط وفقط تاسیس ی شرکت خصوصیه ک در این صورت فک میکنین چی ملاکه؟؟؟؟
خب مسلما "پووووووول"!!!
پس لطفا کسانی که میاین تو این تاپیک از آینده شغلی بیوتک صحبت میکنین لطفا واقعیت های حال حاضر رو بنویسین نه افق های بیکران رویاهاتون رو!!!
نیاین بنویسین من چون علاقه دارم پس میتونم!والا ماهم ب دندون علاقه داشتیم اما نتونستیم!
نیاین بنویسین بیوتک فعالیت هاش گستردس پس اشتغالش هم بالاس!بله فعالیت هاش گستردس اما نه اینجا!
نیاین بنویسین چن سال دیگه رشته بیوتک قراره بترررررکونه چون خیلی رشته کاربردی و توپی هس!والا من یادمه از وقتی دبیرستان بودم بهمون میگفتن تا چن سال دیگه بیوتک تو مملکت میترررررکونه ولی اون چن سال دیگه نمدونم چرا نمیاد!اینو ک گفتم مطمئنا ی عده میان مینویسن تو خودت باید اون افق رو عملی کنی و همه دس رو دس بذاریم هیچوقت نمیاد.بله خودم در جریان همه اینا هستم اما من تو دوحالت میتونم واس رسالت تخصصم کار کنم(فرضا اگه فارغ التحصیل پی اچ دی باشم منظورمه).اول اینکه یا دولت ازم حمایت کنه و منو استخدام کنه و دوم اینکه ی سرمایه ی توپ داشته باشم ک حداقل از پس خرج دستگاه ها و آزمایشات واس پروژه های خصوصیم بر بیام!مورد اول ک هیچی کلا توهمی بیش نیس(حداقل تو این دولت پزشک پرست ک تمام بودجه وزارتو گذاشته رو حقوق پزشک خانواده ک ی دفه از ماهی یک و پونصد میره ب ماهی 17 تومن!!)میمونه مورد دوم ک اونم فقط واس بچه پولداراس.یک فارغ التحصیل با علم کافی اما بدون سرمایه هم ک هیچی باید بره کشکشو بسابه!
بنابراین فقط و فقط یک خواهش دارم.وقتی صحبت از آینده شغلی این رشته میشه و 4 نفر سردرگم واس انتخاب رشته ارشدشون چشمشون ب قلم شماس نیاین شعار بنویسین غیرممکن ها ممکن میشود اگر خودت بخاااهی و، مثبت نگرررر باشید و ، افکار منفی را از خود دوور کنید و چن تا حرف قشنگ دیگه که فقط قشنگن همین!
رویاها گاهی واس همیشه رویا میمونن چون واس واقعی شدنشون ب دوتا عامل بستگی داره ک یکیش خود شخصه.اما ی دومی هم هس ک اون محیطه، محییییط!خوبه گاهی هم واقعیت هارو ببینم..
تمام!

!!!WOW

:applause:!Bravo

:thumbsupsmileyanim:"This is a "Golden post:thumbsupsmileyanim:

:a2d3:This post is the mere fact​

love virology

New member
هه...
خب مسلما "پووووووول"!!!
تمام!

اخه دوست گرامی وقتی چیزی سرجاش نیست تو این مملکت توقع چی داری حالا بیوشیمیست میاد اموزش میده مشکل اون دانشگاس هر کدوم راه خودشو داره / بعله درسته بیوتک هنوز تعریف درستی ازش تو مملکت نیست ولی این حرف اشتباس که بیوشیمی از پس درسا برمیاد شما یه نگاهی به چارت بندازی دستت میاد که ارشد بیوتک با چی سرکار داره بیوشیمی با چی/ بجا این جرقفا درستونو بخونید چون هرچی گلایه بکنی اوضاع مملکت همینه

biotechnologist

New member
هه...
خب مسلما "پووووووول"!!!
تمام!

دوست عزیز فکر نمی کنید با ۳ماه خوندن تازه واسه کنکور بیوتک نباید این طور شتاب زده نظر بدید؟! من ترم ۵ ارشد بیوتک هستم.خدا بخواد تا یکی دو ماه دیگه دفاع می کنم.مطلقا همچین فضاى ناامید کننده ای که شما میفرمایید نیست.درسته که نمیشه رو هيئت علمی حساب کرد چون اساسا نیاز به این همه استاد نیست.بیوتک هم رشته کاملا کاربردیه و کلا فیلد کاریش کارهای تحقیقاتی و دانش بنیانه نه تدریس تو دانشگاهها.خوشبختانه بنده افراد موفق بسیار زیادی رو میشناسم که از همون مراکز تحقیقاتی با حقوق واقعا ناچیز شروع کردن و با یاد گرفتن تکنیک الان دارن دارن با چند شرکت دانش بنیان همکاری می کنن و از حقوقشون هم راضین.این کمترینشه.با اون افرادی که با تولید محصول دارن میلیاردی در میارن کاری ندارن.
واسه کار هم لزوما نیاز به مدرک دکتری نیست.توانایی های شما، پایان نامه قوی،توانایی انجام کار گروهی و البته یک معرف خوب (که عموما استاد راهنمای شماست و شما رو بخوبی میشناسه) میتونه کار شما رو با ارشد تا حدودی جلو ببره. من از ترم چهار ارشد کلی دعوت به همکاری دارم. از کارهای پاره وقت و جزئی (که قبلا اصلا نمیدونستم بابت این کارا هم پول به آدم میدن) گرفته تا کار تو شرکت های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی.تازه هنوز دفاع نکردم و سی وی خاصی هم ندارم.اصلا خیلی ها میگن اول بیا سر کار بعد برو دنبال دکتری یا همزمان هر دو رو انجام بده تا بعد دکتری فارغ التحصیل بی تجربه نباشی.
شهرستان هم هستم.فارغ التحصیل دانشگاههای برتر تهران هم نیستم شرکت دانش بنیان هم زیاد اینجا نیست سرمایه میلیاردی هم ندارم ولی از تکنیک هایی که برای پیدا کردن کار هست استفاده می کنم هموح تکنیک هایی که برایان تریسی آموزش میده.البته چون شهرمون ارشد بیوتک داره زمینه کاریش هم تا حدودی هست و شخصا این رشته رو واسه ساکنین شهرهای کوچک و کسانیکه امکان کار تو شهر دیگه رو ندارن پیشنهاد نمی کنم.
کلام اخر اینکه این تاپیک واسه اینه که افراد با دیدگاههای مختلف و تجربیات متفاوت نظراتشون رو بگن و کسی نمیتونه بگه کی چی بگه چی نگه. خواننده خودش میتونه با خوندن نظرات مختلف نتیجه گیری کنه.
با ارزوی موفقیت واسه هممون.انشاا... منتظر من باشید.خدا بخواد تجربم که بیشتر شد میام اینجا میگم اگر هم اهدافم توهمی بیش نبود باز میام میگم.

بالا