آسیب شناسی طلاق.علت طلاق ها؟راهکارها؟

zahra.9003

New member
اونجوری دیگه خیلی بدتر از حالا میشه
یه دوتا قلب میکشیدن که تو دانشگاه به هم میرسه حالا دیگه اونجاهم نمیرسه تنها راه دیدن جنس مخالف میشه ازدواج!
ازدواجی که آخرش طلاقه و اون همه مشکل بعدش
ما همش یا سر پوش میذاریم یا در حال فرار از واقعیت!

beatris

New member
حالا بنظرتون آقاشفيع ازدواج سنتي بهتره يا به سبك مدرن؟؟

psychology123

New member
نمی شه گفت ازدواج سنتی به کل منسوخ شده شاید بعضی ایدال ها خیلی زیبا باشن اما باید متناسب با شرایط حال و وضعیت جامعه باشه و نمی شه به طور کل گفت باید از الان فرهنگ سازی بشه و روی همه چیز رایج در جامعه خط کشید زیرا همین هم خودش می تونه باعث آسیب شدید و طرد افراد از جامعه سنتی که در اون زندگی می کنن بشه.

در مورد این مسائل باید با احتیاط و بسیار سنجیده صحبت کرد و متناسب با فرهنگ هر کس راهکار ها فرق می کنه.

جناب شفیع خودتون بهتر از من می دوننین که در اکثر درمان ها تاکید بسیار شده که در هر شهر یا کشوری که هستیم باید از فرهنگ مراجع کننده مطلع باشیم و متناسب با فرهنگ مراجع کننده راهکار های مناسب رو بدیم و از هر گونه سوگیری یا تحمیل فرهنگ خود به مراجع خوداری کنیم.

به صورت کلی با توجه به فرهنگ غالب جامعه(نه فردی که دوباره متفاوت خواهد بود) ترکیب ازدواج سنتی و مدرن بسیار بهتر و موثر تر هست.یعنی از آشنایی دو نفر شروع شده و با درمیان گذاشتن خانواده و رفت امدهای خانوادگی در مدت حداقل 6ماه (نامزدی نه عقد)با هم اشنا شده و در انتها تصمیم بگیرن که آیا به درد هم می خورن؟آیا می توانن تمام عمر را باهم در خوشی و ناخوشی ها سپری کنن؟ و... در نهایت تصمیم قطعی خود را از ادامه رابطه بگیرن.

اگر هم گفتم با در جریان گذاشتن خانواده در امر ازدواج,به این دلیل بود که پذیرفته شدن از طرف خانواده بسیار مهم هست و نمی توان گفت این دونفر می خواهند باهم زندگی کنن پس ربطی به خانواده ها ندارد.اتفاقا خیلی ربط دارن چون در اینده همین پدر و مادر ها می شود پدربزرگ و مادربزگ فرزندشان و....
در صورتی می توان که والدین را نادیده گرفت که هردوطرف بر سر کنار گذاشتن والدینشان به توافق برسن که این امر بسیار بعید و البته نادرست است.

و در مورد فقط دوستی قضیه بسیار فرق می کنه و متاسفانه در جامعه ما جا نیفتاده و افراد هم به بهونه ازدواج پا پیش می گذارن که از ابتدا این قصد را نداشته اند و کار بسیر نکوهش شده ایست.
به نظرم اگر هدف از اشنایی فقط دوستی باشه بهتر هست از همان ابتدا افراد بیان کنن که تنها هدف از این رابطه فقط دوستی هست(و هر دو طرف حق دارند در جریان این موضوع باشند ) و اگر در انتهای این دوستی بدون قصد ازدواج ,به هم علاقمند شدن می تونن با هم تصمیم بگیرند که ادامه رابطه را به چه صورتی ادامه دهند.

ببخشید خیلی طولانی شد.
همیشه شاد و سربلند باشید

psychology123

New member
راسستی به نظرم من بجر برای رانندگی که گواهینامه می دن تا بتونی پشت ماشین بشینی برای دو چیز خیلی مهم هم کاشکی نیاز به گواهینامه بود

اولی= ازدواج
دومی=بچه دار شدن

شفيع

New member
سایکولوژی 123 عزیز:
من با گرفتن گواهینامه کاملا باهات موافقم و ای کاش این اتفاق می افتاد. کاش.
اما درمورد بقیه مطالبت:درسته مشاوره های ما براساس فرهنگ خاص هر منطقه ارایه می شه و زبان و مذهب و محل زندگی و خیلی چیزهای دیگه دخیل هست.اما من که گفتم ازواج سنتی منسوخه منظورم این بود که الانه بسیار کم اتفاق می افته که پدری برای پسری دختری رو خواستگاری کنه دون اینکه حتی دیده باشدش .اگرم باشه سایکولوژی جان اینی تو گفتی ایا در انتها در این جامعه رنگارنگ زندگی نخواهند کرد؟و هر تناقض های و تفاوتها را لمس نخواهد کرد؟

ermia

New member
راسستی به نظرم من بجر برای رانندگی که گواهینامه می دن تا بتونی پشت ماشین بشینی برای دو چیز خیلی مهم هم کاشکی نیاز به گواهینامه بود

اولی= ازدواج
دومی=بچه دار شدن
سلام. من با نظر شما کاملا موافقم، وبا نظرات آقای شفیع مخالفم
اینکه میگن تفکیک جنسیتی بده،مگه این چندسال اخیر که این همه ،آمار طلاق بالا بوده،دانشگاهها تفکیک جنسیت داشتن؟؟

شفيع

New member
سلام. من با نظر شما کاملا موافقم، وبا نظرات آقای شفیع مخالفم
اینکه میگن تفکیک جنسیتی بده،مگه این چندسال اخیر که این همه ،آمار طلاق بالا بوده،دانشگاهها تفکیک جنسیت داشتن؟؟

ارمیا جان:
من خوشحالم که باهام مخالفی.دوست خوبم من با تفکیک جنسیتی مخالفم زیرا:زمانی که دختر ها و پسر ها در آخر به هم میرسن و در کنار هم زندگی می کنن چطور میشه اینارو از هم جدا کرد؟
شما در کشورهای اروپایی و امریکا و اکثرا غیر اسلامی(من منظورم این نیست اسلام دین کاملی نیست و ایراد از اسلام هست ها نه)که در اونجا زنان و مردان عادی هست برخورد و همه چیزشون البته اینم نکاتت مثبت و منفی زیادی داره اما در کل خیلی خوبه چون بچهاشون از پیش دبستانی قاطی هستن و وقتی بزرگ میشن صحبت کردن با جنس مخالف رو یاد گرفتن اما جامعه مارو نمیگید که شخص اومده بیست و اندی سالشه هنوزم که هنوزه بلد نیست با جنس مخالف چطور صحبت کنه

ermia

New member
ارمیا جان:
من خوشحالم که باهام مخالفی.دوست خوبم من با تفکیک جنسیتی مخالفم زیرا:زمانی که دختر ها و پسر ها در آخر به هم میرسن و در کنار هم زندگی می کنن چطور میشه اینارو از هم جدا کرد؟
شما در کشورهای اروپایی و امریکا و اکثرا غیر اسلامی(من منظورم این نیست اسلام دین کاملی نیست و ایراد از اسلام هست ها نه)که در اونجا زنان و مردان عادی هست برخورد و همه چیزشون البته اینم نکاتت مثبت و منفی زیادی داره اما در کل خیلی خوبه چون بچهاشون از پیش دبستانی قاطی هستن و وقتی بزرگ میشن صحبت کردن با جنس مخالف رو یاد گرفتن اما جامعه مارو نمیگید که شخص اومده بیست و اندی سالشه هنوزم که هنوزه بلد نیست با جنس مخالف چطور صحبت کنه
آقای شفیع الان که دانشگاهها قاطی هستن،همه دیگه یاد گرفتیم چه جوری با جنس مخالف حرف بزنیم؟؟!
یا اونایی که نرفتن دانشگاه بلد نیستن با جنس مخالف حرف بزنن؟!!

ermia

New member
آقای شفیع الان که دانشگاهها قاطی هستن،همه دیگه یاد گرفتیم چه جوری با جنس مخالف حرف بزنیم؟؟!
بعد مگه در آخر که میگین به هم میرسن،مگه همه به هم میرسن که الان باهم قاطی باشن؟

شفيع

New member

میدونی منظورم چیه دوست خوبم؟من میگم باید اموزش قبل از ازدواج داده بشه و همه باید نحوه برخورد با جنس مخالف و نکات مثبت و منفی طرف مقابلشونو بدونن و بعد ازدواج کنن

شفيع

New member

میدونی منظورم چیه دوست خوبم؟من میگم باید اموزش قبل از ازدواج داده بشه و همه باید نحوه برخورد با جنس مخالف و نکات مثبت و منفی طرف مقابلشونو بدونن و بعد ازدواج کنن

ermia

New member
ارمیا جان:
الان به نظر شما کانون خانواده های ایرنی گرمتر ومحکمتره یا کشورهای اروپایی آمریکایی؟
اونجا5سال زندگی مشترک یک موفقیت بسیار بزرگه،اما اینجا این یک رکورد ضعیفه

ermia

New member
آموزش قبل ازدواج باید باشه،اما این ربطی به قاطی شدن نداره
مگه ما با یه سری مشاور ازدواج قاطی میشیم که ازشون آموزش قبل ازدواج یاد بگیریم؟

شفيع

New member
الان به نظر شما کانون خانواده های ایرنی گرمتر ومحکمتره یا کشورهای اروپایی آمریکایی؟
اونجا5سال زندگی مشترک یک موفقیت بسیار بزرگه،اما اینجا این یک رکورد ضعیفه

دوست خوبم ما نمی تونیم این دوتا جامعه رو باهم مقایسه کنیم اما میتونیم از تجربیاتشون استفاده کنیم.ما مسلمونیم و براساس آموزه های دینی و اسلامیمون بحث میکنیم من معتقدم علت و ریشه اصلی طلاق ها همین کم آگاهی و بعضا ناآگاهی قشر جوان جامعه از جنس مخالف هست

ermia

New member
آموزش قبل ازدواج باید باشه،اما این ربطی به قاطی شدن نداره
مگه ما با یه سری مشاور ازدواج قاطی میشیم که ازشون آموزش قبل ازدواج یاد بگیریم؟

ermia

New member
دوست خوبم ما نمی تونیم این دوتا جامعه رو باهم مقایسه کنیم اما میتونیم از تجربیاتشون استفاده کنیم.ما مسلمونیم و براساس آموزه های دینی و اسلامیمون بحث میکنیم من معتقدم علت و ریشه اصلی طلاق ها همین کم آگاهی و بعضا ناآگاهی قشر جوان جامعه از جنس مخالف هست
مگه الان باهم قاطی نیستیم پس چرا آگاهیهامون نمیره بالا؟
چرا باز کم آگاهیم؟!

شفيع

New member
مگه الان باهم قاطی نیستیم پس چرا آگاهیهامون نمیره بالا؟
چرا باز کم آگاهیم؟!
دوست خوبم قاطی هستیم اما بلد نیستیم رابطه برقرار کنیم و هنوزکه هنوزه روابطمون براساس دیدی سکسی و جنسی هست

psychology123

New member
حالا بنظرتون آقاشفيع ازدواج سنتي بهتره يا به سبك مدرن؟؟

ازدواج به رسم سنتی الانه منسوخ شده

سایکولوژی 123 عزیز:
من با گرفتن گواهینامه کاملا باهات موافقم و ای کاش این اتفاق می افتاد. کاش.
اما درمورد بقیه مطالبت:درسته مشاوره های ما براساس فرهنگ خاص هر منطقه ارایه می شه و زبان و مذهب و محل زندگی و خیلی چیزهای دیگه دخیل هست.اما من که گفتم ازواج سنتی منسوخه منظورم این بود که الانه بسیار کم اتفاق می افته که پدری برای پسری دختری رو خواستگاری کنه دون اینکه حتی دیده باشدش .اگرم باشه سایکولوژی جان اینی تو گفتی ایا در انتها در این جامعه رنگارنگ زندگی نخواهند کرد؟و هر تناقض های و تفاوتها را لمس نخواهد کرد؟

جناب شفیع هیچ وقت نمی شه چیزی رو به طور مطلق رد کرد.و مطلبی رو که من نوشتم به دلیل پاسخگویی شما به یکی از دوستان بود و همان طور که نقل قول کردم شما جواب دادین ازدواج به صورت سنتی منسوخ شده اما در جامعه کنونی ازدواجی که متناسب شرایط حال برای اکثریت باشه رو توضیح ندادین و جواب کلی شما(البته می دونم منظورتون این نبوده) منجر به سوءتفاهم می شه که فقط بهترین راه ازدواج سبک مدرن هست و این موضوع نه تنها در اکثریت جامعه و فرهنگ غالب کشورمون پذیرفته نیست بلکه از نظر قانونی هم مشکل ساز هست(ازدواج های مدرن همون طور که می دانید امکان داره پس از چندین سال رابطه و حتی بچه دار شدن به سرانجام برسه,چون در جامعه غرب پذیرفته است مادر نه تنها طرد نمی شه بلکه بسیاری از امکانات مورد نیاز در اختیارش قرار می گیره).

من با نظر شما مخالف نیستم و اصلا" با تفکیک جنسیتی هم موافق نیستم و واقعا جامعه ما نیاز به اگهی و اموزش داره نه فقط برای افراد تحصیل کرده بلکه برای تمام اقشار جامعه برای زندگی بهتر و رضایت زناشویی بیشتر البته متناسب با فرهنگ.

دوباره تاکید می کنم تنها دلیل نوشتن نظرم رفع سوءتفاهم ممکنه بود.چون اقای شفیع وقتی شما به عنوان یه کارشناس نظرتون رو بیان می کنین باید خیلی مواظب باشین تا نظراتتون سوءبرداشت نشه.

من به شخصه وقتی مثلا نظر یکی از دوستان تغذیه رو در مورد یک نوع رژیم غذایی می خونم بیشتر به حرفهاش اعتماد می کنم و اون رو عملی می کنم تا نظر یه روانشناس در مورد رژیم غذایی.و یا هر رشته دیگه ای مثل اپیدمیولوژی,مدیریت و ....

امیدوارم متوجه منظورم شده باشین.البته دوباره سوءتفاهم نشه نظریات دیگر دوستان از هر رشته ای که رشتشون ربطی به موضوع مورد بحث نداره(حالا این بحث می شه عمومی, پزشکی , آماری و...باشه)هم مورد احترام , جالب و خوندیست. و اتفاقا هم خیلی هم عالیست.

تمام دوستان عضو انجمن علوم پزشکی چقدر خوبه وقتی مبحثی در مورد رشته خودمون هست با احتیاط بیشتر پاسخ بدیم,مخصوصا" مباحثی که تاثیر عمیق روی زندگی افراد داره(حتی یک نفر).

asie67

New member
برای این قسمت صحبت اقا شفیع که میگن تو بلاد غرب بچه ها باهم هستن بهتره متاسفم
اینکه اونجا یه بچه 7 یا8 ساله یاد میگیره فیزیولوژی جنس مخالف چیه و انواع راه های نزدیکی کردنو یاد میگیره چیزه خوبیه؟
ثمره اش بلوغ زودرس جنسی و عمل زناست که البته واسه اونا مشکلی نیست اما واسه ما چی؟
ایا واقعا مختلط بودن چیز خوبیه؟
روانشناسی امروز ما بیشتر نشات گرفته از غربه که با فرهنگ ما کمی تضاد داره
اینکه غربی ها در اصول روانشناسی میگن به هیچ وجه طرف مقابلتونو تغییر ندین و همونطور که هست بپذیرید یک حرف چرت و مزخرفه
در اسلام به تغییر و خودسازی خودمون و همسرمون توصیه شدیم البته به شیوه درست
مثلا همسر من برای نماز اول وقت و نماز صبح تنبلی میکرد اما به مرور وقتی حساسیت منو دید کمکم بجایی رسید که الان اون زودتر از من واسه نماز صبح بیدار میشه
این فقط یه مثال کوچیکه
من نمیدونم شما چقدر به اسلام اعتقاد دارید اما من قول شرف به همه شما میدم که آموزه های اسلام بالاتر از هر مکتب روانشناسی و جامعه شناسیه
البته به شرط اینکه خوب مطالعه کنید و بفهمید و ایمان بیارید

بالا