آزادی یا توهین به حجاب و زن مسلمان؟!

varia

Well-known member
درود بر هر جه بانو با حجاب و نجيبه . البته اين رو هم بكم مشت نشانه خروار نيست .درسته اين عكسها اونطور كه شايسته است در حفظ حجاب عمل نكردن ولي بسياري از همين بانوان فقط بخاطر حفظ حجاب و اررش هاي دينيمون از موفقيت هاي خودشون كذشتن بهتره زود قضاوت نكنيم .

الاعمالو بالنیات.

نمیخوام زود قضاوت کنم ها فقط نظر خودمو میگم که این کار از بیخ اشتباهه! دلیل نخوای خوب میشه مهرشاد جان

mehrshad.namdar

New member
من فكر ميكنم به انداره كافي تو اين شرايط بانوان بخاطر كمبود امكانات ورزشي مشكل دارن جرا بايد دوباره جند تا عكس رو جماق كنيم تو سرشون؟ واقعيت اينه به جاي ايراد كرفتن بهتره مشوق باشيم و ازشون تشكر كنيم موفقيت هاشون رو بزرك كنيم تا اعتماد به نفسشون بره بالا فك ميكنم بتانسيل هاي بانوان زياده و ميتونه مثل عاغايون براي كشورمون افتخار افرين باشه! اكرجه با بوشش اين خانومها هم موافق نيستم. اما كاش اين فرهنك خودسركوبي كمرنكتر بشه كمي!

varia

Well-known member
مهرشاد جان تشویق بشند ولی نه اینجوری. باید در زمینه هایی که تواناییشو دارند و در شان یک بانو هست نه اینکه وزنه برداری،بدنسازی ،فوتبال و ...!

sepid71

New member
مهرشاد جان تشویق بشند ولی نه اینجوری. باید در زمینه هایی که تواناییشو دارند و در شان یک بانو هست نه اینکه وزنه برداری،بدنسازی ،فوتبال و ...!

این حرفتو قبول ندارم.خانم ها هم حق دارن تو هرچیزی ک علاقه دارن فعالیت کنن ... این رو من و شما نمیتونیم براشون تعیین کنیم.
نظرم درمورد حجابشون همونیه ک گفتم. ولی این ی مورد حرفتو قول ندارم.

آخرین ویرایش:

Mohammad gh

New member
دوستان آزادی انسانها با داشتن حجاب تداخلی نداره، اگر فردی اسلام رو قبول کرد باید مواردی که در اسلام دارای ارزش هست رعایت کنه، حجاب امری هست که شاید در کیفیت اون بحثهایی وجود داشته باشه ولی هدف از رعایت اون مشخصه:: مصون نگه داشتن آنچه موجب تحریک جنس مخالف بشه. حال اگه جنس مخالف یک فرد مریضی هست که حتی به حجاب کامل هم تحریک میشه رو نمیتونیم معیار قرار بدیم.
رعایت سایر ارزشها و توصیه های دینی همچون غیبت نکردن،تهمت نزدن،سعه صدر داشتن،... ربطی به حجاب نداره هرچند کسی که با بینش و دلی یقین یافته به سمت اسلام بیاد در کارها و رفتارش یک انسجام کلی دیده میشه و خب طبیعیه که همچین انسانهایی کم هستند(و شاید ...)
ولی اصل رعایت حجاب رو کسایی که اسلام رو قبول دارند و خودشونو نماینده این دین در سایر مجامع میدونند باید رعایت کنند.

عزیز من وقتی شما صرفا یک رویکرد بسته ی دینی رو در باب مسئله ای مطرح میکنی قطعا نمیتونی که به جمع بندی درستی برسی.
حجاب درسته که هدفش این بوده اما در کجا و در چه زمانی...اگر با بحث جامع شناسانه به این قضیه نگاه نشه نتیجه ای جز فرسایش عقاید دینی در نزد مردم نداره
بحث پوشش بحث اسلامی و دینی نیست بلکه یه بحث ذاتی در انسان بوده...اگر هیچ دینی ههم از اول تاریخ نازل نمیشد بازم مردم خودشون رو میپوشوندن و قواعدی رو برای حضور در مکان های عمومی وضع میکردن

من متاسفانه در شرایط امروز اصلا نمیتونم که حجاب رو قبول کنم که حالا بخوام سر چند و چونش بحثی بکنم اما میتونم بگم که اگر شمایی که حجاب روقبول دارید بخواید سخت گیری بیش از حد و تندروی بکنید هرچند به نظرتون درست هم بیاد اما نتیجه چیزی جز اوردوز کردن جامعه و تبدیل شدعقاید دینی به وسیله ای بر ضد خودشون نداره.
در شرایط امروزی و با این سیر وتحولات بسیار عظیم فرهنگی که در جوامع بشری جاری شده چنانچه نخواید در عقایدتون انعطاف نشون بدید و با دید خشک و متعصبانه با این مسائل برخورد کنید مطمین باشید که راه به جایی نمیبرید

mehrshad.namdar

New member
بله الاعمال و بالنيات. خوب اين خانوما مثلا جه نيت بدي داشتن عايا؟! يك انسان يك انسانه زن و مرد نداره كه دوست خوبم.جه اشكال داره ما هم تيم ملي فوتبال وزنه برداري و . . بانوان داشته باشيم؟ اتفاقا به نظر من لازمه بانوان مسلمان با اقتدار بيشتري وارد اين ميادين بشن و معرف فرهنك حجاب به كل دنيا باشن . فك ميكنم راه خوبيه براي ترويج حجاب در دنيا و معرفي جايكاه زن در اسلام.با محدود كردن خانوما كار حل نميشه كه هيج خرابتر هم ميشه بنظرم.فك ميكنم بايد با ديد بازتري به قضيه نكاه كنيم ! و ديدمون رو محدود نكنيم

Mohammad gh

New member

برادر من نمیشه چون شما چیزی رو درست نمیدونی بخوای حقی رو از نصف جامعه ی بشری سلب کنی
زنان دارای حقوقی کاملا برابر با مردان هستن و هرگز نباید به بهانه ی قداست یا شان اون هارو محدود کرد.اونم شانی که تعریف شماست...گیریم استعداد خانمی در فوتبال باشه و بتونه درین رشته بسیار هم افتخار افرینی کنه...اینکه ما بخوایم با رویکرد تهجر امیز این استعداد رو کور و نابود کنیم از نظر من یک جنایته.

varia

Well-known member
برادر من نمیشه چون شما چیزی رو درست نمیدونی بخوای حقی رو از نصف جامعه ی بشری سلب کنی
زنان دارای حقوقی کاملا برابر با مردان هستن و هرگز نباید به بهانه ی قداست یا شان اون هارو محدود کرد.اونم شانی که تعریف شماست...گیریم استعداد خانمی در فوتبال باشه و بتونه درین رشته بسیار هم افتخار افرینی کنه...اینکه ما بخوایم با رویکرد تهجر امیز این استعداد رو کور و نابود کنیم از نظر من یک جنایته.

من نگفتم سلب بشه. من فگت نظر خودمو دادم. این قسمت رنگی حرفتون یک اشتباه محضه(از نظر من). در حیوانات هم تعاریف از جنس نر و ماده متفاوته چه برسه به انسان! ویژگیهای فیزیولوژیکی و ساختاری این دو جنس باهم متفاوته خب حالا چجور شما میای حق مشترک براشون تعریف میکنید؟؟ انسانها در برخی زمینه ها از لحاظ جنسیت تفاوتی با هم ندارند ولی ما نمیتونیم این امر رو به همه مسائل ربط بدیم. فوتبال یک ورزشی هست که برای آقایان و توسط جنس مرد ایجاد شده، دلیلی نداره خانمها هم در این ورزش موفقیت آمیز ظاهر بشند. این حرف که خانمها هم میتونند در چنین ورزشهای با موفقیت وارد و ظاهر شند به هیچ عنوان با جامعه ما(و سایر کشورها) تطبیق نداره و اگر در کشور ما هم اینچنین اجازه هایی داده شده دلایلی داره که از ارائه و بحث پیرامونش معذوریم!کمی روشن فکرانه قضیه رو بررسی کنید ببینید حرف من چه ربطی به تهجر داره؟! شما شاید چون این حرف رو از یه تیپ انسانهای خاص شنیدید چون من هم میگم زود قضاوت میکنید و میخواید با دلایلی که با اونا مقابله میکنید با من حرف بزنید در حالی که من از یه بعد دیگه دارم قضیه رو میبینم و میگم(نه اینکه متضاد با اون افراد باشم و ولی منشائ متفاوتی دارم!)

varia

Well-known member
این حرفتو قبول ندارم.خانم ها هم حق دارن تو هرچیزی ک علاقه دارن فعالیت کنن ... این رو من و شما نمیتونیم براشون تعیین کنیم.
نظرم درمورد حجابشون همونیه ک گفتم. ولی این ی مورد حرفتو قول ندارم.

علاقه ای که برحسب تواناییهاشون تعریف میشه نه تقلید از جنس مذکر.

varia

Well-known member
بله الاعمال و بالنيات. خوب اين خانوما مثلا جه نيت بدي داشتن عايا؟! يك انسان يك انسانه زن و مرد نداره كه دوست خوبم.جه اشكال داره ما هم تيم ملي فوتبال وزنه برداري و . . بانوان داشته باشيم؟ اتفاقا به نظر من لازمه بانوان مسلمان با اقتدار بيشتري وارد اين ميادين بشن و معرف فرهنك حجاب به كل دنيا باشن . فك ميكنم راه خوبيه براي ترويج حجاب در دنيا و معرفي جايكاه زن در اسلام.با محدود كردن خانوما كار حل نميشه كه هيج خرابتر هم ميشه بنظرم.فك ميكنم بايد با ديد بازتري به قضيه نكاه كنيم ! و ديدمون رو محدود نكنيم

خب حرف شما درست ولی در نظر داشته باشیم با چی داریم به جنگ چی میریم؟؟ ما اصلا جایگاهی که برای یک زن تعریف میکنیم تطابقی با اونچه جامعه غربی برای اون تعریف کرده و بر اون اساس داره پیش میره هم خونی نداره. چرا باید کمبودها و عقب موندگی های علمی مونو بیایم به این زمینه ربط بدیم؟؟ جایگاهی که ما برای یک زن تعریف میکنیم(با اینش کار ندارم که چقدر در کشورمون وحتی بین متدینها پیاده شده یا نه) خیلی والاتر از جایگاهی هست که غرب تعریف میکنه. خانم ها رو نباید محدود کرد به آنچه که خودمون میخوایم ولی خانومهای مسلمان نباید برای احیای حقوق از دست رفتشون یا فراموش شدشون به سمت رقابت با کسایی برند که کلا متفاوت با جامعه و دین ما فکر و زندگی میکنند. خب باید فضایی ایجاد کنند تا خودشون فکر کنند و با بررسی مسائل پیرامونشون حرفهای نزدشونو بزنند نه اینکه با رفتن به رقابت به بازی ای که اساسا برای اونها نیست خودشونو نشون بدند.

mehrshad.namdar

New member
الان تيم فوتسال بانوانمون با حجاب اسلامي نايب قهرمان اسيا شدن يني اين بده عايا؟! :|

varia

Well-known member
عزیز من وقتی شما صرفا یک رویکرد بسته ی دینی رو در باب مسئله ای مطرح میکنی قطعا نمیتونی که به جمع بندی درستی برسی.
حجاب درسته که هدفش این بوده اما در کجا و در چه زمانی...اگر با بحث جامع شناسانه به این قضیه نگاه نشه نتیجه ای جز فرسایش عقاید دینی در نزد مردم نداره
بحث پوشش بحث اسلامی و دینی نیست بلکه یه بحث ذاتی در انسان بوده...اگر هیچ دینی ههم از اول تاریخ نازل نمیشد بازم مردم خودشون رو میپوشوندن و قواعدی رو برای حضور در مکان های عمومی وضع میکردن

من متاسفانه در شرایط امروز اصلا نمیتونم که حجاب رو قبول کنم که حالا بخوام سر چند و چونش بحثی بکنم اما میتونم بگم که اگر شمایی که حجاب روقبول دارید بخواید سخت گیری بیش از حد و تندروی بکنید هرچند به نظرتون درست هم بیاد اما نتیجه چیزی جز اوردوز کردن جامعه و تبدیل شدعقاید دینی به وسیله ای بر ضد خودشون نداره.
در شرایط امروزی و با این سیر وتحولات بسیار عظیم فرهنگی که در جوامع بشری جاری شده چنانچه نخواید در عقایدتون انعطاف نشون بدید و با دید خشک و متعصبانه با این مسائل برخورد کنید مطمین باشید که راه به جایی نمیبرید

دوست عزیز من مغرضانه بحث نمیکنم، میدونید اساسا مدینه فاضله ای که شاید روزگاری برای انسان ایجاد بشه تا انسان آزادانه زندگی کنه با این تعریفی که ما داریم پیش میریم از این دوحال خارج نیست: 1)انسانهای بدون هوس و با ساختاری متفاوت با انسان کنونی! 2) انسانهای خودساخته(از لحاظ روحی،روانی،فیزیولوژیکی: منظور اینکه انسان خودش این خصلتهارو تو خودش ایجاد کنه)
من در شرایط کنونی حجاب رو مناسب نمیدونم چون اصلا معیارهایی خاصی که برای داشتن حجاب در یک جامعه انسانی مطرح هست در جامعه ما مطرح نیست. من فقط برای خانواده خودم(و احیانا کسایی که باهام مشورت کنند) نظرهامو همراه با دلیل بیان میکنم(در مورد حجاب).
سطر اخرتون هم که فکر کنم خطاب به من نیست !!

varia

Well-known member
الان تيم فوتسال بانوانمون با حجاب اسلامي نايب قهرمان اسيا شدن يني اين بده عايا؟! :|

من فقط نظر خودم میگم ها!! از نظر شرعی و ... نمیگم. اگه بد هم نباشه به درد بخور نیست چونکه از آنچه ما برای یک خانم تعریف کردیم نباید اینجور میشد.
ما میگیم خانمها باید محجبه باشند،خب خانم محجبه در دویدن و ورزش نمیتونه همپای خانم غیر محجبه باشه!پس میایم حجاب رو انقدر تغییر میدیم(کم میکنیم) تا این مشکل رو رفع کنیم. در نتیجه نمیتونیم بگیم خانمهای محجبه تونستند در فوتسال اول بشند باید بگیم خانمهایی که حجابشون از بس تغییر کرده بود که تونسته بودند هم پای خانمهای بیحجاب بدوند تا برنده بشند. طرفین بازی هم انسان بودند با ویژگی های مشابه. پس خانم محجبه از بابت اینکه حجابش مشکلی در برابر بازی کردنش ایجاد نکنه نداشته چونکه حجابی نداشته! چون اساسا حجاب مانع آزادی دست،پا،حرکات کمر و ... میشه و بایدم بشه!

shiva3322

New member
اسلام دین اعتداله....
واقعا نمیدونم چرا از حجاب باید علیه همه کارهای یه زن استفاده بشه...خب خیلیا تو یه زمینه هایی استعداد دارن ..چرا باید بی دلیل جلوشون بایستیم تو این عکسا ب نظر منم مورد وزنه بردار حجابش اشکال داره و دیگه اصن اون روسریه بی معنیه چون آستینا و پاهاش معلومن اما خیلی از خانومایی که تو زمینه های ورزشی شرکت میکنن ایرادی نداره حجابشون... الکی اینهمه بین خانومای چادری و بی چادر فرق میذارید..باور کنید وقتی یه خاونمی چادر سرش نیس اما حجاب داره به اسلام توهین نکرده..اونم میتونه یه مسلمون ویه انسان کامل باشه...انقد به مسائل کلیشه ای نگاه نکنیم

- - - Updated - - -

اسلام دین اعتداله....
واقعا نمیدونم چرا از حجاب باید علیه همه کارهای یه زن استفاده بشه...خب خیلیا تو یه زمینه هایی استعداد دارن ..چرا باید بی دلیل جلوشون بایستیم تو این عکسا ب نظر منم مورد وزنه بردار حجابش اشکال داره و دیگه اصن اون روسریه بی معنیه چون آستینا و پاهاش معلومن اما خیلی از خانومایی که تو زمینه های ورزشی شرکت میکنن ایرادی نداره حجابشون... الکی اینهمه بین خانومای چادری و بی چادر فرق میذارید..باور کنید وقتی یه خاونمی چادر سرش نیس اما حجاب داره به اسلام توهین نکرده..اونم میتونه یه مسلمون ویه انسان کامل باشه...انقد به مسائل کلیشه ای نگاه نکنیم

sakar

New member
سلام
با احترام به جناب گلچین
بعضی وقتا یه حرف درست رو یکی میگه اما چون باید یکی دیگه میگفت و یه جور دیگه گفته میشد قبولش سخت میشه
بنظر من این بحث رو باید زنای ورزشکار مسلمون شروع میکردن و به نتیجه میرسیدن........
الان بحث رو این موضوع بنظر من درست نیست، بخصوص که عکس چن نفرو گذاشتین .....ینی ما خودمون کاملا عاری از هر گناهی هستیم که به این شدت بیاییم و انگشت رو گناه دیگران بذاریم
اگر بی حجابی گناهه، گناهکار قلمداد کردن یه نفر دیگه گناه نیست؟

varia

Well-known member
سلام
با احترام به جناب گلچین
بعضی وقتا یه حرف درست رو یکی میگه اما چون باید یکی دیگه میگفت و یه جور دیگه گفته میشد قبولش سخت میشه
بنظر من این بحث رو باید زنای ورزشکار مسلمون شروع میکردن و به نتیجه میرسیدن........
الان بحث رو این موضوع بنظر من درست نیست، بخصوص که عکس چن نفرو گذاشتین .....ینی ما خودمون کاملا عاری از هر گناهی هستیم که به این شدت بیاییم و انگشت رو گناه دیگران بذاریم
اگر بی حجابی گناهه، گناهکار قلمداد کردن یه نفر دیگه گناه نیست؟

ساکار عزیز مطرح کردن یک بحث(بخصوص یک مسئله فرهنگی اجتماعی)هیچ تداخلی به گناهکار بودن یک فرد نداره،چنانکه اگر داشت همه باید سکوت اختیار میکردیم در قبال وضع جامعه!
من کسی رو گناهکار خطاب نکردم و فقط بر این وضعیت موجود نقد کردم.
فضای حاضر(این سایت) که مشاهده میکنید انجمنی هست برای تبادل نظرات و بحث پیرامون مسائل زندگی مون که امیدواریم بحث ها منطقی پیش بره و در حد توان به بار نشستن اونها کمک کنیم.
اگه تایپیکهارو دقیق مطالعه بفرمایید میبینید من هم متذکر شدم که چنین بحثهایی باید از طریق بانوان ایجاد و به نتیجه برسه ولی متاسفانه در جامعه ما بجای فکر پیرامون این مسائل به کسب آزادی! در آنچه غرب برای زنان خود تعریف کرده تلاش میشه.
من میتونستم در جواب مهرشاد عزیز مثالی بیارم که هدف برخی از ورزشکارهارو از محجبه بودن نشون بدم که میتونه جای بحث داشته باشه ولی به یک جمله بسنده کردم(الاعمالو بالنیات) هرچند در موقعیتی دیگر شاید این مثال رو مطرح کنم ولی نخواستم فضای اینجارو به کشمکش و جدل تبدیل کنم.

Mohammad gh

New member
من نگفتم سلب بشه. من فگت نظر خودمو دادم. این قسمت رنگی حرفتون یک اشتباه محضه(از نظر من). در حیوانات هم تعاریف از جنس نر و ماده متفاوته چه برسه به انسان! ویژگیهای فیزیولوژیکی و ساختاری این دو جنس باهم متفاوته خب حالا چجور شما میای حق مشترک براشون تعریف میکنید؟؟ انسانها در برخی زمینه ها از لحاظ جنسیت تفاوتی با هم ندارند ولی ما نمیتونیم این امر رو به همه مسائل ربط بدیم. فوتبال یک ورزشی هست که برای آقایان و توسط جنس مرد ایجاد شده، دلیلی نداره خانمها هم در این ورزش موفقیت آمیز ظاهر بشند. این حرف که خانمها هم میتونند در چنین ورزشهای با موفقیت وارد و ظاهر شند به هیچ عنوان با جامعه ما(و سایر کشورها) تطبیق نداره و اگر در کشور ما هم اینچنین اجازه هایی داده شده دلایلی داره که از ارائه و بحث پیرامونش معذوریم!کمی روشن فکرانه قضیه رو بررسی کنید ببینید حرف من چه ربطی به تهجر داره؟! شما شاید چون این حرف رو از یه تیپ انسانهای خاص شنیدید چون من هم میگم زود قضاوت میکنید و میخواید با دلایلی که با اونا مقابله میکنید با من حرف بزنید در حالی که من از یه بعد دیگه دارم قضیه رو میبینم و میگم(نه اینکه متضاد با اون افراد باشم و ولی منشائ متفاوتی دارم!)

برادر من دلیلی نداره که بخوام با شما مقابله به مثل کنم
بیان نظرات من که در تقابل با نظرات شماست به هیچ وجه مقابله به مثل یا حمله ی شخصی و .... نیست.
اما این حرفتون که بخوای با توجه به ویژگی های ساختاری و فیزیکی محدودیتی رو برای زنان قائل بشید مصداق بارز تبعیضه...یه زمانی میگفتن که زنا رو چه به تصمیم گیری و سیاست؟ولی الان میبینیم که زنان تونستن در جایگاه موفق ترین سیاست مدارا ظاهر بشن و کشورشون رو رهبری کنن یا ورزش یا حق تحصیل یا بدتر از همه حق رای دادن بود که در همین صده های اخیر موفق به کسبش شدن...برداشتشون هم این بود که زنا احساساتی هستن و نمی تونن با منطق تصمیم بگیرن!الان دیگه اون بحث کمرنگ شده و تفاوت بدنی شده دستاویز.

گفتید فوتبال با ویژگی های زنان سازگاری نداره؟میتونم بپرسم چرا این حرف رو میزنید؟ورزش فوتبال یا ورزش های دیگه به قدرت شخص در بین همسانان و هم جنسانش براورد میشه و این ورزش ها با در نظر گرفتن تفاوت های جسمی همواره به صورت تک جنسی برگزار میشه.

خب جنس مرد فوتبال رو اختراع کرده!این حرفتون دیگه واقعا عجیب بود!یعنی هرچی مردا بوجود اوردن مردونس؟اگر زنا والیبال رو اختراع میکردن دیگه مردا حق نداشتن ورود کنن یا بازم به خاطر زور بازو باید جلوی حضور بانوان گرفته میشد؟

برادر من تفاوت فیزیکی به هیچ عنوان دلیلی برا تفاوت در حقوق نیست که اگر اینطور بود این قضیه فقط شامل زنان نمیشد و در بین مردان هم هرکی برتری فیزیولوژیکی از نظر قدرت بدنی داشت حق داشت بر سرنوشت دیگری تصمیم بگیره.حالا به فرض محال اسن زنا نمیتونن فوتبال بازی کنن پس به خودشون بسپرید...بعدم کی قراره این حق و حقوق رو تعیین کنه؟این مرز بندی ها الان مدت هاست که در جامعه ی جهانی برداشته شده
و اگر هم در قرون گذشته برقرار بود صرفا به دلیل غلبه ی زوربازو بر عقلانیت بود
من تفاوت فیزیکی بین زن و مرد رو قبول دارم اما هرگز باور ندارم که این تفاوت بخواد مانعی بر سر راه کسی یا جنسیتی باشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: konjkave

varia

Well-known member
برادر من دلیلی نداره که بخوام با شما مقابله به مثل کنم
بیان نظرات من که در تقابل با نظرات شماست به هیچ وجه مقابله به مثل یا حمله ی شخصی و .... نیست.
اما این حرفتون که بخوای با توجه به ویژگی های ساختاری و فیزیکی محدودیتی رو برای زنان قائل بشید مصداق بارز تبعیضه...یه زمانی میگفتن که زنا رو چه به تصمیم گیری و سیاست؟ولی الان میبینیم که زنان تونستن در جایگاه موفق ترین سیاست مدارا ظاهر بشن و کشورشون رو رهبری کنن یا ورزش یا حق تحصیل یا بدتر از همه حق رای دادن بود که در همین صده های اخیر موفق به کسبش شدن...برداشتشون هم این بود که زنا احساساتی هستن و نمی تونن با منطق تصمیم بگیرن!الان دیگه اون بحث کمرنگ شده و تفاوت بدنی شده دستاویز.

گفتید فوتبال با ویژگی های زنان سازگاری نداره؟میتونم بپرسم چرا این حرف رو میزنید؟ورزش فوتبال یا ورزش های دیگه به قدرت شخص در بین همسانان و هم جنسانش براورد میشه و این ورزش ها با در نظر گرفتن تفاوت های جسمی همواره به صورت تک جنسی برگزار میشه.

خب جنس مرد فوتبال رو اختراع کرده!این حرفتون دیگه واقعا عجیب بود!یعنی هرچی مردا بوجود اوردن مردونس؟اگر زنا والیبال رو اختراع میکردن دیگه مردا حق نداشتن ورود کنن یا بازم به خاطر زور بازو باید جلوی حضور بانوان گرفته میشد؟

برادر من تفاوت فیزیکی به هیچ عنوان دلیلی برا تفاوت در حقوق نیست که اگر اینطور بود این قضیه فقط شامل زنان نمیشد و در بین مردان هم هرکی برتری فیزیولوژیکی از نظر قدرت بدنی داشت حق داشت بر سرنوشت دیگری تصمیم بگیره.حالا به فرض محال اسن زنا نمیتونن فوتبال بازی کنن پس به خودشون بسپرید...بعدم کی قراره این حق و حقوق رو تعیین کنه؟این مرز بندی ها الان مدت هاست که در جامعه ی جهانی برداشته شده
و اگر هم در قرون گذشته برقرار بود صرفا به دلیل غلبه ی زوربازو بر عقلانیت بود
من تفاوت فیزیکی بین زن و مرد رو قبول دارم اما هرگز باور ندارم که این تفاوت بخواد مانعی بر سر راه کسی یا جنسیتی باشه

من تقابلی بین حرفهام و حرفهای شما نمیبینم!ولی شما میخواید قضیه رو جوری که خودتون میخواید تعریف کنید.شما هم میخواید با دلیل بر اعتقادتون اصرار کنید من هم.
اول اینکه میتونید منشا تفاوت فیزیکی که قبول دارید بفرمایید؟؟
دوم اینکه برای تفاوت فیزیولوژیکی دلیل میارم: خانمها دوره قاعدگی دارند،وجود این دوره باعث تغییر در ویژگیهای جسمی و روانی این جنس طی 1-3 روز میشه، شما فرض کنید مسابقه مثلا جام جهانی بانوان یکی از مهره های اصلی تیم دچار این حالت بشه؟ بقیشو خودتون پیش برید!
یا اینکه یک خانم طبق ویژگیهای ساختاریش وظیفه بارداری رو به عهده داره ما نمیتونیم بیایم این امر رو تغییر بدیم و این امر رو تبعیض بین حقوق زن و مرد بدونیم. پس در اینجا عقل حکم میکنه که از لحاظ حقوق زن و مرد تغییر هایی باشه که منشا واساس این تغییرهای حقوقی تفاوتهای ساختاری جسمی و تا حدودی روحی روانی باشه.
اینکه جنس مرد از برخی لحاظ واقعا جلوتر از مونث هست امری طبیعیه، برای مثال در زمینه آشپزی بهترین اشپزهای دنیا مرد هستند!خب ما نمیتونیم بگیم که مردها در این زمینه حق خانمهارو خوردند که بهترین شدند با این حال همیشه زنها به عنوان آشپز معرفی و در جایگاه خانواده ارزش دارند چون وجود چند آشپز مرد موفق دلیل بر نسبت دادنه آشپزی به جنس مرد نمیشه.
یا در بین روانشناسها هم کمتر خانمی بوده که حرف برای گفتن داره (جز مثلا آنا فروید و ...) ولی این دلیلی نیست که یک خانم نمیتونه یک روانشناس موفق با جایگاهی جلوتر از یک مرد بشه. در سیاست هم اگر خانمی علاقه،علم و استعدادشو داشته باشه میتونه همپای مردها پیش بره ولی دیگه این فرد جنسیتش زن هست و باید برخی تفاوتهارو قبول داشته باشه چون اساسا هم تغییر داره و چیزی که وجود داره از لحاظ علمی قابل بررسی هست.
اینکه گفتم جنس مرد این ورزش رو اختراع کرده هم کاملا منطقیه!تعجبی نداره، خب برخی موارد رو هم خانمها اختراع کردند مثله گلیم بافی، اگه یک مردی هم در این زمینه استادکار باشه ولی طبیعت این کار ظرافت و دقت میخواد که در جنس مرد کمتر از جنس زن هست.
از این قبیل مثالها زیاد اند.
من که احساس میکنم هرچه دلیل بیارم شما حرف خودتونو میزنید چون همانطور که گفتم ذهنیت شما درباره حرفهای من برداشت منفی داره چون این حرفهارو از طرف یک عده خاصی شنیدید که شاید نتونستند اونجور که باید مسئله رو براتون باز کنند.

sakar

New member
ساکار عزیز مطرح کردن یک بحث(بخصوص یک مسئله فرهنگی اجتماعی)هیچ تداخلی به گناهکار بودن یک فرد نداره،چنانکه اگر داشت همه باید سکوت اختیار میکردیم در قبال وضع جامعه!
من کسی رو گناهکار خطاب نکردم و فقط بر این وضعیت موجود نقد کردم.
فضای حاضر(این سایت) که مشاهده میکنید انجمنی هست برای تبادل نظرات و بحث پیرامون مسائل زندگی مون که امیدواریم بحث ها منطقی پیش بره و در حد توان به بار نشستن اونها کمک کنیم.
اگه تایپیکهارو دقیق مطالعه بفرمایید میبینید من هم متذکر شدم که چنین بحثهایی باید از طریق بانوان ایجاد و به نتیجه برسه ولی متاسفانه در جامعه ما بجای فکر پیرامون این مسائل به کسب آزادی! در آنچه غرب برای زنان خود تعریف کرده تلاش میشه.
من میتونستم در جواب مهرشاد عزیز مثالی بیارم که هدف برخی از ورزشکارهارو از محجبه بودن نشون بدم که میتونه جای بحث داشته باشه ولی به یک جمله بسنده کردم(الاعمالو بالنیات) هرچند در موقعیتی دیگر شاید این مثال رو مطرح کنم ولی نخواستم فضای اینجارو به کشمکش و جدل تبدیل کنم.

راستش شما عکس اون چن نفرو گذاشتین بهرحال این نظر منه که درست نیست
بابا طاهر بهتر گفته:

ته که نوشم نه‌ای نیشم چرایی ته که یارم نه‌ای پیشم چرایی
ته که مرهم نه‌ای بر داغ ریشم نمک پاش دل ریشم چرایی

شاید واقعا تمام تلاششونو کردن که محجب باشن و نمیدونستن که یجایی یه عده از بنده های خدا میان ازشون ایراد میگیرن
نظر من اینه شما اگر نمونه هایی از پوشش مناسب رو میزاشتین خیلی بهتر ازین بود که اوناییو که بنظرتون خوب نیستن گلچین کنید و اینجا بذارید

رسانه های غربی طی روزهای اخیر به فعالیت های یک بسكتباليست مسلمان و محجبه در ايالت «كنتيكت» آمريكا پرداخته اند که تلاش می کند به الگويی برای دختران مسلمان در آمريكا تبديل شود.

nf00203376-1.jpg

بثينه الاحواز دانش‌آموز مسلمان سال دوم دبيرستان «گيلبرت» ايالت كنتيكت آمريكا، در گفت‌ و گو با برخی روزنامه ها و رسانه های مجازی آمریکایی از تاکید خود به موضوع حجاب سخن به میان آورده و افزوده است که در هیچ شرایطی ورزش با لباس اسلامی را ترک نخواهد کرد.

مسئولان این مدرسه نیز با مشاهده علاقه و پشتکار این دختر مسلمان، به وی كمك كرده اند تا لباس‌های راحت ‌‌تری را پيدا كند تا به هنگام بازی، دچار مشكل نشود.

یکی از مسئولان این مدرسه در پاسخ به سوال رسانه ها درباره علت حمایت از این دختر مسلمان گفته است: ما به ياد حضور ورزشكاران محجبه در المپيك افتاديم و با خود فكر كرديم كه بايد لباس‌ های مناسبی برای اين مقصود وجود داشته باشد، سپس با جست‌ و جو در اينترنت حجابی را پيدا كرديم كه بسيار سبك است و ورزشكار می ‌تواند با اطمينان خاطر از آن استفاده كند.

مانع ديگری كه بر سر راه اين بسكتباليست محجبه وجود داشت، اخذ مجوز از كنفرانس ورزشی مدارس برای استفاده از حجاب بود كه با موافقت مسئولان اين كنفرانس با تقاضای مدرسه گيلبرت، مجوز استفاده از حجاب توسط اين دانش‌آموز مسلمان در مسابقات ميان مدارس صادر و اين مانع نيز برطرف شد.

sakar

New member
بحث دیگه ای که اینجاست بحث فیزیولوژی خانماست
در این مورد جناب گلچین ازتون یه سوالی دارم
بخاطر فیژیولوژی ،یه خانم حتی اگه بخواد نباید بخاطر دفاع از کشورش یه کماندو بشه؟اگه تنها عشقش تو دنیا دفاع از کشورش باشه؟
ایا کماندو شدن(سرباز جبهه ی جنگ شدن) سختتره از نظر فیزیولوژیک خانما یا ورزشایی که میگید؟

بالا