[ایمونولوژی] تاپیک چالش

love virology

New member
خوب چون اینجا دوستان حرفه ایی هستند سوالمو میپرسم
سوال نخستم ماله ازمون امساله سوال 79 دفترچه سری الف / منظور بی خارج فولیکولی چیه چرا یه سلول خاطره تبدیل نمیشه ولی به کمک لنفوست تی نیاز داره
سوال بعدیم منظور o malt چیه پلاسما سل وجود داره در این ناحیه و وجود ig a در این ناحیه چگونه هست

eeeeeeehsan

New member

سلام:ad54ad:
کلا گزینش مثبت و منفی ای که توی تیموس انجام می شه روی سلولهای دوگانه T یا DPT ها انجام می گیره و ادمه گزینش میره توی بخش محیطی
به اونی که توی تیموس انجام می شه می گن تولرانس مرکزی و و اونی که توی بافتای محیطیه می شه تولرانس محیطی که البته این 2 مورد برای تی سل هست و برای بی سل هم داریم:)

خود تولرانس مرکزی برای تی سل ها 2 بخش داره. انتخاب مثبت و انتخاب منفی... که این روند همونطوری که تی سل ها دارن از کورتکس تیموس به سمت مدولا میان کاملتر می شه... می شه گفت اول انتخاب منفی رخ می ده و اون تی سل هایی که قادر به شناسایی آنتی ژن در کنار MHC خودی نیستن و در نتیجه عملا هیچ کارآیی ندارن حذف می شن که این حذف رو می گن انتخاب منفی و در کورتکس انجام میشه
انتخاب مثبت هم می شه حذف اون تی سل هایی که آنتی ژن خودی رو در کنار MHC با افینیتی بالا شناسایی می کنن:) اینا باید نابود شن وگرنه می شه اتو ری اکتیو و واویلا:) این انتخاب در حد فاصل کورتکس و مدولای تیموس انجام می شه

نمی دونم چرا فکر می کنم یه جاهاییش رو دارم اشتباه میگم:(50):
خودتون جوابو چک کنید غلطامو بگیرید:))
K%20(5).gif

(19).gif

نه به نظر درست میان. ولی من این شکلی شدم نمیدونم چرا! :)

eeeeeeehsan

New member
یه سوال این گزینش منفی و مثبت تو کدوم فصل ابول هست؟!
فصل 8.

سوال نخستم ماله ازمون امساله سوال 79 دفترچه سری الف / منظور بی خارج فولیکولی چیه چرا یه سلول خاطره تبدیل نمیشه ولی به کمک لنفوست تی نیاز داره
سوال بعدیم منظور o malt چیه پلاسما سل وجود داره در این ناحیه و وجود ig a در این ناحیه چگونه هست
من فکر می کنم همون B هایی که نقش apc رو بازی می کنن منظورش بوده. بازم دوستان صاحب نظر نظرشون رو اعلام کنن.
o malt هم با نگاه کردن به این شکل میشه فهمیدش. در اون B داریم فقط و IgA غشاییه، نه ترشحی.

F1.large.jpg

Sahar_az

New member

B خارج فولیکولی همون سلولیه که توی خونه و در گردش و وقتی که این سلول با آنتی ژن اختصاصی مربوط به خودش برخورد می کنه میاد توی غده ی لنفاوی و تقسیم می شه و می ره فولیکول رو تشکیل می ده
به T سل نیاز داره چون خودش با عرضه آنتی ژن به تی، می تونه یه مقدار خیلی کمی پلاسماسل تولید کنه... این اتفاق رو نمی دونم به خاطر چی میفته!؟ شاید یه سایتوکاین خاصی باشه ولی نمی دونم... مثلا مصداقش توی فولیکول هست که TFH یا تی هلپر فولیکولار با ترشح IL21 مانع آپاپتوز اون B سلی می شه که آنتی ژن رو بهش عرضه کرده ولی در مورد خارج فولیکول یا نخوندم یا یادم نیست متاسفانه
به این مقدار خیلی کم پلاسماسل می گن پلاسماسل های اولیه با طول عمر کوتاه
ولی خاطره ای تشکیل نمی شه تا این که همین سلول می ره می رسه به غذه لنفاوی و در اونجا فولیکول لنفاوی ثانویه رو تشکیل می ده و وقایع دیگه فولیکول:)
سوال دومم که احسان زحمتشو کشید:)
K%20(5).gif

(19).gif

نه به نظر درست میان. ولی من این شکلی شدم نمیدونم چرا! :)
چرا دقیقا؟:(50)::riz277:بهم گفتن معلم خوبی نمی شم چون بعضی وقتا یه مطلبو می پیچونم دور سرم:))

eeeeeeehsan

New member

b خارج فولیکولی همون سلولیه که توی خونه و در گردش و وقتی که این سلول با آنتی ژن اختصاصی مربوط به خودش برخورد می کنه میاد توی غده ی لنفاوی و تقسیم می شه و می ره فولیکول رو تشکیل می ده
به t سل نیاز داره چون خودش با عرضه آنتی ژن به تی، می تونه یه مقدار خیلی کمی پلاسماسل تولید کنه... این اتفاق رو نمی دونم به خاطر چی میفته!؟ شاید یه سایتوکاین خاصی باشه ولی نمی دونم... مثلا مصداقش توی فولیکول هست که tfh یا تی هلپر فولیکولار با ترشح il21 مانع آپاپتوز اون b سلی می شه که آنتی ژن رو بهش عرضه کرده ولی در مورد خارج فولیکول یا نخوندم یا یادم نیست متاسفانه
به این مقدار خیلی کم پلاسماسل می گن پلاسماسل های اولیه با طول عمر کوتاه
ولی خاطره ای تشکیل نمی شه تا این که همین سلول می ره می رسه به غذه لنفاوی و در اونجا فولیکول لنفاوی ثانویه رو تشکیل می ده و وقایع دیگه فولیکول:)
سوال دومم که احسان زحمتشو کشید:)

چرا دقیقا؟:(50)::riz277:بهم گفتن معلم خوبی نمی شم چون بعضی وقتا یه مطلبو می پیچونم دور سرم:))
پس b خارج فولیکولی میشه همون عرضه کننده آنتی ژن که هنوز توی گردش خونه.

من یه رفیق دارم اسمش احمده، این پسر اطلاعات عمومی خیلی بالایی داره. ولی وقتی حرف میزنه نمی فهمه آدم این داره چی میگه، چون فکراش رو نمی تونه طبقه بندی و دسته بندی کنه. تو هم به نظرم چون زیاد می دونی موقع بیان همش رو میریزی بیرون، واسه همین گیج میشه آدم. یکم رو دسته بندیش کار کنی اوکیه :)

یه چالش:
وظیفه rbc هرکی گفت چیه؟
اون کار رو چطوری و با چه مولکول هایی انجام میده؟
خلاصه ولی کامل بگید.

TUMS

Well-known member

در مورد گزینش مثبت : حفظ سلول هایی که مولکول MHC با آنتی ژن را با افینیتی پایین شناسایی میکنن محل انجام کورتکس یا همون قشر
در مور گزینش منفی : حذف سلول هایی که مولکول MHC با آنتی ژن را با افینیتی بالا شناسایی میکنن محل انجام مدولا

omlat همان گره های لنفاوی مخاطی ارگانایز هست که درواقع میشه گفت پلاک های پیر و لنفوست بی داره و در محل فولیکول تبدیل به پلاسما سل میشه ولی این پلاسماسل ها تمایز نهایی خود را در لامیناپروپریا کسب میکنند پس در omlat پلاسما سل و آنتی بادی آی جی آ نداریم

TUMS

Well-known member

چه اتفاقی میافته که سلول تی که آنتی ژن به همراه mhc را با میل پیوندی بالا شناسایی میکنه به جای اینکه حذف بشه تبدیل به تی رگویلاتوری میشه؟؟؟

و این مکانیسمش شما را یاد چه سیاستی میندازه ؟؟ هر که این دومی را جواب داد ایمونولوژیست هست !

Meghraz

New member

چه اتفاقی میافته که سلول تی که آنتی ژن به همراه mhc را با میل پیوندی بالا شناسایی میکنه به جای اینکه حذف بشه تبدیل به تی رگویلاتوری میشه؟؟؟

و این مکانیسمش شما را یاد چه سیاستی میندازه ؟؟ هر که این دومی را جواب داد ایمونولوژیست هست !

من نمیدونم چه اتفاقی میوفته ولی در مورد سوال دومی از گفته هات سیاست تقیه رو برداشت می کنم : ))

eeeeeeehsan

New member

خب وقتی تی نابالغ در تیموس آنتی ژن خودی رو شناسایی کنه، یا آپوپتوز میشه یا CTLA4 برو پیدا می کنه تبدیل میشه به T reg!؟!؟!؟
_006_.gif

سیاست آش کشک خالته بخوری پاته نخوری پاته؟
بخور تا خورده نشی؟
نزنی میخوری؟
:|

TUMS

Well-known member
من نمیدونم چه اتفاقی میوفته ولی در مورد سوال دومی از گفته هات سیاست تقیه رو برداشت می کنم : ))

خب وقتی تی نابالغ در تیموس آنتی ژن خودی رو شناسایی کنه، یا آپوپتوز میشه یا CTLA4 برو پیدا می کنه تبدیل میشه به T reg!؟!؟!؟
_006_.gif

تقیه را نمیدونم ینی چی ولی اونی که من فکر میکنم مربوط به حکومت ها میشه!

اینم راهنمایی

بخور تا خورده نشی؟
نزنی میخوری؟
نه دلیلش اون نیست !

ههههه احسان
راهنمایی هم که کردم

- - - Updated - - -

_006_.gif

تقیه را نمیدونم ینی چی ولی اونی که من فکر میکنم مربوط به حکومت ها میشه!

اینم راهنمایی

بخور تا خورده نشی؟
نزنی میخوری؟
نه دلیلش اون نیست !

ههههه احسان
راهنمایی هم که کردم

Sahar_az

New member
پس b خارج فولیکولی میشه همون عرضه کننده آنتی ژن که هنوز توی گردش خونه.

من یه رفیق دارم اسمش احمده، این پسر اطلاعات عمومی خیلی بالایی داره. ولی وقتی حرف میزنه نمی فهمه آدم این داره چی میگه، چون فکراش رو نمی تونه طبقه بندی و دسته بندی کنه. تو هم به نظرم چون زیاد می دونی موقع بیان همش رو میریزی بیرون، واسه همین گیج میشه آدم. یکم رو دسته بندیش کار کنی اوکیه :)

یه چالش:
وظیفه rbc هرکی گفت چیه؟
اون کار رو چطوری و با چه مولکول هایی انجام میده؟
خلاصه ولی کامل بگید.
دیگه سعی کردم کل تولرانس تی رو بگم:))
وظیفه RBC منظورت توی ایمونولوژیه؟ یا همون جابجایی گازها رو منظورته؟:ph34r-smiley:

والا من فقط می دونم یه اتفاقایی میغته و TGFبتا روی اون سلول تاثیر میزاره و اون می شه تنظیمی
البته به لحظه به ذهنم رسید شاید مربوط به شدت پیام رسانی توسط Runx و Thpok هم بتونه باشه ولی بازم به نظرم منطقی نیست چون کارشون چیز دیگه است... ولی به نظرم هرچیزی هست مربوط به شدت پیام رسانیه:))
من یه موردی در نظرم هست ولی خب فکر نکنم اینجا جاش باشه:))بحث 30یاســـی میشه:))
ولی به جاش می تونم این رو بگم که خائن ها دور ریخته نمی شن و ازشون نهایت استفاده برده می شه:)
ما هنوز جا زیاد داریم تا بشه بهمون گفت ایمونولوژیست:)
راهنمایی نداریم؟:)

Meghraz

New member
یک چالش! : ))
وظیفه ی پروتئین تیروزین کیناز PTK و پروتئین تیروزین فسفاتاز PTP توی فعال سازی و مهار سازی Nk سل ها چیه؟!
اینو چون خودم هرچی خوندم متوجه نشدم از شما میپرسم! ببینم بلدین؟! : ))

Sahar_az

New member
وظیفه گلبول قرمز اینه که با رسپتور کمپلمان 1 یا cr1 یا cd35 هایی که داره در پاکسازی کمپلکس های ایمنی از خون نقش داره که اینا رو بده دست ماکروفاژها:))
فک کنم وظیفه اصلیش تو ایمونولوژی همین باشه:)

وظیفه ی پروتئین تیروزین کیناز PTK و پروتئین تیروزین فسفاتاز PTP توی فعال سازی و مهار سازی Nk سل ها چیه؟!

من بلد نیستم:)باید یادآوریش کنم یعنی:)

TUMS

Well-known member

عالی بود سحر

توی همون مایه هایی که خوت گفتی !

حکومت ها برای اداره حکومتشان ازشون استفاده میکنن کاری که تی رگویلاتوری انجام میده: پلیس ضد شورش !!

درواقع اینها سلول های تی بودند که خشونت داشتن و تیموس بهشون میگه من شما را از بین نمی برم ولی یه شرط دارم اونم اینه که بهم کمک کنی که سلول های عادی علیه من شورش نکنن اگه میخاستن کاری کنن سریع سرکوبشون کن

بعله ایمونولوژی در سیاست هم کاربرد داره این است علم ایمونولوژی

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mohana

Sahar_az

New member

عالی بود سحر

حکومت ها برای اداره حکومتشان ازشون استفاده میکنن کاری که تی رگویلاتوری انجام میده: پلیس ضد شورش !!

درواقع اینها سلول های تی بودند که خشونت داشتن و تیموس بهشون میگه من شما را از بین نمی برم ولی یه شرط دارم اونم اینه که بهم کمک کنی که سلول های عادی علیه من شورش نکنن اگه میخاستن کاری کنن سریع سرکوبشون کن

بــله:) ایمونو اینجا، ایمونو اونجا، ایمونو همه جا هست:a2d3:
درسای دیگه هم خوبنا مثلا سلولی مولکولی هم جالبه یا مثلا بیوشیمی که انقدر نظم داره ولی واقعا من درسی که شیرینیه ایمونو نخوندم تا الان:)
الان غیر از قضیه سیاست ایمنی بدن جواب چالش چی می شه؟:))

چالش دارم:)
TLR چیه؟
جزو کدوم ایمنیه؟چند نوع داریم؟ یه دسته بندی کلی بکنیدشون لطفا:)

eeeeeeehsan

New member
انتقال سیگنال تنها بخشی از ایمنیه که به دلم نمیشینه!! گشتم ولی یافت نشد
_006_.gif

وظیفه گلبول قرمز اینه که با رسپتور کمپلمان 1 یا cr1 یا cd35 هایی که داره در پاکسازی کمپلکس های ایمنی از خون نقش داره که اینا رو بده دست ماکروفاژها:))
فک کنم وظیفه اصلیش تو ایمونولوژی همین باشه:)
بسی درست است.
RBC در سطحش رسپتور برای کمپلمان داره، به نام CR1 که به کمپلکس آنتی ژن - آنتی بادی پوشیده شده با C3b , C4b متصل میشه و این کمپلکس رو به کبد و طحال منتقل می کنه. (چون خون به این دو عضو ریخته میشه، نه لنف)

چالش دارم:)
TLR چیه؟
جزو کدوم ایمنیه؟چند نوع داریم؟ یه دسته بندی کلی بکنیدشون لطفا:)
Toll Like Receptor رسپتور شبه رسپتور مگس سرکه
جزو ایمنی ذاتی
TLR یک الی 9

عالی بود سحر

میلاد قبول نیست.. گفتی سیاسی.. پلیس ضد شورش کجاش سیاسیه :|
ولی خداییش تعبیرش بهش میاد، T reg = پلیس ضد شورش!

بچه ها نظرتون چیه یه تاپیک بزنیم و تعابیر قشنگی که در مورد ایمنی شناسی به ذهنمون میرسه رو توش بنویسیم؟
مثلن همین پلیس ضد شورش من دیگه رفت تو ذهنم، این یه جور تصویرسازی ذهنی قشنگه که باهاش میشه مطالب رو خوب به خاطر سپرد. واسه زبانش که سخته تصویر سازی می کنن، واسه ایمنیش قطعن ساده تره..

eeeeeeehsan

New member
3 تا عضو/ارگان که دارای hev هستند.. ؟؟؟
4 تا عضو/ارگان که فاقد رگ لنفی آوران هستند.. ؟؟؟

Sahar_az

New member
انتقال سیگنال تنها بخشی از ایمنیه که به دلم نمیشینه!! گشتم ولی یافت نشد
_006_.gif

بسی درست است.
Rbc در سطحش رسپتور برای کمپلمان داره، به نام cr1 که به کمپلکس آنتی ژن - آنتی بادی پوشیده شده با c3b , c4b متصل میشه و این کمپلکس رو به کبد و طحال منتقل می کنه. (چون خون به این دو عضو ریخته میشه، نه لنف)

toll like receptor رسپتور شبه رسپتور مگس سرکه
جزو ایمنی ذاتی
tlr یک الی 9

میلاد قبول نیست.. گفتی سیاسی.. پلیس ضد شورش کجاش سیاسیه :|
ولی خداییش تعبیرش بهش میاد، t reg = پلیس ضد شورش!

بچه ها نظرتون چیه یه تاپیک بزنیم و تعابیر قشنگی که در مورد ایمنی شناسی به ذهنمون میرسه رو توش بنویسیم؟
مثلن همین پلیس ضد شورش من دیگه رفت تو ذهنم، این یه جور تصویرسازی ذهنی قشنگه که باهاش میشه مطالب رو خوب به خاطر سپرد. واسه زبانش که سخته تصویر سازی می کنن، واسه ایمنیش قطعن ساده تره..

tlr رو یه کم کامل تر بگو اگه می شه:)مثلا کدوم روی غشای سیتوپلاسمیه یا کدوم لیپوزومیه؟
و همچنین در مورد هومودایمر یا هترودایمر بودنشون:)

من موافق تصویرسازیم ولی یه جوری نشه که بچه هایی که دارن برای ارشد می خونن بیان تو سایت و انقدر سرگرم بشن که بیرون رفتنشون دست خودشون نباشه:)

eeeeeeehsan

New member
tlr رو یه کم کامل تر بگو اگه می شه:)مثلا کدوم روی غشای سیتوپلاسمیه یا کدوم لیپوزومیه؟
و همچنین در مورد هومودایمر یا هترودایمر بودنشون:)

من موافق تصویرسازیم ولی یه جوری نشه که بچه هایی که دارن برای ارشد می خونن بیان تو سایت و انقدر سرگرم بشن که بیرون رفتنشون دست خودشون نباشه:)
آره منم نگرانیم همینه، تاپیک هرچی بیشتر بشه اتلاف وقت بیشتری می کنه.

یه رسپتورهایی هستند روی سلول های مختلف.

دسته بندی:
TLR1 لیگاندش » لیپوپپتیدهای تری آسیله
TLR2 لیگاندش » لیپوپروتئین/پپتیدوگلیکان و ..
TLR3 لیگاندش » dsRNA
TLR4 لیگاندش » LPS/HSP6
TLR5 لیگاندش » فلاژلین
TLR6 لیگاندش » لیپوپپتیدهای دی آسیله
TLR7,8 لیگاندش » اسیدنوکلئیک میکروارگانیسم
TLR9 لیگاندش » CpG غیر متیله

ساختارشون: از جنس پروتئین اینتگرال

Surface TLR: TLR2,3,4,5,6
Endosomal TLR: TLR3,7,8,9

مدیونی فکر کنی از رو کتاب نگاه کردم! :)

بالا