[ایمونولوژی] تاپیک چالش

eeeeeeehsan

New member
کدوم سلول ها جا به جا کننده آنتی ژن هستن، کدوم سلول ها apc ؟ اسم هاشون.

ati1408

New member
1- خب درسته. این سلول ها چین؟ چه سلولی هستن؟ نوع و اسمشون.
چرا باید وقتی آنتی ژن رو با mhc هاشون ارائه می کنن ctl بیاد اونا رو بخوره؟ مگه عرضه آنتی ژن برای t نیست که ایجاد پاسخ/کمک کنه؟ چه ربطی داره که ctl بیاد اونو بخوره؟
2- خب به قول تو این تعریف خودمونیه، واسه خودمون. ولی تعریف اصلیش این نیست..

یکی دیگه چالش عاطی؛
b cell با چه نوع آنتی ژنی سر و کار داره؟ پروتئینی؟ لیپیدی؟ پلی ساکاریدی؟ داخل سلولی؟ خارج سلولی؟ میکروبی؟ ویروسی؟
و... چرا؟؟ علتش؟

تا وقتی چالش بعدی رو ایجاد نکنی من جواب سوالا رو نمیدم!

سلول های apc. اینا عرضه کننده آنتی ژن به سلول های تی و بی هستند . اینا روی سطحشون پروتئین هایی سطحی دارن که کار این پروتئین ها اینه که آنتی ژن رو روی خودش سوار کنه و به سلول تی نشون بده . بدون اینکه کار شناسایی اون آنتی ژن رو انجام بده . در واقع فقط آنتی ژن رو عرضه و ارائه میده . حالا ما دو نوع از این پروتئین ها داریم که بهشون میگن mhc. Mhc یک : روی همه سلول های هسته دار بدن وجود داره و کارش اینه که به سلول لنفوسیت تی سیتوتوکسیک آنتی ژن رو نشون بده . یکی از دلیلاش اینه که همه سلول های بدن توانایی سرطانی شدن دارن. وقتی که این سلول ها سرطانی بشن ، می تونن تولید پروتئین های سرطانی بکنن و در نتیجه این پروتئین های درونی رو به شکل آنتی ژن به تی سایتو توکسیک عرضه کنند . Mhc دو . فقط روی تعداد خاصی از سلول ها مثل لنفوسیت بی ، سلول های دندریتیک ، فاگوسیت های تک هسته ای ، سلول های اندوتلیال و اپیتلیوم تیموس وجود دارن . کارشون ارائه آنی ژن به لنفوسیت های تی کمکی ه . بیشتر پروتئین هایی که توی اندوزوم ها وجود دارن رو ارائه می دن . از اونجایی که سلول تی کمکی کارش ارتباط برقرار کردن بین سلول هاست پس میتونه فرضا فاگوسیت این سلول رو تحریک کنه .
1-تی سل سایتوتوکسیک باید منبع آلودگی و ناهماهنگی رو از بدن حذف کنه چون سلول سرطانی یا ویروسی شده یه سم نیست که با خنثی کردن از بین بره . بلکه باید کلا نابود بشه .
2- التهاب یه پدیده ست که مجموعه ای از سیگنال ها و سلول ها و مولکول ها توی اون نقش دارن . التهاب همه جای بدن میتونه اتفاق بیوفته . دلیل التهاب هم میتونه ورود یه عامل بیماری زا یا غیر بیماری زا به بدن باشه . ( پایین تر خودت جوابش رو دادی :))
چالش بعدی : در مورد بی سل : بی سل به واسطه تولید آنتی بادی هاش می تونه با همه نوع آنتی ژن سر و کار داشته باشه . ( پلی ساکاریدی ، لیپیدی و پپتیدی ) و البته خارج سلولی . آنتی ژن های داخل سلولی احتیاج به یه مرحله پردازش و ارائه شدن دارن برای همین باید عرضه بشن و این از عهده شناسایی بی سل ها خارجه و به عهده تی سل هاست . ویروس ها هم زیستشون درون سلوله و باید از سیستم همانندسازی میزبانشون ( همون سلولی که رفتند توش ) برای تکثیرشون کمک بگیرن و تنهایی کاری نمیتونن بکنن ( برخلاف باکتری ها )بای همین حتما باید توی سلول باشن و از دسترس بی سل خارجن .
*احسان جان هرجا ناقص گفتم حتما حتما بگو تا کاملش کنم. ممنون بابت این چالش . واقعا درس هم یه دور کامل برام مرور شد !

ati1408

New member
منظورت از جا به جا کننده آنتی ژن چیه ؟ در کجا جا به جا کنه ؟ اگه منظورت اینه که آنتی ژن رو بگیره و ببره به اندام های لنفاوی ، این کار دندریتیک سل هاست . سلول های عرضه کننده آنتی ژن هم برای mhc یک همه سلول های هسته دار و برای mhc دو لنفوسیت بی ، سلول های دندریتیک ، فاگوسیت های تک هسته ای ، سلول های اندوتلیال و اپیتلیوم تیموس عرضه کننده آنتی ژن میشن . :)

- - - Updated - - -

منظورت از جا به جا کننده آنتی ژن چیه ؟ در کجا جا به جا کنه ؟ اگه منظورت اینه که آنتی ژن رو بگیره و ببره به اندام های لنفاوی ، این کار دندریتیک سل هاست . سلول های عرضه کننده آنتی ژن هم برای MHC یک همه سلول های هسته دار و برای MHC دو لنفوسیت بی ، سلول های دندریتیک ، فاگوسیت های تک هسته ای ، سلول های اندوتلیال و اپیتلیوم تیموس عرضه کننده آنتی ژن میشن . :)

eeeeeeehsan

New member
منظورت از جا به جا کننده آنتی ژن چیه ؟ در کجا جا به جا کنه ؟ اگه منظورت اینه که آنتی ژن رو بگیره و ببره به اندام های لنفاوی ، این کار دندریتیک سل هاست . سلول های عرضه کننده آنتی ژن هم برای mhc یک همه سلول های هسته دار و برای mhc دو لنفوسیت بی ، سلول های دندریتیک ، فاگوسیت های تک هسته ای ، سلول های اندوتلیال و اپیتلیوم تیموس عرضه کننده آنتی ژن میشن . :)
نه ببین دوتا سلول هستند که جابه جا کننده آنتی ژن هستن، ولی آنتی ژن رو عرضه نمی کنن که بهشون بگیم apc!
در سطح یکیشون mhc هست ولی اون یکی نیست، اما هردو فقط آنتی ژن رو جا به جا و منتقل می کنن، سلول عرضه کننده آنتی ژن تلقی نمیشن.

آخرین ویرایش:

Sahar_az

New member
نه ببین دوتا سلول هستند که جابه جا کننده آنتی ژن هستن، ولی آنتی ژن رو عرضه نمی کنن که بهشون بگیم apc!
در سطح یکیشون mhc هست ولی اون یکی نیست، اما هردو فقط آنتی ژن رو جا به جا و منتقل می کنن، سلول عرضه کننده آنتی ژن تلقی نمیشن.

این چالشا رو از کجا میاری؟:)
من کافیه بخوام به طرح چالش فکر کنم:)) همه ش یا موضوعات خیلی کلی میاد به ذهنم یا خیلی جزئی:)

M Cellها و FDC ها یا فولیکولار دندریتیک سل ها می شن جا به جا کننده
M cell در سطحش 2 MHC داره ولی FDC نداره:) در کل جزو عرضه کننده های آنتی ژن طبقه بندی نمی شن:)

چالش من به تقلب از یه چالشی که پارسال بود:)
می گیم که آنتی بادی های طبیعی از IgM هستن ولی خب می تونن IgG هم باشن...
این جمله من درسته واقعا؟
با دلیل رد و اثبات کنید:)

- - - Updated - - -

من کافیه بخوام به طرح چالش فکر کنم:)) همه ش یا موضوعات خیلی کلی میاد به ذهنم یا خیلی جزئی:)

M cell در سطحش 2 MHC داره ولی FDC نداره:) در کل جزو عرضه کننده های آنتی ژن طبقه بندی نمی شن:)

این جمله من درسته واقعا؟

ati1408

New member
من الان متوجه منظور احسان شدم ! که دقیقا کدوم سلول مد نظرش بود !
ممنون سحر جون. هر روز دارم ازت نکته یاد میگیرم . سوالای احسان هم خیلی جالبن :)
من برای چالش سحر جون احتیاج به مطالعه بیشتر دارم. با جواب و چالش جدید میام :)

آخرین ویرایش:

eeeeeeehsan

New member

این جمله من درسته واقعا؟
درست بود.
من از چیزایی که قبلن خوندم و نکاتی که نوشتم :)

من یادم نمیاد اینو!!
من تصدیق نمی تونم بکنم، اگرم بخوام رد کنم میگم بر اساس کتاب بشـاش که نوشته IgM آنتی بادی طبیعیه. چون هنوز فصل آنتی بادی عباس رو نخوندم.

شاید بشه گفت به خاطر ایزوتایپ سوئیچینگ
:smiliess (12):

- - - Updated - - -

من الان متوجه منظور احسان شدم ! که دقیقا کدوم سلول مد نظرش بود !
ممنون سحر جون. هر روز دارم ازت نکته یاد میگیرم . سوالای احسان هم خیلی جالبن :)
من برای چالش سحر جون احتیاج به مطالعه بیشتر دارم. با جواب و چالش جدید میام :)
منتظرم و روت حساب می کنم :rose:

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Sahar_az

ati1408

New member
چالش جدید :
مفهوم پلئوتروپیسم ، فقط برای سایتوکان میتونه معنا داشته باشه ؟

Meghraz

New member
سلام من از اونجایی که فعلا در مورد چالشاتون نظر خاصی ندارم ، فقط چالش ایجاد می کنم : ))
فرق بین نقص چسبندگی لکوسیتی یک و دو lad-1 و lad-2 چیست؟!

Sahar_az

New member
درست بود.
من از چیزایی که قبلن خوندم و نکاتی که نوشتم :)

من یادم نمیاد اینو!!
من تصدیق نمی تونم بکنم، اگرم بخوام رد کنم میگم بر اساس کتاب بشـاش که نوشته IgM آنتی بادی طبیعیه. چون هنوز فصل آنتی بادی عباس رو نخوندم.

شاید بشه گفت به خاطر ایزوتایپ سوئیچینگ
:smiliess (12):

- - - Updated - - -

منتظرم و روت حساب می کنم :rose:

خب ایزوتایپ سوئیچینگ می شه قطعا ولی چرا؟
البته من این جواب رو دقیقا جایی نخوندم و ندیدم بهش اشاره بشه ولی استدلال خودم اینه:
مثلا در مورد آنتی ژن های گروه خونی ABO که بر علیه شون آنتی بادی طبیعی داریم، در سطح گلبول های قرمز از جنس کربوهیدرات هستن
برای آنتی ژن های کربوهیدراتی هم، آنتی بادی اختصاصی IgM هست ولی یه درصد خیلی کمی تعویض به سمت IgG2 رو هم داریم و چون گلبول قرمز همه جای بدن هست و برخورد زیاد صورت می گیره، می شه گفت اون درصد خیلی خیلی خیلی کم، کمی بیشتر باشه:))

- - - Updated - - -

Sahar_az

New member
چالش جدید :

جا داره یه خورده سوال رو بیشتر توضیح بدی؟:)
یعنی این که یه ماده روی چند تا سلول تاثیر داشته باشه رو به جز سایتوکاین چه ماده دیگه ای می تونه داشته باشه؟
اگه منظورت اینه که مثلا IgE هم می تونه باشه که روی Mast cell میشنه یا روی بازوفیل و ائوزینوفیل و روی هر کدوم تاثیر خاصی داره

سلام من از اونجایی که فعلا در مورد چالشاتون نظر خاصی ندارم ، فقط چالش ایجاد می کنم : ))

LAD1 توی ژن CD18 یا زنجیره الفای بتا 2 اینتگرین ها نقص وجود داره
LAD2 رو یادم نیست:((((((((((((((((((((( اینتگرین 2 بود؟

Meghraz

New member

جا داره یه خورده سوال رو بیشتر توضیح بدی؟:)
یعنی این که یه ماده روی چند تا سلول تاثیر داشته باشه رو به جز سایتوکاین چه ماده دیگه ای می تونه داشته باشه؟
اگه منظورت اینه که مثلا IgE هم می تونه باشه که روی Mast cell میشنه یا روی بازوفیل و ائوزینوفیل و روی هر کدوم تاثیر خاصی داره

LAD1 توی ژن CD18 یا زنجیره الفای بتا 2 اینتگرین ها نقص وجود داره
LAD2 رو یادم نیست:((((((((((((((((((((( اینتگرین 2 بود؟
بلی! Lad2 برای نقص در E-selectin و p-selectin هست : ))

eeeeeeehsan

New member
خب ایزوتایپ سوئیچینگ می شه قطعا ولی چرا؟
البته من این جواب رو دقیقا جایی نخوندم و ندیدم بهش اشاره بشه ولی استدلال خودم اینه:
مثلا در مورد آنتی ژن های گروه خونی ABO که بر علیه شون آنتی بادی طبیعی داریم، در سطح گلبول های قرمز از جنس کربوهیدرات هستن
برای آنتی ژن های کربوهیدراتی هم، آنتی بادی اختصاصی IgM هست ولی یه درصد خیلی کمی تعویض به سمت IgG2 رو هم داریم و چون گلبول قرمز همه جای بدن هست و برخورد زیاد صورت می گیره، می شه گفت اون درصد خیلی خیلی خیلی کم، کمی بیشتر باشه:))

- - - Updated - - -
پس جواب شد IgG2.. حالا چرا 2؟

نمیدونم :)

چالش جدید :

فرق بین آنتی ژن و ایمونوژن چیه؟

Meghraz

New member
فرق بین آنتی ژن و ایمونوژن چیه؟[/size][/quote]

هر ایمنوژون یک نوع آنتی ژنه ولی برعکسش. صدق نمیکنه! ایمونوژن پاسخ ایمنی ایجاد می کنه. اما یک آنتی ژن لزوما پاسخ ایمنی ایجاد نمیکنه! ای چیزی بود که از ترم پنج یادم مونده بود : ))

آخرین ویرایش:

Sahar_az

New member
بلی! Lad2 برای نقص در e-selectin و p-selectin هست : ))
الان یادم اومد:riz481:

پس جواب شد igg2.. حالا چرا 2؟

خب در دفاع علیه آنتی ژن های پلی ساکاریدی، اصلی تر تر ترین آنتی بادی IgM هست ولی خیلی خیلی خیلی کم هم سوئیچ به سمت IgG2 رو داریم

هر ایمنوژون یک نوع آنتی ژنه ولی برعکسش. صدق نمیکنه! ایمونوژن پاسخ ایمنی ایجاد می کنه. اما یک آنتی ژن لزوما پاسخ ایمنی ایجاد نمیکنه! ای چیزی بود که از ترم پنج یادم مونده بود : ))[/quote]

احسان چالشتو مغراض گفت دیگه:) کامله من دیگه جواب نمی دم:))

CD5 مارکر خاص برای کدوم سلوله؟ تو کدوم نوع سرطان خونی می شه مارکر تشخیص؟
2 ساله گیر دادن به این CD5:smilies: شاید امسالم سوال بود[/SIZE]

eeeeeeehsan

New member

cd5 مارکر خاص برای کدوم سلوله؟ تو کدوم نوع سرطان خونی می شه مارکر تشخیص؟
2 ساله گیر دادن به این cd5:smilies: شاید امسالم سوال بود
cd5 مال سلول b هست، سلول b1 که جزو ایمنی ذاتی تلقی میشه.
قسمت دومش رو نمی دونم!! :) چی میشه؟

Sahar_az

New member

اره درسته:a2d3:
CD5 مارکره برای تشخیص CLL یا لوسمی لنفوسیتی مزمن:)

- - - Updated - - -

اره درسته:a2d3:
CD5 مارکره برای تشخیص CLL یا لوسمی لنفوسیتی مزمن:)

hanas68

New member
سلام من نتونستم جواب چالشای شمارو بدم، ولی تایپیک خوبیه، من ی چالش دارم، اینکه گزینش منفی سلولهای tدوگانه مثبت و یگانه مثبت در کجای تیموس اتفاق میوفته؟توضیح بدید لطفا

Sahar_az

New member
سلام من نتونستم جواب چالشای شمارو بدم، ولی تایپیک خوبیه، من ی چالش دارم، اینکه گزینش منفی سلولهای tدوگانه مثبت و یگانه مثبت در کجای تیموس اتفاق میوفته؟توضیح بدید لطفا

سلام:ad54ad:
کلا گزینش مثبت و منفی ای که توی تیموس انجام می شه روی سلولهای دوگانه T یا DPT ها انجام می گیره و ادمه گزینش میره توی بخش محیطی
به اونی که توی تیموس انجام می شه می گن تولرانس مرکزی و و اونی که توی بافتای محیطیه می شه تولرانس محیطی که البته این 2 مورد برای تی سل هست و برای بی سل هم داریم:)

خود تولرانس مرکزی برای تی سل ها 2 بخش داره. انتخاب مثبت و انتخاب منفی... که این روند همونطوری که تی سل ها دارن از کورتکس تیموس به سمت مدولا میان کاملتر می شه... می شه گفت اول انتخاب منفی رخ می ده و اون تی سل هایی که قادر به شناسایی آنتی ژن در کنار MHC خودی نیستن و در نتیجه عملا هیچ کارآیی ندارن حذف می شن که این حذف رو می گن انتخاب منفی و در کورتکس انجام میشه
انتخاب مثبت هم می شه حذف اون تی سل هایی که آنتی ژن خودی رو در کنار MHC با افینیتی بالا شناسایی می کنن:) اینا باید نابود شن وگرنه می شه اتو ری اکتیو و واویلا:) این انتخاب در حد فاصل کورتکس و مدولای تیموس انجام می شه

نمی دونم چرا فکر می کنم یه جاهاییش رو دارم اشتباه می گم:(50)::(50):
خودتون جوابو چک کنید غلطامو بگیرید:))

Meghraz

New member
یه سوال این گزینش منفی و مثبت تو کدوم فصل ابول هست؟!

بالا