آينده شغلي رشته بيوتكنولوژي پزشكي

love virology

New member
البته که یک اتاق عملی، در حیطه وظایف خودش شایستگی زیادی دارد، اما شما نمیتونید بگید چون یک تکنسین اتاق عمل یا آزمایشگاه کارهای عملی خودشون رو انجام میدهند پس شایستگی ورود به دوره ارشد بیوتک پزشکی رو ندارند.
آیا هدف رشته بیوتکنولوژی پزشکی چیزی غیر از بهبود روشهای درمان با استفاده از دانش زیست شناسی هست؟ شما چطور میتونید تضمین کنید فردی که از رشته ای مثل زیست شناسی سلولی مولکولی گرایش بیوتکنولوژی وارد رشته بیوتک پزشکی میشه،از دانشجویی که از رشته اتاق عمل وارد میشه، بیشتر میتونه به این هدف برسه! نه دوست عزیز، همونطور که گفته شد، بیوتکنولوژی یک علم نیازمند خلاقیت است و چیزی بیش از دانش زیست شناسی صرف نیاز دارد. البته منظور، دانش اتاق عمل یا... نیست، بلکه دیدی کلی نسبت به درمان و علم پزشکی. با همه این اوصاف تنها فاکتوری که تعیین میکند، یک علوم آزمایشگاهی وارد بیوتک پزشکی شود یا یک زیست شناس، نتیجه کنکور است!
وگرنه هر رشته ای در چارت درسی خود نقاط ضعف و قوتی دارد، همانطور که یک آزمایشگاهی یا کسی که تغذیه خوانده، نمیتواند به زیست شناس ها خرده بگیرد به رشته های هماتولوژی و تغذیه و... وارد نشوند.

در هماتو دوستان علوم ازمایشگاهی بیشتر مفید هستن/ امیدوارم بهترین نتایج برای همه بدست بیاد/ روز گار خوش

fatemeh.rgh

New member
به نظرم حق هر کسى هستش که واس ايندش حتى رشته ارشدش خودش تصمىم بگيره و اجازه ءزمون دادن رو داشته باشه.حذف رشته ها از ازمون هاى ديگه واقعا اشتباست چون آزمون مشخص ميکنه کى شايستگى ورود به اون رشته رو داره

biotechnologist

New member
مدیر گروه ما خودش یکی از کساییکه خیلی سفت و سخت به حذف یه سری از رشته ها واسه ارشد بیوتک اعتقاد داره، همون روز اول هم به من گفت و من خیلی بهم برخورد چون ایشون واقعا فرد محترمی هستن و همینطوری هم حرفی نمیزنن. اصلا جلسه اول که سر کلس اومد من تو چشماش دیدم که کلا امیدی به کلس ما نداره چون 2تاپرستاری، 2تارادیولوژی، 1علوم آز و 1 ارشد زیست شناسی تو کلسمونه. ولی یکی دو هفته که گذشت چنان شیفته کلس ماشد که خیلی چیز هارو فراتر از حد کلس های ارشد واسمون توضیح داد( خودشون می گفتن که اینارو واسه هیچ کلسی نگفتن و نمیدونن چرا واسه ما گفتن) همیشه هم میگه کلستون یه روح خوبی داره که آدم ازش خسته نمیشه ضمن اینکه هممون سعی می کنیم باهم پیش بریم و کلس یک دسته با اینکه رشته هامون متفاوت بوده. تازه پیش بچه های دکتری پزشکی مولکولی هم کلی ازمون تعریف میکنه چون میدونه تمام تلاشمون رو برای موفقیت می کنیم چندین بار هم بهمون گفته که مطمئنه تو دکتری هم خوب نتیجه می گیریم و این حرف رو به هرکسی نمیزنه.خیلی بدون تعارف به خیلی ها میگه تو دکتری موفق نمیشن. کلا من معتقدم این هدف و پشتکاره که موفقیت رو تضمین می کنه نه رشته کارشناسی. اگه کسی فقط بخاطر اسم رشته یا بقول دوستان فرار از طرح و... بخواد بیاد تو این رشته قطعا چیزی نصیبش نمیشه. آینده شغلی تو این رشته واسه کساییکه با عشق واردش میشن و برای پیشبرد مرز علم ایثار می کنن تضمین شدس ولی واسه بقیه که با هر انگیزه دیگه ای میان حتی با مدرک دکتریش هم حاضرم بهتون قول بدم به هیچی نمیرسن. موفق باشید.

Mohammad gh

New member
این که جلوی بعضی از رشته ها برای ورود به ارشد بیوتک گرفته بشه خواسته یا ناخواسته! (و بر طبق قانون جلوگیری از ورود برخی رشته ها به رشته های دیگه) رشته هایی رو که در چارت درسیشون مباحث اصلی مثل بیولوژی سلولی-مولکولی و ژنتیک گنجونده نشده هدف میگیره و از جمله این رشته ها پرستاری، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی و... و در وهله دوم هم باز طبق یک استدلال جالب! رشته هایی مثل علوم آزمایشگاهی پزشکی، پرستاری و... برای فرار _موقتی_ از طرح تعهد خدمت! منظور هست.
و مضافا بنده یکی از همون بعضی ها هستم که معتقدم رشته بیوتک یک رشته شیک و مناسب افرادی هست که کارمند و یا کاری در کنار درس خوندن و یا دغدغه کار ندارن.
ای کاش یاد بگیریم تیکه پراکنی نکنیم که بعد بخواهیم با توسل و تظاهر به کلی گویی روفوش کنیم!

اگر منظورتون از شیکhigh class یا همون با هست منم موافقم اما اینجور که شما میگی بیوتک رو یه علم کاملا تحقیقاتی و زینتی دارید معرفی میکنید
در حالی که استدلالتون مطلقا با روح و نفس این رشته چه در داخل و چه در خارج در تضاده
بیوتک یک رشته ی بسیار کاربردی و صنعتی هست فقط نیاز به خلاقیت یک مهندس داره
کشور ما داره در جهتی حرکت میکنه که بتونه بسیاری از دارو ها و واکسن ها یا فاکتور های پزشکی و استاندارد و روز دنیا رو خودش تولید کنه و برای این منظور نیاز هرچه بیشتر به متخصصین بیوتکنولوژیست احساس میشه.

Azin E

New member
همه ی آدما دارن یک کنکور میدن.پس اتفاقا اگه اتاق عمل،بیوتک قبول شده نشون میده چقد بیشتر از کسی که رشته مرتبط خونده تلاش کرده و قطعا در دوران ارشد هم با انگیزه تر عمل میکنه

باید جلو ورود رشته هایی که بیس زیست ندارن جدا بسته شه چه معنی داره مثلا هوشبری بره بیوتک !!!!!؟

leila89

New member
همه ی آدما دارن یک کنکور میدن.پس اتفاقا اگه اتاق عمل،بیوتک قبول شده نشون میده چقد بیشتر از کسی که رشته مرتبط خونده تلاش کرده و قطعا در دوران ارشد هم با انگیزه تر عمل میکنه

منم با نظر آذین موافقم کسی که دوره کارشناسی زیست و باکتری نخونده و الان با زحمت و تلاش خودش و به خاطر علاقه ش ونه فرار از طرح اومده سراغ رشته ای مثل بیوتک قطعا با انگیزه و پرتلاش تر از بقیه خواهد بود. در ضمن قضیه فرار از طرح را لطفا جمع نبندید همه که این طوری نیستند

leila89

New member
مدیر گروه ما خودش یکی از کساییکه خیلی سفت و سخت به حذف یه سری از رشته ها واسه ارشد بیوتک اعتقاد داره، همون روز اول هم به من گفت و من خیلی بهم برخورد چون ایشون واقعا فرد محترمی هستن و همینطوری هم حرفی نمیزنن. اصلا جلسه اول که سر کلس اومد من تو چشماش دیدم که کلا امیدی به کلس ما نداره چون 2تاپرستاری، 2تارادیولوژی، 1علوم آز و 1 ارشد زیست شناسی تو کلسمونه. ولی یکی دو هفته که گذشت چنان شیفته کلس ماشد که خیلی چیز هارو فراتر از حد کلس های ارشد واسمون توضیح داد( خودشون می گفتن که اینارو واسه هیچ کلسی نگفتن و نمیدونن چرا واسه ما گفتن) همیشه هم میگه کلستون یه روح خوبی داره که آدم ازش خسته نمیشه ضمن اینکه هممون سعی می کنیم باهم پیش بریم و کلس یک دسته با اینکه رشته هامون متفاوت بوده. تازه پیش بچه های دکتری پزشکی مولکولی هم کلی ازمون تعریف میکنه چون میدونه تمام تلاشمون رو برای موفقیت می کنیم چندین بار هم بهمون گفته که مطمئنه تو دکتری هم خوب نتیجه می گیریم و این حرف رو به هرکسی نمیزنه.خیلی بدون تعارف به خیلی ها میگه تو دکتری موفق نمیشن. کلا من معتقدم این هدف و پشتکاره که موفقیت رو تضمین می کنه نه رشته کارشناسی. اگه کسی فقط بخاطر اسم رشته یا بقول دوستان فرار از طرح و... بخواد بیاد تو این رشته قطعا چیزی نصیبش نمیشه. آینده شغلی تو این رشته واسه کساییکه با عشق واردش میشن و برای پیشبرد مرز علم ایثار می کنن تضمین شدس ولی واسه بقیه که با هر انگیزه دیگه ای میان حتی با مدرک دکتریش هم حاضرم بهتون قول بدم به هیچی نمیرسن. موفق باشید.

سلام اگر استادتون تو بورد بیوتک هستن باهاش صحبت کنید و نظرش را عوض کنید که این قضیه حذف رشته های غیر مرتبط از کنکور ارشد بیوتک اجرا نشه . من خودم رشته کارشناسیم به بیوتک ربطی نداره ولی واقعا عاشق رشته بیوتک هستم و دوستش دارم. از وقتی این قضیه را شنیدم خیلی نگرانم و می ترسم زحماتم به باد بره و با تصویب این طرح نتونم به آرزوهام برسم....

The Guy

Well-known member
منم با نظر آذین موافقم کسی که دوره کارشناسی زیست و باکتری نخونده و الان با زحمت و تلاش خودش و به خاطر علاقه ش ونه فرار از طرح اومده سراغ رشته ای مثل بیوتک قطعا با انگیزه و پرتلاش تر از بقیه خواهد بود. در ضمن قضیه فرار از طرح را لطفا جمع نبندید همه که این طوری نیستند

من همچنان نفهمیدم قضیه فرار از طرح چی هست؟! چطور میشه با قبول شدن در ارشد، از طرح رشته کارشناسی معاف شد؟!!

من با جلوگیری از ورود رشته های غیر مرتبط به هر رشته ای موافقم
کسی که در دوره تحصیلش اصلا سلولی و باکتری نخونده نباید وارد بیوتک بشه همون طور که کسی که زیست خونده نباید وارد تغذیه بشه
باید این وضع سر وسامان بگیره ان شاله که میگیره

biotechnologist

New member
استادمون عضو برد بیوتکه ولی من علاقه ای به تغییر نظرش ندارم شاید ایشون اینجوری صلاح میدونن.

biotechnologist

New member
کسی که در دوره تحصیلش اصلا سلولی و باکتری نخونده نباید وارد بیوتک بشه همون طور که کسی که زیست خونده نباید وارد تغذیه بشه

مسئله سلولی خوندن نیست، بهداشت شرطش 80% مشابهت محتوای درسیه. درسته ما سلولی نخوندیم ولی بجاش بیوشیمی، فیزیولوژی، میکروبیولوژی و... رو خوندیم.اونایی که سلولی خوندن میدونن که بیوشیمی و فیزیولوژی هم بیسشون سلولیه و بخش اعظم مطالبش رو پوشش میده، مولکولی هم همینطور، خیلی مباحثش تو بیوشیمی هم هست. تازه رتبه 2 دکتری بیوتک پارسال هم رشته کارشناسیش غیر از زیست بود. رشته غیر مرتبط با رشته غیر از بیوتک فرق داره. بنده هم با حذف رشته های غیر مرتبط موافقم اما نه به معنی هر رشته ای غیر از زیست. مثلا رادیولوژی دیگه واقعا اصلا ربطی نداره نه آزمایشگاه گذروندن نه هیچ کدوم از درسهارو، جالبه که هرسال تعداد زیادیشون هم قبول میشن، حتی اسم وسایل آزمایشگاه رو هم بلد نیستن یا یه کشت ساده باکتری و کار با میکروسکوپ و...البته بعضیاشون هم خیلی تلاش می کنن تا زود همه چیزو یاد بگیرن و از کسی جانمونن ولی خب خیلی زمان بر و انرژی بره. امیدروارم هرکس از هر رشته ای وارد این رشته میشه همه تلاششو برای پیشرفت این رشته بکنه.

love virology

New member
مسئله سلولی خوندن نیست، بهداشت شرطش 80% مشابهت محتوای درسیه. درسته ما سلولی نخوندیم ولی بجاش بیوشیمی، فیزیولوژی، میکروبیولوژی و... رو خوندیم.اونایی که سلولی خوندن میدونن که بیوشیمی و فیزیولوژی هم بیسشون سلولیه و بخش اعظم مطالبش رو پوشش میده، مولکولی هم همینطور، خیلی مباحثش تو بیوشیمی هم هست. تازه رتبه 2 دکتری بیوتک پارسال هم رشته کارشناسیش غیر از زیست بود. رشته غیر مرتبط با رشته غیر از بیوتک فرق داره. بنده هم با حذف رشته های غیر مرتبط موافقم اما نه به معنی هر رشته ای غیر از زیست. مثلا رادیولوژی دیگه واقعا اصلا ربطی نداره نه آزمایشگاه گذروندن نه هیچ کدوم از درسهارو، جالبه که هرسال تعداد زیادیشون هم قبول میشن، حتی اسم وسایل آزمایشگاه رو هم بلد نیستن یا یه کشت ساده باکتری و کار با میکروسکوپ و...البته بعضیاشون هم خیلی تلاش می کنن تا زود همه چیزو یاد بگیرن و از کسی جانمونن ولی خب خیلی زمان بر و انرژی بره. امیدروارم هرکس از هر رشته ای وارد این رشته میشه همه تلاششو برای پیشرفت این رشته بکنه.

شما میگی ربط نداره ولی برای فهمیدن اصول بیوتک مهمه زیست / کسی که قریب بالای 20 واحد دروس ژنتیک و مولکولی خونده راحت تر نمیتونه فعالیت کنه / ولی تمام کمال همه چی معلومه

بیوتک ارشد یعنی زبان هرکی زبان بالا زد قبوله اگر سختی زبان میدادن به سلولی و مولکولی و درس مهندسی ژن هم اضافه میکردن رقابت مفید تر بود

- - - Updated - - -

شما میگی ربط نداره ولی برای فهمیدن اصول بیوتک مهمه زیست / کسی که قریب بالای 20 واحد دروس ژنتیک و مولکولی خونده راحت تر نمیتونه فعالیت کنه / ولی تمام کمال همه چی معلومه

بیوتک ارشد یعنی زبان هرکی زبان بالا زد قبوله اگر سختی زبان میدادن به سلولی و مولکولی و درس مهندسی ژن هم اضافه میکردن رقابت مفید تر بود

من موافق نیستم. بذارن هر کسی خودش بره دنبال علاقش. کنکور سراسری را که میدونید چه سِتمیه. 90درصد افراد تو رشته ای که دوس دارن قبول نمیشن. بقیه هم فکر میکنن توی رشته مورد علاقشون قبول شدن بعد 4 سال میفهمن که به چه چیز های دیگه ای علاقه داشتن. بذارن هر کسی فرصت ساختن آیندش با علایقش را داشته باشه!! امسال تو دانشگاه ما( تهران) یک نفر با لیسانس حسابداری ارشد بیوتک میکروبی قبول شده!!خیلیم با سواده!! فقط به خاطر اینکه علاقه واقعیش را کشف کرده و رفته دنبالش.یا3-4 سال پیش که طرف با لیسانس زبان نفر اول کنکور ارشد زیست شناسی شد.. مطمئن باشید اون حداقل سواد تئوری و علاقش به این رشته بیشتر از ما بوده. آزمایشگاهم اگه نرفته مهم نیست. میره دوسه ماهه به همه چیز آشنا میشه....

پارسال این موقع ها جایگزینی بیوشیمی شایعه شد امسال هم حذف رشته های غیر مرتبط که امیدواریم حقیقت باشه. این پایین آوردن بیوتک هست که هرکی از هر رشته ای بیاد.

biotechnologist

New member
حالا فعلا خوب بخونید ارشد رو قبول بشید بیاید تا ببینیم آخر راه کیا موفق ترن. غیرمرتبط های باعلاقه یا مرتبط ها؟ :thumbsupsmileyanim:به نظر من که این رقابت بین رشته های مختلف برای نشون دادن شایستگی بیشتر واسه ادامه تحصیل تو این رشته جذاب ترش کرده.:sdasdasd: مثلا تو رشته پرستاری که خیلی خالصه همچین چیزی ندیدم. اگر مرد رقابت هستید بسمه ا... کسی مانع درخشیدن استعدادها نیست. ما منتظر حضور برترین ها تو این رشته هستیم.:smilies-azardl (113:a2d3:

biotechnologist

New member
من اگه تو ایران هم نمیتونستم از پرستاری، بیوتک بخونم به عشق بیوتک حتما مهاجرت میکردم. یا راهی پیدا می کردم یا راهی می ساختم. ما بیوتکنولوژیست ها یه همچین آدمای باانگیزه ای هستیم!:thumbsupsmileyanim: خدا رو شکر که این امکان همین جا تو شهر خودم مهیا شد.:4d564ad6: انشاا... دکتریش هم همینجا بیارن و آینده شغلی ما هم روشن تر بشه.:smilies-azardl (181

love virology

New member
حالا فعلا خوب بخونید ارشد رو قبول بشید بیاید تا ببینیم آخر راه کیا موفق ترن. غیرمرتبط های باعلاقه یا مرتبط ها؟ :thumbsupsmileyanim:به نظر من که این رقابت بین رشته های مختلف برای نشون دادن شایستگی بیشتر واسه ادامه تحصیل تو این رشته جذاب ترش کرده.:sdasdasd: مثلا تو رشته پرستاری که خیلی خالصه همچین چیزی ندیدم. اگر مرد رقابت هستید بسمه ا... کسی مانع درخشیدن استعدادها نیست. ما منتظر حضور برترین ها تو این رشته هستیم.:smا ilies-azardl (113:a2d3:

دوست من امسال باکمترین امکانات حتی بدون ک ل ا س زبان و ج ز قبول شد به قول معروف پوز خیلی هارو به خاک مالید دبل کرد بیوتک تهران و بیوتک پزشکی اصفهان و میدونم یکی از افراد برجسته دکترا میشن

biotechnologist

New member
دوست من امسال باکمترین امکانات حتی بدون ک ل ا س زبان و ج ز قبول شد به قول معروف پوز خیلی هارو به خاک مالید دبل کرد بیوتک تهران و بیوتک پزشکی اصفهان و میدونم یکی از افراد برجسته دکترا میشن
بسیار عالی. جاداره به دوستتون و به شما بخاطر موفقیت ایشون تبریک بگم.چندتا از دوستان من هم پارسال همینطور قبول شده بودند.

Azin E

New member
هر نظریه ای موافقا و مخالفای خودشو داره.یه طرف رشته های غیر مرتبط که واقعا علاقه دارن و طرف دیگه مرتبط هایی که از این رقابت شدید خسته شدن و میخوان به جای تلاش بیشتر کردن رقباشونو حذف کنن.اهمیت درس زبان هم واسه اینکه کتابای ترجمه شده بیوتک نسبت به بقیه رشته ها خیلی کمن و شما تو دانشگاه داىما باید منابع انگلیسی رو بخونی.بیاین همه این موضوع رو کنار بذاریم و مربوط به موضوع تاپیک بحث کنیم.که بازار کارمون کجاست و چطوری واردش بشیم؟چه جاهایی دوره های آموزشى خوب میذاره که باعث بهبود کارمون شه

بالا