نکته ها وسوالات مهم زیست سلولی ومولکولی

bacillus.bs

New member
نمی دونم همه باید نظر بدند که از کجا شروع کنیم /یا این که چند فصل با هم شروع می کنیم ولی هر فصلی را مطالبشو تقسیم می کنیم بین 2 نفر/یعنی گروهبندی/ولی از امروز تا چند روز بعد از عید فکر نمی کنم خبری باشه

admin

Active member
پرسنل مدیریت
بنظرم مباحث رو طبقه بندی نکنید خیلی بهتره فقط بخش مولکولی رو از سلولی جدا کنید
اینجوری هر کس که میاد اینجا محفوظاتش کاملا به چالش کشیده میشه! یعنی میشه عین روز کنکور... چون نمیدونه نکته بعدی از کدوم فصله و این یعنی سنجش واقعی...
من برای کنکور هیچ وقت تست های طبقه بندی شده نزدم همیشه چندتا فصل رو باهم میزدم دقیقا بهمین روش

به دوستان توصیه می کنم ایام قبل از کنکور حتما به این تاپیک یه سر بزنند چون نکته هاتون که نگاه می کنم واقعا همین دو سال اخیر خیلی ازش تست اومده مثلا نکته cop گلژی آزمون دکترای 91-90 اومده بود!!
به این تاپیک ادامه بدید بنظر من که برای درس سلولی و مولکولی کنکورتون خیلی مفیده...

sepidh gh

New member
سلام . به نظر من از بین سلولی و مولکولی از مولکولی شروع کنیم بهتره ... چون مولکولی مهم تر از سلولی هست مخصوصن همانندسازی و ترجمه و ....

capilus

New member
دوستان عزيزبه نظرمن تقسيم بندي كنيد هركدوممون يه قسمت ازسلولي ومولكولي نكات مهمش رو بذاريم اينجا!منم يه قسمتو به عهده ميكيرم!تقسيم بندي كنيد!اكه موافقيد

arshade90

New member
سیتوکالازینB موجب درهم ریختن سازمان...... میشود.
الف) میکروتوبول ب) میکروفیلامنت ج) میکروتوبولهای ناپایدار

پاسخ نادرست را تعیین کنید :
الف) میوفیبریل در داخل سلولهای عضلانی هست
ب) میوفیبر از سلولهای عضلانی تشکیل شده.

عبارت صحیح را تعیین کنید :
الف : IF ها دارای 10 نانومتر قطر میباشند که واحد ان از 8 فیلامن تترامری تشکیل شده
ب) IF های Nuclear lamin به نام لامینین معروف است.

4) کدام در تمام یوکاریوت نیست:
الف ) IF ب ) پروتئین های شبه کاینزین

5) میانگین طول عمر MT در میتوز :
الف) 10 دقیقه ب) 60 دقیقه

6)برای ایجاد F اکتین کدام نیاز است:
الف ) منیزیم - ADP - فودرین ب) کلسیم - ATP - ویلین

7) کدامیک وقتی سلول تحت استرس فیزیکی است مهم تر است :
الف ) اتصالات منفذدار ب) اتصالات سخت ج) اتصالات ادهرسین

8) پدیدار شدن اولین اثار کمپلکس سیناپتونمال:
الف ) لپتوتن ب) زیگوتن

9) در مورد اپوپتوز کدام اشتباه است:
الف: مستول شکل گیری دم در بچه غورباقه است
ب: توسط پروتئین های bcl-2 تنظیم میشود.

10) در کدام مرحله کرومومرها در تمام طول کروموزوم دیده میشود؟
الف : لپتوتن ب) زیگوتن ج) دیپلوتن

11) کدام یک از پارامترهای زیر مشخصه ی یک سلول سرطانی نیست :
الف : IMMORTALIZATION ب ) INVASION ج) CONTACT INHIBITION

sepidh gh

New member
سوالات یه خورده سخت بود ! اما نکات مهمی داشت ...
سوال 3 فکر می کنم که الف درست باشه چون قسمت اولش که درسته ( 10 نانومتر ) اما در مورد قسمت دومش من چیزی نخوندم!
قسمت ب فکر می کنم اشتباه باشه چون باید نوشته باشه لامین نه لامینین !! چون لامینین توی غشای پایه هست نه توی اسکلت هسته ای !!

سوال 8 هم که الف
سوال 9 هم فکر می کنم الف ... چون شکل گیری چه ربطی به آپوپتوز داره !!!

به نظر من اگه می خواهیم سوال بنویسیم بهتره که بدون طبقه بندی باشه ( همین طوری خوبه ) ....اما اگه می خواید نکته بنویسیم بهتره طبقه بندی باشه چون اون جوری مباحث با هم قاطی می شه ... و با این که یکی تموم نکته های یه فصل رو به تنهایی به عهده بگیره موافق نیستم ... هر کدوم هر نکته جالبی دیدیم که توی تست ها روش تمرکز شده و حس می کنیم که مهم هست رو بنویسیم ....

kakaali

New member
در مورد سوال 1
سیتوکالازین,فالوئیدین،لاترونکولین سه ترکیب مهم در دپلیمریزاسیون رشته های اکتینی (واحدهای سازنده ی میکروفیلامنت ها) هستند

kakaali

New member
سوال 2
در داخل سلول های عضلانی میوفیبریل های زیادی وجود دارد که از ارایش منظم ساختارهایی بنام سارکرومر تشکیل شده است

kakaali

New member
سوال 3
هردو گزینه اشتباه است
اگر در گزینه ی ب بجای لامینین ,لامین بود این گزینه درست بود
گزینه الف به این علت اشتباه است که واحدهای سازنده ی if فیلامان 10 نانومتری است
هر if از یک فیلامان 10 نانومتری تشکیل شده و هر فیلامان متشکل از 16 پروتوفیلامان است

kakaali

New member
سوال 4
یکی از ویژگی های ifها اینست که در برخی از یوکاریوتها وجود دارد و در برخی دیگر وجود ندارد

kakaali

New member
سوال 5 رو نمیدونم
سوال6
این سوال را با استفاده از atp.adpمی توان حدث زد چون زمانیکه g-اکتین به f-اکتین(فرم رشته ای )پلیمریزه می شود atp متصل به g-اکتین به adpتبدیل می شود پس f-اکتین دارای adp می باشد

kakaali

New member
سوال 7
اتصالات منفذ دار (gap) به عنوان یک کانال محتویات دو سلول مجاور را به هم مرتبط می مند
اتصالات سخت(tight) بافت ها را مجاور هم نگه میدارد و باعث جلوگیری از انتشار پروتئین ها و لیپیدها در بین دو غشا سلول های مجاور می شود
اتصالات ادهرنس عامل اصلی مقاومت به فشارهای مکانیکی و فیزیکی است

kakaali

New member
سوال 8
از مرحله ی لیپوتن اولین اثار این کمپلکس پدیدار می شود و در مرحله ی دیپلوتن شروع به تجزیه شدن می کند

kakaali

New member
سوال 9
bcl-2 در مهار آپوپتوزیس و زنده نگه داشتن سلول نقش دارد
اما آپوپتوزیس باعث حذفدم قورباغه ی نوزاد می شود و به نوعی در بلوغ آن نقش دارد

kakaali

New member
سوال 10
در مرحله ی لیپوتن ناحیه ی هتروکروماتین فشرده یا کرومومر و سانترومر و دو کروماتید کاملا مشخص است

kakaali

New member
سوال 11
نامیرایی(immortalization) و تهاجم ( invasion) دو خصوصیت اصلی سلول های سرطانی است فرایند منع تماس(contact inhibitation) مربوط به یکی از بخش های سلول است که الان حضور ذهن ندارم

arshade90

New member
ممنونم کاکا علی.... اگه اخره توضیحاتت گزبنه رو هم مشخص کنی ممنون میشیم.

تو چند مورد جواب های من فرق میکنه... بزار بچه های دیگه جواب بدن... بعد جواب همه رو می زارم.

بالا