نکته ها وسوالات مهم زیست سلولی ومولکولی

biotech25

New member
دوستان عزیز از هررشته ای میتونن تو این قسمت مشارکت کنن
وهمه مون بهره مند بشیم

لطفا ولطفا... فقط وفقط... نکته و سوال درسی!!!!

biotech25

New member
نکته در مورد شبکه اندوپلاسمی:
ارسال پروتئینهایی که ساختشون در گلژی تموم میشه ومخصوص شبکه اندوپلاسمی هستند در انتهای cشون دارای توالیkdel هستند
(سوال ونکته مهمیه)
2-پروتئینهایی که در شبکه اندوپلاسمی برای ارسال بدرستی تا نخورده باشند توسط کانکسین وکالرتیکولین نگه داشته میشوند تا بالاخره در سیتوپلاسم تخریب شوند
3-پروتئنهای محلول ساکن اندوپلاسمی(pdi): باعث ایجاد پیوند دی سولفیدی در پروتئینها میشوند

parsa90

New member
نکته در مورد شبکه اندوپلاسمی:
ارسال پروتئینهایی که ساختشون در گلژی تموم میشه ومخصوص شبکه اندوپلاسمی هستند در انتهای cشون دارای توالیkdel هستند
(سوال ونکته مهمیه)
2-پروتئینهایی که در شبکه اندوپلاسمی برای ارسال بدرستی تا نخورده باشند توسط کانکسین وکالرتیکولین نگه داشته میشوند تا بالاخره در سیتوپلاسم تخریب شوند
3-پروتئنهای محلول ساکن اندوپلاسمی(pdi): باعث ایجاد پیوند دی سولفیدی در پروتئینها میشوند
سلام
ممنون به خاطر نکات خوبت
بچه ها ببخشید من میام این انجمن اخه انجمن خوذمون زیاد رونق نداره
منم پایتونم برا درس سلولی
یه سوال داشتم لطفا اگه کسی بلده کمکم کنه تفاوت سلول سرطانی با سلول طبیعی در چیه؟ بعضی تستا نوشته تو مرحلهg0 یه تست نوشته تو یرعت تقسیم میشه لطفا جواب بدید
یه سوال دیگه داشتم هیستون جدید کدوما هستن؟ به laging وصل میشن یا leading؟
من دارم چرخه رو مرور میکنم ایشالا نکاتشو حتما براتون میذارم
ممون

zanbagh

New member
درمورد ج سوال 2‏;دونظریه وجودداره نظریه1میگه هیستونهای قدیمی بارشته پیشرو؛هیستونهای جدیدبارشته پیروتجمع پیدامیکنن؛نظریه 2پس ازهمانندسازی رشته های پیشرو وپیروهیستونهای قدیمی وجدیدبطورتصادفی بارشته های پیشرو وپیروهمراه میشن؛ک البته نظریه 1محتملتره یعنی اکتامرهای هیستونی والدی بابخشهای ازمولکول دی ان ای ک دارای زنجیره پیشرواست ب حالت نوکلئوزومی برمیگرده؛درموردسوال 2عوامل زیادی توسرطان نقش دارن مثلایکیش تلومرازک دراوناهمیشه فعاله ک باعث میشه بی رویه تقسیم بشن؛یاتو50%اوناجهش درژن مهارکننده تومورp53نقش داره

zanbagh

New member
ارشدجان دلتوبیخودی خوش نکن تایپیک مابی روح ترازبقیه انجمناس؛اکتیونداریم

parsa90

New member
درمورد ج سوال 2‏;دونظریه وجودداره نظریه1میگه هیستونهای قدیمی بارشته پیشرو؛هیستونهای جدیدبارشته پیروتجمع پیدامیکنن؛نظریه 2پس ازهمانندسازی رشته های پیشرو وپیروهیستونهای قدیمی وجدیدبطورتصادفی بارشته های پیشرو وپیروهمراه میشن؛ک البته نظریه 1محتملتره یعنی اکتامرهای هیستونی والدی بابخشهای ازمولکول دی ان ای ک دارای زنجیره پیشرواست ب حالت نوکلئوزومی برمیگرده؛درموردسوال 2عوامل زیادی توسرطان نقش دارن مثلایکیش تلومرازک دراوناهمیشه فعاله ک باعث میشه بی رویه تقسیم بشن؛یاتو50%اوناجهش درژن مهارکننده تومورp53نقش داره
مرسی اینو میدونستم ولی تو تستا ج مختلفی میبینم بعضیا نوشتن هیستون جدید با رشته پیشرو بعضی جاها برعکس نوشته
راستی نگفتی هیستون جدید کدوم هیستون هاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟

parsa90

New member
نکات چرخه:
قطب های دوک در مرحله آنافازb و توسط کاینزین از هم جدا میشوند
سیتوکرومc در آپاپتوزbax را فعال میکند
پروتوانکوژنakt توسط مسیرp13_k فعال میشود

آخرین ویرایش:

biotech25

New member
nokat tazei bodan mr30.meshe dar mord nokte 2 va 3 bishtar tozih bedy biotech jan?

سلام به دوستان عزیزم ومشارکت تمیز و مفیدتون!!!
ببخشید چند روز نیومدم آخه اینترنتمون قطع بود!!!!

در مورد نکته 2:
همونطرکه میدونیم پروتئین سازی در شبکه اندوپلاسمی انجام میشه، واندوپلاسمی صحیح بودن ودرست تاخورده بودن پروتئنها رو بررسی میکند
اونایی که کامل باشند و فولدینگشونم درست باشه اجازه خروج از اندوپلاسمی ورسیدن به گلژی ورسیدن به غشا یا هر اندامک دیگری رو کسب میکنند.در غیر اینصورت توسط کانکسین وکالرتیکولین نگه داشته میشوند تا برای تخریب در ستوزول رها شوند.

biotech25

New member
نکته در مورد گلژی:
1-وزیکولهایی که از گلژی به عقب(به سوی شبکه اندوپلاسمی) میروند دارای پوشش cop1 هستند.
2-وزیکولهایی که از اندوپلاسمی به سمت گلزی و از گلژی به سمت غشا میروند دارای پوشش cop11 هستند.
3-وزیکولهایی که از گلژی به سمت لیزوزومهای تاخیری میروند و
وزیکولهایی که از سمت غشا به سمت لیزوزوم های تاخیری میروند(در انوسیتوز باواسطه گیرنده)دارای پوشش کلاترین هستند

آخرین ویرایش:

parsa90

New member
نکته در مورد گلژی:
1-وزیکولهایی که از گلژی به عقب(به سوی شبکه اندوپلاسمی) میروند دارای پوشش cop1 هستند.
2-وزیکولهایی که از اندوپلاسمی به سمت گلزی و از گلژی به سمت غشا میروند دارای پوشش cop11 هستند.
ممنون به خاطر نکاتت فقط یه چیز بگم بچه ها اشتباه برداشت نکنن اون cop2 هست که چون این فونت ها الفبای لاتین رو نمیتونن بنویسم دوستمون بصورت11 نوشته

Briana

New member
:25r30wi::smiliess (15):واااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااایییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی :smiliess (15):

عجب تاپیک پرباری، چقدر همکاری کردن بچه ها باهاتون بیوتک25 :5:

خسته نباشی واقعا، نکاتت را برای خودت یادداشت کنی که سنگین تری.

arshade90

New member
سلام
ممنون به خاطر نکات خوبت
بچه ها ببخشید من میام این انجمن اخه انجمن خوذمون زیاد رونق نداره
منم پایتونم برا درس سلولی
یه سوال داشتم لطفا اگه کسی بلده کمکم کنه تفاوت سلول سرطانی با سلول طبیعی در چیه؟ بعضی تستا نوشته تو مرحلهg0 یه تست نوشته تو یرعت تقسیم میشه لطفا جواب بدید
یه سوال دیگه داشتم هیستون جدید کدوما هستن؟ به laging وصل میشن یا leading؟
من دارم چرخه رو مرور میکنم ایشالا نکاتشو حتما براتون میذارم
ممون

پارسا جان انجمن خودمونو باید من و تو راه بندازیم کس دیگه ای که نمیاد رونقش بده.

arshade90

New member
دو نکته در قالب سوال :

1) چه قسمتی ار ژن نشان دهند ه ی پایان نسخه برداری به وسیله rna پلی مراز یوکاریوتی هست؟ .... جواب : توالی پلی A

2) چه قسمتی از rna نشان دهند ه ی پایان نسخه برداری به وسیله rna پلی مراز یوکاریوتی هست؟ .... جواب : توالی پلی U

parsa90

New member
دو نکته در قالب سوال :

1) چه قسمتی ار ژن نشان دهند ه ی پایان نسخه برداری به وسیله rna پلی مراز یوکاریوتی هست؟ .... جواب : توالی پلی A

2) چه قسمتی از rna نشان دهند ه ی پایان نسخه برداری به وسیله rna پلی مراز یوکاریوتی هست؟ .... جواب : توالی پلی U

مرسی به خاطر نکاتت

parsa90

New member
پارسا جان انجمن خودمونو باید من و تو راه بندازیم کس دیگه ای که نمیاد رونقش بده.

چشم من در خدمتم ایشالا نکات ایمونو رو تو انجمن خودمون میذاریم پس من رو کمک تو هم جساب میکنم ها
ایشالا به کمک هم همه امسال قبولیم

biotech25

New member
:25r30wi::smiliess (15):واااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااایییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی :smiliess (15):

عجب تاپیک پرباری، چقدر همکاری کردن بچه ها باهاتون بیوتک25 :5:

خسته نباشی واقعا، نکاتت را برای خودت یادداشت کنی که سنگین تری.

دوست عزیز بچه ها رو کسایی مثل شما تشکیل میدن
اگه توهم لطف کنی هروقت که میای نظر بدی یه برگه از نکته هاتو بیاری و اینجا واسمون بنویسی ما رو هم بهرمند میکنی!!!!!ما نیاز به همکاری هم داریم نه تمسخرهم!!
درضمن تایپ کردن کارسختیه ووقتگیر!!!وسرعت اینترنت هم خیلی پایین!!!
پیروز باشی وروشن!!

biotech25

New member
چند نکته از اسکلت سلولی:
داروهای موثربر روی میکروتوبولها:کلشی سین وتاکسول
داروهای موثر بر رشته های اکتین :سیتوکلازین وفالودین وتیموزین بتا4 و پروفیلین
سیتوکلازین وپروفیلین وتیموزین مانع پلیمریزاسیوناکتین به اف اکتین می شوند.
وفالودین باعث پایداری رشته های اکتین می شود.

در میکرو ویلی:پروتئینهای ویلین وفیمبرین به صورت عرضی رشته های اکتین را به هم وصل میکند
ودرفیلوپودا:پروتئینهای فیلامین وفاسین...................................... ...............وصل میکند.

چند نکته از غشا واسکلت:میدونی که پروتئینهای غشایی بر دونوع اند:1-پری فرال (محیطی)2-اینتگرال(بنیادی)ف

پری فرالها در سطح غشا قرار دارند وتوسط یک یا دو زنجیر لیپیدی به صورت کوالان به غشا پیوند می خورند یا بابرهمکنشهای غیرکوالانسی از طرف داخل و خارج به پروتئینهای داخل غشایی مرتبط می شوند

اسپکترین وانکرین واکتین وباند4.1 جز این پروتئینهای سطحی اند،که اسپکترین توسط انکرین به باند3 (که جز پروتئینهای داخل غشایی واینتگرال هست) اتصال می یابد.

واکتین هم که جز پروتئینهای محیطی هست توسط پروتئین محیطی به نام باند 4.1 و آدوسین به گلیکوفورین(که جزپروتئینهای اینتگرال هست)اتصال می یابد

پس پروتئینهای اینتگرال یا بنیادی عبارت شدند ار: گلیکوفورین و باند3

ی []

آخرین ویرایش:
بالا