ارشد اپیدمیولوژی 94 ! حرکت !!

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

1394

New member
با سلام خدکت دوستان گلم من اپیدی هستم میخوام ارشد تهران قبول شم و با شما آشنا شم.

Iris

New member
سلام به اپیدیای عزیز...
دوستان اگه کسی خودش ساکنه تهرانه یا دوستی یا اشنایی تهران داره توروخدا با بچه ها 4شنبه هفته بعد(22مرداد)بره واسه اعتراض از هر رشته یه نماینده قراره بره به نفع همه مونه حتی اونایی سال بعد قراره ازمون بدن دریغ نکنید دوستان برین ممنون

مظلوم

New member
سلام دوستان نکات درسی رو و روند ساعت مطالعه رو بگین برا همدیگه روحیه بسازیم

fnpsh

New member
امروزاول مهر است و من میخوام مثل اون روزها از امروز شروع کنم به مطالعه کتابهای خاک خورده ام.
از دوستان هر کسی قصد کرده سال دیگه امتحان بده بیاد جلو ، میخواهیم سرشماری کنیم ببینیم رقیبامون چه کسانی هستند!!!!!!!!!

love virology

New member
درود بچه ها کتاب ساده اما پر محتوا برای اصلاحات اپیدمیو میخاستم سپاس اگر راهنمایی کنید

مظلوم

New member
سلام ...... تب راجعه گزارش دهی فوریه؟
و همچنین تیفوس همه نوعش؟

یه سوال دیگه:
مخزن همه عوامل عفونی زیر منحصرا انسان می باشد بجز؟
1.سالمونلا پاراتیفی 2.گنوکک 3.هپاتیت بی 4.هپاتیت ایی
کنکور پارساله

مظلوم

New member
درود بچه ها کتاب ساده اما پر محتوا برای اصلاحات اپیدمیو میخاستم سپاس اگر راهنمایی کنید

سلام فقط کیومرث ناصری فقط و تست های بیژن مقیمی دهکردی اگه پیدا کنی خوبه
آی کی و بی اصطلاحات هم لابد خوبه

diseases

Well-known member
انواع مطالعات اپیدمیولوژیک

دوستانی که برای آزمون ارشد امسال آماده میشن میتونن انواع مطالعات اپیدمیولوژیک (مشاهده ای - تجربی) ، تورش (سوگرایی) ، همسان سازی و ... رو تو تاپیک های زیر مطالعه کنند.
از مباحث فوق هر سال چندین سئوال طرح میشه که قطعاً تو نتیجه آزمون، تأثیر عمده ای داره.
مثلاً در آزمون امسال (93-94)، از مباحث فوق 11 سئوال (از کل 30سئوال مبانی اپیدمیولوژی) اومده بود.

1. مطالعات مشاهده‌اى (Observational studies)
2. مطالعات تجربی یا مطالعات مداخله‌ای (Experimental Epidemiology=Interventional studies)

با آرزوی موفقیت ...

مظلوم

New member

آره این کتاب رفرنس...البته من کتاب تستی که گفتم رو اگه بتونی گیر بیاری خوبه
بهر صورت خیلی درسه فرمیه برا خوندن باید از الان حتما بخونیم.........................

diseases

Well-known member
سلام ...... تب راجعه گزارش دهی فوریه؟
و همچنین تیفوس همه نوعش؟

یه سوال دیگه:
مخزن همه عوامل عفونی زیر منحصرا انسان می باشد بجز؟
1.سالمونلا پاراتیفی 2.گنوکک 3.هپاتیت بی 4.هپاتیت ایی
کنکور پارساله

با سلام
گزارش دهی تب راجعه، فوری (تلفنی) است.
تیفوس شپشی (تیفوس اپیدمیک) یک بیماری تحت مراقبت بین المللیه . مخزنش هم انسانه. درنتیجه گزارشش فوریه.
تیفوس آندمیک (تیفوس موشی) مخزنش موش و بوسیله کک منتقل میشه. چون بیماری بومی کشور نیست، گزارشش فوریه.
نکته : عامل همه تیفوس ها ، ریکتزیاست.

درخصوص سئوال بعدیتون، جوابش سالمونلا میشه. چون سالمونلوز در اصل یک بیماری جانوران است و از ماکیان و تخم مرغ و موش و ... به انسان منتقل میشه.

مظلوم

New member
بسیار ممنون پس همه نوع تیفوس هم فوریه؟
درباره تست هم مخزن هپاتیت ایی منحصرا انسان نیست ولی خوب به قول شما سالمونلا مشخصتره
یه سواله دیگه:
الزام به رعایت مقررات ایمنی ساختمان در کشور به منظور پیشگیری از عوارض ناشی از بلایای طبیعی کدام سطح پیشگیری است؟
1 نخستین 2اولیه 3ثانویه 4 ثالثیه
یک قاعده کلی برا تفکیک ابتدایی با اولیه اگه میدونین بگین ممنون میشم

- - - Updated - - -

با سلام
گزارش دهی تب راجعه، فوری (تلفنی) است.
تیفوس شپشی (تیفوس اپیدمیک) یک بیماری تحت مراقبت بین المللیه . مخزنش هم انسانه. درنتیجه گزارشش فوریه.
تیفوس آندمیک (تیفوس موشی) مخزنش موش و بوسیله کک منتقل میشه. چون بیماری بومی کشور نیست، گزارشش فوریه.
نکته : عامل همه تیفوس ها ، ریکتزیاست.

درخصوص سئوال بعدیتون، جوابش سالمونلا میشه. چون سالمونلوز در اصل یک بیماری جانوران است و از ماکیان و تخم مرغ و موش و ... به انسان منتقل میشه.

درباره تست هم مخزن هپاتیت ایی منحصرا انسان نیست ولی خوب به قول شما سالمونلا مشخصتره
یه سواله دیگه:
الزام به رعایت مقررات ایمنی ساختمان در کشور به منظور پیشگیری از عوارض ناشی از بلایای طبیعی کدام سطح پیشگیری است؟

مظلوم

New member
دوستانی که برای آزمون ارشد امسال آماده میشن میتونن انواع مطالعات اپیدمیولوژیک (مشاهده ای - تجربی) ، تورش (سوگرایی) ، همسان سازی و ... رو تو تاپیک های زیر مطالعه کنند.
از مباحث فوق هر سال چندین سئوال طرح میشه که قطعاً تو نتیجه آزمون، تأثیر عمده ای داره.
مثلاً در آزمون امسال (93-94)، از مباحث فوق 11 سئوال (از کل 30سئوال مبانی اپیدمیولوژی) اومده بود.

1. مطالعات مشاهده‌اى (Observational studies)
2. مطالعات تجربی یا مطالعات مداخله‌ای (Experimental Epidemiology=Interventional studies)

با آرزوی موفقیت ...

تشکر فراوان بابت این مطالعات که گذاشتین واقعا مرسی

fnpsh

New member
قاعده کلی را دکتر یاوری اینجوری نوشته: اگه مقررات عمومی و مربوط به کل جامعه باشه نخستین و اگر مربوط به گروهای در معرض خطر باشه اولیه است. لذا فکرکنم جواب این سوال پیشگیری نخستین میشه. درست گفتم؟؟؟؟
یه سواله دیگه:

- - - Updated - - -

یه سواله دیگه:

مظلوم

New member
قاعده کلی را دکتر یاوری اینجوری نوشته: اگه مقررات عمومی و مربوط به کل جامعه باشه نخستین و اگر مربوط به گروهای در معرض خطر باشه اولیه است. لذا فکرکنم جواب این سوال پیشگیری نخستین میشه. درست گفتم؟؟؟؟

والا توی دکترا گفته اولیه اما کنکور پارسال گفته ابتدایی.....بهرحال یه خورده گنگ تشخیص این دوتا
منم فکر میکنم 1 باشه

diseases

Well-known member
یه سواله دیگه:

پیشگیری ابتدایی(نخستین) بر عوامل زمینه ای منتج به بیماری اثر گذاشته و از پیدایش ، گسترش و برقراری عوامل خطر جلوگیری می کند.

گروه هدف در پیشگیری ابتدایی ، کل جامعه یا گروههایی منتخب از جامعه است.

در این نوع پیشگیری آن دسته از الگوهای اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی که نقش شناخته شده ای در افزایش خطر بیماری ها دارند اصلاح می شوند.

چند مثال از پیشگیری ابتدایی : حذف عوامل خطر ، آموزش بهداشت ، مشاوره ژنتیک (مثل انجام آزمایش cbc در داوطلبین ازدواج) ، افزودن ید به نمک در کارخانجات و ...

ولی هدف پیشگیری اولیه ، کاهش بروز بیماری است مثل واکسیناسیون

با توجه به مطالب فوق جواب صحیح گزینه الف هست. (البته در کنکور دکترای چند سال پیش، گزینه ب در کلید سئوالات اعلام شده بود)

درخصوص تیفوس ،
طبق کتاب کنترل بیماریهای واگیردار (جیمز چن)، گزارش 3 نوع تیفوس این شکلیه :

تیفوس اپیدمیک (شپشی) : گزارش تلفنی

تیفوس هیره ای (تیفوس خارستان): گزارش تلفنی

تیفوس آندمیک (کنه ای) : ارسال گزارش با عملی ترین وسیله حداکثر تا یک هفته (میتونه تلفنی باشه در غیر این صورت بر گزارش سریع تأکید شده)

اگه در متن سئوال فقط از کلمه تیفوس (بدون مشخص کردن نوع آن) استفاده شده باشه، من گزارش تلفنی رو می زنم.

برقرار باشید و سبز ...

love virology

New member
درود دوستان فرق پاندمیک با اپیدمیک چیه / در حال حاضر ویروس ابولا چی حساب میشه سپاس

gilane

New member
سلاااااااااااااااااااااااااااااااام ///
درسا خوب پیش میره

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا