8 ماده آرایشی کشنده!

maxin

Well-known member
بیشتر خانمها از فرط خوشحالی هنگام خرید لوازم آرایشی جدید فقط به مارک آنها توجه میکنند و حتی نگاهی هم به فهرست مواد تشکیلدهنده آن نمیاندازند. این در حالی است که بعضي مواد به کار رفته در لاک ناخن و... میتواند به بدن شما آسیب برساند.


article-new-ehow-images-a04-lo-4d-buy-makeup-beauty-products-cheap-800x800.jpg


بیشتر خانمها از فرط خوشحالی و ذوقزدگی هنگام خرید لوازم آرایشی جدید فقط به مارک آنها توجه میکنند و حتی نگاهی هم به فهرست مواد تشکیلدهنده آن نمیاندازند. این در حالی است که بعضي مواد به کار رفته در رژ لب، لاک ناخن، ریمل، کرمهای صورت، ضدآفتابها، دئودورانتها و... میتواند به بدن شما آسیب برساند و در طولانی مدت عوارض زیادی از جمله سرطان، اختلالات هورمونی و... ایجاد کند. پس برای خودتان ارزش قائل شوید و حتی اگر کار وقتگیری باشد قبل از خرید به محتویات تکتک لوازم آرایشی نگاه کنید و انواع سالم و بیخطر و از همه بهتر «ارگانیک» آنها را انتخاب کنید.

1. فتالات (Phthalates): فتالات مادهای است که باعث اختلالات هورمونی میشود. معمولا 2 نوع از این ماده در مواد آرایشی استفاده میشود: بنزیل فتالات (BBP) و دی بوتیل فتالات (DBP). فتالات و ترکیبهای مختلف آن، اثری شبیه هورمون زنانه استروژن دارند. اگر زنان باردار در معرض این ماده قرار گیرند، فرزندشان با ناهنجاریهای مادرزادی متولد ميشود. علاوه بر این تاثیر مخرب آن روی کبد، کلیه،و ریه ثابت شده است.


2. فرمالدئید (Formaldehyde): فرمالدئید باعث التهاب و تحریک پوست شده و درصورت تماس مزمن باعث ضعف عمومی بدن میشود. تنفس اين ماده موجب ايجاد سردرد، سوزش گلو، اختلال تنفس و بروز علائم آسم ميشود. مصرف مقادير زياد و طولانی مدت آن باعث ایجاد آثار سمی و سرطان در بدن میشود و مقادير اندک آن نيز باعث تحريک، سوزش چشم و ريزش اشک ميشود. مسموميت، افزايش اسيد خون و کاهش شديد حرارت بدن نيز از عوارض جذب فرمالدئيد از طريق دستگاه گوارش هستند.

3. پارابن (Paraben): این ماده بهطور وسیعی در مواد آرایشی استفاده میشود و نوعی نگهدارنده محسوب میشود که از رشد میکروبها جلوگیری میکند. همیشه روی برچسب لوازم آرایشی به دنبال واژه paraben یا عبارتهای propylparaben و ethylparaben باشید زیرا این مواد شیمیایی میتوانند باعث اختلالات غددی و هورمونی شوند.


4. اکسی بنزون (Oxybenzone): هنگام خریدلوازم آرايشي حتما برچسب آن را بخوانید تا مطمئن شوید در آن اکسی بنزون به کار نرفته باشد.این ماده میتواند باعث ایجاد حساسیت و اختلالات هورمونی شود و به سلولها آسیب برساند.


5. سورفاکتانت (Surfactant): سورفاکتانت از طریق پوست، تنفس و گوارش میتواند جذب بدن شود. این ماده علاوه بر خشکی، التهاب پوست و مخاط، درماتیت آلرژیک، حساسیت چشمی و چروکخوردگی سریعتر پوست، در صورت مصرف زیاد آثار سرطانزایی نیز خواهد داشت. سورفاکتانت در بیشتر مواد شوینده، کفکننده، شامپوها و صافکنندههای مو و لباس نیز استفاده میشود. جذب سیستمیک یا خورده شدن به اشتباه آن میتواند آثار داخلی متعددی داشته باشد.


6. رنگها: رنگهای شیمیایی مختلفی که در محصولات زیبایی و آرایشی به کار میروند درصورت رعایتنکردن استانداردهای خاص میتوانند مشکلساز باشند و باعث عوارض پوستی و داخلی شوند.


7. بوتیل هیدروکسی (Butylated Hydroxyanisole):
بوتیل هیدروکسی نوعی ماده نگهدارنده است. چندی پیش ملی سمشناسی ایالاتمتحده اعلام کرد این ماده میتواند منجر به سرطان شود اما متاسفانه هنوز در بسیاری از مواد آرایشی و بهداشتی به کار میرود. بوتیل هیدروکسی تولوئن نیز که یکی از مواد اصلی تشکیلدهنده لاک ناخن است و تماس طولانی مدت با آن، علائم جسمی و روانی متعددی ایجاد میکند.


8. فراگرنس (fragrance): اگر پوست حساسی دارید سعی کنید از لوازم آرایشی حاوی مواد خوشبوکننده استفاده نکنید. محصولاتی تهیه کنید که روی برچسب آنها عبارت «fragrance free» چاپ شده باشد. گاهیاوقات این مواد همچنین عطر و ادکلن میتوانند باعث سردرد، سرگیجه، آلرژی پوستی و تغییرات رنگ پوست شوند.
 

melinaa

New member
جدددددددیییییییییییییی؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پس خیلی مراقب باشیییییمممممممممم
 

pashmak

New member
والا من.که ندیدم کسی ذوق کنه بیشتر فکر کنم اقایون ذوق میکنن ایشششش
 

MD217

New member
شخصا لوازم آرایشی رو به صورت محدود استفاده می کنم و همیشه به خانم های باردار و شیرده ودختران نوجوان توصیه میکنم حتی الامکان مصرف نکنند.
 

tkia

New member
خووووووو پس باید چه کار کرد ؟مگه میشه استفاده نکرد!!!!!!!!!!!!
 

Persian-Masoud

New member
آف تاپیک:
خانم های ایرانی در مصرف مواد آرایشی در کل کهکشان رتبه نخست رو دارند!!
:13::14:
 

fmmohammadi

New member
ما که آرایشی نیستیم!!!!!!همین جوری خوشگلیم (آقام بهم میگه !!!)
 

M@RY@M

New member
منم استفاده نمیکنم چون به نظرم لازم نیست(حالا فکرنکنین اعتماد به سقف دارمااااااا):dadad4:

متاسفانه درهیچ کشوری به اندازه ی کشورما,مصرف لوازم آرایشی اینقد بالانیست و این خیلی بده!
:riz304:
 
بالا