72 لایک برای ختم قرآن انجمنی به مناسبت 72 شهید کربلا

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

dena

New member
چه کار زیرکانه ای کرده![/quot
ممنون از شما آوا جان که با این پیشنهاد باعث شدید ما با کسایی آشنا بشیم که امکان نداشت در غیر این صورت به سراغشون بریم
زندگی شهدا پر از درسه مثلا توی همین مطلب کوتاه در مورد شهید قاسم بن حبیب الازدی میبینم که ایشون زکاوت به خرج داده و نیت خیر خودش روبا زیرکی به انجام رسونده کاری که خیلی های دیگه ازش محروم موندن

AWWA

New member
چه کار زیرکانه ای کرده![/quot
ممنون از شما آوا جان که با این پیشنهاد باعث شدید ما با کسایی آشنا بشیم که امکان نداشت در غیر این صورت به سراغشون بریم
زندگی شهدا پر از درسه مثلا توی همین مطلب کوتاه در مورد شهید قاسم بن حبیب الازدی میبینم که ایشون زکاوت به خرج داده و نیت خیر خودش روبا زیرکی به انجام رسونده کاری که خیلی های دیگه ازش محروم موندن
بله دقیقا
من همیشه فک میکردم تعداد شهدای کربلا دقیقا 72 نفر بوده. وقتی دنبال لیست شهدا بودم ،دیدم 72 نفر همراهای حضرت بودن و با احتساب کسایی که از سپاه دشمن به سپاه امام اومدن شده تقریبا 108 نفر. در بعضی منابع تا 137 نفر هم ذکرشده مث اینکه.

nanaz

New member
48)سیف بن مالک العبدی.........ناناز........آیات 238 تا انتهای سوره بقره

سلام
من سهمم را خوندم.
دوستان طاعات و عباداتتون قبول حق
التماس دعا:rose:

سیف بن مالک العبدی
جوان پرشور بصری
از شیعیان شجاع و جوانان پرشور شهر بصره بود. وی بعد از مرگ معاویه در بصره در خانه ی زنی از قبیله عبدالقیس به نام ماریه، دختر منقذ عبدی، با شیعیان دیگر جمع شدند تا برای بیعت با امام حسین علیه السلام اقدام کنند. خانه این بانوی بزرگ همواره پایگاه شیعه بود. سیف وقتی خبر حرکت امام حسین علیه السلام از مکه به سمت عراق را از "سلیمان بن رزینگ" غلام امام شنید، بلافاصله از بصره به سمت کوفه رفت و در بین راه به کاروان امام پیوست. برخی مورخان گفته اند سیف همراه یزید بن ثبیط در منطقه «ابطح» نزدیک مکه، به امام رسید و سپس همراه کاروان حسینی به کربلا آمد. بعدازظهر روز عاشورا از امام اجازه ی جنگ گرفت و در مبارزه ی تن به تن، آنقدر با سپاهیان عمر سعد جنگید تا به شهادت رسید. برخی تاریخ نویسان شهادت او را در صبح عاشورا در یورش اولیه و همه جانبه ی لشگر عمر سعد می دانند.

توضیح: برخی نام او را "سیف بن عبدالله بن مالک العبدی" و برخی فقط "النمیری" ذکر کرده اند.

آخرین ویرایش:

hadis90

New member
با سلام
دوستان ايشالله كه تاعات وعباداتتون مورد قبول درگاه حق تعالي واقع شده باشه...
و
ثواب دوچنداني از اين ختم ببرين..ما رو هم از دعاهاي خيرتون محروم نكنيد كه شديدا نيازمند دعا هستيم..
..
يكي هم منو راهنماي كنه واسه شركت داخل ايت ختم قران ..ممنون ميشم..

ketabsabz

Well-known member
سهم ختم 72 تن رو قرائت کردم (عبد الله بن عروة الغفاری ) :riz304:

AWWA

New member
با سلام
دوستان ايشالله كه تاعات وعباداتتون مورد قبول درگاه حق تعالي واقع شده باشه...
و
ثواب دوچنداني از اين ختم ببرين..ما رو هم از دعاهاي خيرتون محروم نكنيد كه شديدا نيازمند دعا هستيم..
..
يكي هم منو راهنماي كنه واسه شركت داخل ايت ختم قران ..ممنون ميشم..

سلام حدیث جان....ممنون. حاجت روا باشی
اسمتو به لیست ختم انعام اضافه کردم و لینکشو توی پروفایلت گذاشتم.

mahsa.

New member
)شبیب (آزاد شده حارث جابری ) .....مهسا ...........انفال

قرائت شد.
الهم صل علی محمد وال محمدو عجل فرجهم.

patris

New member
ختم انعام:سهم من آیات 1تا 55 بود که قرائت شد
ازهمگی قبول باشه لطفا دعا واسه همدیگه فراموش نشه بچه ها:riz304:

مالک بن دودان
از دلاوران و مجاهدان معروف شیعه بود. او در کربلا در کنار امام حسین علیه السلام بود تا روز دهم محرم (روز عاشورا) از امام خود اجازه گرفت و به میدان رفت
سپس با شمشیر کشیده، خود را به صف دشمن زد و عده ای را کشت و آنگاه خود به شهادت رسید. تعداد افرادی را که او کشته از 15 نفر تا 50 و 60 نفر گفته اند. برخی از مقاتل نام او را در شهداء کربلا ذکر نکرده اند. بیش از این نیز اطلاعاتی از او در دست نیست.
نام او در تاریخ "مالک بن دودان" و "مالک بن داود" نیز نقل شده است.

Setayesh92

New member
سلام به همه ی دوستان

عباداتتون مقبول درگاه حق

بخش دوم از گروه چهارم ختم انعام آیات 55 تا 110 به پایان رسید

اللهم صل علی محمد و ال محمد

كردوس التغلبي
اين سه برادر از اصحاب حضرت علي «عليه السلام» و از مجاهدين در ركاب آن حضرت و جنگجويان جمل، صفين و نهروان بودند، و پس از شهادت آن حضرت، ملازمت خدمت امام حسن «عليه السلام» را داشتند، و سپس در خدمت امام حسين ارادت ورزيدند. چون خبر حركت سيدالشهداء «عليه السلام» به كوفه رسيد، آنها از كوفه شبانه بيرون رفتند و در كربلا خدمت امام رسيدند. و هر سه به نقل سروي در حمله ي نخستين كشته شدند.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: AWWA

sakar

New member
سلام
سهم سوره انعام رو خوندم انشاالله که هر کسی به حاجتاش برسه امین
آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه مون رو ازدرگاه ایزد منان خواستارم
ان شاالله به برکت این ماه مبارک ،خدا از گناهانمون چشم پوشی کنه و بتونیم تو کارای خیر شریک باشیم
ان شاالله خوندن کتاب قران کریم کار روزانه مون بشه و روز بروز بیشتر با مفاهیم و برکاتش اشنا بشیم و بیشتر درکش کنیم
وانیس و مونس واقعیمون قران باشه
التماس دعا

منتظر 67

New member
سلام به همه دوستان خوبم
نماز وروزه هاتون قبول درگاه حق تعالی
اوا جون منم سهمم رو خوندم............بازم از زحماتتون تشکر میکنم:riz304:

الضرغامة بن مالک.....اسنیک 67 . .........آیات 51 تا 100 سوره آل عمران

ضر غامة بن مالك: او از شیعیان كوفه و از كسانى بود كه با مسلم بیعت كرده بود. چون مردم، مسلم را تنها گذاشتند او با سپاه عمر بن سعد به كربلا آمد و به امام علیه‏السلام ملحق گردید و با سپاه كوفه مقاتله كرد و در برابر امام حسین علیه‏السلام بعد از نماز ظهر در مبارزه با دشمنان به شهادت رسید، و این رجز را مى‏خواند:

الیكم من مالك ضرغام ضرب فتى یحمى عن الكرام یرجو ثواب الله بالتمام سبحانه من ملك علام.

• Like

AWWA

New member
سلام آوا جون.لطف کن منم تو ختم انعام سهیم کن...التماس دعا:rose:

سلام سارا جان خوش اومدی:rose:

اسمتو به لیست ختم انعام اضافه کردم. تو این لینک میتونی سهمتو ببینی(ختم انعام - سری هشتم-پست 109)

http://olumpezeshki.ir/forum/thread7441-11.html

تو همون لینک پستای 105-107 و 109 رو بخون.مهلت قرائت تا روز 15 ماه مبارک رمضانه ولی شما لطفا تا روز 14(1 مرداد) قرائت کن و بهم اطلاع بده. مرسی

celine

New member
سلام به همه بچه های گل اینجا و مخصوصا آوا جون که این سهمو برام جور کردی
امیدوارم نماز روزه هاتون قبول باشه و همه به خواسته های کوچیک و بزرگتون برسید :ad54ad:
منم سهم قرآنم رو خوندم اومدم که اعلام کنم
سوره یونس آیات 1 تا 77
جون (آزاد شده ابی ذر)از شهدای کربلا: غلام سیاه ابوذر غفاری که در کربلا به شهادت رسید . جون بن حوی پس از شهادت مولایش ابوذر به مدینه برگشت و در خدمت اهل بیت در آمد . در سفر کربلا ، از مدینه همراه امام تا مکه و از آنجا به کربلا آمد . چون به اسلحه سازی و اسلحه شناسی آشنا بود ، شب عاشورا هم در کربلا به کار اصلاح سلاحها اشتغال داشت . با آنکه سن او زیاد بود ، ولی روز عاشورا از سید الشهدا (ع) اذن میدان طلبید . امام او را رخصت داد و آزادش کرد . ولی او با اصرار می خواست در روز های شادی و غم و راحتی و رنج از خاندان پیامبر جدا نشود . پس از نبرد وقتی بر زمین افتاد امام خود را بر بالین او رساند و چنین دعا کرد : خدایا ! رویش را سفید و بویش را معطر کن و او را با نیکان محشور گردان .

• Like

majede

New member
سلام
طاعاتوعباداتتون قبول باشه

8)أنیس بن معقل الاصبحی......مبینا.......آیات 137 تا انتهای سوره اعراف

47)سیف بن الحارث بن سریع الجابری......سپیده.........آیات 190 تا 237 سوره بقره

39)سعد بن الحارث الانصاری.........ماجده...........سجده،طور،ملک

قرائت شدند

سعدبن الحارث الانصاری:
«سعد» فرزند «حارث انصاری» است. سماوی او را فرزند «حرث» دانسته است.او به یقین یکی از سپاهیان لشکر «ابن سعد» و از اهالی کوفه بوده است. شهادت سعد بن حارث سعد برای جنگ با امام حسین علیه السلام از کوفه به همراه برادرش «ابوالحتوف» خارج شد. او پیش از آن که امام را یاری رساند از خوارج بود که به اشتباه راه کینه به امیرالمومنین علیه السلام را برگزیده بود، چنان که به معاویه هم ارادتی نداشت. او با شنیدن ندای غربت امام در برابر آن لشکر نابکار و کفرپیشه شمشیر کشید و در حمایت از امام به مقام شهادت فائز شد.آری، سعد همین که صدای امام و پس از آن صدای گریه و ضجه زنان و اطفال خیمه‎گاه حسینی را شنید، غیرتش به جوش آمد و با لشکر ابن سعد به نبرد پرداخت. این جنگ و درگیری که عده‎ای کشته و زخمی به همراه داشت، با شهادت سعد پایان یافت. رضوان خداوند بر او و همه جوانمردان روزگار.

التماس دعا

• Like

parand

Well-known member
سلااااااام دوستای گلم. من سهممو خوندم ..........
سوار بن ابی عمیر النهمی (سُوّاربن ابی عُمَیرِ النَّهْمی)

مردی شجاع و جنگجو و از طایفه ی همدان که در کوفه بود و بعدا به سیدالشهداء علیه السلام در کربلا ملحق شد. در جریان قیام امام حسین علیه السلام سوار از شهر کوفه حرکت کرد و بنا بر برخی روایات بعد از رسیدن امام به کربلا به کاروان حسینی پیوست. صبح روز عاشورا در یورش اولیه و همه جانبه ی لشگر عمر سعد، سوار بعد از کسب اجازه از امام خود به میدان جنگ رفت و پس از نبردی سخت با دشمن نقش زمین شد. برخی مورخان می نویسند او در همان حمله شهید شد ولی به نقل بیشتر مورخان، او زخم برداشت و در میان کشتگان از اسب به زمین افتاد و چون به قلب لشگر کوفه حمله کرده بود
و از خیمه گاه امام دور شده بود، دشمن او را اسیر کرد و نزد فرمانده خود، عمر بن سعد برد. عمر سعد دستور داد او را بکشند ولی بزرگان قبیله اش او را شفاعت کردند. از این رو عمر سعد از او دست برداشت اما او در حال اسارت و جراحت باقی ماند و بعد از شش ماه به شهادت رسید. در زیارت ناحیه مقدسه نیز امام زمان علیه السلام با عنوان «زخمی اسیر» بر او سلام می دهند.
«السلام علي الجريح المأسور سوار بن ابي عمير النهمي»
«سلام بر شهيد مجروح و اسير, سوار بن ابي عمير نهمي»

التماس دعا...........

• Like
سلام
از همه که این تاپیک رو همراهی می کنن ممنونم مخصوصا آوای عزیزم
نماز روزه هاتون قبول :)

التماس دعا

فعلا که چیزی در مورد قارب پیدا نکردم امیدوارم خودش منو پیدا کنه (:)

BioScientist

New member

اسامی تعدادی از شهدای کربلا...... اسامی افراد شرکت کننده......تقسیم بندی سوره ها

68)عمارة بن صلخب الازدی.......بیوساینتیست ...........آیات 41 تا 80 سوره نسا

هفتاد و دو یار باوفا را داری
خود نیز دلی به رنگ دریا داری
بنویس میان لشكرت نام مرا
اندازه‌ی یك نفر اگر جا داری

آمنه دولت آبادی​

آیات موردنظر قرائت شد.

وقتی کتابی رو برداشتم که نام یاران امام حسین و زندگی نامه این شهدا رو دربرداشت، یه حس خاصی داشتم از مردانگی و وفای یاران امام...
و اما شهید مورد نظر من:
عماره بن صلخب الازدى از شهداى نهضت حسينى در كوفه هستند. ایشون از شیعیانی بود که در کوفه با مسلم بن عقیل بیعت کرد و همراه با او دست به قیام زد و از ديگران براى مسلم بيعت مى گرفت. پس از شهادت مسلم و هاني در كوفه دستگير شد. ابن زیاد، عماره را احضار کرد و از او پرسید: از کدام قبیله ای؟ گفت: از قبیله ازد. گفت: او را به نزد قبیله اش برده و گردن بزنید. ابو جعفر طبری می گوید: وی را به نزد قبیله اش برده و به شهادت رساندند.

منابع:
سلحشوران طف، تالیف الشیخ محمد بن طاهرالمساوی و ترجمه عباس جلالی
شهدای کربلا، حجت الاسلام محمدباقر روشندل

از آوای نازنین برای زحماتش در مدیریت این تاپیک سپاسگذارم:riz304:
آوا جان انشاالله همواره در سلامتی و آرامش باشی:heart:

از همه دوستان عزیزم التماس دعا دارم
انشاالله موفق و شاد باشید

• Like

AWWA

New member
سلام
از همه که این تاپیک رو همراهی می کنن ممنونم مخصوصا آوای عزیزم
نماز روزه هاتون قبول :)

التماس دعا

فعلا که چیزی در مورد قارب پیدا نکردم امیدوارم خودش منو پیدا کنه (:)

:tonguesmiley: ان شاءالله

هفتاد و دو یار باوفا را داری
خود نیز دلی به رنگ دریا داری
بنویس میان لشكرت نام مرا
اندازه‌ی یك نفر اگر جا داری

آمنه دولت آبادی​

آیات موردنظر قرائت شد.

وقتی کتابی رو برداشتم که نام یاران امام حسین و زندگی نامه این شهدا رو دربرداشت، یه حس خاصی داشتم از مردانگی و وفای یاران امام...

منابع:
سلحشوران طف، تالیف الشیخ محمد بن طاهرالمساوی و ترجمه عباس جلالی
شهدای کربلا، حجت الاسلام محمدباقر روشندل

ا

قبول باشه عزیزم...ممنون که برای گذاشتن مطلب تو کتاب هم دنبالش گشتی. :28:

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا