◄◄◄ پرسش و پاسخ و رفع اشکال درس ایمنی شناسی ►►►

sepidh gh

New member

آرتریت روماتوئید ازدیاد حساسیت تیپ 3 هست یا 4؟؟؟
توی کتاب iqb چند تست رو دیدم که گفته ازدیاد حساسیت تیپ 3 !!! اما توی کتاب ابوالعباس به عنوان بیماری های ایمونولوژیک با واسطه سلول t طبقه بندی شده وتوی متن کتاب نوشته که «آنتی بادی ممکن است در ایجاد ان نقش داشته باشد » و یا توی جدول نوشته« نقش آنتی بادی اثبات نشده !!! » ... هالا قضیه چیه ؟؟؟

immuno

New member

آرتریت روماتوئید ازدیاد حساسیت تیپ 3 هست یا 4؟؟؟
توی کتاب iqb چند تست رو دیدم که گفته ازدیاد حساسیت تیپ 3 !!! اما توی کتاب ابوالعباس به عنوان بیماری های ایمونولوژیک با واسطه سلول t طبقه بندی شده وتوی متن کتاب نوشته که «آنتی بادی ممکن است در ایجاد ان نقش داشته باشد » و یا توی جدول نوشته« نقش آنتی بادی اثبات نشده !!! » ... هالا قضیه چیه ؟؟؟

اگر کتاب سرولوژی پاکزاد رو دیده باشید، روماتوئید آرتریت رو جزء ازدیاد حساسیت تیپ 3 ناشی از کمپلکس ایمنی دسته بندی می کنه .
شما با توجه به این کتاب بگید تیپ 3 ولی بعضی ها هم اونرو جزء تیپ 4 میدونن.

hana1990

New member
سلام دوستای گل یه سوال کاملا تخصصی:33: مولکول CD چند در شبکه آندوپلاسمی به زنجیره های آلفا و بتا MHC کلاس 2 متصل میشه و از اتصال پپتیدهای آندوژن به آن جلوگیری می کند؟ من خودم فک میکنم CD 14 نظر شما چیه؟:65d6a5d6s:

CD 74 همون زنجیره ثابت( Ii )هست

آخرین ویرایش:

sepidh gh

New member
مرسی .آره نگاه کردم پاکزاد رو نوشته بود تیپ 3

این سوال رو هم مشکل دارم ممنون می شم جواب بدید ...

واسطه های لیپیدی در کدام مرحله از ازدیاد حساسیت تیپ 1 نقش دارد ؟ زود رس.....دیر رس

آخرین ویرایش:

immuno

New member
مرسی .آره نگاه کردم پاکزاد رو نوشته بود تیپ 3

این سوال رو هم مشکل دارم ممنون می شم جواب بدید ...

واسطه های لیپیدی در کدام مرحله از ازدیاد حساسیت تیپ 1 نقش دارد ؟ زود رس.....دیر رس

واسطه های لیپیدی در هر دو مرحله ازدیاد حساسیت تیپ 1 تولید می شوند. در مرحله زودرس توسط ماست سل و بازوفیل و در مرحله دیر رس توسط ائوزینوفیل و بازوفیل ها

hana1990

New member
سلول های هسته دار بدن که MHC کلاس 1 رو دارن آیا توانایی تحریک Tc های بکر رو دارن؟فرض بگیریم که این سلولها آلودن حالا به ویروس مثلا.
مد نظرم کمک محرک هاست.سلولهای بدن که کمک محرک ندارن؟درسته؟کمک محرک ها روی APCهای حرفه ای هست؟درسته؟

pariya

New member
خدا قوت دوستان:bunnyearsmiley:
راجع ب ITAM
ITSM
ITIM
ی توضیحی میخاستم.. تو بخش تی سل ها خوندم ولی نتیجه ای نگرفتم چی هستن...:1dco2x0p1lilzhfpg1t

mohsen_rok

New member
راجع ب itam
itsm
itim
ی توضیحی میخاستم.. تو بخش تی سل ها خوندم ولی نتیجه ای نگرفتم چی هستن...:1dco2x0p1lilzhfpg1t

پریا خیلی راحت وساده اش میشه:
Itam یک موتیف فعال کننده تو سیگنالینگ
itim یک موتیف مهار کننده تو سیگنالینگ
itsm یک موتیف فعال کننده تو خانواده مولکول های سیگنالینگ slam

arshade90

New member
راجع ب ITAM
ITSM
ITIM

T سل تو روند رشد یا پاسخ به انتی ژن ....گیرنده هایی تو سطح خودش بروز میده که به لیگاندهای خارج سلولی وصل میشه... حالا سلول اگه بخواد از این اتصال با خبر شه از یه مسیرهای پیام رسانی یا سیگنالینگ استفاده میکنه. اگه این اتصال برای فعال کردن سلول باشهITAM و اگر برای مهار اون باشه مسیر ITIM طی میشه.

حالا مولکولهای دخیل در هردوی این مسیرها تا حدودی به هم شبیه اند و فقط تو رزیدهایی با هم فرق دارن. مثل SH2 یا قسمت y ویا کینازی

senior

New member
سلام دوستان یه سوال داشتم
متیلاسیون مگه باعث خاموش شدن ژن نمیشه؟؟؟؟؟؟؟
دوتا متن متضاد خوندم اخه
ممنون

سلام دوستان
تو ایمونو ابولعباس 2012 خلیلی اومده سی سه کانورتاز سی دو آ سی 4 ب هست؟!!!!!!!!!!!

heliia

New member
آره عزیزم توابولعباس خلیلی هم نوشته سی سه کانورتاز سی دو آ سی 4 ب

senior

New member
سلام بچه ها
یه سوال داشتم گلیکو فورین جز باند 3 هست یا باند 8؟؟؟؟
ممنون

sarnevesht

New member
سلام بچه ها...کسی هست که درباره نامگذاری ژن های mhc یک مقدار راهنمایی بکنه؟

parsa90

New member
: کدام ساختار در پروتئین رشته ای دیده نمیشود؟ 1: ساختار اول 2: ساختار دوم 3: ساختار سوم 4: ساختار چهارم

2: دردناتوراسیون پروتئین کدام ساختار دچار تغییر میشود؟ مگه ساختار اول نیست که روی پیوند پپتیدی اثر داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

3: Ph محلولی که از افزودن یک میلی لیترhcl یک دهم نرمال به ده متر مکعب آب تشکیل میشود؟ الف: 8 ب: 7.15 ج: 6.97 د: 6

اگه میشه سوال آخر رو یه کم توضیح بدید که چطور میشه
ممنون

arshade90

New member
: کدام ساختار در پروتئین رشته ای دیده نمیشود؟ 1: ساختار اول 2: ساختار دوم 3: ساختار سوم 4: ساختار چهارم

2: دردناتوراسیون پروتئین کدام ساختار دچار تغییر میشود؟ مگه ساختار اول نیست که روی پیوند پپتیدی اثر داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

3: Ph محلولی که از افزودن یک میلی لیترhcl یک دهم نرمال به ده متر مکعب آب تشکیل میشود؟ الف: 8 ب: 7.15 ج: 6.97 د: 6

اگه میشه سوال آخر رو یه کم توضیح بدید که چطور میشه
ممنون

1) 4
2) نه. ساختار اول باقی میمونه.
3)؟

hana1990

New member
سلام بچه ها.
(سوال 221- فصل 5 از iqb
-پاسخ صحیح را مشخص کنید:
1-دستگاه گلژی معمولا در نزدیکی هسته قرار دارد.
2-شبکهer معمولا در نزدیکی غشا سلولی قرار دارد.
3-پروتئین های مخصوص er پس از ساخته شدن در سیتوپلاسم به این شبکه انتقال پیدا میکند.
4-مساحت غشا سلولی دو برابر مساحت er است.
**گزینه 1 رو جواب گرفته ولی به نظر من 3 درسته!)
ممنون میشم راهنمایی کنین

بالا