◄◄◄ پرسش و پاسخ و رفع اشکال درس ایمنی شناسی ►►►

heliia

New member
بچه ها میشه در مورد این متن بهم توضیح بدین من متوجه نمیشمش خوب . برخی آنتی بادی های ضد cd2 سبب افزایش تکثیر سلول t انسانی کشت شده با آنتی بادی ضد cd3/tcr وافزایش سایتوکاین ها میشود این یافته نشان میدهد cd2 میتواند پاسخ سلول tتحریک شده توسط tcrراتقویت کند

آخرین ویرایش:

central_core

New member
جواب..

بچه ها میشه در مورد این متن بهم توضیح بدین من متوجه نمیشمش خوب . برخی آنتی بادی های ضد cd2 سبب افزایش تکثیر سلول t انسانی کشت شده با آنتی بادی ضد cd3/tcr وافزایش سایتوکاین ها میشود این یافته نشان میدهد cd2 میتواند پاسخ سلول tتحریک شده توسط tcrراتقویت کند

من آماتورم ولی تا جایی که میدوم آنتی بادی مونوکلونال ضد CD3 باعث از بین رفتن t cell ها میشه. به دو روش یکی فرو بردن cd3 به داخل سلول. در نتیجه سلول عملا ناتوان در شناسایی هدفش میشه.

و راه دوم با اتصال به زنجیره زیگما در cd3 مانع از اتصال کمپلکس آنتی ژن - tcr و cd3 شده و جایگاه رو بلاک میکنه.

مثلا داروی muromonab که برای جلوگیری از رد پیوند حاد تو کلیه و قلب و کبد استفاده میشه از همین آنتی بادی مونکلونال بر ضد cd3 استفاده میکنه.

به دنبال همه اینا و استفاده از آنتی بادی های پلی کلونال، که باعث از بین رفتن تمام t-cell ها به واسطه cd3 مشترک بین t cell ها میشه یک سندرمی به وجود میاد به نام سندرم انتشار سایتوکین! که با آزادسازی یک باره سایتوکین همراه

central_core

New member
من یکمی به اطلاعاتم در واپسین ساعات مانده به امتحان افزوده شد:دی

چون در in vivo ما APC داریم، فعال شدن سلول های T توسط لیگاندهای کمک تحریکی اونا انجام میگیره .مثلا با اتصال cd28 به B7 و یا با اتصال به CD2

ولی چون در محیط in vitro خبری از APC نیست. در نتیجه با وجود فعال کننده پلی کلونال (مثلا یک ماده گیاهی) لنفوسیت های T نمیتونن در غیاب APC و کمک محرک هاشون فعال بشن و تولید سایتوکین کنن، در نتیجه ما به همراه فعال کننده پلی کلونال ، آنتی بادی های تحریکی برای پذیرنده ها رو هم بهشون اضافه میکنیم. مثلا anti - CD28 و Anti - CD2

یعنی با تحریک کمک پذیرنده tcr باعث فعال شدن t cell و به دنبالش تولید سایتوکین ها و به دنبال اون اعمال دیگر سایتوکین ها نظیر IL-2 و ... رو داریم.

pariya

New member
خسته نباشین دوستای گلم:a2d3:
یه توضیح میخواستم راجع به انتی بادی هترو سایتوتروپیک

من تو ابوالعباس تاحالا ازین مطلبی نخوندم:smiliess (12):

immuno

New member
خسته نباشین دوستای گلم:a2d3:
یه توضیح میخواستم راجع به انتی بادی هترو سایتوتروپیک

من تو ابوالعباس تاحالا ازین مطلبی نخوندم:smiliess (12):

آنتی بادی IgG که میتونه از طریق Fc به سلول های ماست سل گونه های دیگه متصل بشه مثل میمون یا خوکچه هندی، به همین خاطر بهش هتروسیتوتروپیک میگن، IgG4 صحیح تره

svini

New member
سلام بچه ها یه سوال در مورد ایمنی و یکیم در مورد سیتولوژی:
اول ایمونو:cd 16 در سطح لنفوسیت t وجود ندارد؟
و سیتو: تو مریم خالصی نوشته بود: حرکت الکترون در جهت شیب پتانسیل الکتریکی منبع مولد انرژی است راستش من شک دارم فک کنم خلاف جهت شیب درست باشه حالا نظر شما چیه دوستان گل؟:33:

central_core

New member
سلام بچه ها یه سوال در مورد ایمنی و یکیم در مورد سیتولوژی:
اول ایمونو:cd 16 در سطح لنفوسیت t وجود ندارد؟
و سیتو: تو مریم خالصی نوشته بود: حرکت الکترون در جهت شیب پتانسیل الکتریکی منبع مولد انرژی است راستش من شک دارم فک کنم خلاف جهت شیب درست باشه حالا نظر شما چیه دوستان گل؟:33:

cd16 بر روی t cell وجود نداره! دو نوع هستش که این دو نوع بر روی ماکروفاژ و NK یعنی FCR-gama-IIIAو نوتروفیل ها(FCR-gama-IIIB) قرار دارن.

sepidh gh

New member
کدام جمله صحیح تر هست ؟؟
الف.احتمالا ترشح اینتر لوکین 6 به وسیله ماکرفاژ ها عامل بروز لنفوم در عفونت hiv هست
ب. ویروس هرپس نوع 8 انسانی با بروز لنفوم اولیه در مغز در ارتباط است .
ج.ویروس هپاتیت ب با لنفوم لنفوپلاستیک در ارتباط مستقیم است
د. در بروز لنفوم malt همواره عفونت هلیکو باکتر پیلوری نقش دارد .
لطفا توضیح بدید ....

pariya

New member
خدا قوت بچه هااا
میشه ی توضیحی از واکنش شوارتزمن برام بگید:sadsmiley:
مرسی

mandana99

New member
سلام.آفرین به همگی تان و با آرزوی موفقیت برایتان در امتحاناتی که در پیش رو دارین.اگر اشکالی نداشته باشد منم از حضور جمع استفاده کنم:smiliess (4):

BCR و TCR مخفف چیها هستند؟

Sogand

New member
خدا قوت بچه هااا
میشه ی توضیحی از واکنش شوارتزمن برام بگید:sadsmiley:
مرسی

Shwartzman phenomenon

یک واکنش ایمونولوژیک شدید در بدن نسبت به انواع بخصوصی از توکسین ها است که اندوتوکسین نام دارند و همون طور که میدونی اندوتوکسین ها در واقع Lps موجود دردیواره سلولی باکتری های گرم منفی هستند که بسیار سمی و خطرناک هستند. این اندوتوکسین ها باعث نکروز شدید بافت های آلوده دربدن میشوند. این واکنش بیشتر در خانم هایی که با وسایل آلوده وغیراستریل سقط جنین کرده اند، رخ میدهد.

آخرین ویرایش:

Sogand

New member
سلام.آفرین به همگی تان و با آرزوی موفقیت برایتان در امتحاناتی که در پیش رو دارین.اگر اشکالی نداشته باشد منم از حضور جمع استفاده کنم:smiliess (4):

BCR و TCR مخفف چیها هستند؟

B cell receptor

T cell receptor

گیرنده های سلول های (لنفوسیت های) B و T

svini

New member
سلام دوستای گل 2 تا تست دارم میخوام جواب بدین:
مارکر سلول های t خاطره چیست؟
الف) پذیرنده های IL7
ب) CD 27
پ) CD 8
د) CD 1
کدام سایتوکاین قویترین محرک تکثیر سلول های T بالغ است؟
الف) IL2
ب) IL3
پ) IL7
د) IL5/COLOR]

Haydi

New member
سلام دوستای گل 2 تا تست دارم میخوام جواب بدین:
مارکر سلول های t خاطره چیست؟
الف) پذیرنده های il7
ب) cd 27
پ) cd 8
د) cd 1
کدام سایتوکاین قویترین محرک تکثیر سلول های t بالغ است؟
الف) il2
ب) il3
پ) il7
د) il5/color]

در مورد سوال اول گزینه الف درسته اما پذیرنده های il7 نه پذیرنده های il17
سوال دوم هم گزینه الف درسته
امیدوارم درست جواب داده باشم...

dana

New member
واکنش شوارتزمن

مدل تجربی اثرات پاتولوژیکlpsباکتریایی وtnfکه برای ایجاد آن در خرگوش دو تزریق داخل وریدی lps به فاصله 24 ساعت صورت میگیرد. بعداز تزریق دوم خرگوش از انعقاد داخل عروقی منتشر و انسداد رگهای خونی کوچک به وسیله نوتروفیلها و پلاکتها رنج میبرد.

sepidh gh

New member

بله یه نکته دیگه هم که هست اینه که cd27 مارکر سلول b خاطرست

svini

New member
سلام دوست عزیزم ممنون که جواب دادی ولی من آزمونی که شرکت کردم اعتقاد داشت برای سوال دوم il 7درسته درصورتی که این سایتوکاین مال سلول های t بکر

sepidh gh

New member
سلام دوست عزیزم ممنون که جواب دادی ولی من آزمونی که شرکت کردم اعتقاد داشت برای سوال دوم il 7درسته درصورتی که این سایتوکاین مال سلول های t بکر

ببین اگه بخایم با توجه به ابوالعباس جواب بدیم گفته « il-7 باعث بقا و گسترش پیش سازهای نابالغ متعهد به رده های لنفوسیتی b و t می شود . Il-7 همچنین برای بقای سلول های t بالغ و مبتدی و سلول های خاطره دار ، به ویژه سلول های خاطره دار cd4+ ضروری می باشد که هر دو این سلول ها سطوح بالایی از گیرنده il-7 را بیان می کنند » از طرفی در مورد il-2 گفته « il-2 باعث تحریک بقا ، تکثیر ، و تمایز سلول های t فعال شده با آنتی ژن می شود » .... با توجه به اینها به نظر من il-2 قابل قبول تره .........

sepidh gh

New member
سلام دوستان : یه چند تا سوال براتون میذارم جوابشو میدونم اما یه مقداری دانشته هاتون رو به چالش میکشم ببینم چقدر میدونید:
1) علت اینکه آمینوگلیکوزیدها روی بی هوازی های اجباری موثر نیستند چیست؟
2) برای عفونت های بی هوازی بالای دیافراگم و زیر دیافراگم معمولا چه آنتی بیوتیکی تجویز می شود؟
3) کدام باکتری ها دارای ساختمان اسکلت سلولی است که تا قبل از این وجه تفاوت پروکاریوت ها و یوکاریوت ها بود؟
منتظر جوابتون هستم؟

جواب سوال اول رو تا حدی می دونم ... چون آمینوگلیکوزید ها برای ورود به سلول، نیاز داره به نیروی محرکه پروتون که فعالیت اون با اکسیژن امکان پذیره و چنین چیزی در باکتری های
بی هوازی اجباری وجود نداره

بالا