چراتنهاازروی یکی ازرشته هایdnaدریک زمان رونویسی صورت میگیرد‎؟

zanbagh

New member
من خودم چنتا ازدلایلشومیگم هرکس اطلاعات بیشتری داشت لطفادریغ نکنه
اگرrnaازروی هردورشتهdnaساخته میشدrnaهای حاصل یکسان نبودندبلکه مکمل یکدیگرمیبودندواحتمالاتوالی های متفاوتی ازاسیدآمینه رارمزمیکردندبنابرفرضیه مشهوریک ژن‏_یک رشته پلی پتیدی بنابراین فقط ازروی یک رشته رونویسی صورت میگیره؛ویکی دیگه ازدلایلش بخاطرنامتقارن بودن توالی پروموتوری هستش لطفابچه هاشماهم ب این دلایل اضافه کنیدیاکاملش کنیدبخصوص دلیل دوم مرسی

biotech25

New member
سلام زنبق جان
چون رونویسی از طرف5 به 3 انجام میشه اگه ازطرف 3به 5 انجام بشه rnaقطعه قطعه ساخته میشه
و چون از روی یک dna تعداد زیادی rnaساخته میشه وسلول همیشه طوری برنامه ریزی میکنه که کمتر انرژی مصرف کنه!!!
امیدوارم به جوابت رسیده باشی دوست من!!!

zanbagh

New member
نه بیوتک عزیزاین جواب اصلیش نیست این طرزساختنشه؛من دلیل اینکه چراهردورشته رونویسی نمیشن روپرسیدم نه نحوه ساختش؛من خیلی تحقیق کردم تاب اون دوتاگزینه رسیدم توضیح علت 1رودادم اماتوضیح کامل علت2رومیخام یعنی نامتقارن بودن پروموتورچراباعث میشه فقط یکی از رشته هارونویسی بشه؟امیدوارم حالادقیق متوجه شده باشی

zanbagh

New member
همه میدونیدک رونویسی ازیکی رشته هافقط انجام میشه؛قضیه پیوسته وناپیوسته‏(قطعات اکازاکی‏)بودن مربوط ب همانندسازی ن رونویسی؛هردواین رشته ها دریک زمان رونویسی نمیشن یعنی رونویسی میتونه ازرشته پیرو یاپیشروصورت بگیره فرقی نداره ازهررشته ای رونویسی صورت میتونه بگیره امافقط ازیکی از رشته هاصورت میگیره حالاممکنه پیروباشه یاپیشرواماهردوتاهمزمان رونویسی نمیشن؛

storm

New member
سلام ، راستش منم در این مورد خیلی چیزی نمی دونم اما یه چیزی در باره پروکاریوت ها در این مورد مینویسم امیدوارم اون چیزی باشه که میخوای :
هر پروموتر یه ساختار خاص یا به عبارت دیگه یه توالی خاص نوکلئوتیدی داره که اون ساختار مثلا در پروکاریوت ها در بیشتر موارد توسط عامل سیگما 70 آ ر ان ای پلی مراز شناسایی میشه که به اون ساختار خاص حساسه . رشته ای هم که از روش رونویسی صورت نمی گیره دارای توالی مکمل از اون پروموتره که توسط این عامل برای شروع رونویسی مورد شناسایی قرار نمی گیره پس از روی این رشته رونویسی انجام نمیشه.
موفق باشی.

zanbagh

New member
نه استروم جان؛من امروزیخوردشوکشف کردم امافعلانمیگم تابقیه ام ب فکرباشن؛فعال باشن

biotech25

New member
...
همانندسازی از dna از هردوجهت ودر یک زمان انجام میشه تا سلول به موقع ودر زمان تقسیم از روی dnaیک کپی کامل داشته باشه!!!
اما در رونویسی ما به چیزی به عنوان رونویس کامل نیاز نداریم،رونویسی زمانی انجام میشه که سلول ما نیاز به پروتئین ویا آنزیم خاصی داشته باشه(رونویسی نیاز سلول را به پروتئین وآنزیم خاص مشخص میکنه)
وزنی که از روی آن رونویسی انجام میشه توالی خاص بر روی dna داره!!!اگر به یک dna در حال رونویسی نگاه کنیم شبیه به یگ لوله شور آزمایشگاه میمونه که تعداد زیادی rna ازش بیرون زدن(رونویسی شدن)
ودر ضمن هرپروموتور از هر ژن در قسمت خاصی از dna قرار گرفته و پروموتورها در طول dna پراکنده اند وجایگاهشون عدم تقارن دارند!!
با این تفاسیر قضیه رونویسی از dna مشخص میشه!!!!!

zanbagh

New member
مرسی بیوتک عزیز؛من ب استروم کاملشوتوضیح دادم اگ لطف کنه جامع وکامل توضیحش بده براتون ممنون میشم؛

zanbagh

New member
هرچندانگارفقط ماسه نفرتواین تایپیکیم بقیه سرشون توکارخودشون گرمه؛بنظرمن اومدن اینجاوگفتن اینکه امروزچندصفحه ازفلان درس خوندن بدون طرح سوال یانکته ای فایده داره؟من ک این روش خوندنوقبول ندارم هرکسی هم میتونه تو ی برگه کاراشوبنویسه؛هیچ گروه فعالی نداریم من تاحالاهیچ چیزتازه ای یادنگرفتم

biotech25

New member
ممنون زنبق جان از سوال خوبی که پرسیدی!!!
اگه لطف کنی جواب کاملشواینجا بنویسی ممنون میشم:riz277:

zanbagh

New member
باشه بیوتک جان؛همونطورک تو واستروم اشاره کردین بطورکلی:راه اندازهاهمیشه درقسمت 5پریم قراردارن این ی اصل منطقیه؛چون همانندسازی درجهت 5بطرف 3هست؛درقسمت 5ژنهاتوالی همسان‏(سکسامتروپریبنیو‏)وجودداره ک اران ای پلیمرازب اون متصل میشه وادامه ماجرا..دی ان ای ازچنتاقطعه ژن ممکنه ساخته شده باشه؛ممکنه برای ی ژن رشته بالای الگوباشه وبرای ژن دیگه رشته پایینی؛امارونویسی همیشه درجهت 5بطرف3هست؛مهمترین نکته این موضوع اینه ک پروموتوردرقسمت 5پریم هر ژنه ک همین علت نامتقارن بودنشه؛امیدوارم موضوع روگرفته باشی بیوتک عزیزومرسی ازتو واستورم ک توبحث شرکت کردین؛

بالا