پنج راهکار برای پیشگیری از دیابت

negar91

New member
اصول پیشگیری از دیابت شامل: خوردن غذاهای سالم*تر، افزایش فعالیت بدنی و کاهش دادن وزن اضافی می*باشد.

بی شک می*دانید که دیابت یکی از بیماری*های شایع در جامعه*ی امروزی می*باشد و این در حالی است که می*توان از ابتلا به دیابت نوع 2 (رایج*ترین نوع دیابت) پیشگیری کرد.

به ویژه اگر شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت هستید (مثلاً اگر دچار چاقی به ویژه چاقی شکمی هستید و یا سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت در خانواده شما موجود است)، بسیار مهم است که پیشگیری از دیابت را در اولویت قرار دهید.

اصول پیشگیری از دیابت شامل: خوردن غذاهای سالم*تر، افزایش فعالیت بدنی و کاهش دادن وزن اضافی می*باشد و جالب است که بدانید هیچ وقت برای شروع اصلاح شیوه زندگی شما دیر نیست. هم اکنون با انجام چند تغییر ساده در شیوه زندگی خود ممکن است بتوانید خود را از عوارض جدی دیابت مانند تخریب کلیه، اعصاب و قلب در سال*های آتی مصون نگه* دارید. پس با اهمال و بی*توجهی سلامت خود را به مخاطره نیندازید و از همین امروز تلاش برای حفظ سلامت خود را شروع کنید.


5 توصیه*ی جدید جامعه متخصصین تغذیه و دیابت برای پیشگیری از دیابت عبارتند از:توصیه اول: افزایش فعالیت بدنی

فعالیت بدنی منظم مزایای بسیاری را در بر دارد.

ورزش و فعالیت بدنی می*تواند به شما در موارد زیر کمک نماید:

* کاهش وزن

* کاهش قند خونتان

* افزایش حساسیت به انسولین، که به شما در حفظ قند خونتان در طیف نرمال کمک می*کند.

تحقیقات نشان داده*اند که هر دو مورد ورزش هوازی و تمرینات مقاومتی می*توانند در کنترل دیابت موثر باشند و بهترین منفعت زمانی حاصل می*گردد که یک الگوی تناسب اندام، شامل هر دوی آن*ها باشد.

توصیه دوم: مصرف مقادیر فراوانی فیبر

فیبرها در میوه، سبزی، غلات کامل، حبوبات، مغزها و بذرها یافت می*شوند.

فیبرها می*توانند به شما در موارد زیر کمک کنند:

* کاهش خطر دیابت از طریق بهبود کنترل قند خونتان

* کاهش خطر بیماری قلبی در شما

* کمک به کاهش وزن با تقویت احساس سیری در شما

توصیه سوم: ارتقای مصرف غلات کامل

هر چند فیبر موجود در غلات کامل را مفید می*دانند اما هنوز به طور کامل روشن نشده است که چه عواملی علاوه بر محتوای فیبر غلات کامل در کاهش خطر دیابت و تثبیت سطوح قند خون موثرند. امروزه بسیاری از محصولات تهیه شده از غلات کامل در بازار موجودند؛ لذا مصرف محصولات حاوی کربوهیدرات*های سبوس*دار را در ارجحیت قرار دهید. سعی کنید حداقل نیمی از غلات و کربوهیدرات مصرفی روزانه شما از نوع غله کامل (سبوس دار) باشد.توصیه چهارم : کاهش دادن وزن اضافی

اگر دچار اضافه وزن هستید، پیشگیری از دیابت در شما منوط به کاهش دادن چربی*های اضافه بدنتان است. هر نیم کیلو کاهش وزن مازاد در ارتقای سلامت شما موثر می*باشد. ممکن است متعجب شوید اگر بدانید که اندکی کاهش دادن وزن اضافه، می*تواند تا چه حد در بهبود سلامت*تان موثر باشد. در یک مطالعه مشاهده شد که به ازای هر کیلوگرم کاهش وزن، شانس ابتلا به دیابت تا 16درصد در افراد مورد مطالعه کاهش یافت. همچنین افرادی که کاهش وزن معتدل (حداقل 5 تا 10 درصد از وزن اولیه) و فعالیت بدنی منظمی داشتند خطر توسعه دیابت در آن*ها در طی 3 سال، در حدود 60 درصد کاهش یافت.توصیه پنجم: پرهیز از رژیم غذایی محدود و زودگذر و اصلاح الگوی غذایی و انتخاب غذاهای سالم*تر

رژیم کم کربوهیدرات، رژیم پر پروتئین و دیگر رژیم*های غذایی زودگذر در ابتدا به کاهش وزن شما کمک می*کنند اما اثربخشی آن*ها در پیشگیری از دیابت شناخته نشده است و دراز مدت بودن تأثیر آن*ها نیز مبهم است.

همچنین حذف نمودن و یا محدودیت شدید یک گروه خاص غذایی، ممکن است مانع دریافت مکفی برخی مواد مغذی مورد نیاز بدنتان گردد. راهکار بهتر آن است که به جای تکیه بر رژیم*های غذایی محدود و زودگذر به سمت یک الگوی زندگی سالم سوق یابید و با کنترل حجم غذای مصرفی، از طیف متنوعی از غذاهای سالم بهره*مند گردید و رژیم غذایی خود را برای همیشه اصلاح کنید.
زمان غربالگری دیابت

اگر مسن*تر از 45 سال هستید و وزن نرمالی دارید؛ می*توانید با پزشک معالجتان در مورد انجام تست دیابت برای خود مشورت کنید.در کل غربالگری بیماری دیابت برای افرادی با شرایط زیر توصیه می*شوند:

* اگر سن شما 45 سال و یا بیشتر است و دارای اضافه وزن می*باشید.

* اگر سن شما جوان تر از 45 سال است و دارای اضافه وزن و یک یا تعداد بیشتری از ریسک فاکتورهای ابتلا به دیابت هستید (از جمله سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت و الگوی زندگی نشسته و غیره).
 
بالا