پرسش و پاسخ از دروس آماری

shayeste

New member
ما یه توزیع دو جمله ای داریم.احتمال موفقیت یا پسر بودن برابر 1/2
اول احتمال
p(x=2 را حساب میکنیم .میشه ترکیب 2 از 4 ضربدر 1/2 به توان 2 ضربدر 1/2 به توان دو که برابر 6/16 میشه
بعد امیدش یعنی np یا 6/16*2000=750 میشه جواب
ببخشید نتونستم فرمولی بنویسم

epi_info

New member
سلام بچه ها
این رو میشه برام حلش کنید
ممنون
اگر حاصل ضرب دو عدد صحیح مثبت 12 باشد، احتمال اینکه این دو عدد 3 و 4 باشند چقدر است؟
پاسخ: یک سوم میشه

epi_info

New member
فرض کنید نسبت زن و مرد در جامعه ای یکسان است، اگر شیوع افسردگی در زنان برابر با 20 درصد و در مدران برابر با 10 درصد باشد، چنانچه یک نفر به تصادف از جامعه انتخاب گردد، احتمال اینکه فرد انتخابی افسرده نباشد چقدر است؟
پاسخ: 0.85
راه حلشو رو میشه بهم بگید بچه ها؟

epi_info

New member
بچه ها شرمنده
چنانچه فاصله اطمینان 95% میانگین فشار خون یک نمونه 36 نفری از افراد جامعه در فاصله (12.5 و 10.5) باشد، انحراف معیار فشار خون نمونه برابر است با : ( t را دو بگیرید)
جواب میشه 3

zahra68

New member
سلام بچه ها
این رو میشه برام حلش کنید
ممنون
اگر حاصل ضرب دو عدد صحیح مثبت 12 باشد، احتمال اینکه این دو عدد 3 و 4 باشند چقدر است؟
پاسخ: یک سوم میشه
پیشامد ممکن رو تقسیم بر تعداد کل حالات کن. 1و12 ، 3و4 ، 2و6 ضرب هم کنین 12 میشه پس 1 (یعنی پیشامد 3و4)تقسیم بر کل حالات یعنی 3.

sara11

New member
بچه ها شرمنده
چنانچه فاصله اطمینان 95% میانگین فشار خون یک نمونه 36 نفری از افراد جامعه در فاصله (12.5 و 10.5) باشد، انحراف معیار فشار خون نمونه برابر است با : ( t را دو بگیرید)
جواب میشه 3

جوابش معلوم از فاصله اطمینان انجام میدید

l=2*t*(s/n^0.5) میشود یعنی l=12.5-10.5= 2.0 , n=36 ,t=2
با جایگذاری عدد 3 بدست میاد.

sara11

New member
دوستان چند سوال دارم ممنون میشم برام حل کنید

1. فرض کنید x1,x2,x3,x4 یک نمونه تصادفی از توزیع نرمال n(P,1) باشند . ضریب همبستگی x1 , میانگین چند است (سوال 58 سال 84-85)

2. سوال 60 (85_84) متغیر کای دو با یک درجه آزادی است . احتمال اینکه بزرگتر از یک باشد تقریبا برابر یا چند است

3. 61 (84_85) اگر بتوان جامعه را به k گروه تقسیم کرد بطوریکه توزیع صفت در گروهها یکسان باشد در این صورت مناسب ترین روش نمونه گیری چیست؟

دوستان میدونم سوالات آسونی هست ولی یه قسمتهایی از جوابش اشکال دارم فقط یکمی واضحتر توضیح بدید ممنون میشم

sara11

New member
ببخشید این سوال هم یادم رفت

اگر در جامعه ای به حجم n و واریانس n2 نمونه ای تصادفی به حجم n/5 انتخاب شود ، واریانس میانگین نمونه ای چیست؟

epi_info

New member
ممنون از دوستان گلم که به سوالات قبلی پاسخ دادند. این رو هم بحلید خیلی ممنون میشم
فرض کنید نسبت زن و مرد در جامعه ای یکسان است، اگر شیوع افسردگی در زنان برابر با 20 درصد و در مدران برابر با 10 درصد باشد، چنانچه یک نفر به تصادف از جامعه انتخاب گردد، احتمال اینکه فرد انتخابی افسرده نباشد چقدر است؟
راه حلشو رو میشه بهم بگید بچه ها

sts92

New member
ممنون از دوستان گلم که به سوالات قبلی پاسخ دادند. این رو هم بحلید خیلی ممنون میشم
راه حلشو رو میشه بهم بگید بچه ها

سلام دوست عزیز
از قانون ضرب احتمالات باید استفاده کنی
چون نسبت مرد و زن برابر است لذا احتمال زن و مرد بودن هر کدام(2/1) میشود
احتما اینکه افسرده نباشدو زن باشد 0.8
احتمال اینکه افسرده نباشد و مردباشد 0.9
احتمال اینکه نفر انتخابی از جامعه افسرده نباشدبرابر است با
(2/1)*0.8+(2/1)*0.9=0.85
امیدوارم خوب بیان کرده باشم.

sts92

New member
دوستان چند سوال دارم ممنون میشم برام حل کنید

1. فرض کنید x1,x2,x3,x4 یک نمونه تصادفی از توزیع نرمال n(P,1) باشند . ضریب همبستگی x1 , میانگین چند است (سوال 58 سال 84-85)

2. سوال 60 (85_84) متغیر کای دو با یک درجه آزادی است . احتمال اینکه بزرگتر از یک باشد تقریبا برابر یا چند است

3. 61 (84_85) اگر بتوان جامعه را به k گروه تقسیم کرد بطوریکه توزیع صفت در گروهها یکسان باشد در این صورت مناسب ترین روش نمونه گیری چیست؟

دوستان میدونم سوالات آسونی هست ولی یه قسمتهایی از جوابش اشکال دارم فقط یکمی واضحتر توضیح بدید ممنون میشم
سلام
1- برای محاسبه ضریب همبستگی بهتر کواریانس x1و میانگین حساب کنی.با توجه به استقلال حاصل ازتعریف نمونه تصادفی
جواب برابر است با (n/1)
2. توزع کای دو با یک درجه آزادی همان نرمال استاندار به توان 2 است با استفاده از این مطلب میتونی حساب کنی و از توزیع نرمال استفاده کنی
3. چون درون گروهها همگنی میباشد (توزیع صفت یکسان) لذا از نمونه گیری طبقه ای استفاده میکنیم
اگر درون گروهها ناهمگنی بود خوشه ای مناسب می باشد
در مورد سوال بعدی متوجه سوال نشدم پارامترها رو درست نوشتی؟

آخرین ویرایش:

sara11

New member
سوال دیگه ای که داشتم در مدل برازشی خطی با عرض از مبد و بدون عرض از مبدا آیا مجموع باقی ماندها صفر میشه یا خطا ها در کدام مدل و چرا؟

سوالات 84-85 اگه داشته باشید و پاسخ نامه رو جواب گزینه ها اینها نیستند و من خودمم مثل راه حل شما رفتم ولی جوابها گزینه چیزی دیگری هست .
مثل برای سوال دوم از توزیع نمایی استفاده کرده و سوال سوم نمونه گیری خوشه ای درست جواب داده .....

واقعا موندم دوستان لطفا کمک کنید ...

sts92

New member
سوال دیگه ای که داشتم در مدل برازشی خطی با عرض از مبد و بدون عرض از مبدا آیا مجموع باقی ماندها صفر میشه یا خطا ها در کدام مدل و چرا؟

سوالات 84-85 اگه داشته باشید و پاسخ نامه رو جواب گزینه ها اینها نیستند و من خودمم مثل راه حل شما رفتم ولی جوابها گزینه چیزی دیگری هست .
مثل برای سوال دوم از توزیع نمایی استفاده کرده و سوال سوم نمونه گیری خوشه ای درست جواب داده .....

واقعا موندم دوستان لطفا کمک کنید ...

در مورد جواب سوال یک و دو مطمن هستم 1. طبق بیان سوال میشه (4/1) و سوال دو هم احتمال بربر 0.5 هستش
توزیع کای دو با دو درجه آزادی توزیه نمایی رو میده. نه با یک درجه ازادی
در مورد سوال سوم باز مطمئن نیستم چون سوال صریح نیست

sara11

New member
ممنونم از جواب ت دوست عزیزم.

ببخشید یه سوالی داشتم لطفا سوالات کنکور 88_89 دارید جواب تشریحی قسمت آمار احتمال لطفا اگه حل کردید بصورت تشریحی برام میفرستید و با دوربین گوشی عکس بگیرید را حل تشریحی جواب تستهای آمار احتمال خیلی ممنون میشم واقعا نیاز دارم ببخشید که خواستم کمی زیاده...

sahar_niki70@yahoo.com

sara11

New member
سلام دوستان یه سوالی داشتم

در بررسی برازندگی یک خط رگرسیون ساده هر گاه نمودار باقیمانه های مدل در برابر مقادیر مشاهده شده دارای روند خاص باشد نشان دهند چیست؟

و نمودار باقی مانده های مدل در برابر مقادیر برازش شده دارای روند خاص و بدون روند خاص نشان دهنده چه حالاتی از برازش خط میباشد؟

biosta

Well-known member
سلام دوستان یه سوالی داشتم

در بررسی برازندگی یک خط رگرسیون ساده هر گاه نمودار باقیمانه های مدل در برابر مقادیر مشاهده شده دارای روند خاص باشد نشان دهند چیست؟

و نمودار باقی مانده های مدل در برابر مقادیر برازش شده دارای روند خاص و بدون روند خاص نشان دهنده چه حالاتی از برازش خط میباشد؟

مفاهیم و روشهای اماری جلد دوم باتاچاریا - جانسون صفحه ی حدود 440
رگرسیون بازرگان لاری حدود صفحه ی 198
رگرسیون منتگمری حدود صفحه ی 131

sara11

New member
ممنونم ولی سوالم من جوابش اینا نیست بلکه از روی نمودار باید تشخیص بدیم که مدل خطی بهتر برازش میشه یا نه

مثلا نمودار باقی مانده در مقابل مقادیر برازش شده برای پیش بینی مدل خطی که تفاوت داشتن روند خاص با نداشتن روند خاص چی هست؟

و نمودار باقی مانده در مقابل مقادر مشاهده شده برای تشخیص معنی داری طبق موارد گفته شده در سوال بالا میباشد، چیست؟

این موارد در کتابها ندیدم البته کتاب لاری ندارم

azno

New member
سلام دوستان
سوال 27 کنکور 80-81 وزارت بهداشت
درصورتی که Yij یک متغیر تصادفی نرمال با میانگین k باشد، امید ریاضی متغیر تصادفی Yij -Y+i –Y+j +Y++ کدام است>
جواب k است.
چطوری k میشه؟
ممنون

biosta

Well-known member
سلام دوستان
سوال 27 کنکور 80-81 وزارت بهداشت
درصورتی که Yij یک متغیر تصادفی نرمال با میانگین k باشد، امید ریاضی متغیر تصادفی Yij -Y+i –Y+j +Y++ کدام است>
جواب k است.
چطوری k میشه؟
ممنون
جواب صفر می شود و Yij -Y+i –Y+j +Y++ مقدار خطا را در آنالیز واریانس دو طرفه بیان می کند .امید ریاضی را دخالت می دهیم
(e(Yij)-e(Y+i) –e(Y+j)+e(Y

وقت خودتان را برای برطرف کردن سوالاتتان نکنید الان وقت روی مروردانسته هایتان بگذارید به نظرم بهتر هست .

azno

New member
سلام
برای سوال زیر میخواهیم فرضیه بسازیم فرضیه صفر و مقابل به چه صورتی هست؟
ادعا شده است که وضع بهداشتی خوابگاههای دانشجوی نامناسب است. بذین منظور یک نمونه تصادفی 150 نفره از بین دانشجویان به طور تصادفی انتخاب شده است که 50 نفر از آنها از وضع بهداشتی خوابگاهها شکایت داشتند. در سطح خطای 2 درصد محاسبه کنید آیا می توان گفت ادعای فوق درست است؟ فقط میخوام بدونم فرض صفر و مقابل به چه صورتی است؟
ممنون

بالا