پایان نامه

TaTi

مدیر بخش
ب ـ موضوع شناسي:

در اين زمينه نيز نيازمند طرح چند پرسش اساسي مي باشيم:

پرسش اول: در زمينه ي مورد علاقه ي من چه موضوعاتي وجود دارد؟

به جهت رسيدن به پاسخ اين پرسش اين راه ها را دنبال نماييد:

* به كتابخانه برويد.

1) ابتدا آخرين شماره هاي مجلات تخصصي در حوزه ي کاری خود را مشاهده نماييد. عناوين مقاله هاي مجلات فوق را يادداشت نماييد.

2) چند كتاب اصلي در زمينه ي تخصص خود را انتخاب نموده و « فهرست مطالب » كتاب هاي فوق را به دقت مطالعه نماييد.
در اين مرحله نيازي به مطالعه ي خود كتاب نداريد.سعي كنيد با دقت در فهرست هاي فوق به نحوه ي طبقه بندي نويسنده آگاه گرديد.

3) با راهنمايي از كتابدار كتابخانه از فهرست هاي كتابشناسي در زمينه ي مورد علاقه ي خود استفاده نماييد.

* از افراد مطلع بپرسيد.

از اساتيد صاحب نظر درباره ي حوزه هاي مختلف تحقيق پرسش نماييد.
دقت نماييد كه افرادي انتخاب شوند كه :
اولا در زمينه ي مورد سئوال تخصص داشته باشند .
ثانيا خود از زمره ي پژوهشگران به نام آن محسوب شوند.

بهترين راه دستيابي به آنها آگاهي از ساعات تدريس شان و حضور در فاصله ي ميان تدريس ايشان است.
تنها در چند دقيقه مي توان اطلاعات مورد نياز را اخذ نمود.
پاسخ هاي ايشان را به دقت يادداشت نماييد.

اكنون شما فهرستي از عناوين مهم ترين مقالات مربوطه نیز برخي از عنوان هاي مطالب كتاب ها و پيشنهادهاي افراد متخصص و خبره را در اختيار داريد!

همانگونه كه مشاهده مي شود در پايان اين بخش از موضوع يابي حوزه ي پژوهش ما تا حد زيادي محدود شده است!

TaTi

مدیر بخش
پرسش دوم: در زمينه ي انتخابي من تا كنون چه كارهايي انجام شده است؟

به جهت پاسخ به اين پرسش يكبار ديگر به كتابخانه برويد.

اين بار تنها مقالاتي را كه پيش تر ديده بوديد به دقت مطالعه نماييد.

در كتابخانه كليه ي كتاب هاي موجود در زمينه ي تخصص خود را شناسايي كرده و در يك فهرست يادداشت فرماييد.

فراموش نكنيد كه اين كار را با دقت هر چه تمام تر انجام دهيد.
(این کار زمان زیادی می طلبد؟ چرا از یک دوست کمک نمی گیرید؟)

چه آنكه نتيجه ي اين بررسي فصل پيشينه ي تحقيق و ادبيات موجود در زمينه ي مورد نظر شما را پوشش مي دهد!

چند كتابي را كه در سال هاي اخير به چاپ رسيده اند از كتابخانه گرفته و آنها را مورد مطالعه قرار دهيد.

معمولا كتاب هاي مفيد علمي به پيشينه ي تحقيق خود اشاره نموده اند.

لذا آخرين آثار علمي ممكن است نياز پژوهشگر فرضي ما را برآورده نمايد!

TaTi

مدیر بخش
پرسش سوم : انجام چه تحقيقاتي ، دوباره كاري و تكرار مكررات محسوب نمي گردد؟

پاسخ اين پرسش را زماني مي توان داد كه به پرسش پيشين به خوبي پاسخ داده شده باشد!

يعني ديگر بدانيد كه پيش از كار شما چه خبر بوده است.

اشتباه بسياري از دانشجويان در عدم توجه به اين واقعيت است كه بدون مطالعه ي پژوهش هاي انجام شده درصدد پاسخ به اين پرسش بر مي آيند.

نويسنده غالبا با چند پرسش ساده از دانشجويان متوجه شده است كه ادعاي بسياري از آنها مبني بر اينكه « تحقيق من پيشينه ي مطالعاتي ندارد. »ناشي از عدم تحقيق كافي در اين زمينه بوده است.

از آنجا كه معمولا رساله هاي مقاطع تحصيلي دكترا دربردارنده ي پيشنهادي عملي به منظور معرفي حوزه هاي نيازمند انجام مطالعات جديد مي باشد، مي توان به اين رساله هاي پژوهشي مراجعه نمود.

فهرست اين رساله هاي پژوهشي در كتابخانه هاي دانشكده هاي مربوطه موجود است.

برخي از دانشگاه ها اطلاعات مربوط به رساله هاي پژوهشي دانشجويان خود را در پايگاه هاي اطلاع رساني خود در شبكه ي « اينترنت » قرار داده اند.

از اين طريق مي توان به سهولت رساله هاي مورد نياز خود را شناسايي و با يادداشت مشخصات كتابخانه اي آن، جهت استفاده به دانشكده ي مربوطه مراجعه نمود.

*** توصيه مي شود كه :

با توجه به عدم استحكام كافي برخي پژوهش هاي مقاطع كارشناسي ارشد ( و حتي بي اطلاعي از پيشينه ي تحقيق خود ) « با احتياط » از اين رساله ها استفاده شود.

TaTi

مدیر بخش
پرسش چهارم: امكانات من با كدام يك از حوزه هاي كار نشده داراي بيشترين هماهنگي است؟

پژوهش به نوعي تمرين هماهنگي است!

كسي كه مي خواهد رساله ي پژوهشي را بنويسد بايد آن را در حد و توان خود تنظيم نمايد!

که درباره ی شناسایی و یادداشت کردن توانایی ها در پست های پیشین اشاره شد.

- - - Updated - - -

نكته ي بسيار مهم:

هيچگاه موضوع يابي خود را بدون تبديل كردن به پرسش رها نكنيد!

TaTi

مدیر بخش
با طرح پرسش تحقيق ، فرايند موضوع يابي به پايان خواهد رسيد!

انجام ساير گامهاي پژوهش كه در طرح پيشنهادي(proposal)مشخص مي شود:

* مشخص كردن روش تحقيق
* مشخص كردن جامعه پژوهش
* مشخص كردن شيوه نمونه گيري
* مشخص كردن ابزار گردآوري اطلاعات
* اجراي مراحل عملي كار
* تدوين گزارش تحقيق

مطالب ذکر شده برگرفته از : انجمن كتابداري و اطلاع رساني ايران_ گروه پژوهش

آخرین ویرایش:

TaTi

مدیر بخش
یکی از بهترین پایگاههای به اشتراک گذاری فایلها و منابع که کابران می توانند کتابها ، مقالات ، اسلایدهایشان را به این پایگاه ارسال نمایند.

تورق کتاب در این پایگاه چنان است که گویی واقعا کتاب ورق می زنید!!! (با فیلتر شکن وارد شوید!)

ISSUU - You Publish

آخرین ویرایش:

obstetrician88

New member
اینقدر دلم میخاد ارشد قبول بشم راه پژوهشو دوباره ادامه بدم................
چون من دبیرستان تمام این کارا رو با همین ضوابطی که دوستان فرستادن ...تجربه کردم......یاد ایام قشنگی که گذشت ...و امیدوارم روزی برسه که دوباره ادامه داشته باشه. روی موضوعات خاص با همکاری همکاران عزیزم

تازخه اون موقع انفرادی فقط کار میکردم.............همراه با عشق کار میکردم

بالا