پاشو نمازت رو بخون... قضا نشه یه وقت

مجید دیجی

مدیر بخش
نماز استغاثه به حضرت زهرا (س )
قلبم سياه شده بود هرچه از آيات قرآن را مي خواندم آرامتر مي شدم . ولي خوب نمي شدم ، محبوبيتي بين مردم داشتم ؛ زيرا به مردم تواضع مي كردم كه مرا دوست بدارند و بيشتر احترامم كنند ، به همه سلام مي كردم ، به خاطر اينكه آنها را خجالت بدهم ، كه بعدا آنها سبقت به سلام بگيرند ، اگر يكي از مريدان دو زانو در مقابلم نمي نشست ، در دل ناراحت مي شدم . وقتي وارد مجلس مي شدم و مردم به خاطر ورودم صلوات مي فرستادند ، خوشحال مي شدم .
يك روز وارد مجلسي شدم ، جمعيت چند هزار نفري كه براي ديدن من جمع شده بودند همه از جا برخواستند و صلوات فرستادند و من در ضمن چند كلمه اي براي مردم حرف زدم . گفتم : برادران ! شما كه اين گونه به من اظهار محبت مي كنيد ، شايد نفس من خوشش بيايد و حال آنكه من لياقت اين همه محبت را ندارم . اينجا معلوم بود كه مردم به زبان حال و قال مي گفتند: ببين چه آقاي خوبي است ، چقدر شكسته نفسي مي كند . خيلي خوشم آمده بود . ولي وقتي به منزل رفتم و خوب به عمق مطلب فكر كردم ، متوجه شدم كه خود اين شكسته نفسي من به خاطر هواي نفس بوده است .
ضمنا مطلب قابل توجه اين بود كه : وقتي از پشت ميز سخنراني در آن مجلس به ميان مردم آمدم ، پير مرد دهاتي نوراني پيش من آمد و به من گفت : شما نبايد آن قدر ضعيف باشيد كه از ابراز احساسات مردم تغيير حال پيدا كنيد و نفستان خوشش بيايد و يا اگر به شما بي اعتنايي كردند ، ناراحت شويد . شرح صدر داشته باشيد و به اين مسايل اهميت ندهيد .
من در آن مجلس از بس از اظهار محبت مردم و احترامات آنان مست خوشحالي شده بودم ، نفهميدم اين پير مرد چه مي گويد . ولي وقتي در منزل فكر مي كردم ، متوجه شدم كه او مرا متنبه كرده ، و به من فهمانده است كه اگر بر فرض هم من راست بگويم و از اين احترامات خوشم نيايد ، تازه شرح صدر نداشته ام و ضعيف بوده ام . اينجا بود كه من مي خواستم منفجر شوم ، ديوانه شده بودم ، با خود مي گفتم پس من كي از آن سياهي ها ، به خصوص از جاه طلبي و رياست طلبي نجات پيدا مي كنم ؟ ! گريه زيادي كردم و سپس چون بيشتر از اين نمي توانستم از وسايل عادي استفاده كنم ، دست به وسايل معنوي زدم .
ناگهان به فكرم رسيد كه نماز استغاثه به حضرت صديقه كبري فاطمه زهرا (سلام الله عليها) را بخوانم و از آن مخدره و ملكه جهان هستي ، درخواست رفع اين بلا و مرض روحي را بنمايم . اين نماز را با همان آدابي كه در باب دوم كتاب باقيات الصالحات (در نمازهاي مستحبي ) مفاتيح الجنان است خواندم .
يعني دو ركعت نماز به نيت استغاثه به حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) خواندم . و بعد از نماز سه مرتبه الله اكبر گفتم ، و سپس سر به سجده گذاشتم و صد مرتبه گفتم : يا مولاتي يا فاطمه اغيثيني (يعني : اي مولاي من ! اي فاطمه زهرا ! مرا از شر اين دشمن پناه ده ) بعد طرف راست صورتم را به زمين گذاشتم و همان جلمه را صد مرتبه و باز طرف چپ صورتم را به زمين گذاشتم و همان جمله را صد مرتبه گفتم و باز سر به سجده گذاشتم و همان جمله را صد مرتبه گفتم ، هنوز سر از مهر بر نداشته بودم كه آثار لطف حضرت صديقه كبري فاطمه زهرا ام الايمه (سلام الله عليها) ظاهر شد و مرا از آن سياهي يعني صفت رياست طلبي نجات داد و بعدا كه به قلبم مراجعه نمودم و دهها مرتبه خود را امتحان نمودم بحمدالله اثري از آن صفت در خود نديدم .
لازم به تذكر است كه : بعضي از مردم گمان كرده اند شفاي امراض روحي اهميتش كمتر از شفاي مرضهاي جسمي است ، لذا اگر گفته شود كه : فلان كور به بركت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) شفا يافت . از نظر آنها شگفت انگيزتر از آن است كه گفته شود ، فلان شخص رياست طلب به بركت آن حضرت (سلام الله عليها) شفا يافت . و حال آنكه اهميت و ارزش هر چيزي مربوط به نتيجه و فايده آن چيز است . مثلا اگر وقتي يك كور شفا پيدا مي كند ، حد اكثر فايده اش اين است كه چند سالي بسيار محدود كه مي خواهد در دنيا زندگي كند ، داراي چشم مي باشد ولي وقتي از دنيا رفت ديگر بين كور و بينا فرقي نمي باشد . و فايده آن بينايي همين جا تمام شده است . اما يك شخص حسود اگر شفا پيدا كند ، از بدبختي هميشگي نجات پيدا كرده ؛ زيرا صفات روحي همانند خود روح ، هميشه با او هست برعكس صفات بدني كه مثل خود بدن براي مدت موقتي باقي مي ماند .
بنابراين ، امراض روحي با امراض جسمي به هيچ وجه قابل مقايسه نيست ؛ زيرا زندگي دنيا در مقابل زندگي آخرت صفر است . (1)
طریقه خواندن این نماز در مفاتیح اینگونه ذکر شده است
در مفاتیح الجنان روایت ‏شده است كه: هر گاه حاجتى دارى دو ركعت نماز به جاى آور و پس از سلام سه مرتبه تكبیر بگو و پس از آن تسبیحات حضرت فاطمه(علیهاالسلام) را بگو، آنگاه به سجده برو و صد مرتبه بگو: «یا مولاتى یا فاطمةُ اغیثینى‏» ، سپس جانب راست صورت را بر زمین(مُهر) بگذار و همان ذكر را صد مرتبه بگو، سپس دوباره به سجده برو و همان را صد مرتبه بگو، آنگاه جانب چپ صورت را بر زمین(مُهر) بگذار و صد مرتبه همان ذكر را بگو و در آخر باز به سجده برو و صد و ده مرتبه همان را بگو و حاجت ‏خود را بخواه، به خواست ‏خداوند حاجتت ‏برآورده مى‏شود.در مجموع ۴۱۰ مرتبه ذکر گفته میشود
مقبول حق نباشد
بي مهر او عبادت
حبش بود سعادت
بغضش بود شقاوت
روز جزا به دست
زهرا بود شفاعت
وارد شود به محشر
با عزت و جلالت

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: 'Reza'

مجید دیجی

مدیر بخش
قضا شدن نماز آیت الله نخودكی

مرحوم حاج شیخ حسنعلی اصفهانی (معروف به نخودكی) در وصیت خود به فرزندش می گوید:

اگر آدمی چهل روز به ریاضت و عبادت بپردازد ولی یك بار نماز صبح از او فوت شود، نتیجه آن چهل روز عبادت بی ارزش و هباء منصورا (نابود) خواهد شد. فرزندم بدان كه در تمام عمرم تنها یك بار نماز صبحم قضا شد، پسر بچه ای داشتم كه شب آن روز فوت شد.

سحر گاه در عالم رویا به من گفتند كه این مصیبت به علت فوت آن نماز صبح به تو وارد آمد.
اكنون اگر یك شب، نماز شبی از من فوت شود، صبح آن شب انتظار بلایی را می كشم كه به من نازل شود.

هرکه دراین بزم مقرب تراست جام بلا بیشترش میدهند

سپس حاج شیخ حسنعلی می افزاید: «پسرم تو را سفارش می كنم كه نمازت را اول وقت بخوان و از نماز شب تا آن جا كه می توانی غفلت نكن.»

مجید دیجی

مدیر بخش
سید مرتضی در وصیت‏نامه زیبایی راجع به نمازش می‏گوید: "تمام نمازهای واجب مرا كه در طول عمرم خوانده‏ام به نیابت از من دوباره بخوانید."

مجید دیجی

مدیر بخش
ترجمه فارسی نماز
نماز ، راز و نياز با خداوند است. اگر از معناي نماز آگاهي نداشته باشيم ، نمي دانيم با معبود خود چه ميگوئيم. خوب است هنگام خواندن نماز ، ضمن قرائت صحيح كلمات عربي نماز ، به معني آن نيز توجه داشته باشيم تا از اداي اين فريضه‏ي زيبا حظُ لازم را ببريم و خشنودي خداوند را باعث شويم.

معني نماز:
الله اكبر: خداوند بزرگترين و بلند مرتبه ترين است

ترجمه سوره حمد:

بسـم الله الرحمن الرحيم: به نام خداوند بخشنده بخشايشگر.

الحمد لله رب العالمين: ستايش مخصوص خداوندي است كه پروردگار جهانيان است.

الرحمن الرحيم: بخشنده و بخشايشگر است.

مالك يوم الدين : خداوندي كه صاحب روز جزا است.

اياك نعبد و اياك نستعين: (پروردگارا) تنها تو را مي پرستيم وتنها از تو ياري مي‏جوييم .

اهدنا الصراط المستقيم: ما را به راه راست هدايت فرما!

صراط الذين انعمت عليهم: راه كساني كه آنان را مشمول نعمت خود ساختي.

غيرالمغضوب عليهم ولا الضالين: نه راه كساني كه بر آنان غضب كردي و نه گمراهان!

ترجمه سوره اخلاص(توحبد):

بسم الله الرحمن الرحيم:به نام خداوند بخشنده بخشايشگر.

قل هو الله احد: بگو اوست خداي يكتا.

الله الصمد: خدا بي نياز است و همه به او نيازمند.

لم يلد ولم يولد : نه كسي فرزند اوست و نه او فرزند كسي است.

ولم يكن له كفواّ احد: و براي او هيچ گاه شبيه و مانندي نبوده است.

ترجمه ذكر ركوع:

سبحان ربي العظيم و بحمده: پاك و منزه است پروردگار بزرگ من و او را سپاس مي گويم.

ترجمه ذكر سجود:

سبحان ربي الا علي و بحمده: پاك و منزه است خداوند بلند مقام من و او را سپاس مي گويم.

ترجمه تشهد:

اشهدان لا اله الا الله وحده لاشريك له: گواهي مي دهم هيچ كس شايسته پرستش جز خداوند نيست يگانه است و شريك ندارد.

و اشهدان محمدا عبده و رسوله: و گواهي مي دهم محمد بنده و فرستاده اوست.

اللهم صل علي محمد وآل محمد: خداوندا! درود بفرست بر محمد (ص) و اهل بيت او.

ترجمه سلام:

السلام عليك ايها النبي و رحمة الله و بركاتة: سلام بر تو اي پيغمبر و رحمت خدا و بركات او بر تو باد.

السلام علينا و علي عبادالله الصالحين: سلام بر ما وبر تمام بندگان صالح خدا.

السلام عليكم و رحمة الله و بركاتة: سلام بر شما اي جمعيت نمازگزاران و رحمت و بركات او بر شما باد.

ترجمه تسبيحات:

سبحان الله و الحمد لله ولا اله الا الله و الله اكبر:
پاك و منزه است خداوند و حمد و ستايش مخصوص اوست و معبودي جز او نيست و خداوند بزرگتر از آن است كه به وصف آيد.

ترجمه قتوت:

ربنا آتـنا في الدنيا حسنه و في الاخرة حسنة و قنا عذاب النار:
خداوندا در دنيا و در سراي ديگر به ما نيكي مرحمت فرما و ما را از عذاب دوزخ نگه دار!

التماس دعا دارم .........

مجید دیجی

مدیر بخش
حجه الاسلام علی بهجت: پدرم فرموده بود كه حضور و توجه به امام زمان (عج) موجب نزدیكی ایشان به بندگان می‌شود،ایشان همچنین می فرمود: لذت خواندن نماز از هر چیزی در دنیا بالاتر است و عزم راسخ در ترك معصیت انسان را به جایگاه اصلی خود نزد خداوند می‌رساند.

آیت‌الله بهجت، امام زمان (عج) را حاضر بر اعمال خود می‌دید و عقیده داشت حضرت مهدی (عج) قبل از اینكه دیگران حرف ایشان را بشنوند، سخن وی را شنیده و اعمالش را می‌بینند.

مجید دیجی

مدیر بخش
f5aa83e6a57e4913b206275a1758bcd7.jpg

مازهایت را عاشقانه بخوان.
حتی اگر خسته ای یا حوصله نداری،
قبلش فکر کن چرا داری نماز میخوانی
و با چه کسی قرار ملاقات داری.

آن وقت کم کم لذت میبری از کلماتی که دیگر تمام عمر داری تکرارشان می کنی.
تکرار هیچ چیز جز نماز در این دنیا قشنگ نیست ...

شهید دکتر مصطفی چمران

مجید دیجی

مدیر بخش
چرا در قنوتمان دعای فرج نخوانیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

فرمایش حضرت ولی عصر(عج) بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج که فرج شما در آن است.

۱-فرمایش حضرت ولی عصر(عج) بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج که فرج شما در آن است
۲- این دعا سبب زیاد شدن نعمت هاست
۳-اظهار محبت قلبی است
۴- نشانه ی انتظار است
۵- زنده کردن امر ائمه اطهار(ع) است
۶- مایه ناراحتی شیطان لعین است
۷-نجات یافتن از فتنه های آخرالزمان است
۸- اداء قسمتی از حقوق آن حضرت است که اداء حق هر صاحب حقی ؛ واجب ترین امور است
۹- تعظیم خداوند و دین خداوند است
۱۰- حضرت صاحب الزمان (عج) در حق او دعا می کند
۱۱- شفاعت آن حضرت در قیامت شامل حال او می شود
۱۲- شفاعت پیغمبر (ص) ان شالله شامل حالش می شود
۱۳- این دعا امتثال امر الهی و طلب فضل و عنایت او است
۱۴- مایه ی استجابت دعا می شود
۱۵- اداء اجر رسالت است
۱۶- مایه دفع بلاست
۱۷- سبب وسعت روزی است انشالله
۱۸- باعث آمرزش گناهان است
۱۹- سبب تشرف به دیدار آن حضرت در بیداری یا در خواب می شود انشالله
۲۰-سبب رجعت به دنیا در زمان ظهور آن حضرت می شود انشالله
۲۱- از برادران پیغمبر (ص) خواهد بود
۲۲- فرج مولای ما صاحب الزمان (عج) زودتر واقع می شود
۲۳- پیروی از پیغمبر و امامان خواهد بود
۲۴- وفای به عهد و پیمان خداوندی است
۲۵- آثار نیکی به والدین برای دعا کننده حاصل می گردد
۲۶-فضیلت رعایت و اداء امانت برایش حاصل می شود
۲۷- زیاد شدن اشراف نور امام(عج) در دل اوست
۲۸- سبب طولانی شدن عمر است
۲۹- تعاون و همکاری در کارهای نیک و تقوی است
۳۰- رسیدن به نصرت و یاری خداوند و پیروزی بر دشمنان به کمک خداوند است
۳۱- سبب هدایت به نور قرآن مجید است
۳۲- نزد اصحاب اعراف معروف می گردد
۳۳- به ثواب طلب علم نائل می شود انشالله
۳۴- از عقوبت های اخروی در امان می ماند
۳۵- هنگام مرگ به او مژده می رسدو با او به نرمی رفتار می شود
۳۶-این دعا اجابت دعوت خدا و رسول(ص) است
۳۷- با امیر المومنین (ع) و در درجه ی آن حضرت خواهد بود
۳۸- محبوب ترین افراد نزد خداوند خواهد بود
۳۹ – عزیزترین و گرامی ترین افراد نزد خداوند خواهد بود
۴۰- از اهل بهشت خواهد شد
۴۱- دعای پیغمبر (ص) شاملش می شود
۴۲- کردارهای بد او به کردارهای نیک مبدل می شود
۴۳- خداوند متعال در عبادت او را تایید می فرمایند
۴۴- ان شاالله با این دعا عقوبت از اهل زمین دور می شود
۴۵- ثواب کمک به مظلوم را دارد
۴۶- ثواب احترام به بزرگتر و واضح تر نسبت به او دارد
۴۷- پاداش خونخواهی حضرت حسین(ع) را دارد
۴۸- شایستگی دریافت احدایث ائمع(ع) را دارد
۴۹- نور او برای دیگران نیز روز قیامت درخشان می گردد
۵۰- هفتاد هزار نفر گناهکار را شفاعت می کند
۵۱- دعای امیرالمومنین(ع) در روز قیامت شاملش می شود
۵۲- بی حساب داخل بهشت می شود
۵۳- از تشنگی روز قیامت در امان می ماند
۵۴- در بهشت جاودان است
۵۵- مایه خراش روی ابلیس و مجروح شدن دل اوست
۵۶- روز قیامت هدیه های ویژه ای دریافت می کند
۵۷- خداوند عزوجل از خدمتگزاران بهشت تصیبش می فرماید
۵۸- در سایه گسترده ی خداوند قرار گرفته است و رحمت بر او نازل می شود مادامی که مشغول آن دعا باشد
۵۹- پاداش نصیحت مومن دارد
۶۰- مجلسی که در آن برای حضرت قائم(عج) دعا شود محل حضور فرشتگان می گردد
۶۱- دعا کننده مورد مباهات خداوند می شود
۶۲- فرشتگان برای او آمرزش می کنند
۶۳- از نیکان مردم پس از ائمه(ع) می شود
۶۴- این دعا اطاعت از اولی الامر است که خداوند در بهشت به او حکومت می دهد
۶۵- مایه ی خرسندی خداوند عزوجل است
۶۶- مایه ی خوشنودی پیامبر(ص) است
۶۷- این دعا خوشایند ترین اعمال نزد خداوند است
۶۸- از کسانی خواهد بود که خداوند در بهشت به او حکومت می دهد
۶۹- حساب او آسان می شود
۷۰- این دعا در عالم برزخ و قیامت مونس مهربانی خواهد بود
۷۱- این عمل بهترین اعمال است
۷۲- باعث دوری غصه هاست
۷۳-دعای هنگام غیبت بهتر از دعای هنگام ظهور است
۷۴-فرشتگانش درباره اش دعا می کنند
۷۵- دعای حضرت سجاد(ع) که نکات و فوائد زیادی دارد شامل حالش می گردد
۷۶- این دعا تمسک به ثقلین است
۷۷- چنگ زدن به ریسمان الهی است
۷۸- سبب کامل شدن ایمان است
۷۹- مانند ثواب همه بندگان به او می رسد
۸۰- تعظیم شعائر خداوند است
۸۱- این دعا ثواب کسی است که با پیامبر(ص) شهید شده را دارد
۸۲- ثواب کسی که زیر پرچم حضرت قائم(عج) شهید شده را دارد
۸۳- ثواب احسان به مولای ما حضرت صاحب الزمان (عج) را دارد
۸۴- در این دعا ثواب گرامی داشتن عالم هست
۸۵ – پاداش گرامی داشتن شخض کریم را دارد
۸۶- در میان گروه ائمه(ع) محشور می شود
۸۷- درجات او در بهشت بالا می رود
۸۸- به بالاترین درجات شهدای روز قیامت نائل می شود
۸۹- از بدی حساب در روز قیامت در امان می ماد
90- و رستگاری به سبب شفاعت حضرت فاطمه زهرا (س) را در پی دارد

مجید دیجی

مدیر بخش
نماز شب را چگونه می خوانند ؟
نماز شب يازده‌ ركعت است: چهار تا دو ركعت (مثل نماز صبح) به نيت نماز شب و يك نماز دو ركعت به نيت نماز شَفْعْ و يك نماز يك ركعتي به نيت نماز وَتْر

نيت: دو ركعت نماز شب مي‌خوانم قُربة اِلي الله

- در ركعت اول: يك بار سوره حمد + يك بار سوره قل هو الله احد + ركوع + سجده

- در ركعت دوم: يك بار سوره حمد + يك بار سوره قل هو الله احد + قنوت + ركوع + سجده + تشهد + سلام.

(نماز شبي كه در قست بالا آمده است را چهار بار تكرار كنيد كه جمعاً هشت ركعت نماز شب مي‌شود).

نماز شفع:

نيت: دو ركعت نماز شَفْعْ مي‌خوانم قُربة اِلي الله

- در ركعت اول: يك بار سوره حمد + يك بار سوره قل هو‌ الله احد + يك بار سوره قل اعوذ برب الناس + ركوع + سجده.

- در ركعت دوم: يك بار سوره حمد + يك بار سوره قل‌ هو الله احد + يك بار سوره قل اعوذ برب الفلق + قنوت + ركوع + سجده + تشهد + سلام.

نماز وتر:

نيت: يك ركعت نماز وَتْر مي‌خوانم قُربة اِلي الله

- در ركعت اول: يك بار سوره حمد + سه بار سوره قل هو الله احد + يك بار سوره قل اعوذ برب الفلق + يك بار سوره قل اعوذ برب الناس

- در قنوت: خواندن كامل قنوت + در حاليكه دستهايتان در حالت قنوت است، (با انگشتان دست راست يا با تسبيح) چهل بار بگوييد ( اَللّهُمَّ اِغْفِر لِلْمومِنينَ وَ اَلْمومِناتْ وَ اَلْمُسلِمينَ وَ اَلْمُسلِماتْ )
«خدايا ببخش جميع مؤمنين مرد و مؤمنين زن را». و بعد از آن هفتاد بار بگوييد ( اَسْتَغْفِرُ اللهَ رَبي وَ اَتُوبُ اِلَيه) «آمرزش مي‌طلبم از خدايي كه پروردگارم است و بسويش باز مي‌گردم».

سپس هفت بار بگوييد (هذا مَقامُ الْعائِذِ بِكَ مِنَ اَلْنار)

«اين است مقام كسي كه از آتش قيامت به تو پناه مي‌برد».

سپس سيصد مرتبه بگوييد ( اَلْعَفو ) «ببخش». + و سپس يك بار بگوييد ( رَبّ اغْفِرْلى وَ ارْحَمْنى وَ تُبْ عَلىََّ اِنَّكَ اَنْتَ التّوابُ اَلْغَفُورُ الرّحيم )

«پروردگارا ببخش مرا و رحم كن به من و توبه مرا بپذير به راستي كه تو، توبه پذيرنده، بخشنده و مهرباني». + ركوع + سجد + تشهد + سلام + (پايان نماز) + تسبيحات فاطمة زهرا (س)

(تسبيحات حضرت زهرا (سلام الله عليها): (34 مرتبه، الله اكبر، 33 مرتبه، الحمد لله و 33 مرتبه، سبحان الله) در حديثي آمده: خواندن تسبيحات فاطمه زهرا (سلام الله عليها) از هزار ركعت نماز مستحب، نزد خداوند بهتر است).

منبع : نماز شب را چگونه می خوانند ؟
============

نماز شب را می توان بدون سوره یا قنوت و خوابیده، نشسته یا در حال حرکت خواند چون مستحبی است.
اگر وقت تنگ باشد می‌توان فقط به شفع و وتر یا وتر تنها اکتفا نمود.
چنانچه مقداری از نماز شب را خوانده باشد و اذان صبح (طلوع فجر) سر رسد می تواند بقیه نماز شب را هم به نیت اداء بخواند.
خواندن دو رکعت نافله صبح از شفع و وتر افضل است.
برای عمل به اعمال مستحبی دیگر در نماز شب به کتب مبسوطه رجوع فرمائید.

منبع : نماز شب - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مجید دیجی

مدیر بخش
در حديثى از امام صادق عليه السلام چنين مى خوانيم :
((أَبْغَضُ الْخَلْقِ إ لى اللّه جِيْفَةٌ بِاللَّيلِ، بطالٌ بِالنَّهار)).
مبغوض ترين و ناپسندترين مردم نزد خداوند، كسى است كه [شب را سراسر به خواب و] بسان مردارى گنديده و در روز بيكار و تنبل باشد.

مجید دیجی

مدیر بخش
خفتگان را خبر از زمزمه مرغ سحر
حيوان را خبر از عالم انسانى نيست
دوش مرغى به صبح مى ناليد
عقل و صبرم ببرد و طاقت و هوش
يكى از دوستان مخلص را
مگر آواز من رسيد بگوش
گفت باور نداشتم كه تو را
بانك مرغى چنين كند مدهوش
گفتم اين شرط آدميّت نيست
مرغ تسبيح گوى و من خاموش

مجید دیجی

مدیر بخش
قال الصادق علیه السلام :

الوضوء قبل الطعام و بعده یذهبان الفقر؛(1)

وضو پیش از غذا و بعد از غذا، فقر را از بین مى برد.

وَ زَادَ وَ فِي حَدِيثٍ آخَرَ الْوُضُوءُ عَلَى الْوُضُوءِ نُورٌ عَلَى نُور(2)

ودر حديث ديگر آمده است:

تجديد وضو، همانند نورى است بر روى نور ديگر

مُحَمَّدُ بْنُ يَعْقُوبَ عَنْ عِدَّةٍ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ كُرْدُوسٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: مَنْ تَطَهَّرَ ثُمَّ أَوَى إِلَى فِرَاشِهِ بَاتَ وَ فِرَاشُهُ كَمَسْجِدِهِ الْحَدِيثَ (3)

امام صادق عليه السلام مي فرمايند:

هر کس وضو بگیرد، سپس در رختخواب خود برود و بخوابد، بستر او مانند مسجد او خواهد بود.

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص لَا يُحَافِظُ عَلَى الْوُضُوءِ إِلَّا كُلُّ مُؤْمِنٍ(4)

رسول خدا صلي الله وعليه وآله مي فرمايند:

بر وضو مواظبت نمي كند مگر مومن

رُوِّينَا عَنْ رَسُولِ اللَّهِ ص أَنَّهُ قَالَ يَحْشُرُ اللَّهُ أُمَّتِي يَوْمَ الْقِيَامَةِ بَيْنَ الْأُمَمِ غُرّاً مُحَجَّلِينَ مِنْ آثَارِ الْوُضُوءِ (5)
پيامبر خدا مي فرمايند:
فردای قیامت خدای متعال امّت منِ را بین بقیّه­ ی امّت­ها در حالی محشور می­کند که به خاطر وضویی که در دنیا گرفتند روسپیدند و پیشانی­های نورانی­یی دارند.

قَالَ النَّبِيُّ ص مَنْ تَوَضَّأَ فَأَحْسَنَ الْوُضُوءَ اسْتَوْجَبَ رِضْوَانَ اللَّهِ الْأَكْبَرَ (6)

حضرت رسول اكرم صلي الله وعليه وآله مي فرمايند:
کسی که وضو بگیرد و خوب وضو بگیرد؛ مستوجب رضوان بزرگ خدا می­شود.

1 وسائل الشیعه ، ج ۱، ص ۲۵۶
2 وسائل الشيعه ج1 ص 377
3 وسائل الشيعه ج1 ص378
4 مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل؛ ج1 ص356
5 مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج 1 ص 357
6 مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج1 ص 358

مجید دیجی

مدیر بخش
نماز شب

و من اللیل فتهجّد به نافلةً لك عسی ان یبعثك ربّك مقاماً محموداً.
خداوند متعال به پیامبرش می‌فرماید: پاسی از شب را از خواب برخیز و قرآن (و نماز) بخوان، این یك وظیفه‌ اضافی برای توست تا پروردگارت تو را به مقامی در خور ستایش برانگیزد.« اسراء ، 79»
بعد از ذكر نمازهای فریضه‌ پنج‌گانه این چنین اضافه می‌كند پاسی از شب را از خواب برخیز و قرآن بخوان «و من اللیل فتهجد به».[1]
مفسران معروف اسلامی این تعبیر را اشاره به نافله‌ شب كه در فضیلت آن روایات بی‌شماری وارد شده است دانسته‌اند، هر چند آیه صراحت در این مسأله ندارد ولی با قرائن مختلفی كه در دست است این تفسیر روشن به نظر می‌رسد.
سپس می‌گوید: این یك برنامه‌ اضافی است، ‌علاوه بر نمازهای فریضه برای تو (نافلة لك)
بسیاری این جمله را دلیل بر آن دانسته‌اند كه نماز شب بر پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ واجب بوده است، زیرا (نافله) به معنی (زیاده) است، اشاره به اینكه این فریضه اضافی مربوط به تو است.

اسرار و آثار نماز شب
1ـ نماز شب یك عبادت بزرگ روحانی
غوغای زندگی روزانه از جهات مختلف، توجه انسان را به خود جلب می‌كند و فكر آدمی را به وادی‌های گوناگون می‌كشاند، به طوری كه جمعیت خاطر و حضور قلب كامل در آن بسیار مشكل است، اما در دل شب و به هنگام سحر و فرو نشستن غوغای زندگی مادی و آرامش روح و جسم انسان در پرتو مقداری خواب، حالت توجه و نشاط خاصی به انسان دست می‌دهد كه بی‌نظیر است.

آری در این محیط آرام و دور از هرگونه ریا و تظاهر و خودنمایی و توأم با حضور قلب، توجهی به انسان دست می‌دهد كه فوق العاده روح پرور و تكامل آفرین است.
به همین دلیل دوستان خدا همیشه از عبادتهای آخر شب برای تصفیه‌ روح و حیات قلب و تقویت اراده و تكمیل اخلاص نیرو می‌گرفته‌اند.
در آغاز اسلام نیز پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ با استفاده از همین برنامه‌ روحانی مسلمانان را پرورش داد و شخصیت آنها را آن قدر بالا برد كه گویی آن انسان سابق نیستند، یعنی از آنها انسانهای تازه‌ای آفرید مصمم، شجاع، با ایمان، پاك و با اخلاص و شاید مقام محمود كه در آیات فوق به عنوان نتیجه‌ نافله شب آمده است اشاره به همین حقیقت نیز باشد.

بررسی روایاتی كه در منابع اسلام در فضیلت نماز شب وارد شده نیز روشن‌گر همین حقیقت است؛ به عنوان نمونه:
1ـ پیغمبر اكرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ می‌فرماید:
خیركم من اطاب الكلام و اطعم الّطعام و صلَّی باللیل و الناس نیام.
بهترین شما كسانی هستند كه در سخن گفتن مؤدبند گرسنگان را سیر می‌كنند و در شب در آن هنگام كه مردم خوابند نماز می‌خوانند.[2]:dadad4:
2ـ امیر مؤمنان علی ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید:
قیام اللیل مصحّحة للبدن و مرضاة للّرب عزّوجلّ و تعرّض للرّحمة و تمسك باخلاق النبیّین.
قیام شب موجب صحت جسم و خشنودی پروردگار و در معرض رحمت او قرار گرفتن و تمسك به اخلاق پیامبران است.[3]
3ـ امام صادق ـ علیه السّلام ـ به یكی از یارانش فرمود:
لاتدع قیام اللّیل فانّ المغبون من حرم قیام اللّیل.
دست از قیام شب برمدار، مغبون كسی است كه از قیام و عبادت شب محروم گردد.[4]
4ـ رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ می‌فرماید:
من صلّی باللّیل حسن وجهه بالّنهار.
كسی كه نماز شب بخواند صورت (و سیرتش) در روز نیكو خواهد بود.[5]
حتی در بعضی از روایات می‌خوانیم كه این عبادت به قدری اهمیت دارد كه جز پاكان و نیكان موفق به آن نمی‌شوند.

ساده‌ترین صورت آداب نماز شب

البته نماز شب آداب فراوانی دارد ولی بد نیست ساده‌ترین صورت آن را در اینجا بیاوریم تا عاشقان این عمل روحانی بتوانند بهره‌ بیشتر گیرند، نماز شب به طور كاملاً ساده یازده ركعت است كه به ترتیب ذیل به سه بخش تقسیم می‌شود.
الف ـ چهار نماز دو ركعتی كه مجموعاً هشت ركعت می‌شود و نامش نافله شب است.
ب ـ یك نماز دو ركعتی كه نامش نافله‌ (شفع) است.
ج ـ نماز یك ركعتی كه نامش نافله‌ (وتر) است و طرز انجام این نمازها درست همانند نماز صبح می‌باشد، ولی اذان و اقامه ندارند و قنوت وتر را هر چه طولانی‌تر كنند بهتر است.[6]

پی نوشتها:

[1] . «تهجد» از ماده‌ی «هجود» در اصل ـ چنانكه راغب در مفردات می‌گوید به معنی خواب است، ولی هنگامی كه به باب تفعل می‌رود معنی از بین بردن خواب و انتقال به حالت بیداری آمده است، ضمیر در «تهجد به» به قرآن برمی‌گردد یعنی قسمتی از شب را بیدار باش و قرآن بخوان، ولی این كلمه بعداً در لسان اهل شرع به معنی نماز شب به كار رفته است و متهجد به كسی می‌گویند كه نماز شب می‌خواند.
[2] . بحارال، ج87، ص142 تا 148.
[3] . بحارال، ج87، ص142 تا 148.
[4] . بحارال، ج87، ص142 تا 148.
[5] . بحارال، ج87، ص142 تا 148.
[6] . جمعی از فقهاء احتیاط كرده‌اند كه در نماز شفع قنوت نخوانند و یا به قصد رجاء بخوانند

منبع این مطلب : نماز شب - در این باره(1)

ادامه دارد ان شاء الله ....

مجید دیجی

مدیر بخش
وقت نماز شب
وقت نماز شب از اول نيمه شب است تا طلوع صبح صادق .
توضيح : شب از ديدگاه شرع عبارت است از اول مغرب تا طلوع صبح صادق . بنا بر اين در ساعت 12 شب كه عبارت است از نيمه غروب تا طلوع آفتاب بيش از نيم ساعت از نيمه شب شرعى گذشته است .
- افضل آن است كه نماز شب به هنگام سحر خوانده شود و هنگام سحر عبارت است از يك سوم آخر شب و هر قدر به صبح نزديكتر باشد افضل خواهد بود.
- شخص مسافر مى تواند نماز شب را پيش از نيمه بخواند.
- جوانى كه مى ترسد بخواب بماند و نماز شب از او فوت شود مى تواند نماز شب را پيش از نيمه شب بخواند.
- همه كسانى كه براى خواندن نماز شب بعد از نيمه شب عذرى دارند مانند پيرمردان و يا كسى كه از سرد شدن هوا مى ترسد و يا از جنب شدن در خواب مى ترسد و مانند اينها مى توانند نماز شب را قبل از نيمه شب بخوانند.

مجید دیجی

مدیر بخش
امام صادق عليه السلام فرمود:
صلوة الليل تذهب بذنوب النهار
نماز شب گناهان روز را پاك مى كند
بحار ال: ج 84، ص 143 و 154.
مستدرك : 6/330.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: maxin

مجید دیجی

مدیر بخش
چهل حدیث پر بار و با ارزش و کاربردی درباره نماز

1- نماز، مرز ایمان و کفر

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: میان کفر و ایمان، فاصله ای جز ترک نماز نیست.

2- آداب قرائت

حضرت صادق(ع) حمد و قل هو الله را شمرده خواندند و به اندازه یک نفس صبر کردند و در همان حال قیام، دست ها را تا کنار صورت بالا برده و تکبیر گفتند، سپس به رکوع رفتند.

3- آداب رکوع

حضرت صادق(ع) در رکوع کف دستها را بر زانوها قرار دادند به طوری که کف دست ها به طور کامل ، زانوها را در بر گرفت، زانو ها را عقب داده و پشتشان به طوری صاف بود که اگر قطره آبی بر آن می افتاد تکان نمی خورد و گردن را صاف نموده و چشم ها را پایین انداختند آنگاه به آرامی سه بار « سبحان ربی العظیم و بحمده » گفته و سپس راست ایستادند و در حال قیام « سمع الله امن حمده » گفته و در همان حالی که ایستاده بودند دستها را تا کنار صورت بالا برده ، تکبیر گفتند و به سجده رفتند.

4- گشایش روزی با جمع بین دو نماز

راوی می گوید: سرمایه ام از دست رفته بود و کسانی که با من معامله داشتند، دیگر به سراغم نمی آمدند، این مطلب را خدمت حضرت عسکری(ع) عرض کردم و چاره خواستم. حضرت فرمودند: نماز ظهر و عصر را با هم بخوان، به خواسته ات خواهی رسید.

5- جمع بین دو نماز

امیرمؤمنان(ع) فرموده اند: جمع کردن بین دو نماز روزی را زیاد می کند.

مجید دیجی

مدیر بخش
6- آداب دعا کردن

اما باقر(ع) فرمودند: دعا کردن بعد از نماز فضیلتش بیش از خواندن نماز مستحبی است.

7- ارزش نماز به هنگام

امام صادق(ع) فرمودند: برتری اول وقت بر آخر وقت مانند برتری آخرت بر دنیا است.

8- نماز اول وقت

امام صادق(ع) فرمودند: درک فضیلت نماز اول وقت نسبت به بعد از آن ، برای انسان از اموال و فرزندانش با ارزش تر و بهتر است.

9- نماز اول وقت، همیشه و در همه حال

امام باقر(ع) فرمودند: نماز اول وقت همیشه و در همه حال فضیلتش بیشتر است، پس تا می توانی در کار خیر شتاب کن.

10- وای بر نمازگزاران سهل انگار

حضرت علی(ع) فرمودند: خداوند هیچ عملی را بیش از نماز دوست نمی دارد ، پس نباید هیچ کاری از امور دنیا شما را از اوقات نماز غافل کرده و به خود مشغول سازد، به یقین خداوند گروهی از مردم را که نسبت به نمازشان بی توجه اند و نسبت به اوقات آن اهمیت قائل نیستند، مورد نکوهش قرار داده و می فرماید: وای بر نمازگزارانی که در مورد نمازشان سهل انگارند.

مجید دیجی

مدیر بخش
11- نماز، بازدارنده از زشتی ها

قرآن کریم: نماز را به پا دار که به یقین نماز، انسان را از زشتی ها و کارهای ناپسند باز می دارد.

12- ضایع کردن نماز به وسیله خلفای نالایق

قرآن کریم: بعد از آن گروه مؤمن و نیکوکار، ناخلفی جانشین آنان شدند که نماز را ضایع و تباه ساخته و پیروی شهوات پرداختند و آنها به زودی گمراهی و نابودی را به چشم خود خواهد دید.

13- فلسفه نماز

حضرت رضا(ع) فرمده اند: نماز در بردارنده ی لزوم مداومت بر یاد خداوند بزرگ در هر شب و روز است تا بندگان ، سرور و تدبیر گر و آفریننده ی خود را فراموش نکرده و به گردن فرازی و سرکشی دچار نشوند. نماز وسیله ی یاد مداوم پروردگار بزرگ و توجه به وقوف پیوسته در وحضر اوست تا انسان را از نافرمانی ها به دور نگه داشته و از هر گونه فساد و تباهی محافظتش نماید.

14- فلسفه نماز

حضرت رضا(ع) می فرمایند: نماز اعتراف به گناهان گذشته و تقاضای نادیده گرفتن آنهاست. نماز بر خاک نهادن صورت بر زمین در هر روز به نشانه تعظیم و بزرگ داشت خداوندی است که در شکوه و جلال بی همتاست. نماز وسیله یادآوری و فراموش نکردن هدف آفرینش و دوری انسان از پوچی و بیهودگی است. نماز بیانگر فروتنی و نیز اشتیاق و درخواست فزونی هرچه بیشتر نعمت های دنیوی و اخروی است.

15- ایمان ، شرط پذیرش نماز

حضرت صادق(ع) در پاسخ کسی که پرسید بهترین کاری که بندگان را به خداوند نزدیک می سازد چیست فرمودند: بعد از شناخت خداوند من عملی بهتر از نماز را نمی شناسم

بالا