نکات مهم انگل شناسی

Hamidvet

New member
kl.jpg

cxv.jpg

cv.jpg

20150525_084925.jpg

pariya

New member
مرسی اقای دکتر واقعا کتاب خوبی هس من از خوندنش لذت میبرم...توصیه میکنم دوستان علاقمند تهیه کرده و مطالعه فرمایند:riz304:

Hamidvet

New member
Hydatidosis / Echinococcosis

The 5 most dominant species of the cestode genus Echinococcus

Untitled.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: pariya

rojiin

New member
بچه های انگل شناس میشه باهم یک گروه تلگرام تشکیل بدیم ؟

eeeeeeehsan

New member
بچه های انگل شناس میشه باهم یک گروه تلگرام تشکیل بدیم ؟
خودتون یه گروه تشکیل بدین، یه اینوایت لینک درست کنید، بذاریدش تو امضاتون یا تو همین تاپیک.
هرکی روش کلیک بکنه دعوت میشه داخلش. اینطوری دوستانتون کم کم اضافه میشن.

rojiin

New member
من زیاد وارد نیستم گه چطوری باید گروه بسازم اما دوس دارم یک جایی باشه بچه های انگل جمع بشیم.اساتید هم دعوت کنیم

rojiin

New member
اینجا چرا راکد شده؟!!

اونایی که تجربه دارن توی جلسه دفاع از پروپوزال چه سوالاتی پرسیده میشه معمولا؟

rojiin

New member
بچه ها کسی ازمایش pcrروی نمونه های انگل در مدفوع انجام داده؟

rojiin

New member
واسه پایان نامه میخوام.برای پروپوزالم.اگه کسی انجام داده راهنماییم کنه

Hamidvet

New member
واسه پایان نامه میخوام.برای پروپوزالم.اگه کسی انجام داده راهنماییم کنه

خب شما اول باید DNA رو از نمونه های مدفوعی که در اختیار دارید استخراج کنید.

استخراج DNA هم به دو صورت میتونید انجام بدید: دستی یا manual که روش های مختلفی داره مثل روش فنل/کلروفرم، روش CTAB، روش گرادیان سزیم کلراید، روش کروماتوگرافی تعویض یونی و ... که رایجترین اون روش فنل/کلروفرم هست.

روش دوم استخراج، استفاده از کیت های آماده ای هست که در بازار موجوده و مثلاً مواد و محلول های هر کیت (که متفاوت هستند ولی به طور کلی شامل الکل، بافر لیز کننده یا تجزیه کننده (Lysis Buffer)، بافر شست و شو (Washing Buffer) و بافر حل کننده و زداینده (elution Buffer) هست) برای 100 واکنش استخراجی بکار میره که این هم از شرکتی به شرکت دیگر فرق داره.

البته من خودم روی نمونه خون از کیت استفاده کردم؛ راجع به مدفوع نمیدونم مرحله اضافه ای باید انجام بشه یا خیر ..

rojiin

New member
خب شما اول باید DNA رو از نمونه های مدفوعی که در اختیار دارید استخراج کنید.

استخراج DNA هم به دو صورت میتونید انجام بدید: دستی یا manual که روش های مختلفی داره مثل روش فنل/کلروفرم، روش CTAB، روش گرادیان سزیم کلراید، روش کروماتوگرافی تعویض یونی و ... که رایجترین اون روش فنل/کلروفرم هست.

روش دوم استخراج، استفاده از کیت های آماده ای هست که در بازار موجوده و مثلاً مواد و محلول های هر کیت (که متفاوت هستند ولی به طور کلی شامل الکل، بافر لیز کننده یا تجزیه کننده (Lysis Buffer)، بافر شست و شو (Washing Buffer) و بافر حل کننده و زداینده (elution Buffer) هست) برای 100 واکنش استخراجی بکار میره که این هم از شرکتی به شرکت دیگر فرق داره.

البته من خودم روی نمونه خون از کیت استفاده کردم؛ راجع به مدفوع نمیدونم مرحله اضافه ای باید انجام بشه یا خیر ..

جایی هست مثلا سایتی،که بتونم اطلاعات بگیرم.

rojiin

New member
کیت اسخراج دی ان ا برای هر انگلی متفاوته؟
مثلا من برای جدا کردن انگل لازمه که اول کشت بدم بعد از کشت ببرم توی محیط رابینسون و بعد از اون دی ان رو جدا کنم.اما نمیدونم چطوری باید جداش کنم؟
ازمایش پی سی ار واسه من که برای بار اول میخوام انجام بدم سخته؟چقده وقت میبره؟

rojiin

New member
بچه ها من یه پایان نامه از یه دانشگاه مثل شیراز میخوام بنظرتون چطوری میشه بهش دسترسی داشته باشم؟

Hamidvet

New member
کیت اسخراج دی ان ا برای هر انگلی متفاوته؟
مثلا من برای جدا کردن انگل لازمه که اول کشت بدم بعد از کشت ببرم توی محیط رابینسون و بعد از اون دی ان رو جدا کنم.اما نمیدونم چطوری باید جداش کنم؟
ازمایش پی سی ار واسه من که برای بار اول میخوام انجام بدم سخته؟چقده وقت میبره؟

سایت فارسی نمیدونم ولی انگلیسی خیلی چیزها پیدا میشه حتماً

خیر کیت های استخراج بسته به نوع نمونه ای که دارید بیشتر متفاوت هستند؛ مثلاً کیت استخراج dna از نمونه خون، یا کیت مدفوع یا کیت بافت یا ...

شما pcr رو فقط setup میکنید (یعنی تعیین بهترین دماها و مناسبترین زمان برای انجام هر دوره از مراحل سه گانه هر واکنش pcr؛ همونطور که میدونید هر واکنش pcr سه مرحله داره شامل واسرشت دو رشته DNA، چسبیدن پرایمرها و نهایتاً چسبیدن آنزیم ها و سنتز رشته الگوی مربوطه!)؛ انجام دادنش اتومات با ماشین هست؛ که اون کار هم بیشتر به عهده استاد هست در دوران ارشد گرچه خودتون دنبالش باشید بهتره.

شما دقیق موضوعت رو میشه بگی چیه و چه کاری میخوای بکنی؟ (تو پیام خصوصی بگین)

منم واسه اولین بار تو پایان نامه دامپزشکیم استخراج و PCR داشتم ولی خب چیز خاصی نداره؛ سریع یاد میگیرید.

کتاب های زیادی هم تو بازار هست که کمکتون میکنه ...

آخرین ویرایش:

Hamidvet

New member
دانلود ویدئوی مربوط به استخراج DNA (البته بیشتر به صورت پاورپوینت هست و یک narrator به زبان انگلیسی بر روی اون صبحت میکنه و توضیح میده!) :

[video]http://www.uplooder.net/files/f8f4555b88170506e59014ae26610941/DNA_Isolation.mp4.html[/video]

ببخشید این نگفته دکتری استخدام میکنه گفته که 11 تا پوزیشن جذب دانشجوی دکتری داره که اونجا دکتری بگیرند یعنی اگه پذیرفته شید میشی دانشجوی دکتری نکه دکتری داشته باشی و استخدام شی!!!

Hamidvet

New member
ببخشید این نگفته دکتری استخدام میکنه گفته که 11 تا پوزیشن جذب دانشجوی دکتری داره که اونجا دکتری بگیرند یعنی اگه پذیرفته شید میشی دانشجوی دکتری نکه دکتری داشته باشی و استخدام شی!!!

بله درسته من اشتباه نوشته بودم ولی حوصله تصحیحش رو نداشتم شرمنده خخخخ

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: pariya
بالا