نکات برتر و کلیدی بارداری زایمان و بیماری های زنان رو فصل به فصل بنویسیم.

gandom67

Member

تو staging ها هم
سرطان سرویکس و پرولاپس ها مهم ن.بسیار بسیار..ثابت شده است اینی که میگم.
دقیقا همین طوره:thumbsupsmileyanim:
اگر خواستید نکته از هرفصل بذارید منم میتونم اینکارو انجام بدم چون زنان رو از نواک و کیسنر خوب خوندم و نکته های مهمشو دارم ،اگه خواستیدمشخص کنیدکدوم فصل تا بذارم :thumbsdownsmileyani

baboliau

New member
دقیقا همین طوره:thumbsupsmileyanim:
اگر خواستید نکته از هرفصل بذارید منم میتونم اینکارو انجام بدم چون زنان رو از نواک و کیسنر خوب خوندم و نکته های مهمشو دارم ،اگه خواستیدمشخص کنیدکدوم فصل تا بذارم :thumbsdownsmileyani
عالیه
منم موافقم و کمک میکنم:bunnyearsmiley:

gandom67

Member
سلام ،دوستان گفتم نکته زنان بذارم که بد قول نشم:dadad4: گرچه هیچ استقبالی نشد:riz481:
رفرنسی که داشتم کیسنر بود و نواک که نواک نذاشتم اینجا
سرویکس
-1متاپلازی سنگفرشی و اپی تلیزاسیون
بعد از منارک و سراسر دوران باروری،اکتروپیون سرویکس از بین می رودو به محل اتصال اپی تلیوم سنگفرشی استوانه ای به سمت بالا تغییر جهت میدهد.در مکانیسم دراین رابطه وجود دارند:
1.متاپلازی سنگفرشی 2.اپی تلیزاسیون سنگفرشی
2- گسترش اپی تلیوم جدید روی دهانه غدد اندوسرویکس ،ممکن است باعث انسداد غدد و پیدایش کیستهای موسینی(کیست های نابوتین)شود.
3- ضایعات خوش خیم سرویکس:پولیپ سرویکس: توده ای نرم،قرمز و کروی براق
تشخیص افتراقی :1-کارسینوم اندوسرویکس بیرون زده از مدخل سرویکس2-پولیپ اندومتری پرولاپس یافته 3-محصولات احتباس یافته لقاح
5- لیومیوم:در 8%موارد دیده میشود.
6- علامت شایع عفونت با ویروس هرپس ترشح واژینال است و عفونت های اولیه بیشتر از راجعه باعث درگیری سرویکس میشود.
مهم ترین عامل تغذیه ای که از عوامل خطرزای سرطان سرویکس میزان پایین بودن فولات خون است زیرا در صورت آلودگی بهhpv در معرض بالا تر ایجاد تغییرات پیش سرطانی قرار میدهد.
7-تماس با هوا شایع ترین خطا در اسمیر است و شایع ترین علت موارد منفی کاذب نمونه برداری غلط میباشد.
درمان ضایعات پیش تهاجمی
کرایوتراپی:ساده ترین و بی خطر ترین روش سرپایی,
انجام صحیح این روش سبب نکروز تا عمق 5-6میلی متر میشود.
درمان با لیزر: باعث تبخیر آب سلول ها میشود تمام ناحیه تغییر شکل تا عمق 5-7 میلی متر برداشته شود.
عمده ترین عارضه کونیزاسیون سرویکس،خونریزی بعد از عمل است.
80% سرطان های سرویکس از نوع کارسینوم سلول سنگفرشی است.
وجه افتراق سرطان تهاجمی از cis گسیختگی غشا و درگیری استروما است.
شایع ترین سرطان همراه با بارداری سرطان سرویکس است(نواک)
stagingمرحله بندی

gandom67

Member
دفعه بعد کاملش میکنم چون وقتم کمه اینروزا فقط همین قدرو وقت کردم بذارم :riz513:

obstetrician88

New member
بچه ها مثلاgrade سرطان ها را ميخواد....اصلا در خوانداي زنان به چه نكاتي توجه كنيم كجاها را حذف كنيم؟

gandom67

Member
سلام گلم درموردمبحث سرطان عوامل خطر ،سن ، شیوع ،اینکه کدوم شایعترینه ،(مثلا تو سرطان پستان روش غربالگری ،سنی که پیشنهاد شده برای شروع غربالگری ،روشای تشخیص) ، یا علائمش رو بدونی (مثل سرطان دهانه رحم که نواک گفته) ،مرحله بندی سرطان ها ،یا تو بارداری بدونیم چه برخوردی باهاش میشه
درمورد درمانش زیاد من خودم نخوندم ،زیادم ندیدم که سوال بدن ازش ا،خیلی با جزئیات لازم نیست.
ولی واقعیتش فکر میکنم که هر چقدر که بیشتر بدونیم هیچ وقت ضرر نمیکنیم .درمورد فصل های مختلفم طبق فصلای نواک بخونیم کافیه اما اگه وقتشو داشته باشی از کتاب های دیگم همون مبحثو یه نگاه بندازی نمیگم برای ارشد برای اطلاعات خودمون تو درمانگاه زنان واقعا عالیه

parastar tbz

New member
سلام کاااش منم مثل شما سال آخری بودم یا تمومیده بودم تازه من قراره امسال سال دومم باشه هیچ نظری نمیتونم داشته باشم :sad:

hipou

New member
سلام ،دوستان گفتم نکته زنان بذارم که بد قول نشم:dadad4: گرچه هیچ استقبالی نشد:riz481:
رفرنسی که داشتم کیسنر بود و نواک که نواک نذاشتم اینجا
سرویکس
-1متاپلازی سنگفرشی و اپی تلیزاسیون
بعد از منارک و سراسر دوران باروری،اکتروپیون سرویکس از بین می رودو به محل اتصال اپی تلیوم سنگفرشی استوانه ای به سمت بالا تغییر جهت میدهد.در مکانیسم دراین رابطه وجود دارند:
1.متاپلازی سنگفرشی 2.اپی تلیزاسیون سنگفرشی
2- گسترش اپی تلیوم جدید روی دهانه غدد اندوسرویکس ،ممکن است باعث انسداد غدد و پیدایش کیستهای موسینی(کیست های نابوتین)شود.
3- ضایعات خوش خیم سرویکس:پولیپ سرویکس: توده ای نرم،قرمز و کروی براق
تشخیص افتراقی :1-کارسینوم اندوسرویکس بیرون زده از مدخل سرویکس2-پولیپ اندومتری پرولاپس یافته 3-محصولات احتباس یافته لقاح
5- لیومیوم:در 8%موارد دیده میشود.
6- علامت شایع عفونت با ویروس هرپس ترشح واژینال است و عفونت های اولیه بیشتر از راجعه باعث درگیری سرویکس میشود.
مهم ترین عامل تغذیه ای که از عوامل خطرزای سرطان سرویکس میزان پایین بودن فولات خون است زیرا در صورت آلودگی بهhpv در معرض بالا تر ایجاد تغییرات پیش سرطانی قرار میدهد.
7-تماس با هوا شایع ترین خطا در اسمیر است و شایع ترین علت موارد منفی کاذب نمونه برداری غلط میباشد.
درمان ضایعات پیش تهاجمی
کرایوتراپی:ساده ترین و بی خطر ترین روش سرپایی,
انجام صحیح این روش سبب نکروز تا عمق 5-6میلی متر میشود.
درمان با لیزر: باعث تبخیر آب سلول ها میشود تمام ناحیه تغییر شکل تا عمق 5-7 میلی متر برداشته شود.
عمده ترین عارضه کونیزاسیون سرویکس،خونریزی بعد از عمل است.
80% سرطان های سرویکس از نوع کارسینوم سلول سنگفرشی است.
وجه افتراق سرطان تهاجمی از cis گسیختگی غشا و درگیری استروما است.
شایع ترین سرطان همراه با بارداری سرطان سرویکس است(نواک)
stagingمرحله بندی

اینجوری نیس عزیزم ـ دوستان از مطالب شما استفاده می کنند اما فراموش می کنند تشکر کنند :rose:

niki aria

New member
salam dostan ...az hamaton mamnonam be khatere kholase haye aliton :riz304: manam mikham bahaton hamkari konam age momkene be manam sar fasl bedin age betonam hatman komak mikonam ghol midam:thumbsupsmileyanim:

monira

New member
[SIZE=6]سلام به همهمن امروز با اینجا آشنا شدم
و خیلیم خوشحالم که تو جمع صمیمیتونم.منو راه میدین آیا؟
[/SIZE]:heart:

ariyana

New member
سلام آدر جان من خیلی وقته زیاد انجمن نیومده بودم،دوستان خیلی زحمت کشیدن واقعا... اگه از بارداری چیزی مونده بهم بگو شاید بتونم کمکی کنم.

fery63

New member
سلام دزست عزیزم منم دزست دارم کمکتون کنم فقط راهنمایی میخوام

midwif.mah

New member
سلام دوستان.من این تاپیک رو امروزه که برای اولین بار با دقت نگاه کردم.اخه گذاشته بودم واسه ماه های اخر.الان به دردم نمیخورد.از بچه هایی که زحمت کشیدن این نکات مهم رو گذاشتن خیلی ممنونیم.خلاصه هاشون واقعا عالی بود.:rose:اما در مورد نکات فصول دیگر زنان یا تکمیل بقیه نکات.من از اول ابان میخوام دور دوم درس هل رو شروع کنم.اون موقع است که خلاصه برداری میکنم.بعد خلاصه ها رو میذارم.تا اسفند حتما همه خلاصه ها رو انشالله میذارم.البته با کمک شما.تا اون موقع هم که نیازی به خلاصه ندارید.پس عجله نکنیم.تا خلاصه هایی جامع وکامل برای دوره ماه های اخر داشته باشیم.:thumbsupsmileyanim:

بالا