نکات آزمایشگاهی

bahar9368

New member
سلام بهارجان میشه روش انجام همه ی ازمایش های بیوشیمی را هم بنویسی .

الان تقریبا همه ازمایش های بیوشیمی دستگاهی انجام میشه .منظورت روش دستیه؟اونم کیتش و روشش وجود داره .
بهترین کار تفسیر و ارتباط پارامترهاشه که با کمک بچه ها مینویسیمش.

محسن ن ک

New member
الان تقریبا همه ازمایش های بیوشیمی دستگاهی انجام میشه .منظورت روش دستیه؟اونم کیتش و روشش وجود داره .
بهترین کار تفسیر و ارتباط پارامترهاشه که با کمک بچه ها مینویسیمش.

منم چند تا راه تقلب بلدم میگم :) البته اگر بلد نبودید
ببخشید تصحیح میکنم راه مخفی نه تقلب :)

آخرین ویرایش:

bahar9368

New member
کریستالهای ادرار:
کریستالهای پاتولوژیک :سیستئین -تیروزین -کلسترول-لوسین -بیلی روبین

هر وقت خون در ادرار دیدیم کنجکاو بشیم به دیدن کریستال .کریستالهای اسید اوریک - کلسیم اگزالات و تریپل فسفات با بودن rbc دارای ارزش بالینی هستند .

کریستال سیستئن ممکن است با کریستال اسید اوریک اشتباه شود
راه حل:کریستال سیتئین بدون دیدن rbc هم ارزش بالینی دارد اما کریستال اسید اوریک نه .
تکرار نمونه ...اگر بیمار خوب آب بخورد اسید اوریک رفع میشود .اگر هنوز کریستال وجود داشت سیستئین است
کریستال سیستئین بی رنگ اما اسید اوریک رنگی است.

آمورف گزارش یا عدم گزارش کمکی نمیکند .نکته ای که باید بهش توجه کنیم اینه که ممکنه wbc یا rbc پشت آمورف پنهان باشن .بهترین کار چک کردن نوار ادراریه .
هموگلوبین اوری رنگ ادرار را عوض میکند اما امورف عوض نمیکنه.

کریستال استرووایت همراه با باکتری دیده میشه

bahar9368

New member
دوستان به نظرتون بهتر نیس چند فروم بذاریم هر کدومش مال یه بخش باشه؟

به نظر من بهتره بچه ها اطلاعات خودشونو به صورت سوالی نزارن و حالت اموزشی باشه .و واقعا چیزایی که براشون سواله رو مطرح کنن .

محسن ن ک

New member
کریستالهای ادرار:
کریستالهای پاتولوژیک :سیستئین -تیروزین -کلسترول-لوسین -بیلی روبین

هر وقت خون در ادرار دیدیم کنجکاو بشیم به دیدن کریستال .کریستالهای اسید اوریک - کلسیم اگزالات و تریپل فسفات با بودن rbc دارای ارزش بالینی هستند .

کریستال سیستئن ممکن است با کریستال اسید اوریک اشتباه شود
راه حل:کریستال سیتئین بدون دیدن rbc هم ارزش بالینی دارد اما کریستال اسید اوریک نه .
تکرار نمونه ...اگر بیمار خوب آب بخورد اسید اوریک رفع میشود .اگر هنوز کریستال وجود داشت سیستئین است
کریستال سیستئین بی رنگ اما اسید اوریک رنگی است.

آمورف گزارش یا عدم گزارش کمکی نمیکند .نکته ای که باید بهش توجه کنیم اینه که
ممکنه wbc یا rbc پشت آمورف پنهان باشن .بهترین کار چک کردن نوار ادراریه .
هموگلوبین اوری رنگ ادرار را عوض میکند اما امورف عوض نمیکنه.

کریستال استرووایت همراه با باکتری دیده میشه

واسه ا بین بردن امورف میشه نمونه یعنی همون یه ذره ته لوله رو داخل بن ماری گذاشت...فک کنم یک تا چند دقیقه کوتاه

محسن ن ک

New member
اسکرین انتی بادی....
این روش فقط در بعضی از بیمارستانها انجام میشه که به جرات میتونم بگم محدود بیمارستانها...در این روش ما از تمام انتی ژن های جمعیتمون استفاده میکنیم که به صورت کیت اماد است و تمام انتی ژن های رایج ایرانه....چرا این کارو میکنیم؟
این کار زمانی انجام میشه که مطمئن نباشیم که بیمار کی میخواد عمل شه یا اینکه مثلا احتمال داره از تعداد کیسه خونی درخواست داده بیشتر نیازش بشه...ما این ازمایشو انجام میدیم تا هرزمان نیاز به خون داشت بدون کراس مچ چون وقت گیره بتونیم گرو هم خونشو بهش بدیم...چون جز abo که درست بهش میدیم با خونش هیچ انتی ژنی توی ایران مشکلی نداره
واسه خودم خیلی جالب بود...اگر احیانا اشتباه میکنم بگین...روششم به صورت مخفف اما عملی و مطمئن بلدم

ameneh-arab

New member
بچه ها کراس مچو بدون البومین گذاشتین؟ اصلا میشه؟

کراس مچ کار پر مسئولیت و خطرناکیه.همیشه همه مراحلشو کامل انجام بدید. من فقط به خاطر یک شب که شیفت بودم و یه کراس مچ مشکوک واسه یه مریض اورژانسی به پستم خورد فرداش رفتم بیمه مسئولیت شدم.به همه پیشنهاد میکنم این کارو بکنید حتما.با همه این خطراش متاسفانه من زیاد دیدم که سابقه دارهامون سر کار سر یک ربع کراس مچ انجام میدن و حتما خیلی مراحلش انجام نمیشه دیگه.تا جایی که یادمه آلبومین به پتانسیل زتا غلبه میکرد.اگه انجام ندیم احتمال داره واکنش آگلوتیناسیون ضعیف باشه و متوجه نشیم

بالا