نکات آزمایشگاهی (خونشناسی و بانک خون)

hematology70

New member
سلام
در این تایپیک سعی بر آن است اطلاعات و تجربیات دوستان علوم آزمایشگاه در رابطه با کارهای آزمایشگاهی به اشترک گداشته شود امیدواریم دوستان علوم آزمایشگاهی کمال همکاری را داشته باشند
لطفا هر گونه بحثی در بخش مربوط به خود ارائه شود.

jo-boy

New member
سلام دوستان
کسی میدونه از چه خونی برای کنترل آزمایش g6pd استفاده میشه وچرا؟؟
سلام
اصولا باید نمونه کنترل تو کیت باشه اما برای نمونه کنترل اگه آزمایشگاهی قوانین icsh رو پیاده کنه میتونه رفرنس مربوط به آزمایشگاه خودشو تعیین کنه و باید دقت کنه که برای بزرگسالان و کودکان با هم فرق دارن (جوری که ذکر شده در یک مطالعه فعالیت متوسط نوزادان تازه تولد شده حدود 150% افراد بالغ بوده).در ضمن برای کنترل باید خطاهایی مثل وجود رتیک بالا اصلاح بشه.

[size=[u]3]منظورم خون فرد مونث بود یا مذکر؟چون فرد مونث دارای دو ژن وفرد مذکر یک ژن برای آنزیم دارند از طرفی خود انزیم انواع مختلفی دارد که درصد فعالیتشون با هم فرق میکند اگه خون فرد مونث باشه که کمبود یکی دیگری را کامل میکنه ولی در مذکر نه پس کدوم خون فعالیت واقعی را نشون میده؟
جوی عزیز لطفا اثر رتیک بالارا هم توضیح بدین ممنون میشم.

jo-boy

New member
میزان فعالیت آنزیم تو رتیکلوسیت ها حدودا 4 برابر سلولهای قرمز هست و اگه زیاد باشن طبیعیه که نتیجرو تغییر میده.
اما نمونه کنترل:تا اونجایی که یادمه تو کیتش اگه نمونه نباشه شما باید خودت کنترل نرمالو از فردی سالم و کنترل غیر نرمال هم بویسله تهیه همولیزات در دمای حدود 50 تهیه کنی.
و اصولا ملاک میزان طبیعیه آنزیمه

Dexter2009

New member
در تکمیل حرف دوستمون باید بگم...برای کنترل نرمال از خون یک فرد با هموگلوبین بالای 15-16 استفاده می کنیم و برای کنترل منفی مقداری از خون همین فرد رو می تونیم توی بن ماری 50-56 درجه بذاریم. این دما باعث می شه آنریم G6PD کاملا غیر فعال بشه. حالا برای درست کردن کنترل با کمبود متوسط (moderate deficiency ) می تونیم نصف از خون اول که سالم بود و نصف از خون دوم که توی بن ماری گذاشتیم استفاده کنیم.

negin ka

New member
سلام من تازه اینجا عضو شدم در جریان کمو کیفشم نیستم
میشه بهم کمک کنید
میخوام درباره هماتولوژی ایدز تحقیق کنم اما چیز زیادی عایدم نشده!!!!!!!!
لطفا جوابمو بدین

jo-boy

New member
این هماتولوژی ایدز دقیقا یعنی چی؟
ایدز تو مبحث ایمونولوژی بیشتر بررسی میشه ولی دقیقا این لفظو نمیدونم کجا دیدین

foroozan

New member
سلام دوستان لطفا بگید چرا از رنگ امیزی رتیک استفاده میشه؟اصلا سوالمو درست پرسیدم؟رتیک چیه کلا؟

Dexter2009

New member
سلام دوستان لطفا بگید چرا از رنگ امیزی رتیک استفاده میشه؟اصلا سوالمو درست پرسیدم؟رتیک چیه کلا؟

رنگ آمیزی رتیک برای مشاهده و شمارش رتیکولوسیت ها انجام می شه. رتیکولوسیت ها در واقع گلبول های قرمز هستند که به طور کامل rna خودشون رو از دست ندادند و تازه وارد خون محیطی شده اند.
شمارش این رتیکولوسیت ها می تونه به فهمیدن موثر یا غیر موثر بودن خون سازی کمک کنه.

negin ka

New member
این موضوع سمینارمه!!!
باید درباره عملکرد ویروس ایدز در خون و واکنشهای خونی و اثرات هماتولوژیک اون باشه
من خودم خیلی دنبالش بودم حتی چند کلیپ پیدا کردم ولی کامل نیس
میگن کتاب دکتر گل افشان دربارش نوشته اما متاسفانه بهش دسترسی ندارم!!!

Dexter2009

New member
این موضوع سمینارمه!!!
باید درباره عملکرد ویروس ایدز در خون و واکنشهای خونی و اثرات هماتولوژیک اون باشه
من خودم خیلی دنبالش بودم حتی چند کلیپ پیدا کردم ولی کامل نیس
میگن کتاب دکتر گل افشان دربارش نوشته اما متاسفانه بهش دسترسی ندارم!!!

آره ...توی این کتاب یه فصل به همین نام وجود داره.

بالا