نکاتی علمی برای ارشد رشته ی آمار زیستی

biosta

Well-known member
آنچه که من می دانم

کمترین تفاوت معنی دارlsd < دانکن < نیومن کولز < توکی
محافظ کاری بیشتر -
توان و خطای نوع اول کوچک تر -
رد فرض صفر در برابری میانگین سطوح تیمار به سختی بیشتر​

برای مقایسه دو به دوی میانگین سطوح از 4 آزمون متداول بیان شده استفاده می گردد
می دانیم فرض صفر برابری سطوح تیمار و فرض مقابل عدم برابری حداقل در دوسطح از سطوح تیمار هست .
که تفاوت بین جواب این 4 آزمون به دقتی که می خواهیم در رد یا قبول فرض صفر داشته باشیم مرتبط می شود .
می دانیم به طور کلی بعلت هزینه بر بودن سعی ما بر قبول فرض صفر هست پس آزمون های مختلفی ارائه شده تا بدانیم
اگر فرض صفر را رد می کنیم در آن سطح اطمینان آیا امکان قبولش نیز هست یا نه و سپس تصمیم گرفته شود
محافظ کاری بیشتر یعنی رد فرض صفر به سختی بیشتری صورت بگیرد
یعنی اختلاف بین میانگین های سطوح تیمار بیشتر باشد تا به رد فرض صفر رای دهیم
محافظ کاری بیشتر یعنی فاصله اطمینان بیشتر یعنی ناحیه ی قبول بیشتر و طبع خطای نوع اول کمتر

آزمون دانت آزمونی هست که علاقه مندیم میانگین گروه I ام را با میانگین A-1 گروه دیگر مقایسه کنیم و با آزمون دانکن اشتباه گرفته نشود

biosta

Well-known member
چرا خداحافظی چرا

دوستان عزیز اگر از این مطالب استفاده میکنید من را در جریان بگذارید،احساس میکنم شما دوستانی که امسال کنکور دارین به این مطالب نیازی ندارید،پس من فعلأ به فعالیتم خاتمه میدم،اگر که دوست داشتید اینجا بیان کنید من در خدمتم، خدا نگهدار همه ی عزیزان

سلام و تشکر فراوان از حضورتان در این تاپیک:rose:
تشکری که دیگر دوستان در ماه های آینده از شما خواهند داشت :thanks:
توجه داشته باشید که کنون اواخر تابستان هست
و مطالعات جدی برای کنکور آمار زیستی شروع نگردیده
بعدا" ها دوستان از این مطالب استفاده ها خواهند کرد
می دانم که دوستاران آمار زیستی بسیار سپاس گذار شما خواهند بود
این نوشته ها به امید خدا چندین ماه و چه بسا چند سال از طرف شما به یادگار این جا خواهد بود .​

biosta

Well-known member
برای سیگما دو ( واریانس جامعه ) ( S^2 ( b براوردگری mle است
و با توجه به خاصیت پایداری برایmle
برای سیگما {خطای معیار (S(b } براوردگری mle هست
که می دانیم براورد گرهای mle به طور مجانب نااریب هستند .

آخرین ویرایش:

biosta

Well-known member
برای جامعه ای متناهی و بدون جایگزاری از ضریب تصحیح استفاده می کنیم
و اگر یکی از این دو نباشد ضریب تصحیح لازم نیست .

demyan

New member
آزمون های نا پارامتری یعنی به توزیع جامعه و پارامتری از جامعه احتیاج ندارد برای همین به ناپارامتری می گویند توزیع آزاد چون آزاده از توزیع جامعه و پارامتر جامعه .
می دانیم که همواره می توان از آماره f جای آماره ی t استفاده کرد t^2 = f
پس اگر که برای مقایسه میانگین های دو جامعه ی مستقل از t استفاده می کنیم
حال اگر تعداد گروه های مستقل از دو تا بیشتر شود بعلت مشقت بار بودن محاسبات با استفاده از مبحث روش های آماری از آماره ی f استفاده می کنیم
پس آنالیز واریانس یک طرفه برای دو گروه همچون این می باشد که t مستقل در مبحث روش های آماری را انجام می دهیم .

شايد خيلي دير در اين مباحث علمي مطرح شده شركت پيدا كردم اما همانطور كه داشتم اين مطالب را نگاه مي كردم با اين مبحث ناپارامتري و توزيع آزاد روبرو شدم و فكر كردم لازمه در اينجا اشاره كنم كه توزيع آزاد و توزيع ناپارامتري هرچند معمولا در كنار هم به كار برده مي شوند اما قدري متفاوتند.چنانچه در كتاب روشهاي ناپارامتري بهبوديان نيز به اين تفاوت اشاره كرده است

demyan

New member
امید ریاضی تحت عمل جذر خاصیت نااریبی را حفظ نمی کند
در مورد واریانس نمی دانم .

اگر منظورتان از واريانس اميد واريانس نونه اي است بايد بگم كه اميد انحراف معيار نمونه هم خاصيت اريبي دارد و نااريبي را حفظ نمي كند. براي بررسي اينكه آيا توابع مختلف خاصيت نااريبي را حفظ مي كند يا نه توجه به اين نكته كه تابع مورد نظظظر محدب است يا مقعر بسيار كمك كننده است.

demyan

New member
من هم در ايجا مي‌خوام يه پيشنهاد براي افرادي كه ميخوان كنكور بدن و راه درس رو دنبال كنن دارم
قبل از اينكه تو اين راه بيفتيم بايد بدونيم كه درس خوندن راه بسيار سخت و البته مقدسي است(البته از نظر من)
پس بهتره كه قبل از هر آغازي دليلي محكم براي شروع اين كار داشته باشيم دليل و هدفي كه هروقت خسته شديم و كم آورديم و قاطي كرديم با فكر كردن به اون دليل بتونيم انگيزه‌هامون رو از نو بسازيم . هدف بايد طوري باشه كه با كهنه تر شدنش ارزشش برامون بيشتر بشه پس بيايم اول از همه با خودمون روراست باشيم كه چرا ميخوايم توي آزمون ها (كنكورها) موفق باشيم چه دليلي پشت اين همه سعي و تلاشمون هست...
باور دارم كه اگر تلاش هركس با باورهايش مطابقت كند نتيجه تمام تلاشهايش عملكردي فوق العاده و سرشار از عشق و راستي خواهد بود و درغيراينصورت جزء تباه كردن عمر و فساد هيچ به ارمغان نخواهد ماند
پس بياييم در درس خواندن نيز اول باورمان را با تلاشمان يكي كنيم...
به اميد موفقيت همه كساني كه با عشق درس مي خوانند

biosta

Well-known member
فواصل اطمینان دقت براورد را مشخص می کنند بنابرین فواصل اطمینان پهن وعریض به معنای فقدان اطلاعات کافی هستند خواه این تفاوت از نظر آماری معنی دار باشد یا نباشد.

مجله ی دانشور پزشکی شماره 63 –
عنوان مقاله : دستور العمل های اماری برای مقالات علوم پزشکی .

پهن بودن یک فاصله اطمینان دلیل بر عدم دقت برآورد هست در حالیکه یک فاصله اطمینان کوتاه نشانه ای از دقیق بودن برآورد می باشد
پهنای فاصله اطمینان به مقدار خطای استاندارد وابسطه است که خود آن هم وابسطه به حجم نمونه می باشد.حدود بالا وپاین یک فاصله اطمینان امکان ارزیابی اهمیت نتایج بدست آمده را فراهم می آورد .

منبع: Aviva Petrie – Caroline Sabin
Page28 Medical statistics at aglance ,3rd

اختلافات کوچکی که زیاد هم جلب توجه نمی کنند می توانند با نمونه های بزرگ معنی دار گردد و ارایه P- VALUE به تنهایی موجب آن می شود تا امتیاز و مزیت بیشتری بیش از آنچه که سزاوارند داده می شود حتی مقادیر دقیق Pچیزی را درباره بزرگی اختلاف بین گروههای مطالعه در اختیار نمی گذارد .

کتاب آمار با اطمینان ترجمه دکتر مسعود رودباری و دکتر سید حسن صانعی انتشارات علوم زشکی زاهدان صفحه ی 31.

آخرین ویرایش:

biosta

Well-known member
سلام

توزیع نرمال با میانگین 1 و واریانس 0 با به توان دو رسوندن توزیع نرمال توزیع کای دو با درجه آزادی 1
توزیع کای دو با میانگین 1 و وارانس 2 میشه درسته؟

نرمال استاندارد به توان دو توزیع کی دو با یک درجه آزادی می گرددکه واریانسش بدیهی ست دو هست .
توزیع تی با n درجه آزادی به توان دو توزیع توزیع فیشر با یک و n درجه آزادی می گردد.
بیشتر روابط بین توزیع ها را که در صفحه ی 30 کتاب آمار ریاضی پارسیان ذکر شده را یاد بگیرید .

biosta

Well-known member
دوست عزیز منظور از بیان توزیعها این بود که شما نوشتید وقتی توزیع نرمال به توان 2 میرسه به توزیع کای دو تبدیل میشه ولی کواریانس میشه 0 .

من دقیق متوجه این جمله نمیشم ممنون میشم راهنمایی کنید.

اگر به تعریف کوواریانس توجه کنیم در فرمول محاسبه ی کوواریانس بین توزیع نرمال استاندارد و توزیع کی دو با یک درجه آزادی به جای کی دو معادلش z به توان دو را بگذاریم می شود امید ریاضی z به توان سه منهای امید ریاضی zدر امید ریاضی کی دو با یک درجه آزادی حال می دانیم که تابع های زوج همچون توزیع نرمال استاندارد دارای گشتاورهای حول مبدا صفر برای مرتبه های فرد هستند پس امید ریاضی z به توان سه صفر می شود از طرفی قسمت دوم هم صفر می شود چون نرمال استاندارد دارای میانگین صفر هست پس جواب می شود صفر منهای صفر یعنی صفر .

biosta

Well-known member
کسب رتبه و درصد خوب از همین ابهامات شروع میشه .

[سلام دوستان عزیز وخسته نباشید.

آزمونهای ناپارامتری و روش حل هر کدام از انها با مثال میشه لطفا توضیح بدهید؟

بعنوان مثال آزمون فرید من معال آزمونهای پاراکتری در تحلیل واریانس دوطرفه میباشه که دقیقا متوجه نمیشم مقیاس متغیر وابسته و مستقل چی هست و....

باور کنید در این موارد خیلی کلافه هستم و آزمونهای طرح آزمایشی هم کلا قاطی کردم لطفا به دادم برسید.

من هم موقعی که ناپارامتری رو می خوندم یا انواع طرح ها را همین مشکل را داشتم اما به مطالعه ادامه دادم و سعی کردم این روابط را نظم دهم بنابرین کاربردی رو 70 زدم .
پیشنهاد من تکرار هست تا که به تسلط برسی و قاطی نکنی . چرا ناپارامتری فرید من معادل پارامتری اش آنالیز واریانس دو طرفه میشه و اینگونه روابط من هم گاهی در این ارتباطات مشکل دارم
به نظر میاد کمی به زمان جهت پیدا کردن عمق در مسایل و مطالعه بیشتر احتیاج هست تا مثلا متوجه شویم دقیقا" چرا طرح با اندازه های تکراری برای دو تکرار در هرفرد معادل با آزمون تی زوجی هست و یا معادل طرح بلوکی کاملا" تصادفی شده هست و این که مثلا" ناپارامتری اندازه های تکراری چرا فرید من هست .

این روابط را که به صورت نکته ای از جاهای مختلف بدست می آوری در یک جا بنویسی تا بهتر بتوانی مقایسه شان کنی هر وقتی که تست های سال های قبل رو می زنی این نکات رو یک جا جمع آوری کن .
از این روابط بین طرح ها و روبط بین آزمون های ناپارامتری و پارامتری همیشه سوال در کنکور میاد و حال که کنکور به سمت سوالات درکی و مفهومی رفته چه بسا بیشتر هم بیاد .

biosta

Well-known member
همبستگی

همبستگی
در مطالعه میزان و نوع ارتباط بین دو متغیر بر حسب این که دو متغیر از چه رده ایی باشند یکی از سه ضریب همبستگی زیر مورد استفاده قرار می گیرد :
1- ضریب همبستگی خطی پیرسن
2- ضریب همبستگی کندال
3- ضریب همبستگی اسپیرمن

ضریب همبستگی خطی پیرسن ، میزان ارتباط خطی دو متغیر کمی را می دهد. ضریب همبستگی کندال ، میزان ارتباط بین دو متغیر رتبه ای و اسمی را می دهد .از ضریب همبستگی اسپیرمن برای تعیین میزان ارتباط بین دو متغیر رتبه ایی استفاده می شود .
همبستگی جزیی
در مورد متغیر های کمی نوع خاصی از همبستگی موسوم به همبستگی جزیی نیز تعریف می شود .بیشترین کاربرد همبستگی جزیی در رگرسیون است . گیریم x، y z ، سه متغیر کمی باشند ، ممکن است بخشی از رابطه بین x، y با رابطه بین x، z
مشترک باشد .و قتی گفته می شود همبستگی جزیی x، zدر حضور y بدان معنی است که اگر میزان ارتباط y، z را بدانیم آن گاه با در نظر گرفتن سهم ارتباط y، z دو متغیر x، z به چه میزانی با هم ارتباط دارند

demyan

New member
با سلام و خسته نیاشید

برای بررسی تاثیر گذاری یک متغیر مستقل در مقیاس کمی بر روی 3 متغیر وابسته در مقیاس کمی آیا میشود از رگرسیون استفاده کرد ؟ و اگر نمیشود لطفا توضیح دهید از چه آزمونی میتوان استفاده کنیم؟

و همچنین اگر متغیر مستقل در مقیاس کیفی باشه چی ؟ ( طبق فرضیه بالا با این تفاوت که متغیر مستقل در مقیاس کیفی باشد)

خیلی ممنون میشوم که راهنماییم کنید.:smiliess (4):

سارا جان وقتی متغیر وابسته ما بیش از یکی میشه در این شرایط از رگرسیون چندمتغیره استفاده می کنیم مهم هم نیست که متغیر مستقلمون کمی باشه یا کیفی

sara11

New member
مرسی از جواب شما عزیز .

ولی تا اونجا کهمیدونم اگه تعداد متغیرهای مستقل بیش از یک متغیر باشه از رگرسیون چند متغیره استفاده میکنیم .

ولی سوال من اینکه تعداد متغیر مستقل یکی در مقیاس کمی یا در مقیاس کیفی باشد و تعدا متغیر وابسته بیش از 3 متغیر در مقیاس کمی باشه از چه نوع آزمونی برای تاثیر گذاری متغیر مستقل روی متغیر وابسته استفاده میکنیم؟

لطفا هر یک از شما دوستان به سوال بنده جواب دهند یه دنیا تشکر .

biosta

Well-known member
پاسخ سوال

مرسی از جواب شما عزیز .

ولی تا اونجا کهمیدونم اگه تعداد متغیرهای مستقل بیش از یک متغیر باشه از رگرسیون چند متغیره استفاده میکنیم .

ولی سوال من اینکه تعداد متغیر مستقل یکی در مقیاس کمی یا در مقیاس کیفی باشد و تعدا متغیر وابسته بیش از 3 متغیر در مقیاس کمی باشه از چه نوع آزمونی برای تاثیر گذاری متغیر مستقل روی متغیر وابسته استفاده میکنیم؟

لطفا هر یک از شما دوستان به سوال بنده جواب دهند یه دنیا تشکر .

در رگرسیون چند گانه به بحث در مورد این می پردازیم که چند تا متغییر مستقل داریم و یک متغییر وابسطه Multiple Regression
در رگرسیون چند متغییره به این می پردازیم که چند تا متغییر وابسطه ( مثل فشار سیستولیک به عنوان یک متغییر وابسته و فشار دیاستولیک به عنوان یک متغییر وابسته دیگر ) داریم که می خواهیم
بواسطه ی یک یا چند تا متغییر مستقل مثل توده ی بدنی و سن و جنس این متغییر های وابسطه را بدست آوریم در این حالت مدل به صورت چند بعدی هست که هر بعد یک متغییر پاسخ می باشد و مدل را به صورت ماتریسی نشان می دهیم .
در کل اگر رگرسیون چند متغییره چند گانه را تفکیک کنیم هر تفکیکش یک رگرسیون چند گانه خواهد شد. Multivariate Multiple Regression

دوستان اگر بیشتر و بهتر می توانند توضیح دهند حتما" این کار را بکنند من هنور این مباحث رو نخوندم که در ترم های آتی خواهیم داشت .

آخرین ویرایش:

biosta

Well-known member
آماره ی کی دو در تمام مواردی که آماره zبه کار می رود می توان به کار برد و آماره ی فیشر رو در تمام مواردی که آماره ی استیودنت به کار می رود می توان به کار برد .
چرا که نرمال استاندارد به توان دو کی دو می شود و استیودنت به توان دو فیشر می شود .

مطالعه مداومتان از یک ساعت فراتر نرود
همین بازه های یک ساعت یا نیم ساعت تعدادش را در روز بالا ببرید تا بدین صورت تثبیت بیشتر از اطلاعات داشته باشیم
مطالعه به صورت متوالیا" چند ساعت باعث کاهش تثبیت اطلاعات می شود .

آخرین ویرایش:

biosta

Well-known member
این مطالب بیشتر از این که حفظی باشد درکی هست .

اضافه کردن متغیر مستغل معمولا باعث افزایش ضریب تعیین تعدیل شده می شود و نه این که همیشه باعث این افزایش شود .

اگر که آماره های مرتب به حجم n داشته باشیم آنگاه میانه برابر با آماره ی مزتب وسطی است .

اگر تابعی زوج داشته باشیم و بازه ی داده شده متقارن باشد آنگاه امید ریاضی برابر صفر هست
زیرا تابع امید ریاضی یعنی انتگرال( xf(xتابعی فرد می شود و
در این حالت واریانس ( x^2 f(xتابعی زوج هست و چون امید ریاضی صفر شده همین مقدار برابر واریانس می باشد .

biosta

Well-known member
یکی از شرایط استفاده از مربع لاتین این هست که تعداد سطوح حداقل 3 تا باشد
یکی از شرایط استفاده از مربع یونانی لاتین این هست که تعداد سطوح حداقل 4 تا باشد
از شروط دیگر استفاده از مربع لاتین و مربع یونانی لاتین عدم وجود اثر مقابل هست .

babak.stat1

New member

دوستان عزیز برای حل سوال زیر راهکار بدید؟
اگر X دارای توزیع نمایی با پارامتر a باشد و فاصله اطمینان ( x/b و 0) یک فاصله اطمینان 90 درصدی برای a باشد مقدار b چقدر است؟

بالا