نمونه های بالینی

aylinn

New member
بچه ها یه کم حالم خوب نیست سرماخوردگیم وسردردم چلاقم کرده
بااجازه من برم
راوی جون مواظب باش دفعه بعدکه اومد بهت حمله نکنه بگه تورییسشونی گیرت اوردم
بااای

حمیده جون مواظب خودت باش تا زود زود خوب شی
همه بچه های این تاپیک همه باهم مریض شدن
چه حکمتیه؟:33:

hamidehjoon

New member
مراقب خودت باش, (اگه سرفه و گلو درد داری ترکیب آب جوش, عسل و آبلیمو معجزه می کنه)
:25r30wi: باشه سعی می کنم
اتفاقا امروز تو یه مورد نزدیک بود حمله کنه, در مورد خانواده و خواهر برادرهاش که پرسیدم ناراحت شد, داشت گریه می افتاد, سریع عذرخواهی کردم :whistle:
راه می رفت ازش نایلن و دستمال کاغذی مچاله شده می ریخت, دور یه خودکار رو چسب کاری کرده بود (اندازه یه مشت چسب زده بود دور خودکار)
بعد یه تیکه از یه چاقوی موکت بری افتاد رو زمین گفتم این واسه شماست؟ گفت آره دیگه تنها وسیله دفاعیمه, برداشت گذاشت تو جورابش, گفتم خب چرا اونجا می زارید؟ پاتونو می بره خببببب , گفت راس می گی حرف حق جواب نداره, دفه دیگه فک کنم با همون منو بکشه. خلاصه بدی ای خوبی ای دیدید حلال کنید.
(من عین ندیده ها یه کیس دیدم حالا هییییییییییی دارم توضیح می دم)
سلام
چشم خانم مدیر
خانم مدیر یه نکته ای رویادم اومد به ندرت اتفاق می افته اسکیزوفرنیا توسنین بالاشروع بشه
اماسایکوزناشی ازشیشه ارتباطی باسن نداره
راسی واختلل هذیانی اصولا توهم نداریم

rawy

New member
سلام
چشم خانم مدیر
خانم مدیر یه نکته ای رویادم اومد به ندرت اتفاق می افته اسکیزوفرنیا توسنین بالاشروع بشه
اماسایکوزناشی ازشیشه ارتباطی باسن نداره
راسی واختلل هذیانی اصولا توهم نداریم
از سابقه ی قبلی ایشون اطلاعی ندارم که مسئله شون از کی شروع شده؟
ولی به احتمال قریب به یقین همون سایکوز آمفتامین هست
ممنون عزیزم :rose::thanks:

bikas

New member
دختری 24 ساله که از همون سال اول دانشگاه از یه پسری خوشش میاد و اون پسر بهش ابراز علاقه نمیکنه اون دختر هنوز به اون پسر تو خیالاتش فکر میکنه و نمیتونه با کسی وارد رابطه بشه پس سعی میکنه یه پروفایل جعلی تو فیس بوک بسازه با کلی نشانه واقعی از خودش تا شاید پسره اونو بشناسه و طرف مقابلش رو اد میکنه و بگه نسبت بهش احساس داره و نمیتونه با کسای دیگه وارد رابطه بشه ولی اون فرد اظهار میکنه که اونو نمیشناسه و براش آرزوی موفقیت در رابطش میکنه !!
what do u think about this case?

hamidehjoon

New member
دختری 24 ساله که از همون سال اول دانشگاه از یه پسری خوشش میاد و اون پسر بهش ابراز علاقه نمیکنه اون دختر هنوز به اون پسر تو خیالاتش فکر میکنه و نمیتونه با کسی وارد رابطه بشه پس سعی میکنه یه پروفایل جعلی تو فیس بوک بسازه با کلی نشانه واقعی از خودش تا شاید پسره اونو بشناسه و طرف مقابلش رو اد میکنه و بگه نسبت بهش احساس داره و نمیتونه با کسای دیگه وارد رابطه بشه ولی اون فرد اظهار میکنه که اونو نمیشناسه و براش آرزوی موفقیت در رابطش میکنه !!
؟؟؟؟؟؟؟؟
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

rawy

New member

:sadsmiley:
سلام دوست عزیز
عشق و عقل دو مظهر همیشه در ستیز با هم هستند, اگه از جنبه ی روانشناسی بخوایم به خیلی از قضیه های عشقی نگاه کنیم, درصد زیادی توهم و هذیان و گسیختگی از واقعیت بیرون میاد.
دیگه انتخاب با خود ماست که بخوایم تو واقعیت زندگی کنیم یا توی هپروت, اگه انتخاب هپروته که شرایطش مشخصه, و اگه واقعیته باید واقعی با مسئله رو به رو شد. دیگه اون بر می گرده به تفاوتهای فردی آدمها که مثلا یه خانومی به هیچ وجه نمی پذیره که به یه آقا ابراز علاقه کنه و به شیوه های دیگه با مسئله اش کنار میاد, یا یه درجه متفاوت از این, در مورد علاقش صحبت می کنه و فقط صحبت می کنه یا ممکنه کسی تا آخر پای همه چیش وایسه که بستگی به شرایط داره که چی پیش میاد.
پروفایل جعلی دروغه, نگفتن قصد اصلیش دروغ و رفتار ضعیف و غیرقاطعانه است, با وجودی که یه اقدام عملی ای به ظاهر صورت گرفته اما نتیجه همون انتخاب هپروت خواهد بود.
جمع بندی نظر من:
انتخاب زندگی همچنان تو تخیل
رفتار جرأت مندانه و صحبت و نتیجه گیری
کنار اومدن با قضیه و سرکوب خواسته با مکانیزمهای دفاعی
(در صورتی که بعد از رفتار قاطعانه به نتیجه ای نرسید, برای کنار اومدن با شرایط حتما از یه مشاور کمک بگیرند)

aylinn

New member
حمیده جون درست میگن صبر کنیم اون مورد رو به سلامتی بفرستیم منزل بعد به این دوست گرامی بپردازیم :tonguesmiley:
ولی یه حرفی مدتهاست تو دلم قلمبه شده همش می ترسم تو جمع علما و بحث های علمی مطرح کنم چون از شئونات علم به دوره فقط تو پرانتز یه اشاره کوتاه بهش می کنم که: اونچه که مسلمه جنبه های وسیعی از جهان هستی که هنوز دست علم بهش نرسیده و بشر درکشون نکرده, اگه حقیقتا اون اعتقادات جن زدگی و تسخیر که قبل از اینکه روانشناسی به شکل علم شناخته بشه مطرح بود, حقیقت داشته باشه چی؟؟؟
درسته که برخوردشون فرضا برای درمان احمقانه بوده که, بیمار رو شکنجه بدیم چون تسخیر شده, اما اول باید علت رو شناخت که به درمان رسید, حالا ما هی بیایم ضد سایکوز تجویز کنیم وقتی خانه از پایبست ویران است نباید به فکر اول تشخیص درست بعد درمان درست بود؟
هرچند با توجه به اونچه که علم بشر در حال حاضر در توانش بوده , داروها کمک های زیادی کردند, فیلم Awakenings در این زمینه واقعا تکان دهنده بود.
http://olumpezeshki.ir/thread3838.html

rawy

New member

ممنون آیلین جان, خیلی وقت پیش اینجا رو دیده بودم ولی ازش یادم رفته بود
حقیقتش من یه چیزایی در مورد این موجودات عزیز و گرامی رحمت الله علیه می دونم که سندیت علمی نداره ولی گویا به نظر درست میاد, اما نمی دونم چطوری می شه اثباتش کرد :(50):

hamidehjoon

New member
حقیقتش من یه چیزایی در مورد این موجودات عزیز و گرامی رحمت الله علیه می دونم که سندیت علمی نداره ولی گویا به نظر درست میاد, اما نمی دونم چطوری می شه اثباتش کرد :(50):

راوی جون من این تاپیکو دوست دارم ولی بااین حرفات داری منوازاینجافراری میدی
من رسماازاین رحمت الله علیهامیترسم

safoora

New member
حمیده جان کیس شما همینطور معطل مونده ها

- - - Updated - - -

به نظرم بچه ها هرچیزی که میخواستن گفتن

- - - Updated - - -

aylinn

New member
راوی جون من این تاپیکو دوست دارم ولی بااین حرفات داری منوازاینجافراری میدی
من رسماازاین رحمت الله علیهامیترسم

منم همینطور دوست ندارم در موردشون بحث کنم یا اینکه بعضی از اختلالات روانی رو به این مسائل نسبت بدم که اگه اینطوری باشه که دیگه روانشناسا و روانپزشکا به چه دردی میخورن مردم باید برن سراغ ج...گیرا.

aylinn

New member

راوی جون اصلا شما چکار به اثبات این چیزا داری ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:33:
مسائل مهمتری هست که اثباتش خیر دنیا و آخرت رو داره به درسات برس:65d6a5d6s:
ضمنا تجربه نشون داده کسانی که دنبال اینجور مسائل رفتن نه تنها نتیجه ای نگرفتن بلکه زندگی خودشونم خراب کردن.
البته این نظر شخصی منه ها یه موقع سوء تفاهم نشه.

rawy

New member
حمیده جان کیس شما همینطور معطل مونده ها

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

آره منم از همون روزی که دیگه در این مورد صحبتی نشد می خواستم بگم که فکر نمی کنم دیگه کسی نظری بده ولی گفتم شاید پیش داوری باشه
به نظر منم بهتره بحث رو ادامه بدیم

rawy

New member
راوی جون اصلا شما چکار به اثبات این چیزا داری ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:33:
مسائل مهمتری هست که اثباتش خیر دنیا و آخرت رو داره به درسات برس:65d6a5d6s:
ضمنا تجربه نشون داده کسانی که دنبال اینجور مسائل رفتن نه تنها نتیجه ای نگرفتن بلکه زندگی خودشونم خراب کردن.
البته این نظر شخصی منه ها یه موقع سوء تفاهم نشه.

آیلین جان من در حدی نیستم که بخوام برای اثبات یا رد این قضیه قدمی بردارم ولی اگه بودم حتما این کار رو انجام می دادم
این مسئله یکی از مهمترین مواردیه که دقیقا به همون درسهایی که داریم بهشون می رسیم مربوطه و من غیر ممکنه سایکوزها رو بخونم و دلم براشون به درد نیاد و به این فکر نکنم که پس روانشناس ها این وسط چی کاره هستن؟؟؟ گویا در همین حال حاضر هم همون .... گیرها برای بیماری های سایکوز بهتر جواب دادن تا ما و این ضعفه بزرگ این علم هست که یک جامعه ی دردمند از بیمارانش رو نادیده گرفته, که اگر هم دولتی انقدر دلسوز باشه که به فکر چاره ای برای این مسئله باشه هزینه های سنگینی رو متحمل می شه بدون نتیجه ی آنچنان مثبت. در واقع روانشناسی برای اغلب بیماری ها تونسته درمان نسبتا موفقی رو ارائه بده اما تو این مورد ضعف زیادی هست.
اینها هم جزوی از جهان هستی هستند و ترس ما از اینه که در موردشون ناآگاهیم ولی این دلیل نمی شه که نادیده شون بگیریم
به هر حال من نوعی که هنوز عددی نیستم که بخوام کار مثبتی در این رابطه انجام بدم اما از ته دلم براشون آرزوی رهایی از زندان درونی خودشون رو دارم

aylinn

New member
آیلین جان من در حدی نیستم که بخوام برای اثبات یا رد این قضیه قدمی بردارم ولی اگه بودم حتما این کار رو انجام می دادم
این مسئله یکی از مهمترین مواردیه که دقیقا به همون درسهایی که داریم بهشون می رسیم مربوطه و من غیر ممکنه سایکوزها رو بخونم و دلم براشون به درد نیاد و به این فکر نکنم که پس روانشناس ها این وسط چی کاره هستن؟؟؟ گویا در همین حال حاضر هم همون .... گیرها برای بیماری های سایکوز بهتر جواب دادن تا ما و این ضعفه بزرگ این علم هست که یک جامعه ی دردمند از بیمارانش رو نادیده گرفته, که اگر هم دولتی انقدر دلسوز باشه که به فکر چاره ای برای این مسئله باشه هزینه های سنگینی رو متحمل می شه بدون نتیجه ی آنچنان مثبت. در واقع روانشناسی برای اغلب بیماری ها تونسته درمان نسبتا موفقی رو ارائه بده اما تو این مورد ضعف زیادی هست.
اینها هم جزوی از جهان هستی هستند و ترس ما از اینه که در موردشون ناآگاهیم ولی این دلیل نمی شه که نادیده شون بگیریم
به هر حال من نوعی که هنوز عددی نیستم که بخوام کار مثبتی در این رابطه انجام بدم اما از ته دلم براشون آرزوی رهایی از زندان درونی خودشون رو دارم
راوی جان من به نظر شما کاملا احترام میذارم و امیدوارم از حرفای من ناراحت نشده باشی
صد البته که من و شاید همه ما نسبت به درد و رنج بزرگ درونی که مبتلایان به اختلالات سایکوتیک متحمل میشن قلبا ناراحتیم و مطمئنا بزرگ ترین هدفمون از ادامه تحصیل در این رشته اینه که شاید کمی از آلام اونها کم کنیم و بتونیم کمکی بهشون بکنیم
منتهی فکر میکنم بحثای این چنینی از حیطه روانشناسی و کلا از حیطه علم خارجه به نظر من ما اگه سالها هم در این مورد بحث و تبادل نظر کنیم به نتیجه ای نمیرسیم سالهای سال که علاقمندان به موضوعات مافوق طبیعی در این مورد تحقیق میکنن و تا جایی که من میدونم به جایی نرسیدن . هر کسی وجود یا عدم وجود چنین موجوداتی رو با توجه به اعتقاداتی که داره رد میکنه یا میپذیره اگه فرض رو بر وجود اونها بذاریم و قبول کنیم که اونا وجود دارن و حتی از دید علمی که نه بلکه از دید مذهبی به قضیه نگاه کنیم کسی میتونه رابطه اون موجودات رو با بیماری های روانی اثبات کنه ویا حتی اینکه عقلا و منطقا همچین چیزی ممکنه که یکسری موجودات ناشناخته همچین تاثیری روی انسان بذارن؟ یا اینکه اصلا چرا باید چنین اتفاقی بیفته مگه جهان هستی قانونمندی های خاص خودش رو نداره؟چطور میتونیم این توجیه رو در مورد بچه 12 ساله ای که روانپریشی داره بکار ببریم ؟؟؟؟؟
شاید ما نتونیم بعضی چیزا رو به چشم بینیم یا با حواس ظاهریمون درک بکنیم و شاید نتونیم خیلی چیزا رو با روشهای علمی اثبات کنیم اما اگر اعتقاد داریم که نظم و قانونمندی در عالم هستی وجود داره میشه با کمی تعقل و تفکر به حقیقت رسید و حقیقت مسائل رو عقلا اثبات کرد.
شاید بعضیا به ارتباط بین این موجودات(بر فرض وجود اونها)و بیماریهای روانی اعتقاد داشته باشن اما اون چیزی که من با همون روش عقلی بهش رسیدم اینه که همچین ارتباطی وجود نداره.

آخرین ویرایش:

hamidehjoon

New member
سلام خوبین بچه ها
من تکلیف کیسمومشخص کنم بره پی کارش
براساس ملاکهای تشخیصی dsm-iv : بیمارتشخیص ocd میگیره حالا ملاکاشوبررسی کنیم:
ملاک الف: وسواس فکری بیماراشتغال ذهنی نسبت به بهم ریختگی صورت وبدن خودش ومحیطهایی که رفته بوده
وسواس عملی: بررسی دقیق محیط به صورت برگشتن تمام مسیرهایی که رفته بوده و اطمینان از بهم نریختن محیط ونیز بررسی صورت وبدن ازطریق دیدن دراینه وپرسیدن از دیگران
پس ملاک الف تاییدمیشه
فرد میدونه که وسواس ها افراطی یانامعقول هستند.پس ملاک ب تایید میشه.
وسواس ها فانکشن شغلی واجتماعی رو مختل کرده است وقت زیادی رو از فرد میگیره ورنج وعذاب شدیدی به همراه داره پس ملاک پ هم تایید میشه.
اختلال دیگری درمحور یک نیست .اینهم تکلیف ملاک ت
علایم ناشی از مصرف مواد یا بیماری طبی عمومی نیست پس ملاک ث هم تاییدشد
واما چرا اختلال بدریخت انگاری بدن نیست:
ملاکهای الف و ب تایید میشه اما پ نه چون ملاک های ocd تایید شده از طرفی اشتغال ذهنی درمورد بهم ریختگی هم درمورد صورت وبدن هست هم درمورد محیط اطراف.
فرد برای رفع این بهم ریختگی کارخاصی انجام نمیده مثلا عمل زیبایی و....
کاپلان گفته اگه اشتغال ذهنی رو باتشخیص دیگه ای بتونیم توجیه کنیم تشخیص body dismorphic disorder رو نمیزاریم
اون اشتغال ذهنی ای که بیشترازهمه اذیتش میکرد و براش وقتگیربود اشتغال ذهنی نسبت به بهم ریختگی بدن بود.
بچه ها انتقاداتتون رو بفرمایید

hamidehjoon

New member
ببخشید اصلاح میکنم خط یکی مونده به اخر منظورم به هم ریختگی محیط بود. البته به نظر من این اشتغال ذهنی مجیکال تینکینگ یا تفکرجادویی هم نیست

بالا