نظرات شركت كنندگان كنكور ارشد ژنتیک انسانی خرداد 93

aboubakr

New member
این سوال رو یکی از بچه های پروه دیگه پرسیده بود گفتم شما هم ی نگاهی بهش بندازید بد نیست
در یوکاریوت ها علاوه بر عوامل تنظبم کننده در داخل ژن های ساختاری، یکسری تنظیم کننده ها در خارج ژن وجود دارند که اگر نزدیک پروموتر باشند، Cis در نظر گرفته می شوند. حتی در صورتی که بخشی از توالی پروموتر باشند باز هم Cis خوانده می شوند. برخی از این تنظیم کننده ها از پروموتر دور هستند و به عنوان Trans در نظر گرفته می شوند. به بیان دیگر عناصر cis (cis-acting elements توالی های نوکلئوتیدی هستند که بخشی از ژن در نزدیکی پروموتر و یا پروموتر هستند، اما عناصر trans (trans-acting factors، عناصری هستند که پروتئین هایی را بیان می کنند که بر روی توالی های cis و حتی می توانند روی خود آنزیم RNA پلی مراز اثر بگذارند. این عوامل به سه حالت می توانند وجود داشته باشند: 1-به عنوان مهار کننده (inhibitor)
2-به عنوان القا کننده (inducer)
3-به عنوان تشدید کننده (enhancer).
ممکن است این توالی ها یک ژن باشند مانند ژن I در اپران لاکتوز و برخی مواقع این عوامل در درون ژن و بعد از پروموتر به طرف توالی های های فرو دست (در یوکاریوت ها) قرار بگیرند.

حالا سوال : 1- منظور از خارج ژن چیه؟ آیا همون بیرون بودن از ساختار کروموزومه؟
2- باز هم اگر عناصر Trans از پروموتر دور هستند آیا این به معنی بیرون بودن از ساختار کروموزومه؟
3- آیا منظور از این توالی ها همون توالی های cis و trans هست؟

این جزو مواردیه که باید حصابی قدرت تصورتو بکار بندازی تا خوب متوجه بشین. من واسه یادگیری این مطلب خیلی تلاش کردم
فرض کنید یک ژن A داریم که از 300 نوکلویتید تشکیل شده. اگه نوکلئوتید اول رو صفر بنامییم هر نوکئوتید که سمت چپش باشه منفی خونده میشه به عبارتی میشه up stream و هر نوکلئوتیدی که سمت راست صفر باشه با عدد مثبت نوشته میشه یعنی down stream .
در ناحیه منفی 25 یا منفی 35 توالی پروموتور قرار گرفته که در یوکاریوت ها جعبه پرینبو است و در پروکاریوت ها جعبه TATA اگه کمی بریم بالا میرسیم به ناحیه منفی 75)نوکلئوتید 75 م قبل ژن ) که جعبه cat قرار داره و کمی بالاتر که در منفی 150 جزایر CpG قرار داره. به پروموتور و جعبه کت و جزایر سی پی جی enhancer گفته می شود. پس enhancer یا تقویت کننده نوکلئوتید های هستند که کنار ژن واقع شده اند و کار تصریع رو نویسی رو انجام می دهند. در این بین نوکلئوتید های هم هستند که باعث خاموش شدن ژن می شونند که به انها silencer یا خاموش کننده گفته می شود. به تقویت کنده ها و خاموش کننده ها که توالی نوکئوتیدی هستد cis acting گفته می شود. پس همیشه یادتون باش cis acting ها توالی نوکلئوتیئدی نزدیک ژن هستد و پروتئین نیستند.
این تقویت کننده ها و خاموش کننده ها زمانی فعال می شوند که یکسری پروتئین ها که وظیفه ی چسبیدن به DNA رو دارن به این توالی ها بچسبند . حالا اگر این پروتئینی باشه که با چسبیدن به تقویت کننده باعث فعال شدن رونویسی بشه بهش میگن inducer یا القا کننده. پس القا کننده پروتیئنی که با چسبیدن به تقویت کننده باعث رونویسی میشه. وقتی پروتئینی با چسبیدن به مناطق خاموش کننده باعث کاهش رونویسی بشه به این پروتئین میگن inhibitor یا مهار کننده که باعث مهار یا کاهش رونویسی می شود. به القا کننده و مهار کننده trance acting گفته می شود. پس trance ها پروتئین (انزیم) هستند و به dna متصل می شوند.
به القا کننده و مهار کننده ها عوامل رونویسی هم گفته می شود.
یک توالی dna بسته به اینکه آیا القا کننده و یا مهار کننده به ان متصل میشود می تواند تقویت کننده و یا خاموش کننده باشد .
مثلا اگه به پروموتور القا کننده متصل بشه رونویسی فعال میشه اگه مهار کننده متصل بشه رونویسی خاموش میشه. پروموتور هم میتونه تقویت کننده و هم خاموش کننده باشه
امیدوارم زیاد بخونینش تا خوب خوب متوجه بشید. اگه اینو فهمیدید سلولی براتون خیلی اشون میشه
همتون موفق باشید

vet lab sciences

New member
خیلی متشکر دوست عزیز.
نه خدا رو شکر از لحاظ قدرت تصور مشکلی ندارم!
خیلیاشو که گفتید میدونستم و حتی مواردی رو که از معادل فارسی استفاده کرده بودید برا خودم به انگلیسی بر می گردوندم. اما همین که وقت گذاشتید و مطالب رو با زبونی ساده گفتید، جای تقدیر و سپاسی بیکران داره.:rose:
درسته همینطوره. واقعا مبحث بیولوژی مولکولی (نه سلولی!) مبحثی پویا و فوق العاده کاربردی و جذابه.
پس _با لطفی که بقیه دوستان در پاسخدهی به بنده می کنند_ عناصر Trans همونطور که حدس میزدم، عناصری خارج از ساختار ژن هستند.
در واقع سوال 3 باعث شد که سوال 2 رو بپرسم!

آخرین ویرایش:

srn

New member
سلام
چند نکته مهم مطالعاتی:
تااینجا راجع به خلاصه برداری و نکته برداری و زمان این کارها و نیز چگونگی غلبه بر استرس گفتیم.

1.تایم مطالعه باید طوری باشه که بعد از هر 45 دقیقه حتما یک 15 دقیقه استراحت کنید این کار باعث میشه از زمان به بهترین وجه و با بالاترین تمرکز استفاده کنید

2.حین درس خوندن زیاد اب بنوشید که کارایی مغز شما رو بهبود میبخشه

3.سعی کنید در طول روز عناوین مختلف و زیادی رو از کتاب ها نخونید حداکثر 4 عنوان باشه

4.خلاصه برداری رو بعد از خوندن یک مبحث شرو ع کنید به شکلی که فهم خودتونو از مبحث به روی کاغذ پیاده کنید بازم میگم فرق میکنه با نکته برداری

5.برنامه ایی که میریزید متناسب با ضریب هر درس باشه مثلا خوندن لودیش برای ضریب یک یک اشتباه بچه گانست

6.زبان مهارت تلقی میشه و هر کسی تند تر بخونه و سریعتر درک کنه موفق تره دامنه لغات مهمه ولی مهمتر تند خواندن و درک کردن متن ها و جمله هاستپس تا روز کنکور اگه تونستید روزی حداقل 10 خط رو ترجمه کنید

7.. برای بیوشیمی کتاب دکتر احسانی برای ضریب 1 وضریب 2 کتاب مفیدی محسوب میشه خصوصا برای دوستانی که پایه ی خوبی ندارن

8..همیشه برنامه انعطاف پذیری برای خودتون بریزید و جمعه ها رو برای جبران برنامه و مطالب سخت قرار بدید زود نخواین کتابا رو تموم کنین کتابی که زود تموم بشه زود هم از یاد میره

موفق باش

srn

New member
سلام به همه:
دوستان من پست هامو تو چند گروه میزارم همه استفاده کنن ولی گیر میدن میگن یک جا بذار ولی چون مطالب عمومی و چندتا گروه میزارم که مفید تر باشه
این مطالب همه از راهنمایی های دوستمه که ادرس و تلفنشو به همه دادم بنده خدا تا جایی که تونسته جواب داده بدون هیچ گونه انتظاری از دوستان

چگونگی خوندن دور اول از نکات مهم برای موفقیت در امتحان .دور اول باید فهم و درک کتاب بصورت کامل حاصل بشه نباید هدف تموم کردن کتاب باشه و اینکه فکر کنید که مطالب رو در دور های بدی یاد میگیرید .دور های بعدی هر کدوم کار های خاص خودش رو داره.خوندن دور اول باید بسیار اهسته و با مرور زیاد باشه من طبق برنامه ریزی دوستم تا 4 بار بعضی از صفحات رو خوندم و با رسیدن زمان دور دوم تقریبا بالای 70 درصد مطالب کتاب های سخت رو کاملا توی ذهنم داشتم.من هر جلسه که شروع به درس خوندن میکردم حتما دو جلسه قبل رو میخوندم و خلاصه های اون مبحث رو مجدد میخوندم خیلی کند پیش رفتم 5 ماه طول کشید چون طبق برنامه پیش میرفتم تونستم جلوی حس تند خوندن و زود تموم کرد کتاب رو بگیرم .جمعه ها رو خالی گذاشتم برای قسمت هایی که در طول هفته از برنامه جا مونده بود و نیز مطالب سختی که بعد از 3 بار خوندن بازم نتونست بودم مسلط شم برنامه ایی که میرزید باید قابل انعطاف و قابلیت جبران داشته باشه که من جمعه ها رو به سفارش دوستم برای این کار قرار داده بودم موفق باشد در صورت هر گونه سوال به فیس بوک دوستم یا به خودم پیام بدید

l.rhb

New member
سلام...بچه ها مهلت انتخاب محا تحصیل تمام شده...حالا برای من فقط تیتر فراموشی کد رهگیری و کلید نهایی و کارنامه علمی میاد ...چرا تیتر محل تحصیل انتخاب شده نمیاد؟من قبلا انتخاب محل تحصیل انجام دادم و تایید نهایی هم زدم

microb89

New member
این سوال رو یکی از بچه های پروه دیگه پرسیده بود گفتم شما هم ی نگاهی بهش بندازید بد نیست
در یوکاریوت ها علاوه بر عوامل تنظبم کننده در داخل ژن های ساختاری، یکسری تنظیم کننده ها در خارج ژن وجود دارند که اگر نزدیک پروموتر باشند، Cis در نظر گرفته می شوند. حتی در صورتی که بخشی از توالی پروموتر باشند باز هم Cis خوانده می شوند. برخی از این تنظیم کننده ها از پروموتر دور هستند و به عنوان Trans در نظر گرفته می شوند. به بیان دیگر عناصر cis (cis-acting elements توالی های نوکلئوتیدی هستند که بخشی از ژن در نزدیکی پروموتر و یا پروموتر هستند، اما عناصر trans (trans-acting factors، عناصری هستند که پروتئین هایی را بیان می کنند که بر روی توالی های cis و حتی می توانند روی خود آنزیم RNA پلی مراز اثر بگذارند. این عوامل به سه حالت می توانند وجود داشته باشند: 1-به عنوان مهار کننده (inhibitor)
2-به عنوان القا کننده (inducer)
3-به عنوان تشدید کننده (enhancer).
ممکن است این توالی ها یک ژن باشند مانند ژن I در اپران لاکتوز و برخی مواقع این عوامل در درون ژن و بعد از پروموتر به طرف توالی های های فرو دست (در یوکاریوت ها) قرار بگیرند.

حالا سوال : 1- منظور از خارج ژن چیه؟ آیا همون بیرون بودن از ساختار کروموزومه؟
2- باز هم اگر عناصر Trans از پروموتر دور هستند آیا این به معنی بیرون بودن از ساختار کروموزومه؟
3- آیا منظور از این توالی ها همون توالی های cis و trans هست؟
من اگه خیلی ساده بخوام بگم سیس یعنی تنظیم کننده جنسش ژن هست ولی ترانسی جنسش پروتئین

گلجان

New member
سلام
منم امسال آزمون دادم.چیز زیادی نخونده بودم. ولی میخوام جدی شروع کنم.
بچه ها بنظرتون این بسته های آموزشی که های مختلف می فروشند به درد می خوره ممنون میشم جواب بدید.فقط خواهشن لایک نزنید جواب بدید .بعدن هم دوباره میام کلی سوال دارم.
:thumbsupsmileyanim:

سمانه68

New member
سلام
منم امسال آزمون دادم.چیز زیادی نخونده بودم. ولی میخوام جدی شروع کنم.
بچه ها بنظرتون این بسته های آموزشی که های مختلف می فروشند به درد می خوره ممنون میشم جواب بدید.فقط خواهشن لایک نزنید جواب بدید .بعدن هم دوباره میام کلی سوال دارم.
:thumbsupsmileyanim:

سلام دوست خوب نه باید رفرنس بخونی

aboubakr

New member
آقا مسعود ممکنه نحوه صحیح خلاصه برداری رو توضیح بدین آخه درسی مثل بیوشیمی هیچ خطی از کتاب نیست که بشه کنار گذاشت و نکته ای نداشته باشه و مرور نکرد؟
من که هیچ وقت نفهمیدم منظور از خلاصه برداری چی هست پارسال یکی ازبچه ها که قبول شده بود می گفت لودیش رو سه بار خونده و در دور سوم خلاصه برداری کرده و توصیه می کرد دور اول چون چیزی از مباحث نمی دونیم خلاصه برداری ها دقیق نیست
و اینکه بعد از چند بار خوندن فقط تنها باید خلاصه ها ونکته ها رو خوند؟
من کتاب تستهام دیگه همه علامت خورده فقط میشه روخونی کرد تست زدنش دیگه تقریبا به اون معنا نیست . به نظرتون برم از اول کتاب تست بخرم ؟!
مرسی
در مورد سوال اول که پرسیدید چگونه خلاصه بردارید باید کرد ؟ خلاصه برداری برای هر فرد به وسیله ی تجربه بدست میاد! نمیشه گفت حتما باید در خلاصه برداری این کار رو انجام داد ولی درس بیوشیمی رو من اولین دور که میخوندم اون پاراگراف ها و خط هایی که احساس میکردم مهم هستند رو هایلایت میکردم نه جدول ها رو حذف میکردم نه شکل ها رو. جداول و شکل ها خودشون خلاصه مطالب هستند. اخه لنینجر بیش از حد مطالب جانبی اضافه داره. سپس تستش رو میزدم بعد از اون دور دوم رو همون مطالب هایلایت شده و شکل و جدول میخوندم و باز تست میزدم . در دور سوم شروع مردم مطالبی که مهمه و تو متن امده رو به صورت یک شجره میکشیدم تا تو ماه های اخر فقط همین خلاصه ها و جذاول و شکل های کتاب رو بخونم.
ببینید شما ی جورایی باید خودتونو برای کنکور اماده کنید. اگه شما تا اردیبهشت 4 دور بخونیدم ولی اون ی ماه اخر زیاد تست نزنید و مرور نکنید نمیتونید خوب امتحان بدید. بعضی نکته ها رو وقتی دارید تست میزنید و مرور میکنید برای ی مدت کوتاهی یاد میگیرید و بعدش سریع فراموش میشه. پس ماه اخر اگه خلاصه هاتون احساس میکنید قابل قبوله فقط خلاصه ها و شکل و جداول کتاب رو بخونید و در کنارش تا میتونید تست بزنید. نه چرا میخوای باز پول خرج کنی همون کتاب تست رو دوباره بخون فقط تست های جدید رو از اینترنت پیدا کن تا تست هات ناقص نباشه. و اینکه شما نباید جواب تست رو تو کتاب علامت بزنید!! فقط کنار سوالات مهم ی ستاره بکشید. اگه جواب رو علامت بزنید تو مرور کردن نمیتونید خوب فکر کنید سریع چشتون میفته به گزینه علامت زده شده
موفق باشید

shiren

New member
man 8 mah khundam rotbam 500 shode be nazaretoon vase sale bad bekhunam omidi has ??

ای بابا چرا این سوالو می پرسی دوستم؟اگه به هدفت اعتقاد داشته باشی هیچوقت اجازه ی پرسیدن یه همچین سوالی رو وقتی که هنوز دو ماهم از کنکور نگذشته نمی دی منم کلی وقت گذاشتم از خیلی از برنامه هام گذشتم رتبم شد 370 ولی امسال میخوام از تجربه هام استفاده کنم اگه واقعا ژنتیک دوست داری ارزش یک بار دیگه تلاشو داره

mohadese_b

New member
سلام
آدرس فیس بوکه دوستت چیه؟؟؟منظورم دوسته supercoil
ممنون

آخرین ویرایش:

melinaa

New member
بچه ها ی سوال داشتم..در راه رضای خدا جواب بدین...اگه کسی واسه سلولیش لودیشو بخونه...و برای بیوشیمی بجای هارپر و لنینجر ضروریات رو بخونه...با این وضع پیش امده پند درصد میتونه بزنه؟؟؟
هی خدا چه گیری کردیم...
خودت ب دادمون برس...

RBC!

New member
آره ملینا بخون.
همچین وضع خاصی هم پیش نیومده به نظر من. هر سال به یه موضوعی بیشتر گیر میدن. شما همه فصلا رو خوب بخون و بعد تست کار کن، ایشالا خوب جواب میدی.
ژنتیکی هم که خیلی از دوستان ازش شاکی هستند و میگن از هزاره بود، شاید فقط 4-5 تا سوالش از هزاره بود. (تقریبا مثل هر سال) بقیه ش رو می شد با امری جواب داد.

بالا