نظرات شركت كنندگان كنكور ارشد ژنتیک انسانی خرداد 93

irani

New member
سلام بچه ها
لطفا راهنماییم کنید. چون امروز واقعا شوکه شدم.
من لیسانس سلولی مولکولی دارم. التبه همین امسال درسم تموم شد.
سال قبل که دانشجو بودم اصلا برای وزارت علوم تلاش نکردم.چون واقعا علاقه ای بهش ندارم. همش میگفتم ژنتیک پزشکی میخوام. میدونستم با وقت کم و کلاسای دانشگاه نمیتونم سال اول قبول شم. اما میگفتم ژنتیک پزشکی ارزش یه سال موندن داره.
حالا یه سال موندم و برنامه ریزی کردم که درس خوندن شروع کنم.
دیدم ظرفیتا امده 47 تا!!! ( البته خیلیم برای بچه هایی که رتبه بالای 50 اوردن و امید به قبولی داشتن ناراحت شدم :-( )

حالا جدا ازین من یه موضوع دیگه ای هم شنیدم ( البته بهتره بگم شایعه...) اما راستش بخواین من امسال هر شایعه ای ازین وزارت بهداشت شنیدم درست بوده!
شایعه ای که شنیدم اینه که از سال بعد میخوان حق امتحان دادن از رشته های زیست شناسی بگیرن. یعنی عملا من و امثال من نتونن حتی امتحان بدن!

بچه ها بازم میگم من فقط این چند جایی خوندم ( یکی هم همین انجمن )، اصلا هم قصد استرس دادن به کسی ندارم. البته خودم خیلی ناراحتم. از صحتشم واقعا اطلاعی ندارم و امیدوارم که فقط شایعه باشه...

اما سوالم از شما اینه که. بنظرتون من الان چیکار کنم؟
بیخیال علوم شم و تمام تلاشم برای بهداشت کنم؟ یا اینکه نه علوم الویت قرار بدم... واقعا موندم که چیکار کنم.
درسته که اکثر درسای بهداشت برای علوم هم هست. اما وقتی که باید برای امری گذاشت خیلی از زمان علوم میگیره.
خواهشا راهنمایی کنید که واقعا سردرگمم
ممنونم ازتون
عزیزم اگه حق امتحانو از بچه های زیست برا ژنتیک بگیرن اونوقت میخان این حقو به کی بدن!؟
شاید واسه دکترا ی کم درس بنظر بیاد اونم شااااااید! این در همون حد شایعه است ، با این اوصاف پیشنهاد من به شخصه اینه
ریسک نکنی و علومم شرکت کنی چون باز کار اینا معلوم نی، من خودم امسال اشتباه کردم نه علوم نه ازاد اسم ننوشتم به عشق بهداشت
اونوقت دیدی که امسال وزارتخونه چطور از خجالت من و امثال من دراومد... البته من از کاهش ظرفیتا ناراحت نیستم از اینکه چرا از قبل، قبل کنکور خبرشو ندادن واقعا ناراحت و عصبی ام.

Cls721

New member
سلام به همگی من رتبه ام 36 شده و اصلا خوشحال نیستم هیچ دانشگاهی خوابگاه نمی ده و اینکه اصلا مطمئن نیستم کجا قبول میشم ؟مشکلم اینه که نمیتونم غیر تهران جایی برم الان تو بهتم که چه کنم ؟میترسم سال دیگه نصف کنن ظرفیتارو 23 نفر بگیرن ...........خدایا من چیکار کنم
سلام دوست عزیز شما با رتبه 36 امسال احتمالا شهرکرد قبول میشی،از لحاظ خوابگاه فکر نکنم مشکلی باشه شما میتونی یکسال اول ک واحداتونو پاس کردی پایان نامه رو تهران بردارید،اگر ژنتیک بهداشت رو واقعا از علوم ارجح میدونید بهتره ک مهر ماه امسال دانشجوی این رشته باشید چون معلوم نیست سال بعد ب آمادگی امسال برسید حتی با وجود نرسیدن بیو به آمادگی دلخواه.موفق باشی

آخرین ویرایش:

microb89

New member
سلام
سلولی مولکولی:بهترین کتاب لودیشه بدون شک، کامل و مفهومی، ولی کسی فکر نکنم برسه چند دور بخونه و سر جلسه همش یادش بمونه
من مجید مهدوی خوندم،ناقص هست ،کامل نیست،ی جاهایی غلط داره،ولی (متاسفانه بگم بهتره ) اگر چند دور بخونید و کامل، میشه بالا 60% زد(چون سوالای بهداشت اغلب مفهومی نیست،ی جورایی حفظی،مچ بگیریه،البته بعضی سولاشم خوب هست)
سلولی مولکولیو 2 بخش کنید
1سلولی(سلول اندامک...):همون فصلای اول سلولی مهدویو خوندم(ولی کامل نیست اصلا ،اگر بتونید یک سری از فصلا رو مرتبط با سلولی از توی لودیش بخونید خوبه)
2مولکولی:مولکولی قسمتای ژنتیک مولکولی مهدوی + فصلای ژنتیک مولکولی از کتاب ضروریات رضا محمدی(به نظر من این دو با هم، کافیه برا مبحث ژنتیک مولکولی کنکور بهداشت)
فصل مهندسی:همون فصل مهندسی مهدوی+کتاب کلونینگ براون فصلای اولش خوبه (اینو تو دانشگاه بهمون درس دادن من نخوندم با نیت واسه کنکور)
فصل مهندسی و تکنیکا رو که امسال هم سوال زیاد دادن:اول خود امری ،بعد از رو هزاره هم بخونید(هزاره سخت میشه فهمید ولی چاره ای نیست بخونید حتی اگر نفهمیدید حفظ کنید به زور، از نظر من تکنیک از هر کتابی دیدین بخونین چون فقط تو ژنتیک سوال تکنیک و مهندسی نمیدن،بعضی وقتا سوالای بیو یا سلولی هم میتونه باشه
در نهایت همون مهدویو چند دور(هر چی بیشتر بهتر حتی 6 دور) بخونید(من خودم 4 دور حدودا خوندم) بعد که وقت اضاف اوردید برین سراغ لودیش اما نه فصلای ژنتیک مولکولیش بلکه فصلای سلولیش مثل غشاهای زیستی،انتقال یون ها و مولکول ها از غشا،حرکت پروتئین ها به اندامک ها و غشاها،ساختار و عملکرد پروتئین،میکروتوبول ها و فیلامنت ها،حمل و نقل و ترشح ویزیکولی،پیام رسانی(با اینا علاوه بر بیولوژی مولکولی،بیولوژی سلولیتون هم قوی میشه)
من تست نزدم چون وقت نداشتم ،نمیدونم هم کدوم کتاب خوبه،اگر جواب تشریحی داشته باشه بهتره ولی حتما شما بزنید خیلی کمک میکنه بعد از هر مبحثی که میخونید چون سوال تکراری میدن هر سال(اینو من بعد کنکور فهمیدم) مثل سوال عبور اب از غشا که من چون تست نزده بودم غلط زدم ولی از تستای سالای قبل بوده
امسال سلولی زیاد سوال دادن شاید شاید سال بعد مولکولی زیاد سوال بدن پس مولکولیو کامل بخونید
و اینه تسلط کامل رو سلولی مکمل هست با تسلط کامل رو بیوشیمی چون تا حدی همپوشانی دارند،پس بیوشیمیتون قوی باشه میتونین باش سوال سلولی هم بزنید(امسال 3،4 تا از سوالای سلولیو من با سواد بیوشیمیم زدم)
ی نکته ی کلی درباره سلولی(در واقع در باره ی کل درسا مخصوصا ژنتیک،زبان،بیو) مرور فوق العاده مهم هست
((((مرور مباحث قبلا خوانده شده از خوندن مباحث جدید مهمتر است))))
به عنوان مثال شما باید سر جلسه یک لحظه انزیم اسیل کوا کربوکسیلاز یادتون بیاد با کل حصوصیاتش،کوفکتورش،اینکه فسفاته بشه فعالیتش کم یا زیاد میشه،ربطش با گلیگولیز و... که لازمه ی این امادگی مرور و مرور است
توی خوندن ی جورایی سیاست داشته باشید(مثلا شما باید بدونید اگر بیوشیمیو اول بخونید بهتره تا سلولی یا ژنتیک،چون نیاز فهمیدن ی سری از مبحثای ژنتیک و سلولی فرض، فصل ژنتیک بیوشیمیایی ،دونستن از قبل بیو شیمی هست)
تا اینجا موند زبان که اونم فردا میگم
بچه ها بازم بگم اینا فقط نظر من بود موفق باشید

سمانه68

New member
سلام بچه ها
لطفا راهنماییم کنید. چون امروز واقعا شوکه شدم.
من لیسانس سلولی مولکولی دارم. التبه همین امسال درسم تموم شد.
سال قبل که دانشجو بودم اصلا برای وزارت علوم تلاش نکردم.چون واقعا علاقه ای بهش ندارم. همش میگفتم ژنتیک پزشکی میخوام. میدونستم با وقت کم و کلاسای دانشگاه نمیتونم سال اول قبول شم. اما میگفتم ژنتیک پزشکی ارزش یه سال موندن داره.
حالا یه سال موندم و برنامه ریزی کردم که درس خوندن شروع کنم.
دیدم ظرفیتا امده 47 تا!!! ( البته خیلیم برای بچه هایی که رتبه بالای 50 اوردن و امید به قبولی داشتن ناراحت شدم :-( )

حالا جدا ازین من یه موضوع دیگه ای هم شنیدم ( البته بهتره بگم شایعه...) اما راستش بخواین من امسال هر شایعه ای ازین وزارت بهداشت شنیدم درست بوده!
شایعه ای که شنیدم اینه که از سال بعد میخوان حق امتحان دادن از رشته های زیست شناسی بگیرن. یعنی عملا من و امثال من نتونن حتی امتحان بدن!

بچه ها بازم میگم من فقط این چند جایی خوندم ( یکی هم همین انجمن )، اصلا هم قصد استرس دادن به کسی ندارم. البته خودم خیلی ناراحتم. از صحتشم واقعا اطلاعی ندارم و امیدوارم که فقط شایعه باشه...

اما سوالم از شما اینه که. بنظرتون من الان چیکار کنم؟
بیخیال علوم شم و تمام تلاشم برای بهداشت کنم؟ یا اینکه نه علوم الویت قرار بدم... واقعا موندم که چیکار کنم.
درسته که اکثر درسای بهداشت برای علوم هم هست. اما وقتی که باید برای امری گذاشت خیلی از زمان علوم میگیره.
خواهشا راهنمایی کنید که واقعا سردرگمم
ممنونم ازتون
سلام شما ازکجامیدونی من علوم امسال قبول میشم فقط بخاطربهداشت صبرمیخام بکنم ماازکحابایدبفهمیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
وای نکنه واقعیت باشه

سمانه68

New member
دوستان کسی مایل نیست برای پیشنهاد من که تایپیک مخصوص خودمون پشت کنکوریها درست کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
البته درصورتی که شایعه هادرست نباشه وماهم بتونیم کنکوربدیم(گروههای زیست شناسی)

s.a2000

New member
سمانه جان من واقعا از صحت این شایعه اطلاعی ندارم. فقط شنیدم گفتم ببینم کسی در جریان هست یا نه...
اما فکر کنم در حد همین شایعه باشه. حداقل زیستیا دیگه حق شرکت توی ژنتیک باید داشته باشن. چون 70 درصد درساش میخونن
بازم من نمیدونم این شایعه درسته یا نه...
اگه زیاد به این شایعه اهمیت دادم واسه این بود که امسال هر شایعه ای راجع به بهداشت شنیدم درست بود! اولش تغییر شیمی به بیوشیمی برای بیوتک. بعدشم کاهش ظرفیت ها که متاسفانه درست بوده.
حالا هم این شنیدم نمیدونم چقدر صحت داره.اما امیدوارم فقط شایعه باشه.

z.bio

New member
سلام به دوستای گلم. بچه ها تورو خدا باهم بحث نکنین آدم دلش میگیره. بچه هایی که قبول شدین بیاین راهنماییمون کنین تا انرزی مثبت بگیریم:rose:

Zeinab.A

New member
سلام دوستان
من کارشناسی ارشد میکروبیولوژی دارم ولی عاشق ژنتیکم. بنا به دلایلی مجبور بودم برم میکروبیولوژی بخونم.
خوب شروع کرده بودم ولی دو ماه مونده به کنکور یه اتفاق تلخ واسم افتاد که نتونستم ادامه بدم.
الان که نتایج رو دیدم خیلی ناامید شدم. از زندگی سیر شدم. روحیه مو از دست دادم.
به نظر شما از کجا باید شروع کرد........... چطور باید روحیه دوباره خوندن و بدست بیارم؟

مهربون

New member
سلام به همگی،دوستان راهنمایی های خوبی کردن،منم در مورد سلولی خواستم بگم فقط و فقط و فقط لودیش بخونید چون خط به خط لودیش سواله و اصلا دنبال کتاب م.هدوی و ج.زوه خ.لی لی نباشید،من خلاصه لودیشو خوندم که همونم جواب داد واگه تو ۵تا سوال بی دقتی نمیکردم حتما ۱۰۰درصد میشد،ولی خوب۸۱ درصد زدم.

آخرین ویرایش:

Mrs.Pink

New member
بچه ها من به شددت نیاز به راهنماییتون دارم درزمینه انتخاب منبع مناسب واسه درس سلولس و مولکولی!! و از تک تکتون خواهشششمندم طبق تجربیاتتون راهنماییم کنین...
خواستم بدونم بنظرشما من خودکتاب اصلی لودیش رو بخونم (باتوجه به اون حجم زیادش که فکرمیکنم تا کنکور تنها موفق بشم 2دورش بزنم!!) یا اینکه از کتاب خلاصه لودیش استفاده کنم(که طبیعتا چون حجمش کمتره و مطالبش شسته رفته تر از کتاب اصلی لودیش هستش میتونم تعداد دورهای خیلی بیشتری برنم!)؟؟ که لازم به ذکره اگه بخوام خلاصه بخونم از یه کتاب دیگه هم برای تکمیل نکاتش استفاده میکنم! ینی صرفا فقط یدونه خلاصه نمیخونم.کتابای دیگرم نگاهی میندازم درکنارش...

ازتون خواااهش میکنم منو تو انتخابم کمک کنین چه افرادی که موفق شدن(و بهشون تبریک میگم و انشالا دست راستشون تو سرمن باشه ;) ) , وچه افرادی که متاسفانه موفق نشدن(که باهاشون خیلییی همدردم!! و انشالا سال دیگه همگی بهترین رتبه روبیاریم...)

لطفا تو راهنماییاتون اینم درنظربگیرین که بنده امسال فارغ التحصیل شدم و دیگه دانشجو نیستم و ازلحاظ زمانی بسیااار دستم بازه :p
و دیگه اینکه من خودم امسال کنکور دادم و سلولیمو 60 زدم...

پیشاپیش از کمک و راهنماییتون ممنونم...:thanks:

microb89

New member
سلام درس زبان
زبان من پایم تقریبا قوی بود
به هر حال 504 رو خوندم و کتاب لزگی رو هم skill اول تا دهم خوندم + کنکور سال های قبل
پیشنهاد: 504(کلمه با مثال ها) + essential word for toeffel(کلمه با مثال ها فقط) +لزگی(کل کتاب)
ووکبیولریتون رو قوی کنید،کنکورای سال های قبل سوالات کلمه رو هر چهار گزینشو بخونید و حفظ کنید(من خودم جعبه لایتنر داشتم)
در اخر اینم بگم من(k.e.l.a.s)نمیرفتم، (j.o.z.v.e) هم نخوندم حتی یک صفحه ،اصلا،و اصلا هم پیشنهاد نمیکنم برین چون همین چیزایی که تو لودیش و لنینجر هست رو میان بهتون میگن ی کم منظم تر و جذب کننده تر(مخصوصا خ.ل.ی.ل.ی با کتاب و تبلیغای خوش اب و رنگش)
ازمون ازمایشی 4 تا اخری س.ن.ا رو میرفتم سوالا زبان و ژنتیکش مشابه کنکور بود ولی سلولی و بیوشیمیش خوب نبودن اصلا،بی نظم بود،کارنامه دیر میدادن،تعداد شرکت کننده هاش 485 نفر بود(این طور که میگفتن من مطمئن نیستم)با این حال همین س.ن.ا رو پیشنهاد میکنم(3 تا اخریشو ترجیحا) نسبت به خ.ل.ی.ل.ی (انتخاب بین بد و بدتر از نظر من)
قبل از خوندن هر درسی اول برید سوالای 4 سال گذشتشو ببینید و سبک سوال دادنشونو بفهمید تا بتونید نوع چه جوری خوندتونو روی اون حساب تنظیم کنید
خودتون رو خیلی درگیرو مشغول کتابای زیادو رنگ و با رنگ نکنید(اغلب واسه فروش هست نه دانشجو،مهم خوندن شماست نه نوع کتاب

این که روزی چن ساعت و از کی بخونید دست خودتون هست و بستگی به کیفیت خوندنتون داره،خلاصه بگم طوری بخونید که برسید هر درسیو چن دور و مفهومی بخونید،تستش رو هم بزنید(منطقا هر چی زودتر و بیشتر،بهتر)
باز هم بگم اینا فقط نظر من بود
امیدوارم کمکتون کرده باشم،موفق باشید

آخرین ویرایش:

رها93

New member
دوستان دیده شده بعضی ها با ترفند و دروغ نمایی خودشونو رتبه برتر معرفی میکنن و دیگران رو تشویق به رفتن به ....... های خاصی میکنن گرفتین منظورمو.خواهشا گول نخورین.جز زبان همه درسا رو میشه با کتاب خوندن در حد عالی مسلط شد .اینا با جو سازی میخوان شما رو وادار کنن به ..... بری و ثبت نام کنی نمونه اون victoria رتبه مثلا اول بیوشیمی است.باور نکنین خودتون تلاش کنین و موفق بشین.من سالی که رفتم 223 شدم سال بعدش با کمک گرفتن از یه دوست برنامه ریز بدون هیچ هزینه ایی تک رقمی شدم توی رشته هماتو.خودتون بخونین و به خدا توکل کنین و تا روز کنکور ورزش کنین که معجزه میکنه و استرس روزای آخر رو از بین میبره. وظیفه بود که بنویسم و نوشتم حالا خو دانید زبانم فن ترجمه اگه خواستین برین از الان روزی 2 ساعت بخونین بالای 60 رو به راحتی میزنین

منم دقیقا همین نظر رو دارم
خواستن توانستن است
من رتبه برتر نیستم ولی سال اول هم میتونستم پولی برم نرفتم رتبه ای مد نظر گرفتم که اونو بیارم و برنامه ریزی کردم و همون شد
اصلا نباید نگران بود
خیلیا خودشون رو مجبور میکنن برن پولی و خوانواده رو تو فشار بزارن و یا شهری رو بزنن که دوس ندارن و نتیجه اش فقط حسزت میشه چون تا آخرین لحظه فکر میکنن اگه یه سالم مسخوندم فلان دانشگاه بودم فلان استاد رو داشتم!
هرکس با توجه به روحیه خودش میتونه تصمیم بگیره. قبول نشدن تو یه سال یا دو سال به این معنی نیس که اصلا نشه.من تک رقمی یعنی رتبه یک رو میشناسم که 3 سال کنکور داده بود
یه عده احساس میکنن تشویق کنن بقیه بره دانشگاه رقیب برای سال آینده کم میشه! اصلا درست نیس فکر نکنن همین تعداد اعضای علوم پزشکی رقیبشون هستن!
الان ژنتیک 47 نفر قبولی داره که فقط چند نفرشون به انجمن سر میزنن تازه خیلیاشون تازه عضو شدن!

sooryas

New member
دوستان من زنگ بزنید این شماره:88809500 داخلی 330 حوزه و دانشگاه
بگید طبق خبر شماره 2231897 گفتن که ظرفیتها افزایش پیدا میکنه ،حالا نتهنا زیاد نشده بلکه کم هم شده ،یا خبر شما دروغه یا باید پیگیری شه چرا بعد از اعلام رتبه ها کم شده ،لطفا هرکس میتونه زنگ بزنه تا اونها هم پیگیری کنن
اطلاع رسانی کنید تا به یه جایی برسیم

نوتر

New member
سلام دوستان خوبم
برخی دوستای خوبم سعی کنیم در انتخاب کلمات دقت کنیم
در پناه حق

سمانه68

New member
سلام من نمیدونم چطوربایدتایپیک درست کرد
دوستانی که میدونندبگند تاتایپیک مخصوص پشت کنکوریهارودرست کنیموبااراده بخونیم برارتبه تک رقمی

رها93

New member
آفرین فقط برای تک رقمی بخونید! هیچی اعتبار نداره! فقط با تک رقمی خیالتون راحت میشه!

بالا