نامه سرگشاده دبیر کل خانه پرستار به رئیس جمهور

Persian-Masoud

New member
نامه سرگشاده دبیر کل خانه پرستار به رئیس جمهور

به گزارش خبرنگار نظام پرستاری، متن کامل این نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

دومین نامه سر گشاده دبیر كل خانه پرستار به رئیس جمهور

جناب آقای دکتر روحانی رئیس محترم جمهور اسلامی ایران

با عرض سلام و تحیات

با عنایت به اینکه مقوله سلامت در اولویت دولت تدبیر و امید قرار گرفته و جامعه پرستاری به عنوان گروهی که بیشترین خدمات بهداشتی درمانی را به صورت شبانه روزی به مردم عزیز ارائه می دهند. انتظار می رفت در برنامه طرح تحول نظام سلامت مورد توجه قرار گیرند ولی جامعه پرستاری کشور با توجه به سیاست های حاکم بر وزارت بهداشت این نگرانی را داشتند که در این طرح هم مثل سایر برنامه ها وزارت بهداشت مورد بی مهری قرار گیرند و به همین دلیل در شروع طرح تحول نامه ای سر گشاده با امضاء الکترونیکی حدود 24 هزار از کارکنان پرستاری از سراسر کشور در تاریخ 17/3/ 93 با تقاضای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در راستای برنامه تحول نظام سلامت خدمتتان تقدیم شد.

جامعه پرستاری کشور انتظار داشتند با توجه به تخصیص 10 هزار میلیارد تومان از منابع دولت به وزارت بهداشت، ضمن توجه به خدمات تمامی گروه ها، حداقل قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که می توانست باعث افزایش جذابیت های حرفه ای و در نتیجه افزایش کیفیت خدمات پرستاری و موجبات رضایتمندی مردم از خدمات گسترده پرستاری فراهم آید را اجرایی نمایند ولی متاسفانه علی رغم پی گیری های فراوان از نهاد محترم ریاست جمهوری حتی کوچکترین پاسخی به این در خواست جامعه پرستاری کشور داده نشده است؟!

ولی از طرفی دیگر با عجله هر چه تمام تر سایر مراحل طرح تحول نیز با تأمین منافع گروهی خاص و بدون توجه به خدمات سایر گروه های نظام سلامت به اجرا درآمد، بدون اینکه نتایج مراحل قبلی طرحی که هزاران میلیارد برای آن هزینه شود مورد ارزیابی قرار بگیرد که آیا واقعاً کیفیت ویزیت پزشكان نسبت به قبل تغییر کرده؟ آیا پزشکان متخصص در بیمارستان مقیم شدند؟ و آیا ماندگاری پزشکان تحقق پیدا کرد؟ و آیا در بیمارستان های دانشگاهی بیماران توسط پزشکان متخصص و هیئت علمی مورد عمل جراحی قرار می گیرند و یا فقط مهر پزشکان متخصص پای پرونده بیماران خورده می شود؟ ویا هزینه های هتلینگ باعث ارتقاء رفاه بیماران شد؟ و هنوز ابهامات و مشکلات در مرحله اول و دوم باقی بود که در مورخه 93/7/8 با حضور سران پزشکی کشور مرحله سوم طرح تحول با معرفی کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات با هدف کاهش پرداختی از جیب مردم! واقعی کردن تعرفه های پزشکی! انضباظ مالی در بخش دولتی و خصوصی! عدالت در سلامت و حذف زیر میزی پزشکان؟! رونمایی شد و در همان اجلاس مرحله سوم با ابلاغ شبانه و ارسال فایل به همه دانشگاهها و از فردا صبح افزایش تعرفه اعمال، موجی از شادی و سرور پزشکان را فرا گرفت به طوریکه یکی از بزرگان و پیشکسوتان این گروه اذعان داشتند که اتفاقاتی که برای پزشکان افتاده در بعد از انقلاب بی سابقه بوده است؟! و این جریان می خواهند بانی کار را کاندید دوره بعد ریاست جمهوری نمایند!

ولی از طرفی دیگر موجی از انزجار در بقیه 90 درصدی کارکنان نظام سلامت ایجاد شد به آن دلیل که: بیشترین بار نظام سلامت بر دوش آن 90 درصدی جمعیت بهداشت و درمان سنگینی می نماید ولی عمده منابعی که به بهانه ارتقاء سطح سلامت به وزارت بهداشت تخصیص داده می شود به جیب این گروه قلیل واریز می شود. گروهی تمامیت خواه که با کمترین حضور کمترین تعداد و کمترین اثر بخشی بایستی در بخش دولتی ده ها میلیون تومان علاوه بر حقوق هیئت علمی کارانه دریافت نمایند و علاوه بر آن هم همین گروه سیری ناپذیر صدها میلیون تومان در بخش خصوصی در ماه دریافت نمایند. آری گروهی که به وضوح علاوه بر تعرفه های بخش دولتی و خصوصی با جسارت تمام، انجام وظیفه قانونی خود را علی رغم تهدید جان بیمار منوط به پرداخت زیر میزی که به نحوی همان رشوه است می نمایند، و عملی که از نظر آیات اعظام، امری نکوهیده است. آیت اله مکارم شیرازی در دیدار با وزیر فعلی بهداشت می فرمایند: "زیر میزی پزشکان امری بسیار ناپسند است و به نوعی همان رشوه محسوب می گردد."

ولی متولیان امر به جای برخورد با پدیده زشت زیر میزی که به مثابه چاقویی بر گلوی مردم برنده است، متاسفانه با قانونی كردن زیر میزی برای همه این گروه مورد تشویق قرار گرفته‌اند!!

افزایش دو برابری تعرفه پزشکان به بهانه واقعی کردن تعرفه های پزشکان و پیشگیری از زیر میزی در بخش خصوصی بدین معنی است که پزشکان به میزان دو برابر در مطب زیر میزی می‌گرفتند و اگر به گفته خودشان 5% پزشکان زیر میزی می گرفتند و این پرداخت نامشروع را شكل قانونی داده و به همه پزشکان تسری دادند به امید اینکه پزشکان از دریافت زیر میزی خود داری نمایند! و آیا این خود نوعی باج خواهی نیست و آیا اگر این اتفاق یعنی گرفتن پول اضافی آنهم به صورت میلیونی درسایر صنوف اتفاق افتاد چنین برخورد می‌شد! و اگر این الگوی مناسبی برای افزایش دریافتی‌هاست كه بقیه گروههای نظام سلامت هم این رویه را پیشه كنند.

آقای رئیس جمهور:

یکی دیگر از اهداف طرح کاهش پرداخت از جیب مردم است، آیا با اجرای این طرح که منجر افزایش در آمد بیمارستان و همچنین افزایش تعرفه های پزشکی تا 250 درصد شده، چگونه پرداخت از جیب مردم کم می شود! اگر در مرحله اول با پرداخت فرانشیز کاهش از جیب مردم را بدنبال داشت ولی با افزایش تا 250 درصدی تعرفه پزشکان در مرحله سوم نه تنها این موضوع خنثی شد بلكه در بعضی موارد افزایش هم داشته است. از همه جالب تر اینکه یکی دیگر از اهداف طرح ایجاد عدالت است!! با اجرای مرحله سوم طرح کارانه پزشکی که 40 میلیون تومان در ماه دریافت بود تا 80 میلیون تومان در ماه افزایش یافت و قرار است کارانه پرستاران دو برابر افزایش یابد یعنی از 200 هزار تومان در ماه به 400 هزار تومان افزایش یابد یعنی اگر قبلاً اختلاف حدود چند میلیون تومان در ماه بود بعد از اجرای طرج به 80 میلیون تومان در ماه رسیده و این پرداخت ها و اختلاف در پرداخت ها در دنیا بی سابقه است؟! و این در حالی است که در مطالعات وزارت کار آمریکا پرستاری از نظر دریافتی در رتبه چهارم مشاغل و پزشک متخصص در رتبه هشتم بعد از پرستاری می باشد و متاسفانه با اختلاف تا 100 میلیون تومان در ماه در یک تیم پرداخت ها شعار عدالت در پرداخت هم داده میشود!

جناب آقای دکتر روحانی رئیس محترم جمهور

حدود 20 سال پیش همین تفکر به بهانه ماندگاری پزشکان هیئت علمی طرحی را تحت عنوان طرح کارانه را به نظام سلامت کشور تحمیل کرد که باعث شد هزاران میلیارد تومان در ماه ازبیت المال به جیب گروهی خاص سرازیر شود لذا از حضرتعالی تقاضا دارم که دستور فرمایید نتایج طرح کارانه که درحقیقت زیر ساخت همین طرح تحول نظام سلامت می باشد را به حضور تقدیم نمایند كه در طرح كارانه علی رغم صرف بودجه ‌های میلیارد تومانی، ولی باز حضور کم رنگ پزشکان متخصص چه بلایی بر سر این مردم بیچاره و چه خساراتی به نظام سلامت تحمیل آمد.

و به زعم سایر گروههای نظام سلامت و صاحبنظران مستقل ،‌تاریخ در حال تكرار است و قطعاً‌ نتایج به جزء طرح قبلی یعنی شكست در پی نخواهد داشت. چون دارای زیرساخت و اهداف طرح كارانه قبلی است. مگر اینكه طرح كارشناسی شود. و بقیه خدمات بهداشتی درمانی كه بیش از نود درصد از خدماتی كه به مردم ارائه می‌شود نیز در طرح گنجانده شود.

با این تفاوت ها که :

1- طرح کارانه قبلی فاقد پشتوانه قانونی و کارشناسی بوده و صدها میلیون تومان بابت آن در ماه پرداخت می‌شده و طرح تحول نظام سلامت با مصوبه دولت و حمایت های همه جانبه حضرتعالی بوده است.

2- طرح کارانه اگر صدها میلیارد تومان هزینه برای دولت داشت طرح تحول نظام سلامت هزاران میلیارد تومان هزینه در پی دارد.

3- اگر طرح کارانه دریافت پزشکان در بخش دولتی میلیونی و در بخش خصوصی ده ها میلیون تومانی بود در طرح تحول نظام سلامت، کارانه پزشکان در بخش دولتی را تا ده‌ها میلیون تومان و در بخش خصوصی صد ها میلیون تومان كرد.

4- اگر در طرح کارانه اختلاف در پرداخت بین پزشكان هیات علمی و سایر گروهها سی چهل میلیون تومان در ماه بود. در طرح تحول نظام سلامت به دو برابر رسیده است؟!

جناب آقای دکتر روحانی

به استحضار می‌رساند اشتهای این گروه سیری ناپذیر است و با این پرداخت ها به گروهی خاص و بدون مشارکت سایر گروهایی که بیشترین خدمات بهداشتی درمانی را ارایه می نمایند تغییری در کیفیت خدمات ایجاد نخواهد شد، چرا که عمده خدمات نظام سلامت توسط آن گروه‌ها 90 درصدی از کارکنان نظام سلامت مثل پرستاران، آزمایشگاهی ها، رادیولوژی، فیزیوتراپ‌ها داروخانه و سایر پیراپزشکان و كاركنان نظام سلامت ارائه می شود که با حضور و تلاش شبانه روزی در صف اول ارائه خدمات قرار گرفته ولی متاسفانه هرگز در این سیستم دیده نشده‌اند و علت این بی‌توجهی اینست که برخلاف عرف دنیا گروهی قلیل حاکم بر وزارت بهداشت هستند که نه دارای دانش مدیریتی و نه مهارتی در این زمینه و نه وقت کافی جهت مدیریت دارند و بیشتر دغدغه مطب، بخش خصوصی و مسافرت خارج از کشور دارند تا اداره بیمارستانها و دانشگاهها و وزارت خانه و این امر باعث شده که مثل موریانه پایه های وزارت بهداشت خورده و اگر به داد این وزارت نرسید باید منتظر فروپاشی آن باشید و آنچه مهم است اینکه این جریان تمامیت خواه همواره بر وزارت بهداشت حاکم بوده و فكر می‌كنند تافته جدا بافته از مردم و سایر گروهها هستند و باید همه تلاش كنند كه درآمدهای میلیاردی نصیب آقایان شود و این درآمدهای ناروا باعث نگاه طبقاتی و تحقیرآمیز این گروه به بقیه شده و متاسفانه این جریان و تفكر در دولت تدبیر و امید شدت گرفته و پیچیده‌تر شده و باعث بی‌اعتمادی قاطبه جمعیت نظام سلامت به این وزارت شده و همه براین باورند كه طنابی كه در حال حاضر طرح تحول نظام سلامت به آن آویزان شده هم نازك و هم پوسیده و قابل اتكا نیست.

ریاست محترم جمهور

جامعه پرستاری كشور خواستار اجرای بدون قید و شرط قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و برقراری عدالت در پرداخت‌های گروههای پزشكی، مشابه سایر كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه و حتی همسایه مثل عراق و افغانستان می‌باشند و من فكر می‌كنم این تقاضای غیرمعقولی نباشد این خواسته قانونی را از طرق مختلف مثل بحث‌های كارشناسی، ‌گفتگو، ‌مذاكره، ‌مكاتبه، ‌طومار، ‌نامه‌های محرمانه و سرگشاده به حضرتعالی و دست‌اندركاران حوزه سلامت و قوای سه گانه اعلام نمودند. و بنده به عنوان نماینده پرستاری دلسوز و دلسوخته نظام و انقلاب به شدت نگران وضعیت ایجاد شده در نظام سلامت هستم و برخورد فرض دانستم برحسب وظیفه قانونی، ‌شرعی، ‌اخلاقی مراتب را به محضر حضرتعالی اعلام تا شاید مورد عنایت قرار گیرد.

با تقدیم احترامات

محمد شریفی مقدم

دبیر کل خانه پرستار

93/7/23
 
بالا