معرفی کتاب

AWWA

New member
سلام دوستان
حتما" تا حالا شده یه کتابی رو بخونید واز اون اونقدر خوشتون بیاد که به دیگرانم سفارش کنید بخوننش.یا حتی بخوایید به کسی که دوستش دارین هدیه بدین. تو این تاپیک اون کتابو معرفی کنین. فرقی نمکنه موضوعش چی باشه: علمی یا غیر علمی،رمان یا تاریخی،مذهبی و دینی،حتی درسیو......

اگه کسی کتابی رو معرفی کرد که شمام باهاش موافق بودین حتما" اعلام کنین تا مشخص بشه که طرفدارش زیاده. ودیگه اینکه اگه بیشتر از یکی هم معرفی کردین اشکالی نداره. اگه خواستین علت دوست داشتن اون کتاب و اینکه چطوری باهاش آشنا شدین رو هم بگین. خیلی ممنون
.

shayeste

New member
من خیلی کتاب خوندن (از نوع غیر درسی )رو دوس دارمو خیلی هم میخونم.چند روز پیش کتاب قلندر و قلعه رو خوندم.
اما کتابی که فکر کنم هر کس با هر سلیقه ای خوشش بیاد و توصیه میکنم. عطر سنبل عطر کاج نوشته فیروزه جزایری دوما

در زمینه طنزه سال 86 خوندمش فکر کنم اول یه نقد درموردش خوندم :smiliess (11):

shima.p

New member
خوب بهترین کتاب خیلی زیاده.والاترینش قران
ولی کتابی که هیچ وقت ازش سیر نمیشم و هر دفعه که میخونم ازش درس میگیرم کتاب شازده کوچولو .واقعا الکی نیس که محبوب ترین کتاب قرن شده

AWWA

New member
اول با اجازتون خودم میگم. بهترین کتابی که من تا حال خوندم(البته بعد کتابای دینیمون) کیمیاگر نوشته "پائولو کوئیلو"ه. این کتاب به شکل رمانه.

یکی از چیزایی که از این داستان فهمیدم اینه که :هر انسانی به این دنیا میاد تا افسانه شخصی خودش رو به واقعیت تبدیل کنه. و چیزایی رو که از نظر دیگران شاید غیر ممکنه، ممکن کنه. خدا از راههای مختلف (خواب،آشنایی با افراد وکتابای خاص و...)مسیر و افسانه شخصی هر فرد رو بهش نشون میده. که اگه کسی به این نشونه ها خوب دقت کنه دیگه دچار سردر گمی نمیشه.(خلاصهءاین کتاب، حرف چارلی چاپلینه که میگه: به فکر گرفتن جای دیگران نباش، بلکه سعی کن جایگاه واقعی خودت رو پیدا کنی)

متنش خیلی روان و جذابه. آدم همش دوست داره زود تموم کنه تا بفهمه آخرش چی میشه. یکی از خوبیاشم اینه که خیلی طولانی نیست که باعث خستگی بشه.

najma

New member
ولی کتابی که هیچ وقت ازش سیر نمیشم و هر دفعه که میخونم ازش درس میگیرم کتاب شازده کوچولو .واقعا الکی نیس که محبوب ترین کتاب قرن شده

منم حداقل ماهی یه بار میخونمش ، دیگه فصل روباهش رو که خیلی بیشتر ...
رمان جین ایر رو هم خیلی دوست دارم .

AWWA

New member
مرسی بچه ها من فکر میکردم اولیش خودمم. شما زرنگتر از منین.آفرین
شیما! منم کتابه " شازده کوچولو" رو خوندم. واقعا" شیرینه. مخصوصا" که کوتاهه، بشتر آدمو جذب میکنه. تو ازون چی برداشت کردی؟

8521413

New member

شازده کوچلو اثر دوسنت اگزوپری... کتاب فوق العاده زیبا و قوی هست... البته یک نکته ی بسیار جالب در مورد این کتاب وجود داره و اون... نا توانی مترجمان از انتقال کامل پیام از زبان انگلیسی به زبان فارسی هستن... به همین دلیل مترجمان بسیاری اقدام به ترجمه ی این کتاب کردن... اما همچنان به نظر بنده ترجمه ی شاملو بهترین ترجمه است!

AWWA

New member
برداشت شما از کتاب شازده کوچولو چی بود؟می خوام با برداشت خودم مقایسه کنم.

8521413

New member
اول با اجازتون خودم میگم. بهترین کتابی که من تا حال خوندم(البته بعد کتابای دینیمون) کیمیاگر نوشته "پائولو کوئیلو"ه. این کتاب به شکل رمانه.

یکی از چیزایی که از این داستان فهمیدم اینه که :هر انسانی به این دنیا میاد تا افسانه شخصی خودش رو به واقعیت تبدیل کنه. و چیزایی رو که از نظر دیگران شاید غیر ممکنه، ممکن کنه. خدا از راههای مختلف (خواب،آشنایی با افراد وکتابای خاص و...)مسیر و افسانه شخصی هر فرد رو بهش نشون میده. که اگه کسی به این نشونه ها خوب دقت کنه دیگه دچار سردر گمی نمیشه.(خلاصهءاین کتاب، حرف چارلی چاپلینه که میگه: به فکر گرفتن جای دیگران نباش، بلکه سعی کن جایگاه واقعی خودت رو پیدا کنی)

متنش خیلی روان و جذابه. آدم همش دوست داره زود تموم کنه تا بفهمه آخرش چی میشه. یکی از خوبیاشم اینه که خیلی طولانی نیست که باعث خستگی بشه.

اگر به ادبیات غرب نگاه کنیم... در طول تاریخ غرب... هیچ عارف بزرگی نداشتیم... و به طبع اون هیچ اثر ادبی عرفانی بزرگی مشاهده نمیشه و واقعا ادبیات غرب در مقابل ادبیات فارسی هیچ حرفی برای گفتن نداره... اما در قرن بیستم... در آمریکای جنوبی شخصی مثل پائولوکوئیلو پا به عرصه ی وجود گذاشت که سعی در پیمودن مسیر عرفان کرد و به درجاتی از عرفان نائل شد... ما حصل این سیر و سلوک... و سفر به کشورهای متعدد... نوشتن رمان های عرفانی هست که شاید بشه گفت در نوع خودش در ادبیات غرب بی نظیره... اما به هیچ عنوان به پای آثار ادبی -عرفانی ایران نمیرسه...
نکته ی بسیار عجیبی که در این چند ساله زیاد باهاش برخورد داشتم... گرایش زیاد جوانان ایرانی به سمت رمان های پائولوکوئیلو هست... جوانانی که با خیلی از آثار بزرگ ادب فارسی غریبه هستن... خیلی از رمان های پائولوکوئیلو رو خوندن و ازش تعریف می کنن... اما به طور قطع میگم... اگر سری به ادبیات غنی ایران بزنن... به وضوح میبینن که این رمان ها واقعا در مقابل رمانهای ما هیچ حرفی واسه گفتن نداره... من تمام رمان های به فارسی ترجمه شده ی پائولوکوئیلو رو خوندم و تحلیل کردم...
فکر میکنم بهترین رمانش کیمیاگر باشه... البته یک نکته ی خیلی مهم در مورد ترجمه ی آثار پائولوکوئیلو اینه که... مترجمان متعددی اقدام به ترجمه ی آثارش کردن... که تنها مترجم مجاز به اظهار خود پائولوکوئیلو... آقای آرش حجازی هست... که از حق نگذریم ترجمه ی بسیار خوبی هم انجام داده...
آخرین نکته: معرفی کتاب «پدران، فرزندان، نوه ها»
در این کتاب پائولوکوئیلو به جمه آوری داستان ها و حکایت های کوتاه از سراسر جهان پرداخته ... حکایاتی پندآموز و گاها عرفانی... که به قول نویسنده در طی نسلها... از پدران به فرزندان و سپس نوه ها منتقل شده... سبک کتاب بسیار شبیه به گلستان سعدی هست... و جالبه بدونین از چندتا از حکایات گلستان هم استفاده کرده... اما در مقابل عظمت گلستان واقعا صفره... من سوالی که از آقای پائولوکوئیلو دارم اینه که با وجود شناختن کتابی مثل گلستان... چطور به خودش اجازه ی نوشتن چنین کتابی رو داده!

AWWA

New member
از دو نفر اتفاقی تعریف کتاب " جنگ وصلح" رو شنیدم. تو یکی از فیلمام یکی از بازیگرا به اون یکی می گفت:اگه می خوای معتاد کتاب بشی ،جنگ وصلحو بخون. کسی از شما اونو خونده؟

najma

New member

شازده کوچلو اثر دوسنت اگزوپری... کتاب فوق العاده زیبا و قوی هست... البته یک نکته ی بسیار جالب در مورد این کتاب وجود داره و اون... نا توانی مترجمان از انتقال کامل پیام از زبان انگلیسی به زبان فارسی هستن... به همین دلیل مترجمان بسیاری اقدام به ترجمه ی این کتاب کردن... اما همچنان به نظر بنده ترجمه ی شاملو بهترین ترجمه است!

به خصوص اگه شاملو با صدای خودش از روی ترجمه بخونه (اگه گوش کرده باشید )

najma

New member
برداشت شما از کتاب شازده کوچولو چی بود؟می خوام با برداشت خودم مقایسه کنم.

به نظر من یکی از بهترین و جالب ترین ترفند های نویسنده این بوده که شخصیت های در گیر توی عشق رو ، از بین زن و مرد انتخاب نکرده . اینجا ما یه مثلث احساسی داریم :
علاقه شازده کوچولو به گل
علاقه گل به شازده کوچولو
علاقه روباه به شازده کوچولو
و این یعنی داره دوست داشتن رو از نگاه کاملا غیر مادی نگاه میکنه . یک علاقه کاملا پاک .
متفاوت بودن رو هم خیلی خوب توضیح میده ، اینکه تفاوت گل شازده کوچولو با بقیه گل ها در ظاهرش نیست بلکه به خاطر اینه که اونا همدیگرو اهلی کردن ....
و دو تا جمله قشنگ کتاب :
ارزش هر چیز به قدر عمریه که پاش صرف کردی ...
و جایی که روباه با گریه از شازده کوچولو خداحافظی میکنه و شازده کوچولو بهش میگه آیا ارزشش رو داشت ؟ روباه میگه ؟
آره ... واسه خاطر رنگ گندم ....

AWWA

New member
از کتاب شازده کوچولو اولین چیزی که به ذهنم میاد، پادشاهیه که تو یه کره،که فقط خودش تو اونه، داره حکومت میکنه. یعنی اینکه آدم خودخواه حاکم سرزمینیه که فقط خودش توشه.

ودیگه اینکه همهء آدمای ظالم و ادم کش اگه پاکی و معصومیت کودکیشون رو بیاد میاوردن دست از کاراشون میکشیدن. اول داستان که نقاشی هایی رو میکشه و کسی بهش توجه نمیکنه آدمو یاد داستان زندگیه هیتلر می اندازه. آخه میگن هیتلر تو بچگی عاشق نقاشی بوده و لی به اصرار پدرش اونو میذاره کنار. شاید اگه پدرش جلوشو نمی گرفت دیگه اینهمه آدم نمی کشت!!!

najma

New member
اون مشروب خوره هم خیلی جالبه ، که شازده کوچولو بهش میگه چرا مشروب میخوری : میگه که احساس شرمندگی نکنم که دائم الخمر هستم !!!

AWWA

New member
یادتونه بچه که بودیم کارتون شازده کوچولو رو میدیدم. من که ازش جز یه پسر ستاره دار که از یه سیاره دیگه میومد ویه گل داشت که بهش آب میداد چیز دیگه ای نفهمیدم. دوست دارم دوباره ببینمش.

najma

New member
آره میگوشم همیشه
اگه دوروغ نگفته باشم هفته ای یک بار حتما میگوشم موقع خواب

فقط حیف من از صدای کسی که جای امیر کوچولو حرف میزنه خوشم نمیاد ، اگه صدای یه بچه واقعی میذاشتن عالی میشد ...:thanks: اخه شخصیت شازده کوچولو خیلی نازه ، حیفه ....

shima.p

New member
مرسی بچه ها من فکر میکردم اولیش خودمم. شما زرنگتر از منین.آفرین
شیما! منم کتابه " شازده کوچولو" رو خوندم. واقعا" شیرینه. مخصوصا" که کوتاهه، بشتر آدمو جذب میکنه. تو ازون چی برداشت کردی؟

به نظرمن داره میگه یه آدم از وقتی به دنیا میاد تا وقتی میمیره چه سیری داره.از اینکه کودکی تووش نشانه ی کماله لذت میبرم.میخواد بگه آدم بزرگا به خودتون بیاین که چقدر دارین کارهای الکی و مسخره انجام میدین.عاشق باشین.هیچی اندازه ی عشق موندگار نیس.قدر عشقتون رو بدونین همه کامل نیستن.و............

بالا