مطالعه گروهی گروه بازمانده های ارشد 92

baboliau

New member
نكاتي چند درمورد روشهاي صحيح مطالعه

بارها شنيده ايم كه دانش آموز يا دانشجويي مي گويد :

(( ديگرحال و حوصله خواندن اين كتاب را ندارم ))يا ((آنقدرازاين كتاب خسته شده ام كه قابل گفتن نيست))ويا ((هرچقدرميخوانم مثل اينكه كمتر ياد مي گيريم))ويا ((ده بار خواندم و تكرار كردم ولي بازهم ياد نگرفتم))به راستي مشكل چيست ؟ آيا براي يادگيري درس واقعا" بايد 10 بار كتاب را خواند ؟ آيا بايد دروس خود را پشت سرهم مروركرد؟وآيا بايددهها بار درس راتكراركردتا يادگرفت ؟ مطمئنا" اگر چنين باشد ، مطالعه كاري سخت و طاقت فرسا است . اما واقعيت چيزي ديگر است . واقعيت آن است كه اين گروه از فراگيران ، روش صحيح مطالعه را نمي دانند و متاسفانه در مدرسه و دانشگاه هم چيزي راجع به چگونه درس خواندن نمي آموزند .

يادگيري و مطالعه ، رابطه اي تنگاتنگ و مستقيم با يكديگر دارند، تا جايي كه مي توان اين دو را لازم و ملزوم يكديگر دانست. براي اينكه ميزان يادگيري افزايش يابد بايد قبل از هرچيز مطالعه اي فعال و پويا داشت .

شيوه صحيح مطالعه ،چهار مزيت عمده زير را به دنبال دارد:

1- زمان مطالعه را كاهش ميدهد.

2- ميزان يادگيري را افزايش ميدهد .

3-مدت نگهداري مطالب در حافظه را طولاني تر مي كند.

4- بخاطر سپاري اطلاعات را آسانتر مي سازد.

براي داشتن مطالعه اي فعال وپويانوشتن نكات مهم درحين خواندن ضروري است تابراي مرورمطالب،دوباره كتاب رانخوانده ودر زماني كوتاه ازروي يادداشتهاي خودمطالب رامرور كرد .

يادداشت برداري ، بخشي مهم و حساس از مطالعه است كه بايد به آن توجهي خاص داشت . چون موفقيت شما را تا حدودي زياد تضمين خواهد كرد و مدت زمان لازم براي يادگيري را كاهش خواهد داد. خواندن بدون يادداشت برداري يك علت مهم فراموشي است.

شش روش مطالعه :
خواندن بدون نوشتن ،خط كشيدن زيرنكات مهم، حاشيه نويسي وخلاصه نويسي، كليد برداري خلاقيت و طرح شبكه اي مغز

1-خواندن بدون نوشتن: روش نادرست مطالعه است . مطالعه فرآيندي فعال و پويا است وبراي نيل به اين هدف بايد از تمام حواس خود براي درك صحيح مطالب استفاده كرد. بايد با چشمان خود مطالب را خواند، بايد در زمان مورد نياز مطالب را بلند بلند ادا كرد و نكات مهم را يادداشت كرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگير شده و حضوري فعال و همه جانبه در يادگيري داشت و هم در هنگام مورد نياز ، خصوصا" قبل از امتحان ، بتوان از روي نوشته ها مرور كرد و خيلي سريع مطالب مهم را مجددا" به خاطر سپرد .

2- خط كشيدن زير نكات مهم :اين روش شايد نسبت به روش قبلي بهتر است ولي روش كاملي براي مطالعه نيست چرا كه در اين روش بعضي از افراد بجاي آنكه تمركز و توجه بروي يادگيري و درك مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط كشيدن زير نكات مهم مي گردد .حداقل روش صحيح خط كشيدن زير نكات مهم به اين صورت است كه ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را كاملا" درك كنند و سپس زير نكات مهم خط بكشند نه آنكه در كتاب بدنبال نكات مهم بگردند تا زير آن را خط بكشند .

3- حاشيه نويسي :اين روش نسبت بدو روش قبلي بهتر است ولي بازهم روشي كامل براي درك عميق مطالب و خواندن كتب درسي نيست ولي مي تواند براي يادگيري مطالبي كه از اهميتي چندان برخوردار نيستند مورد استفاده قرار گيرد.

4- خلاصه نويسي : در اين روش شما مطالب را ميخوانيد و آنچه را كه درك كرده ايد بصورت خلاصه بروي دفتري يادداشت مي كنيد كه اين روش براي مطالعه مناسب است و از روشهاي قبلي بهتر مي باشد چرا كه در اين روش ابتدا مطالب را درك كرده سپس آنها را يادداشت مي كنيد اما بازهم بهترين روش براي خواندن نيست .

5- كليد برداري :كليد برداري روشي بسيار مناسب براي خواندن و نوشتن نكات مهم است . در اين روش شما بعد از درك مطالب ، بصورت كليدي نكات مهم را يادداشت مي كنيد و در واقع كلمه كليدي كوتاهترين، راحتترين ،بهترين وپرمعني ترين كلمه اي است كه با ديدن آن، مفهوم جمله تداعي شده و به خاطر آورده مي شود .

6- خلاقيت و طرح شبكه اي مغز: اين روش بهترين شيوه براي يادگيري خصوصا" فراگيري مطالب درسي است .در اين روش شما مطالب را ميخوانيد بعد از درك حقيقي آنها نكات مهم را به زبان خودتان و بصورت كليدي يادداشت مي كنيد و سپس كلمات كليدي را بروي طرح شبكه اي مغز مي نويسد ( در واقع نوشته هاي خود را به بهترين شكل ممكن سازماندهي مي كنيد و نكات اصلي و فرعي را مشخص مي كنيد)تا در دفعات بعد به جاي دوباره خواني كتاب ، فقط به طرح شبكه اي مراجعه كرده وبا ديدن كلمات كليدي نوشته شده بروي طرح شبكه اي مغز ، آنها را خيلي سريع مرور كنيد . اين روش درصد موفقيت تحصيلي شما را تا حدود بسيار زيادي افزايش ميدهد و درس خواندن را بسيار آسان مي كند. و بازده مطالعه را افزايش ميدهد.

شرايط مطالعه

((بكارگيري شرايط مطالعه يعني بهره وري بيشتر از مطالعه ))

شرايط مطالعه ، مواردي هستند كه با دانستن ، بكارگيري و يا فراهم نمودن آنها ، مي توان مطالعه اي مفيدتر با بازدهي بالاتر داشت و در واقع اين شرايط به شما مي آموزند كه قبل از شروع مطالعه چه اصولي را به كار گيريد ، در حين مطالعه چه مواردي را فراهم سازيد و چگونه به اهداف مطالعاتي خود برسيد و با دانستن آنها مي توانيد با آگاهي بيشتري درس خواندن را آغاز كنيد و مطالعه اي فعالتر داشته باشيد :

1- آغاز درست :براي موفقيت در مطالعه ،بايد درست آغازكنيد.

2- برنامه ريزي : يكي از عوامل اصلي موفقيت ، داشتن برنامه منظم است .

3- نظم و ترتيب: اساس هر سازماني به نظم آن بستگي دارد .

4-حفظ آرامش: آرامش ضمير ناخود آگاه را پويا و فعال ميكند.

5- استفاده صحيح از وقت :بنيامين فرانكلين، ((آيا زندگي را دوست داريد؟ پس وقت را تلف نكنيد زيرا زندگي از وقت تشكيل شده است .))

6- سلامتي و تندرستي: عقل سالم در بدن سالم است .

7- تغذيه مناسب: تغذيه صحيح نقش مهمي در سلامتي دارد.

8- دوري از مشروبات الكلي : مصرف مشروبات الكلي موجب ضعف حافظه مي شود .

9 – ورزش : ورزش كليد عمر طولاني است .

10-خواب كافي: خواب فراگيري و حافظه را تقويت مي كند.

11 –درك مطلب:آنچه در حافظه بلند مدت باقي مي ماند ، يعني مطالب است .

چند توصيه مهم كه بايدفراگيران علم ازآن مطلع باشند.

1- حداكثر زماني كه افراد مي توانند فكر خود را بروي موضوعي متمركز كنند بيش از 30 دقيقه نيست ، يعني بايد سعي شود حدود 30 دقيقه بروي يك مطلب تمركز نمود و يا مطالعه داشت و حدود 10 الي 15 دقيقه استراحت نمود سپس مجددا" با همين روال شروع به مطالعه كرد.

2- پيش از مطالعه از صرف غذاهاي چرب و سنگين خودداري كنيد. و چند ساعت پس از صرف غذا مطالعه نمائيد چون پس از صرف غذاي سنگين بيشتر جريان خون متوجه دستگاه گوارش ميشود تا به هضم و جذب غذا كمك كند و لذا خونرساني به مغز كاهش مي يابد و از قدرت تفكر و تمركز كاسته ميشود . از مصرف الكل و دارو هم خودداري فرمائيد همچنين غذاهاي آردي مثل نان و قندي قدرت ادراك و تمركز را كم مي كند نوشابه هاي گازدارهم همينطور هستند.

3- ذهن آدمي با هوش است اگر يادداشت برداريد خود را راحت از حفظ و بياد سپاري مطالب مي كند و نيز همزمان نمي توانيد هم مطلبي را بنويسيد و هم گوش دهيد . پس در حين مطالعه لطفا" يادداشت برداري ننمائيد .

آخرین ویرایش:

hoorsa

New member
هورسا:
هرچه بگندد نمکش ..... وای بحال اینکه آژان ما نومید بشه.... نبینم همچین روزی روووو.... جسارت نشه ولی حرفتو پس بگیر

شما جیب مارو نزن ، من حرفمو پس می گیرم!:25r30wi:
یادتونه خاله قزی تو اون فیلمه ، هر چی میشد می گفت شما جیب مارو نزن ، من مثلا فلان کارو می کنم...

hoorsa

New member
بچه ها من چند روزه می رم کتابخونه...دارم ازتون جلو می زنما...نخورید و نیاشامید ، فقط بدوید که به من برسید
نه خب یه ذره هم بخورید و بیاشامید که انرژی داشته باشید

mim_ghaaf

New member
بچه ها من چند روزه می رم کتابخونه...دارم ازتون جلو می زنما...نخورید و نیاشامید ، فقط بدوید که به من برسید
[/QUO

سلام
یعنی کتابخونه اینقدر موثره؟

hoorsa

New member
[/QUO

سلام

سلام
بلی...بیشتر از اونی که فکرشو بکنید
البته اگه طبقه ی پایین سالن مطالع ، اینترنت نداشته باشه!

nori

New member

هورســـــــــــــــــااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
این قدر استرس وارد نکن. درسته خودت آژانی!!
ولی خب من اینجوری استرس میگرم که ای داد بیداد. دیدی چی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
افتادم عقب و بدبختو ......:14:

hoorsa

New member

هورســـــــــــــــــااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
این قدر استرس وارد نکن. درسته خودت آژانی!!
ولی خب من اینجوری استرس میگرم که ای داد بیداد. دیدی چی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
افتادم عقب و بدبختو ......:14:

خب اینجوری می گویم که شما بیشتر بخوانید ...مگرنه جز این است که موفقیت شما آرزوی ماست و نه استرس
اگر اینگونه استرس می گیرید با این گونه چطورید:
بچها من اصن نمی خونم...اصن شاید نرم سر جلسه...قصد سه نقطه پیدا کردم...شمام نخونید بابا...الان همه رقیباتون مث منن....راستی دم عیه،کوجا میروید ؟من می خوام یک بدر تا سیزده بدرو خوش باشم بعدشم برم خستگی مو در بکنم.

baboliau

New member

سلام

سلام
بلی...بیشتر از اونی که فکرشو بکنید
البته اگه طبقه ی پایین سالن مطالع ، اینترنت نداشته باشه!

واییییییییی
آتیش نزنین به دلم که واقعا سوخت:65d6a5d6s:
هرچی خونه ساکت و راحت و... باشه باز کتابخونه یه چیز دیگه ست...
چقدر بهم میگن برو کتابخونه ولی من گوش نکردم:eek:t0837h0nn8zfqu8ult
الانم حسابی پشیمونم!
هربار میگم فردا میرم
هرکی نرفته بره تا معجزشو ببینه
منم قول میدم از شنبه برم:smilies-azardl (181

آخرین ویرایش:

shs

New member
بچه ها من خیلی دلم گرفته از خودم راضی نیستم

قول داده بودم نا امید نشم نا امیدانه حرف نزنم ولی از استرس دارم می میرم نمیدونم این همه مطالب نخونده رو می رسم بخونم ؟؟ اگه اینجا حرفامو نزنم کجا بزنم وقتی دور و برم همه میگن نخون

nori

New member
بچه ها من خیلی دلم گرفته از خودم راضی نیستم

قول داده بودم نا امید نشم نا امیدانه حرف نزنم ولی از استرس دارم می میرم نمیدونم این همه مطالب نخونده رو می رسم بخونم ؟؟ اگه اینجا حرفامو نزنم کجا بزنم وقتی دور و برم همه میگن نخون

میگن نخون؟؟؟ برای چی؟ البته ما شرایط شما را نمیدونیم. ولی اگه سال اولی هستی توصیه میکنم بی توجه به نتیجه بخون. آخرش که چی؟ میخوای یه روزی بری ارشد؟؟؟ پس باید یه روزی اینا را بخونی به هر حال . امسال. سال دیگه . یا هر وقت دیگه. پس بی توجه به نتیجه و زمان بخون. هر مبحثی را که خوندی به خودت بگو:
من یکی از پله های موفقیت را برداشتم.
حتی اگه همه مباحث را تمام نکنی و امسال قبول نشی سال دیگه خیالت راحته که از همه رقبا جلوتری و قبولیت توی بهترین دانشکاه کشور مسجله.
روی دیگر قضیه هم اینه که میخونی و قبول میشی.
به نظر خودت از این دو حالت خارجه....؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آره دوراه دیگه هم هست.1) کلا بیخیالش بشی و به حرف دوستات گوش کنی که در این صورت امسال قبول نمیشی و سال دیکه هم قبولیت هیچ تضمینی نداره.
راه 2) با استرس درس بخون. خودت را اذیت کن. هر شب گریه کن . با اعصاب خورد درس بخون.و.......
4 راه پیش پاته. خودت انتخاب کن. رفیق

shs

New member
میگن نخون؟؟؟ برای چی؟ البته ما شرایط شما را نمیدونیم. ولی اگه سال اولی هستی توصیه میکنم بی توجه به نتیجه بخون. آخرش که چی؟ میخوای یه روزی بری ارشد؟؟؟ پس باید یه روزی اینا را بخونی به هر حال . امسال. سال دیگه . یا هر وقت دیگه. پس بی توجه به نتیجه و زمان بخون. هر مبحثی را که خوندی به خودت بگو:
من یکی از پله های موفقیت را برداشتم.
حتی اگه همه مباحث را تمام نکنی و امسال قبول نشی سال دیگه خیالت راحته که از همه رقبا جلوتری و قبولیت توی بهترین دانشکاه کشور مسجله.
روی دیگر قضیه هم اینه که میخونی و قبول میشی.
به نظر خودت از این دو حالت خارجه....؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آره دوراه دیگه هم هست.1) کلا بیخیالش بشی و به حرف دوستات گوش کنی که در این صورت امسال قبول نمیشی و سال دیکه هم قبولیت هیچ تضمینی نداره.
راه 2) با استرس درس بخون. خودت را اذیت کن. هر شب گریه کن . با اعصاب خورد درس بخون.و.......
4 راه پیش پاته. خودت انتخاب کن. رفیق

نوری عزیز تو فوق العاده ای خیلی مرسی :heart:

میدونی همه چیز رو نمیشه گفت ...

استرس من به خاطر اینه که شرایطم فعلا " جوریه که فقط امسال می تونم شرکت کنم و قبول شدن برام خیلی مهمه ، خیلییییییییییییییییییی

میدونم تنها یک راه دارم اونم اینه که این 76 روز تا جاییکه میتو نم بخونم و به خدای عزیزم توکل کنم و نتیجه رو به خود خودش بسپرم

به نتیجه فکر کردن مثل سم میمونه وقتی زمان کمی داری و اول پله ی نردبون آرزوهات هم هستی بعد از پایین بهت یه طناب گنده هم وصله که میکشدت پایین و سعی داره که نذاره از نردبون بالا بری این سم بیشتر پاشیده میشه میدونی ؟

nori

New member
نوری عزیز تو فوق العاده ای خیلی مرسی

میدونی همه چیز رو نمیشه گفت ...

استرس من به خاطر اینه که شرایطم فعلا " جوریه که فقط امسال می تونم شرکت کنم و قبول شدن برام خیلی مهمه ، خیلییییییییییییییییییی

میدونم تنها یک راه دارم اونم اینه که این 76 روز تا جاییکه میتو نم بخونم و به خدای عزیزم توکل کنم و نتیجه رو به خود خودش بسپرم

به نتیجه فکر کردن مثل سم میمونه وقتی زمان کمی داری و اول پله ی نردبون آرزوهات هم هستی بعد از پایین بهت یه طناب گنده هم وصله که میکشدت پایین و سعی داره که نذاره از نردبون بالا بری این سم بیشتر پاشیده میشه میدونی ؟

با خودت حرف بزن. این واقعاً موثره. همین امشب یه مبحث یا یک فصل از درسات را بخون یا مثلاً یک متن از زبان های ارشد را بخون بعد روی یک کاغذ که به دیوار اتاق یا کمدت چسبوندی بنویس:
1 پله به سمت موفقیت بالا رفتم.
بعد خیلی جدی زبونت را در آر و اون طنابه و اون سم ها را این طوری مسخره کن و بشون بخند. مدام باهوشون حرف بزن و تحقیرشون کن.
سعی کن همون قدری که با رویاهات زندگی میکنی با مشکلاتتم زندگی کنی. باید رفت توی دل مشکل... باید با مشکل رفیق شد... هیچ وقت از اون طنابه یا اون سم فرار نکن... برعکس برو توی دلش ..باش رفیق شو.. باش حرف بزن... بعد یه دفعه زیر دو خمش را بگیر و فیتیله پیچش کن...:eek:t0837h0nn8zfqu8ult
بعدم بشینو بش بخند... واقعاًً بخنداااااا... :25r30wi:خیلی تاثیر داره...
هر شب روی اون کاغذه که گفتم به تعداد فصلا یا مبحثا یا متن هایی که میخونی پله اضافه کن.. بعد بشین نگاهش کن و لذت ببر...:(40):
تا میتونی هم به مشکلاتی که سعی میکرد تو را از بالارفتن از پله موفقیت منع کنه بخند...
فقط مواظب باش کسی نبینتت. چون میگن بچه مون خل شده!!!!!!!! :(50):اما باور کن روی روحیت خیلی تاثیر داره...
موفق باشی... برای منم دعا کن رفیق

آخرین ویرایش:
سلام چه خبر بچه ها خدا رو شکر امروز فصل امینو اسید رو تموم کردم شیمی الی 30 صفحه تا الان زبان حدود 30لغت رو حفظ کردم زیست 40 صفحه شیمی عمومی 15 صفحه
به نظر خودم خوبه شما چه طورید بچه ها به احتمال زیاد تا 12 فروردین بیوشیمی رو یک دور کنم
بچه ها هیچ لذتی مثل درس خوندن نیست اینو مطمئن باشید
گزارش فردا : بیوشیمی فصل لیپید - زبان حفظ لغات - شیمی الی و زیست هر چه قدر خوندم
بچه ها هیچ گاه درس رو حفط نکنید باید اونو بفهمید و برای خودتان تکرار کنید
مثلا : Hallim tt pv حرف اول انها اسید امینه های ضروری هستند( کسی که حلیم بخورد به تته پوه میفته)
البته برای بیوشیمی بیشتر کاربرد داره
موفق باشید

mohammad63

Well-known member
سلام چه خبر بچه ها خدا رو شکر امروز فصل امینو اسید رو تموم کردم شیمی الی 30 صفحه تا الان زبان حدود 30لغت رو حفظ کردم زیست 40 صفحه شیمی عمومی 15 صفحه
به نظر خودم خوبه شما چه طورید بچه ها به احتمال زیاد تا 12 فروردین بیوشیمی رو یک دور کنم
بچه ها هیچ لذتی مثل درس خوندن نیست اینو مطمئن باشید
گزارش فردا : بیوشیمی فصل لیپید - زبان حفظ لغات - شیمی الی و زیست هر چه قدر خوندم
بچه ها هیچ گاه درس رو حفط نکنید باید اونو بفهمید و برای خودتان تکرار کنید
مثلا : Hallim tt pv حرف اول انها اسید امینه های ضروری هستند( کسی که حلیم بخورد به تته پوه میفته)
البته برای بیوشیمی بیشتر کاربرد داره
موفق باشید

موفق باشی..................

mohammad63

Well-known member
با خودت حرف بزن. این واقعاً موثره. همین امشب یه مبحث یا یک فصل از درسات را بخون یا مثلاً یک متن از زبان های ارشد را بخون بعد روی یک کاغذ که به دیوار اتاق یا کمدت چسبوندی بنویس:
1 پله به سمت موفقیت بالا رفتم.
بعد خیلی جدی زبونت را در آر و اون طنابه و اون سم ها را این طوری مسخره کن و بشون بخند. مدام باهوشون حرف بزن و تحقیرشون کن.
سعی کن همون قدری که با رویاهات زندگی میکنی با مشکلاتتم زندگی کنی. باید رفت توی دل مشکل... باید با مشکل رفیق شد... هیچ وقت از اون طنابه یا اون سم فرار نکن... برعکس برو توی دلش ..باش رفیق شو.. باش حرف بزن... بعد یه دفعه زیر دو خمش را بگیر و فیتیله پیچش کن...:eek:t0837h0nn8zfqu8ult
بعدم بشینو بش بخند... واقعاًً بخنداااااا... :25r30wi:خیلی تاثیر داره...
هر شب روی اون کاغذه که گفتم به تعداد فصلا یا مبحثا یا متن هایی که میخونی پله اضافه کن.. بعد بشین نگاهش کن و لذت ببر...:(40):
تا میتونی هم به مشکلاتی که سعی میکرد تو را از بالارفتن از پله موفقیت منع کنه بخند...
فقط مواظب باش کسی نبینتت. چون میگن بچه مون خل شده!!!!!!!! :(50):اما باور کن روی روحیت خیلی تاثیر داره...
موفق باشی... برای منم دعا کن رفیق
نوری کشتی گیر.... یکی از خاصیت های این تایپیک اینه ه هنرهای دیگه افراد هم رو میشه...مثلا الان این کشف شد که نوری کشتی گیره..... به خودم امیدوار شدم با این تایپیک زدنم

sepideh07

New member
سلام به همګی من تا الان هیچی نخوندم میدونم جای این حرف اینجا نیس اما همون روزی که آخرین کامنتو ګذاشتم ساعت یه ربع به هشت شب دزد اومد خونه مون ما خونه نبودیم ولی وقتی برګشتیم شکه شدیم خیلی وحشتناک بود همه وساعلمون ریخته بود وسط اتاق خیلی ترسناک بود خیلی

baran131

New member
سلام دوستان
من به خاطر یه سری مشکلات نتونستم درس خوندن رو شروع کنم. به نظرتون با توجه به اینکه شاغلم و محدودیت زمانی دارم شروع کنم به خوندن یا بذارم برا ی سال بعد؟

Taraa

Well-known member
سلام بچه ها :ad54ad:

نبینم کسی عقب بمونه ها .... با سرعت .... با اقتدار ..... پیش بسوی موفقیت
بچه ها من پستا رو نمیخونم. ینی وقتی میام خونه دیگه خیلی خسته ام . فقط گزارش میذارم ... دیگه شرمنده اگه لایک نمیکنم یا جواب نمیدم

1391.12.23
6 ساعت میکروب

1391.12.24
7 ساعت میکروب

shs

New member
نوری عزیز خیلی میخوامت :riz304:

ایشالا تو همه مراحل زندگیت به حق این روز عزیز ( جمعه ) قهرمان بشی :auizz3ffy9vla57584x

قهرمان حرفات خیلی قشنگ بود :heart:

تا حالا هیچکس اینجوری باهام حرف نزده بود

تمام سعیمو میکنم رفیق :smilies-azardl (113

آخرین ویرایش:
بالا