مطالعه گروهی ارشد ژنتیک انسانی 95

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

farim

New member
قسمت اول سوال شما مربوط به gene within the gene ميشه: يعني يك توالي مشخص از ملكول DNA كه براي يك ژن مشخص كد ميكنه ممكنه از كدون شماره n اون ژن يك ژن ديگه وجود داشته باشه(با كدون آغاز و ساير فاكتورهاي لازم يراي آغاز رونويسي كه مخصوص خودش هست) بنايراين اون كدون شماره n كه ممكن است در ژن اول بعنوان اينترون از رونوشت اوليه حذف شود در ژن دوم مسلما به عنوان اگزون بوده و در رونوشت باقي ميماند و قطعات بعدي هم به همين صورت خواهد بود...البته بسته به طول قطعات و...
قسمت بعدي سوال شما:اگر اشتباه نكنم در خانواده ژني كلاسيك تشابه توالي و عملكرد وجود داره....اما در ابرخانواده ژني فقط تشابه عملكرد وجود داره(اگه يادم نرفته باشه)....توالي همون ترتيب قرارگيري بازهاي آلي در رشته dna هست ديگه... درواقع همون ساختمان اولdna. (اگر منظورتون رو درست متوجه شده باشم)
و قسمت بعد سوالتون: بله درسته روي كرومزومهاي مختلف نسخه هاي متعددي از ژن trna موجود است
قسمت بعد: مضاعف سازي ژن يا gene duplication به معني ايجاد نسخه هاي متعدد از ژن هست كه سوالتون خيلي كلي هست و توضيح بيشتر باعث گيج شدن ميشه چون حالتهاي مختلفي داره
اشتقاق تكاملي ايجاد گونه هاي مختلف از يك جد مشترك اوليه يا early common ancestor به وسيله فرايندهاي تكاملي و انتخاب طبيعي... ساير دوستان نظرات اصلاحي بدن ممنون ميشم
مرسی که وقت گذاشتی جواب دادی💋

mello

New member
مرسی که وقت گذاشتی جواب دادی??????

خواهش ميكنم اين كار هم باعث ميشه مطالب يادآوري بشن هم اينكه تو ذهن كسي كه داره جواب ميده بهتر دسته بندي بشن هم اينكه اگه من راجب يه چيزي دارم اشتباه ميكنم به اشتباهاتم پي ببرم

farim

New member
قسمت اول سوال شما مربوط به gene within the gene ميشه: يعني يك توالي مشخص از ملكول DNA كه براي يك ژن مشخص كد ميكنه ممكنه از كدون شماره n اون ژن يك ژن ديگه وجود داشته باشه(با كدون آغاز و ساير فاكتورهاي لازم يراي آغاز رونويسي كه مخصوص خودش هست) بنايراين اون كدون شماره n كه ممكن است در ژن اول بعنوان اينترون از رونوشت اوليه حذف شود در ژن دوم مسلما به عنوان اگزون بوده و در رونوشت باقي ميماند و قطعات بعدي هم به همين صورت خواهد بود...البته بسته به طول قطعات و...
قسمت بعدي سوال شما:اگر اشتباه نكنم در خانواده ژني كلاسيك تشابه توالي و عملكرد وجود داره....اما در ابرخانواده ژني فقط تشابه عملكرد وجود داره(اگه يادم نرفته باشه)....توالي همون ترتيب قرارگيري بازهاي آلي در رشته dna هست ديگه... درواقع همون ساختمان اولdna. (اگر منظورتون رو درست متوجه شده باشم)
و قسمت بعد سوالتون: بله درسته روي كرومزومهاي مختلف نسخه هاي متعددي از ژن trna موجود است
قسمت بعد: مضاعف سازي ژن يا gene duplication به معني ايجاد نسخه هاي متعدد از ژن هست كه سوالتون خيلي كلي هست و توضيح بيشتر باعث گيج شدن ميشه چون حالتهاي مختلفي داره
اشتقاق تكاملي ايجاد گونه هاي مختلف از يك جد مشترك اوليه يا early common ancestor به وسيله فرايندهاي تكاملي و انتخاب طبيعي... ساير دوستان نظرات اصلاحي بدن ممنون ميشم

- - - Updated - - -

ژن كاذب يني يه قطعه از DNA كه كپي يك ژن عملكردي هست اما نواحي لازم براي شروع رونويسي را ندارد...كاربردش در تكامل موجودات شناخته شده
psudogene يا ژن كاذب از دو طرق به وجود مياد:
1. مضاعف سازي ژني از طريق retrotransposition كه در اين روش چون رونوشت بردار معكوس از روي MRNA ژن كاذب رو ايجاد ميكنه پس ژن حاصل فاقد نواحي تنظيمي و پروموتر و... بوده بنابراين توانايي بيان شدن ندارند و ژن كاذب به شمار ميان...(اگر بعدا در فرايندهاي خاص اين ژن كنار نواحي تنظيمي ژنها ديگر قرار بگيرد تبديل به ژن عملكردي شده و از همه نظر يك واحد بياني كامل محسوب ميشه و فرقي با يك ژن معمولي نداره)
2. مضاعف شدن و سپس وقوع جهش در نواحي تنظيمي پروموتر و... كه نتيجه اين اتفاق هم ايجاد يك توالي كه خاصيت بيان شدن و كد كردن رو نداره
بيان عملكردي ندارن يني هيچ MRNA از روش سنتز نميشه كه بعدا بتونه ريبوزيم يا پروتئين توليد كنه(درواقع اون قسمت از DNA هيچ محصولي توليد نميكنه)
رونوشت بردار معكوس از روي هر قطعه MRNA اي كه بهش بديد كارشو انجام ميده فرقي براش نداره...مثلا در PCR ممكنه شما يك رونوشت اوليه رو بهش بديد و براتون از روش DNA سنتز كنه كه شامل اينترون و اگزون ميشه....اما در مواردي ممكنه شما MRNA پيرايش شده رو بهش بديد كه فقط شامل اگزون بوده و قطعات حاصل CDNA يا COMPLIMENTARY DNA يا دي ان اي مكمل رو به شمامييده
بازم اگه من اشتباه ميكنم ممنون ميشم دوستان تذكر بدن
مرسییی ممنون💞👌 سرم باد کرده بود درسته می شه رو خونی کرد ولی من سیریشم تا نفهمم از روش رد نمی شم نزدیک افطاره به امید اینکه هرچی از خدا بخای بهت بده نمی دونی چقدر کمک کردی 💋

PariSima

New member
لطفا ژن کاذب توضیح بدید؟بیان عملکردی نداشتن یعنی چی؟ههههه خیلی سوال دارم پایه ژنتیک ام داغونه آنزیم نسخه برداری معکوس روی mrna اولیه کار می کنه یاmrna بالغ که رونوشت اینترون نداره؟می دونم بخشی از مولکول dna اند پروموتور تفاوتش بااینترون واگزون چیه؟😀😆😆😆😆

رفع اشکال فقط تو تاپیک مربوطه لطفا
http://olumpezeshki.ir/thread16535.html:p7977cujr38iyymsu8:

farim

New member
ببخشید نمی دونستم اینجا نباید سوالات رفع اشکال بپرسم 😋سلام بروبچ به نظر شما اگه یکی مثل من که پایه ژنتیکم ضعیفه فقط به مطالعه خودم اکتفا کنم شانس قبولی کمه درسته ؟اگه بخوای وآزمون بدی شما کدوم رو توصیه می کنید؟اینطوری که سرچ کردم علوم پزشکی سنا پوران پژوهش یا مهستان و فرازیادکتر ودکتر شما توصیه تون کجا ست؟

shabnam_m

New member
خواهش میشود .
اتفاقا بر عکس دوست گرامی . تو اون آمار هماتو حدود 850 نفر بود .
میدونین چرا ؟ چون محدودیت شرکت کننده داره از لحاظ مدرک پذیرش . ولی رشته ای مثل بیوتک رو هر لیسانسی میتونه شرکت کنه

آدم حرص میخوره هرکی بره رشته خودشو ادامه بده دیگه یا حداقل اونقدری که ربط داشته باشه

shabnam_m

New member
ببخشید نمی دونستم اینجا نباید سوالات رفع اشکال بپرسم 😋سلام بروبچ به نظر شما اگه یکی مثل من که پایه ژنتیکم ضعیفه فقط به مطالعه خودم اکتفا کنم شانس قبولی کمه درسته ؟اگه بخوای وآزمون بدی شما کدوم رو توصیه می کنید؟اینطوری که سرچ کردم علوم پزشکی سنا پوران پژوهش یا مهستان و فرازیادکتر ودکتر شما توصیه تون کجا ست؟

به نظر من به یه حد مطلوب خودتو برسون بعد اگه خواستی برو ک-ل-ا-س چون اگه همین اول کاری بری برات مفید نخواهد بود.البته نظر منه

shabnam_m

New member
باز هم که اینجا رفع اشکال کردین :New (6):
یه تاپیک داریم به نام تاپیک رفع اشکال دروس ژنتیک پزشکی
لطفا رفع اشکال فقط اووووونجاااا
دیگه نبینماااااا:New (6):

وای چه عصبانی! من پادرمیونی کردم قرار شد بچه های خوبی باشن برن اونجا سوال جواب کنن :tsimuzpzwoap1t9y3o7

farim

New member
آدم حرص میخوره هرکی بره رشته خودشو ادامه بده دیگه یا حداقل اونقدری که ربط داشته باشه
خانوم شبنم هیچ کسی برای رسیدن به خواسته هاش جای کسی رو ویا حق کسی رو نمی گیره خدا بزرگه به امید موفقیت شما ورسیدن به خواسته هاتون

shokoofeh

New member
سلام بچه ها منم میخام تو گروهتون باشم
ازخرداد شروم کردم نمیخام اصلا فرصتو از دست بدم

sepide.s

New member
سپیده جان شما پایت قبل شروع احسانی در چه حد بود؟

واقعا بخوام راستشو بگم تا قبل از خوندن احسانی پایه م افتضاح بود.هیچی از بیوشیمی نمیدونستم.احسانی رو شروع کردم خوندن و چندبار مرورش کردم.بعدشم تستای کتاب گنجینه دکترجعفرنژاد رو شروع کردم کارکردن.اونقد قوی شدم که همه ی تستارو باهمون کتاب احسانی میتونستم جواب بدم.فقط دوهفته قبل کنکور مشکلی واسم پیش اومد که نتونستم مرورش کنم وگرنه نزدیک به صد میتونستم بزنم.شما این دوکتاب رو بخونی بیوشیمی رو بالای 70_80 میتونی بزنی.دکتراحسانی که عالیه.همه چیزو کامل گفته. دکترجعفرنژاد هم تو پاسخنامه ی کتابش پاسخ تستارو کامل و دقیق گفته.جوریکه همه ی نکات و با جزییات تستی کامل توضیح دادن.

آخرین ویرایش:

mello

New member
من پستهاي رفع اشكالمو حذف كردم چون نميدونستم نبايد اينجا رفع اشكال كرد...از همه عذرخواهي ميكنم...ولي واقعا آدم از تحصيل كرده هاش انتظار نداره اين مدلي صحبت كنن...موفق باشيد

sepide.s

New member
آخه خود لودیش هم خیلی زیاده ، خلاصه ی لودیش چه انتشاراتی خوبه؟

خلاصه لودیش انتشارات 2e

واسه ی تست هم کتاب تست سلولی مولکولی انتشارات فرهنگ تألیف دکترعبادی و همکاران خیلی کمک کننده ست.
فلش کارت سلولی مولکولی دکتر جبارزاده هم که عالیه.یه فلش کوچیک و خلاصه ست.بخش مولکولی رو از تو کتاب حسن اکرمی فراموش نکنید که از همه مهمتره.شما بااین منابع که گفتم دیگه باید این درس رو 70_80 بزنید.

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا