مرور خط به خط امری

serin

New member
دوستان عزیز مگه تاپیکمون مرور خط به خط امری نیست؟
پس چرا برخی از اعضا همینجوری سوال طرح کردن...اخه هیشکی مجبورتون نکرده که!!! حداقل اگه کل فصل رو نمیتونید سوال طرح کنید برخی از مباحث فصلاتونو که بهش تسلط داریدو سوال در ارید
تنها فصلایی که واقعا به دردم خورد و حتی نیاز هم ندییدم کتابو بخونم فصل 3و4و21 بود
البته بگیه فصلام سوالایی خیلی خوبی داشت که من برخی از اونارو نمیدونستم.و دست گل همتون درد نکنه...اماخیلی خلاصه بودن
ضمنا من دارم سوالای فصل 12 رو که برا 17 اردیبهشته مینویسم فعلا از 2 صفحه 30 سوال طرح شده...همینکه فصل تموم شد سوالارو میفرستم البته جوابارو هم کنارش مینویسم تا راحت بخونید.

vatson

New member
خسته نباشین بچه ها.
فصل 22 هم برا من بود که فک کنم 3 اردیبهشت باید بفرستم. که امرو تموم شد میفرستم ساناز خانم بفرسته چون من دقیق نمیدونم به کی باید بفرستم. فقط اینکه تو این فصل نتونستم مثه فصل 21 کامل سوال در ارم. البته من همه تلاشمو کردم. اخه تو این فصل بیشتر مساله و مثال بود. ولی باز سعی کردم مرور خط به خط باشه. حالا اگه تو مسایل مشکلی بود تو همین تاپیک بگین تا با کمک هم اگه مساله مبهمی بود بررسی کنیم.

Bio_tech

New member
دوستان اگه میشه سوال جوابای فصلای باقیمونده رو کنار هم بنویسید
چون سوالارو که کپی میکنیم جوابا هم کنارش باشه راحت میخونیم

یعنی اینجوری؟؟؟؟

کدام لوکوس hla انسانی بیشترین فرکانس آللی را دارد؟ d

sanaz alizadeh

New member
من میخواستم تا فردا تایپشو تموم کنم حالا اگر دیر نمیشه تا 2 روز دیگه جوابهاشم بزنم اگر نه ک فردا شب میفرستم

دوست عزیز شما طبق تاریختون باس 3 اردیبهشت سوالارو بفرستید و 4ام جوابارو لینکشو بزارید اینجا...حالا اگه دارید سوالو جوابو با هم دیگه مینویسید که خو همون 4 ام بفرستید به میلم که من بفرستم به اعضا....اگه نه سوال امادست و میخاید جوابو تا 4ام اماده کنید ...خیله خب هردوشو اماده شد 4ام بفرستید .....فقط به من بفرستید چون خیلیا باید حذف بشن....

sanaz alizadeh

New member
بچه ها چند فصل دیگه هم نیاز به تکمیل داره ....بهتون میل میزنم ...فصل کامل شده رو بفرستید به خودم من میفرستم به اعضا ....اگه تمایلی ندارید کاملش کنید متاسفانه بقیه فصلها براتون فرستاده نمیشه.....

قرارمون از اول این بود که خط به خط سوال طرح شه که دیگه نیازی نباشه فصلی که شما طرح کردیو بریم دوباره از کتاب بخونیم ...قابل توجه دوستانی که دارن بقیه فصلهارو طرح میکنن حتما حتما خط به خط طرح کنید ک مجبور نشید دوباره کاری شه....مثل فصل 3 و 14 ک دیگه حتی نقطه ای هم جا نمونده ....یا چنتا فصل دیگه....

Bio_tech

New member
دوستان عزیز سلام
یه سوال: بعضی نکات خیلی طولانی هستن مث علائم یک نقص ایمنی
از این نکات طولانی چه جوری سوال در بیاریم؟
مثال:
بیماری آدیسون مکرراً با 1- هپاتیت فعال مزمن 2- جذب ناقص از دیواره روده 3- کم خونی کشنده 4- طاسی و 5- هیپوگنادیسم اولیه همراه است.

sanaz alizadeh

New member
دوستان عزیز سلام
یه سوال: بعضی نکات خیلی طولانی هستن مث علائم یک نقص ایمنی
از این نکات طولانی چه جوری سوال در بیاریم؟
مثال:
بیماری آدیسون مکرراً با 1- هپاتیت فعال مزمن 2- جذب ناقص از دیواره روده 3- کم خونی کشنده 4- طاسی و 5- هیپوگنادیسم اولیه همراه است.

ببینید مثلا تو فصل سرطان ..یه سری از علایم خاص یه سری سندرم هستند مثلا میشه گفت ماکروسفالی مخصوص چه سندرمی است؟ ک میشد کاودن.....
اینایی که ایطوری ان میشه موردی طرح کرد ...اما بعضیا مث همون ادیسون که گفته بودید ...همونطوری بنویسید علایم ادیسون را نام ببرید بعد علایمشو بنویسید....

این پیشنهاد من بود ....با توجه ب وقت کم فک کنم همین کافی باشه....فقط هدف این بود قسمتی از فصل جا نمونه که همه دوستان این نکاتو رعایت نکردن و بعضیا از هرجا دلشون خاست سوال طرح کردن....

sanaz alizadeh

New member
سلام
من تازه عضو شده ام.لطفاً من راهنمایی کنید

سلام خوش اومدید....اینجا روال کارمون ایطوریه که هر کسی هر چنتا فصل از امری رو انتخاب میکنه و ازش سوال طرح میکنه خط به خطش ...نمونشو تو تاپیک گذاشتیم صفحات 9 10 رو اگه ببینید متوجه میشد ...بعد فصل که اماده شد میفرستن به میل اعضا...یعنی اونایی که واسه خودشون فصلهایی رو انتخاب کردن ...ایطوری کل کتاب با کمک هم مرور میشه...

اگه شما هم مایلید همکاری کنید تا بتونید از فصلهایی که دوستان اماده کردن استفاده کنید ...فصلهای 11 و 20 فعلا کسی نگرفت ...البته برا دوستان بدقول و و مسئولیت نپذیرمون بودن (11منظورمه)....میتونید ازین فصلها سوال طرحج کنید و با جوابش البته ...اماده ک شد میفرستید به میلم و من میفرستم به بقیه ....و متقابلا بقیه فصلهارو میفرستم برا شما....اگه دوس دارید بگید اسمتونو بنویسم

sanaz alizadeh

New member
دوستان من سوال دارم.....

سرطان قابل توارثه یا غیر قابل توارث ....دوتا تست دیدم دو جور جواب دادن.....

کدام بارور میشود؟؟؟؟؟
46xi(xq 46xy،t(21،21 45xy،t(21،21

یه چیزی ..مگه ما نمیگیم اگر ربرت سونین 21،21 باشه یا سقط میشه که 45 کروموزومیه یا داون که 47 تاییه ....پس چطوری میشه که گزینه 1 باروره؟؟؟؟؟برام توضیح میدین؟

serin

New member
دوستان من سوال دارم.....

کدام بارور میشود؟؟؟؟؟

یه چیزی ..مگه ما نمیگیم اگر ربرت سونین 21،21 باشه یا سقط میشه که 45 کروموزومیه یا داون که 47 تاییه ....پس چطوری میشه که گزینه 1 باروره؟؟؟؟؟برام توضیح میدین؟

سوال اول : هر دو....اگه جهش روی سلولهای زایشی باشه قابل توارث . اگه روی سلول های سوماتیک باشه غیر قابل توارث
سوال2 : فرد 45xy با جابه جایی 21-21 همه کروموزوم های لازم برای بارور شدن رو داره(یعنی فرد سالمه) اما گامت هایی که ایجاد میکنه یکی یک نسخه بیشتر از 21 رو داره که نتیجش بچه ای با تریزومی 21 میشه و اون یکی گامتش کلا کروموزوم 21 رو نداره که میمیره
فرد 46xy دارای 3 نسخه از 21...پس تریزومی 21....در نتیجه عقیم میباشد
فرد 46xi(xq) کلا یک بازوی ایکس رو نداره پس اونم عقیم میشه

sanaz alizadeh

New member
اگه منظورت منم که من سوالامو تمامو کمال دراوردم و فرستادم و فک کنم اصلش هم همین سولاست، منی که وقت گذاشتم سوال دراوردم جواباش که به چ دردم میخوره که نخام بفرستم؟
لپ تاپ نداشتم اخرشم مجبور شدم 15ت بدم و اسکن کنم واستون بفرستم که مشغول ضمه ی کسی نشم.

دوست عزیز چرا دعوا میکنی؟؟؟ ما ک اینجا طلب نداریم از کسی قرار بود سوالا با جواب فرستاده شه فصل 4و5 برای 28 اسفند بود و الان اردیبهشته ....شما هر سری میگفتید نمیتونم و نمیرسمو لپتاپم خرابه ما هم همه جوره گفتیم باشه...خو یکم منصفانه رفتار کنید...بعدشم اینجا تاپیک برای من نیست من فقط از رو وظیفه یه هماهنگ کننده هستم روزی هزار بار باس بگم خانمها اقایون فصلهاتونو کامل بفرستید ....پس باید فرق داشته باشه بین کسی که سر تاریخ خودش فصلشو کامل بدون جا افتادگی سوال طرح میکنه و جوابشو فردا میزاره تو تاپیک با اونی که یه ماه طول میکشه سوالشو بفرسته و یه ماه بعدش جوابشو ...ببینید طاقت نیوردید دو روز دیرتر سوال بهتون برسه ..چرا که من گفتم بقیه رو وقتی براتون میفرستم که کارتون کامل شه.....پس حالا بما حق میدید که بد قولی چقد بده....ایشالا ک هیچوقت برا هیچ کس هیچ جوره مشکلی پیش نیاد ...اینجا هم فقط امری یاد نمیگیریم ...فرصتی هم میتونه باشه برا تمرین کار گروهی.....
متاسفانه یا خوشبختانه اونی که بهش همه جوره حرف میزنن منم ...خودم قبول کردم مدیریت اینجا رو خدم هم تحمل خواهم کرد ناراحتیاتونو......
امیدوارم متوجه شده باشید حق با کیه......

Bio_tech

New member
دوستان من سوال دارم.....

کدام بارور میشود؟؟؟؟؟

اول فصل 14 اینو به طنز نوشته:
همه سرطان ها ژنتیکی اند اما برخی از سرطان ها بیشتر از بقیه ژنتیکی اند!

یه جایی دیدم اینو نوشته:
همه سرطان ها ژنتیکی اند و این به معنای ارثی بودن نیست.
برای ایجاد سرطان باید تغییری در dna صورت گیرد که این تغییر یا منشا مادرزادی دارد و یا منشا محیطی.
مادرزادی به این معنا است که از بدو تولد به ارث رسیده باشد که دو حالت دارد:
1- در هنگام تشکیل نطفه جهشی ایجاد شود
2- این جهش از قبل در ژنوم والدین بوده و منتقل شده است == حواستون باشه جهش میتونه روی کروموزوم های جنسی یا غیر جنسی باشه و ربطی به اون نداره اما جهش از طریق سلول های زایشی منتقل میشه.
حالا اگه سرطان مادرزادی باشه ممکنه تمام سلول های بدن فرد مبتلا (زایشی یا غیر زایشی) اون جهش را داشته باشند.

منشا محیطی هم به این معنی است که عوامل محیطی مثل مواد شیمیایی باعث ایجاد جهش و سرطان شوند

Bio_tech

New member
یه سوال دوستان:
اگه سرطان ارثی باشه نحوره توارث اون به چه صورته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Bio_tech

New member
سلام
هیشکی جواب نداد مجبور شدم خودم جواب بذارم:

در جلسه دوم ژنتیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد (دکتر عباس زادگان) اینو نوشته:
سرطان ها در صورت ارثی بودن توارث غالب دارند.

Bio_tech

New member
دوستان سلام
من سوالات قسمت ایمنی ذاتی و ایمنی اکتسابی از فصل 13 رو برای خانم علیزاده فرستادم
چند روز دیگه هم سوالات قسمت های نقص ایمنی ذاتی و نقص ایمنی اکتسابی رو آماده میکنم
اگه سوالات به دستتون رسیده و نحوه سوال طرح کردنم مشکلی داشت بهم بگید لطفا
با تشکر

Bio_tech

New member
دوستان سوال 131 از سوالایی که براتون فرستادم:
نوشتم برای تهیه آنتی بادی مونوکلونال از الحاق سلول های b طحال موش یا خرگوش و سلول های میلومای انسانی استفاده می شود.
شک دارم که سلول های میلوما منشا انسانی داشته باشن. تو کتاب چیزی ننوشته بود.

سلول های میلومایی که برای تهیه آنتی بادی مونوکلونال استفاده میشن منشا موشی دارن یا انسانی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Bio_tech

New member
دوستان سوال 131 از سوالایی که براتون فرستادم:
نوشتم برای تهیه آنتی بادی مونوکلونال از الحاق سلول های b طحال موش یا خرگوش و سلول های میلومای انسانی استفاده می شود.
شک دارم که سلول های میلوما منشا انسانی داشته باشن. تو کتاب چیزی ننوشته بود.

سلول های میلومایی که برای تهیه آنتی بادی مونوکلونال استفاده میشن منشا موشی دارن یا انسانی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
بازم کسی جواب نداد

دوباره از ویکی پدیا:
Production of monoclonal antibodies involving humanmouse hybrid cells was described by Jerrold Schwaber in 1973

پس این میشه:
برای تولید آنتی بادی های مونوکلونال از سلول های میلومای انسانی و سلول های طحال موش استفاده میشه
این سلول ها توسط پلی اتیلن گلیکول = PEG با هم ادغام میشن
بعد سلول ها در محیط انتخابی HAT کشت میشن که فقط سلول های هیبرید میتونن زنده بمونن = سلول های هیبریدوما

sanaz alizadeh

New member
دوستان نظری راجع به سوالات ایمنی ندارید ؟؟؟میدونید چیه من زیاد اهل سکوت نیستم همش دوس دارم فعالیت داشته باشم ...واسه همی خسته میشم وقتی ببینم یه فضای گروهی صرفا اعضاش میان از امکانات لایک استفاده میکنن....بابا بیاین حرف بزنید سوال بپرسید بحث کنید تشکر کنید انتقاد کنید اعتراض کنید ....میدونم که همتون حداقل یبارو میتونید بیاید به اینجا سر بزنید ..24 ساعته ک نمیخونید؟؟؟برا استراحت بیاید .....

داشتم ایمنی رو میخوندم واقعا خوب طرح شد حتی نحوه تایپش هم از ترکیب رنگی ک استفاده شده خیلی موثره تو یادگیری مشخصه ک چقد زحمت کشید طراحش پس حیفه نیای اینجا ازش تشکر نکنی.....
از طرف همه امریا :) از اقای یوسفی (bio_tech)تشکر میکنم.....بهتون بر نخوره ها خیلی از فصلها خوب بود دست همه ندرده قبلا هم همش گفتم،اما از ایمنی استارت زدم تا شما هم بیاید مشارکت کنید .....قهر ک نیستیم با هم.....ایشالا همه قبولیییییییییم

آخرین ویرایش:

Bio_tech

New member
یه سوال

تو ایمنی ...
پیوند بین زنجیره های پلی پپتیدی در انتی بادی ها هم کوالان و هم غیر کوالان؟؟؟ اخه یه تستی داده بودن جوابش غیر کوالان بود ..با توجه به اینکه تو گزینه کوالان هم بود.....!!!!

شما میتونید به شکل 8-50 فصل 50 کتاب بیوشیمی هارپر، شکل 1-5 فصل 5 کتاب ایمنی شناسی ابوالعباس یا شکل 5-13 فصل 13 کتاب امری مراجعه کنید تا ببینید که بین زنجیرهای پلی پپتیدی آنتی بادی ها پیوند های دی سولفیدی قرار دارن. پیوند های دی سولفیدی هم از نوع کووالان هستن.
البته این جمله ای که من به صورت سوال آوردم دقیقا متن کتاب امری هست: امری که من دارم = ترجمه خانم یوسفیان اواخر صفحه 277 نوشته:
"این زنجیر ها به شکل y با کمک پیوند های دی سولفیدی و تعلملات غیر کووالان در کنار هم نگه داشته می شوند."

در مورد پذیرنده های سلول های b و t هم پیوند های کووالان (پیوندهای دی سولفیدی) در پایداری آن ها نقش دارند.

احتمالاً اون تستی که شما دیدید مربوط به مولکول های mhc i و ii هست که بین 2 زنجیر پلی پپتیدی خود پیوند کووالان ندارند و تنها عوامل غیر کووالان باغث پایداری آن ها می شود.

بالا