طرح خودسازی انجمنی

مجید دیجی

مدیر بخش
راه های زدودن آثار گناه

به زدوده شدن آثار گناهان به وسیله برخی اعمال نیک، «تکفیر» می گویند، با توجه به موارد زیاد چنین اعمالی ما در این جا تنها به ذکر چند مورد از آنها بسنده می کنیم.
=====================================
1. انجام نمازهای واجب و مستحب: خداوند در قرآن می فرماید: "وَ أَقِمِ الصَّلاةَ طَرَفَیِ النَّهارِ، وَ زُلَفاً مِنَ اللَّیْلِ، إِنَّ الْحَسَناتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئات"‏؛ [1] در آغاز و انجام روز و پاسى از شب نماز را بپا دار، که نیکی ها، بدی ها را از میان مى‏برد‏.
====================================
2. استغفار: یکی از اموری که سبب می شود گناهان محو شود، استغفار از گناه است که در روایات متعدّد به آن اشاره شده است. امام صادق (ع) می فرمایند: انسان وقتی مرتکب گناهی می شود از صبح گاهان تا هنگام شب به او مهلت می دهند، پس اگر استغفار کرد، عمل او نادیده گرفته می شود. [2]
حضرتشان در روایت دیگری می فرمایند: هفت ساعت به او مهلت می دهند، اگر از گناه توبه کرد چیزی برای او نمی نویسند و اگر هفت ساعت گذشت و از گناه پشیمان نشد برایش می نویسند، و در ادامه می فرمایند: شخص مؤمن گاهی بعد از بیست سال گناهش به یادش می آید، ولی کافر همان لحظه بعد از انجام گناه فراموش می کند [3] و در روایت دیگری از معصوم (ع) نقل شده که حضرت فرمود: برای هر دردی دارویی و داروی گناهان استغفار است. [4]
نکته ای که در ارتباط با استغفار در زدودن آثار اعمال زشت باید مورد توجه قرار گیرد، این است که مراد از استغفار، همین ذکر زبانی؛ یعنی استغفر الله گفتن نیست که هر کس در شبانه روز هر نوع حقی را از مردم و خداوند ضایع کند، به مجرد گفتن این ذکر، گناهان او از بین برود و حال آن که این ذکر به تنهائی فایده ای ندارد، بلکه آثار منفی نیز به دنبال دارد.
امام رضا (ع) می فرماید: کسی که با زبانش استغفار کند و در قلب از اعمال بدش پشیمان نباشد، خود را مسخره کرده است. [5]
3. درود بر پیامبر (ص) و اهل بیت (ع): از جمله اموری که موجب از بین رفتن گناهان می شود، درود فراوان بر محمد و آلش فرستادن است. حضرت رضا (ع) می فرمایند: شخصی که توانایی انجام کارهایی را که سبب آمرزش او می شود ندارد، زیاد صلوات بر محمد (ص) و خاندان او فرستد که این عمل گناهان او را از بین می برد. [6]
===================================
اکنون به موارد دیگری از آنچه گناهان را محو می کند با ذکر آدرس بسنده می کنیم:

روزه ماه شعبان، [7] دادرسی از مظلوم و بر طرف نمودن اندوه مؤمنان، [8] غصه به جهت مردن، [9] رفتن به مسجد برای انجام نماز بعد از اذان مؤذن، [10] تلاوت قرآن، [11] گریه بر مصائب امام حسین (ع) [12] زیارت قبر پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع)، [13] نگاه کردن به خانه خدا (کعبه)، [14] گناه نکردن در مکان خلوت به جهت شرمساری از خداوند، [15] تلاش برای بر آورده شدن احتیاجات مؤمن مریض، [16] روزه ماه رمضان و محافظت از شکم و غریزه جنسی و نگهداری زبان در آن. [17]

[1] . هود، 114.
[2] . کلینی ،محمد بن یعقوب، کافی، ج 2، ص 437، ح 1، دار الکتب الاسلامیة، تهران، 1365 هـ ش.
[3] . همان، ح 3.
[4] . همان، ص 439، ح 8.
[5] . مجلسی، محمد باقر، بحارال، ج 75، ص 356 ،ح 11،مؤسسة الوفاء، بیروت، 1404هـ ق.
[6] . همان، ج 91، ص 48، ح 2.
[7] . همان، ج 94، ص 91، ح 5.
[8] . همان، ج 75، ص 68، ح 5.
[9] . همان، ج 73، ص 16.
[10] . همان، ج 81، ص 154.
[11] . همان، ج 89، ص17،ح 18.
[12] . همان، ج 44، ص 283،ح 17.
[13] . صدوق، محمد بن علی، من لا یحضره الفقیه، ج 2، ص 577، باب زیارت پیامبر و امامان(ص)، انتشارات جامعه مدرسین، قم، 1413هـ ق.
[14] . همان، ج 2، ص 204، ح 2142.
[15] . همان، ج 4، ص 412، ح 5895.
[16] . همان، ج 4، ص 15.
[17] . بحار ال، ج 93، ص371، ح 55.

nejla

New member
سلام دوستان بعد از غیبت طولانی از انجمن. این تاپیکو دیدم به دلم نشست.:smilies-azardl (113
منم می خوام شرکت کنم. الان از اربعین و شهادت امام رضا یه مدتیه گذشته الان شب شهادت امام حسن عسگریه. به مدت 40 روز ....
اینم یه گل برا خودم که می خوام طرح خود سازی شروع کنم::rose:
اگه هم به اهدافه برسم و پیششرفت داشته باشم. واسه خودم شیرینی می خرم.ههههههههه
آخ جووووووووون

matyam91

New member
چراگزارش نمیدین دوستان؟! تاپیک تعطیل شده؟!:)
روز سیزدهم وچهاردهم:اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم :)

حسني جان راستش من جند وقتيه وارد رنك سبز شدم اما بعضي از ايتم هاشا جون درس ميخونم وقت نميشه اجرا كنم به خاطر همين نيومدم كزارش بدم اما دارم سعي ميكنم تو همين رنك زرد و ابي بمونم وتكرارشون كنم تا تثبيت بشه برا هميشه
الهم صل علي محمد و ال محمد

مجید دیجی

مدیر بخش
35947f00a2ca4cb0a367fd194b82dbca.jpg

N@RVIN

Well-known member
چقد دلم برای اینجا تنگ شده :sad:

راسته واقعا که هر گناهی یه فضیلت رو از آدم میگیره...انقد تو زندگی غرق می شیم که هر روز روحمون کدرتر گوشامون سنگین میشه چشمامون کم سو نمی بینه ..خدایا نذار بی تفاوت باشم به خوبی به موضوعهایی مثل خودسازی انجمنی :sad:

اللهم صل علی محمد و آل محمد (ص)

مجید دیجی

مدیر بخش
چقد دلم برای اینجا تنگ شده :sad:

راسته واقعا که هر گناهی یه فضیلت رو از آدم میگیره...انقد تو زندگی غرق می شیم که هر روز روحمون کدرتر گوشامون سنگین میشه چشمامون کم سو نمی بینه ..خدایا نذار بی تفاوت باشم به خوبی به موضوعهایی مثل خودسازی انجمنی :sad:

یه فرمال خاص بهتون میگم ... انجامش بدین خیلی خوبه ... و برای افزایش حسنه هست ...

=====

داود رقّی گفته: روزی در حضور امام صادق (ع) بودم، آن حضرت آب طلب کردند ، هنگامی که آشامیدند ، اشک از دیدگان مبارکشان جاری گردیده و فرمودند: ای داود ! خدا لعنت کند قاتل حسین(ع) را ، سپس فرمودند : هر بنده‌ای که آب بیاشامد و از امام حسین(ع) یاد کند و قاتل آن حضرت را مورد لعن قرار دهد خداوند تبارک و تعالی صد هزار حسنه برای او می‌نویسد ، و صد هزار گناه او را محو می‌نماید و صد هزار درجه او را بلند می‌کند و مثل آن است که صد هزار بنده آزاد کرده و روز قیامت شاد و خرم برانگیخته خواهد‌شد

منبع :
پاداش كسي كه بعد از آشاميدن آب ، امام حسين(ع) را ياد كند � بخش کودک و نوجوان وب سایت موعود امم

====

N@RVIN

Well-known member
یه فرمال خاص بهتون میگم ... انجامش بدین خیلی خوبه ... و برای افزایش حسنه هست ...

=====

داود رقّی گفته: روزی در حضور امام صادق (ع) بودم، آن حضرت آب طلب کردند ، هنگامی که آشامیدند ، اشک از دیدگان مبارکشان جاری گردیده و فرمودند: ای داود ! خدا لعنت کند قاتل حسین(ع) را ، سپس فرمودند : هر بنده‌ای که آب بیاشامد و از امام حسین(ع) یاد کند و قاتل آن حضرت را مورد لعن قرار دهد خداوند تبارک و تعالی صد هزار حسنه برای او می‌نویسد ، و صد هزار گناه او را محو می‌نماید و صد هزار درجه او را بلند می‌کند و مثل آن است که صد هزار بنده آزاد کرده و روز قیامت شاد و خرم برانگیخته خواهد‌شد

منبع :
پاداش كسي كه بعد از آشاميدن آب ، امام حسين(ع) را ياد كند � بخش کودک و نوجوان وب سایت موعود امم

====

ممنونم:riz304::riz304:

N@RVIN

Well-known member
" اعوذ بالله من الشیطان الرجیم "

N@RVIN

Well-known member
دلم گرفته ..خیلی زیاد بیشتر از همیشه

نه من کم نیاوردم دوس دارم این تاپیکو خیلی
زیاد:heart:

آقا مهرشاد کاش نمی رفتین /دلم گرفت اسمتون خط خورده / این تاپیکت عالی بود بخاطرش ممنونم ازت حتی اگه باعث شد من یه کار خوب انجام بدم خدا خیرت بده /موفق باشین همیشه
:dadad4::riz304:

N@RVIN

Well-known member

میگویند: مردی بود قرآن میخواند و از معنی قرآن هیچی نمیفهمید.
پسر کوچکش از پدرش پرسید چه فایده ای دارد قرآن میخوانی بدون اینکه معنی آن را بفهمی؟
پدر گفت پسرم سبدی بگیر و از آب دریا پرکن و برایم بیاور.
پسر به پدرش گفت که غیر ممکن است که آب در سبد باقی بماند.
پدر گفت امتحان کن پسرم . پسر سبدی که در آن زغال می گذاشتند گرفت و رفت بطرف دریا وامتحان کرد سبد را زیرآب زد و به سرعت بطرف پدرش دوید ولی همه آبها از سبد ریخت و هیچ آبی در سبد باقی نماند . پس به پدرش گفت که هیچ فایده ای ندارد .
پدرش گفت دوباره امتحان کن پسرم . سپس دوباره امتحان کرد ولی موفق نشد که آب رابرای پدر بیاورد . برای بار سوم و چهارم و پنجم هم امتحان کرد تا اینکه خسته شد و به پدرش گفت که غیر ممکن است که سبد از آب پرشود . سپس پدر به پسرش گفت سبد قبلا چطور بود؟
اینجا بود که پسرک متوجه شد به پدرش گفت بله پدر قبلا سبد از باقیمانده های زغال کثیف وسیاه بود ولی الان سبد پاک وتمیز شده است.
سپس پدر به پسرش گفت این حداقل کاری است که قرآن برای قلبت انجام میدهد.
پس دنیا وکارهای دنیا به تحقیق که قلبت را از کثافتها پر می کند و خواندن قرآن همچون دریا سینه ات را پاک میکند اگرچه هیچی از آن حفظ نباشی و معنی اش رانفهمی.

N@RVIN

Well-known member
♻قلب هایمان به ده دلیل مرده است♻
♥•٠·
اول : خدا را شناختیم ولیکن حقش را ادا نکردیم..
دوم : گمان بردیم که پیامبر خدا رو دوست داریم سپس سنتش را ترک نمودیم..
سوم : قرأن را قرائت کردیم((اگر)) ولی بدان عمل نکردیم..
چهارم : نعمت خدا را خوردیم ولی شکرش را بجا نیاوردیم..
پنجم : گفتیم شیطان دشمن ماست ولی با او در امور توافق کردیم..
ششم : گفتیم بهشت حق است ولی برای رسیدن به آن کوشش نکردیم..
هفتم : گفتیم جهنم حق است ولی از آن نگریختیم.
هشتم : دانستیم مرگ حق است اما برای آن آماده نشدیم..
نهم : به عیب مردم مشغول گشتیم و عیب خویش را فراموش کردیم.
و دهم : مردگانمان را دفن کردیم ولی عبرت نگرفتیم

بالا