سیه مال...

!SeCreT!

New member
پیام خاسد و دسم رسی
نامه ی بان چو و هردگ دسی
بیسه پیامی دیدار یاران
هایده خیالم جور جار جاران

پیام قشنگت به دستم رسید
با هردو دست روی چشمم گذاشتمش
دادن پیام شده دیدار یاران
مث همیشه توی خیالم هستی...

!SeCreT!

New member
یه چو کوسم کفت،چو زنگم زریا
دسم له دامان دوسگم بریا...

دیدی چطور کوس(طبل بزرگ شادی یا جنگ)افتاد،چطور انگشت نما شدم
دستم از دامن یار کوتاه شد

nuter.93

New member
جدي بجه هاتون اول فارسي حرف ميزنن؟! من فك ميكردم اول كردي ياد ميكيرن ولي جون مجبورن تو مدرسه فارسي هم ياد ميكيرن! جالب بود ممنون بابت راهنماييتون! راستي كشوري هست كه كردي حرف بزنن؟ جز كردستان عراق ، كردا جند دسته ان؟ مثلا كورمانج خاجه وند سقزي كرمانشاهي؟ كدوم سختره؟ كدوم اسونتره؟ كدوم اصيل تره؟شما كردي عراق رو هم متوجه ميشيد؟ جقد سوال برسيدم! ببحشيد!

!SeCreT!

New member
جدي بجه هاتون اول فارسي حرف ميزنن؟! من فك ميكردم اول كردي ياد ميكيرن ولي جون مجبورن تو مدرسه فارسي هم ياد ميكيرن! جالب بود ممنون بابت راهنماييتون! راستي كشوري هست كه كردي حرف بزنن؟ جز كردستان عراق ، كردا جند دسته ان؟ مثلا كورمانج خاجه وند سقزي كرمانشاهي؟ كدوم سختره؟ كدوم اسونتره؟ كدوم اصيل تره؟شما كردي عراق رو هم متوجه ميشيد؟ جقد سوال برسيدم! ببحشيد!

آره دوست من ..ما اول فارسی و کامل وبی تپق یادمیگیریم بعد کردی رو...

تا اونجایی که ما اطلاع داریم مناطقی از ترکیه واقلیم کردستان عراقه که کردن اما زبانشون با ما فرق داره و سخته

کرمانشاه وشهرستاناش:اسلام آباد غرب،گیلانغرب،سرپل ذهاب ،قصرشیرین،کرند غرب،کنگاور،هرسین ،.....

کردستان و شهرستاناش،بانه،سنندج،مریوان،سقز،...

قسمتهایی از خراسان:کرمانج

قسمتهایی از آذربایجان:مهاباد،...

قسمتهایی از شیراز

کردی شاخه های مختلفی داره:کلهری،لکی،گوران،سنجابی،سورانی،جافی،...

زبان مردم عراق سورانی هست که تسلط زیادی روی زبان کردی باید داشته باشی که بفهمی یا صحبت کنی...

من خودم سورانی رو متوجه میشم و دست و پا شکسته صحبت میکنم....
:rose:

آخرین ویرایش:

Martian

New member
سە لام برایان و خوشکانی بە رێز شۆكر هه مو لایێك باشن من كوردی سورانی مه. ده‌ خێزمه تتان دامه. خه‌ ڵكی شاری شنۆم. شنۆ ئى ناوچه‌ی ئازه‌ربایجانی غه‌ربیه‌.

Martian

New member

کی گفته بچه هامون اول فارسی حرف میزنن؟ مگه پدر و مادرمون فارسه؟ نه اول تو خونه زبان مادریشونو(کوردی) یاد میگیرن و بعد که به مدرسه رفتن فارسی یاد میگیرن. همونطور که شما فک میکنید درسته. فقط بخش خودمختار

کردستان عراق که شامل 3 استان اربیل (پایتخت کردستان عراق) و دهوک و سلیمانی زبان رسمیشون کوردی است البته کوردهای دیگه هم همه به زبان کوردی میحرفن ولی زبان رسمیشون کوردی نیست. کردها به شاخه های مختلفی از

لحاظ زبانی تقسیم میشن که شامل کرمانجی/کلهری/سورانی/گورانی/اورامی و برخی زبان زازا را نیز کوردی میدانند. همه لهجه های کوردی اصیل هستند نمیشه گفت کدام اصیلتره مثل اینه که بگیم بین لهجه های فارسی مثلا لهجه

اصفهانی و لهجه اهوازی و یزدی کدام اصیلتره؟! من خودم سورانی هستم مثل کوردهای عراق البته کوردهای عراق لهجه کرمانجی هم دارند. پراکندگی کوردها تومناطق مختلف دانیا به این شکل است. بیشترین تعداد کوردها اهل کشور

ترکیه هستند با جمعیت 25 میلیون نفر بعد کوردهای ایران که اکثرا در شمال غرب و غرب و شمال استان خراسان شمالی با جمعیت 7تا 9 میلیون نفر. کوردهای عراق با جمعیت 5تا 6 میلیون نفر. کوردهای سوریه با جمعیت 3 تا 4

میلیون نفر. کوردهای آذربایجان با جمعیت پانصد هزار نفر. کوردهای اسرائیل که یهودی هستند با جمعیت 300 هزار نفر. کوردهای اروپا با جمعیت 500 هزار نفر و تعداد کمی در دیگر نقاط دنیا پراکنده هستند.

آخرین ویرایش:

Martian

New member

البته اینم بگم که شما تا حدی درست میفرمایید و تو بعضی جاهای ایران تلاشهای زیادی برای آسیمیلاسیون( ذوب فرهنگی) در بین کوردها در زمان پهلوی انجام شد و تا حد خیلی کمی به نتیجه رسیدند تا جایی که خیلی از کوردهای کرمانشاه الان کاملا به زبان فارسی میحرفن. اون زمان خیلی از کوردها به استان خراسان تبعید شدند چون مخالف حکومت پهلوی بودند و رژیم پهلوی کوردها رو یه تهدید خیلی بزرگ برای خودش میدونست برای همین سعی کرد که ترکیب جمعیتی و بافت شهرهای کوردنشین از جمله استان کرمانشاه که بزرگترین استان کورد نشین ایران است را تغیر بده و از همین رو استان کرمانشاه افراد زیادی که فارس زبان بودند با اجبار رژیم پهلوی به کرمانشاه کوچانده و بسیاری از کوردهای این استان به دیگر نقاط ایران تبعید شدند.

آخرین ویرایش:

zErOOn3

Well-known member

امرزو آفتاب از کدوم ور می تابه ؟؟؟!!!!!!!!!!!

هم جنتل آنلیانه هم مارتین ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بسی ازین کارا وکنین 2رره /...

به جون خریدوم /...

راسی اینورم تازگیــا فارسی حرف می زنن کوچولوــا /... والا /...

H!by3

ستاره70

New member
سلام مهسا جان.
ما کرد ها هم شما رو دوست داریم عزیزم.:heart:
راستی من درجریان امتیاز دادن و اینا نیستما..

آخرین ویرایش:

zarif

New member
سلام بر کوردهای عزیز راستش من کرد نیستم و زبون کردی رو هم نمی فهمم ولی به موسیقی تون عشق می ورزم خصوصا موسیقی گروه کامکارها و برادران ناظری و خیلی زیاد دوست دارم زبونتون رو بدونم خصوصا سورانی رو که لهجه قشنگیه و هجاهای خاصی داره که خودش مثل موسیقی می مونه

بالا