رفع اشکال درس سلولی-مولکولی مخصوص رشته بیوتکنولوژی

IL-2

Well-known member
سلام. نمیدونم والا البته یک گزینه دیگه اضافه کردم.:rolleyessmileyanim:

راستش f که +hرو از اندامک به سیتوزول منتقل میکنه

p هم که کلا باصرف انرژی یون ها رو منتقل میکنه حالا نمیدونم این عمل مشابه محسوب میشه یا نه؟!

vet lab sciences

New member
راستش f که +hرو از اندامک به سیتوزول منتقل میکنه

p هم که کلا باصرف انرژی یون ها رو منتقل میکنه حالا نمیدونم این عمل مشابه محسوب میشه یا نه؟!

درسته من هم رو همین مسئله، ابهام دارم. چون F هم مثل V، پروتون ها رو منتقل می کنه اما در جهت بر عکس همدیگه.

عذر میخوام V بوده، به اشتباه نوشتم p! :rolleyessmileyanim:

اصلاح می کنم: مشخص کنید صحیح یا غلط: پمپ ATPase F و V عمل مشابه دارند؟

IL-2

Well-known member
خب کار f و v برعکس هم دیگن
اف: پروتون رو از اندامک ها به سیتوزول منتقل میکنه

IL-2

Well-known member
پس با این اوصاف همون گزینه ی یک درسته:smilies-azardl (113

IL-2

Well-known member
درسته ولی نفس عملشون یکیه ها!، انتقال پروتون.:21:

راستش من سلولی رو از روی برای کنکور (صورتیه)خوندم که توی این کتاب اف و وی رو درمقابل هم توضیحشون داده واسه همین منم در مقابل هم یادشون گرفتم

vet lab sciences

New member
راستش من سلولی رو از روی برای کنکور (صورتیه)خوندم که توی این کتاب اف و وی رو درمقابل هم توضیحشون داده واسه همین منم در مقابل هم یادشون گرفتم

چه جالب! من هم دارم از رو این کتابچه می خونم.:smiliess (8):
به نظرم گزینه ایراد داره!

love virology

New member
امیدوارم همه دوستان شاد باشند بعد از یک مدت//

نخست گزینه 1 درسته// حرکت جانبی سریعتز ازflip flap // چون حرکت جانبی سریع و تصادفی در عرض 2 میکرو متر در هر ثانیه ولی حرکت فلیپ در عرض چند ثانیه هست

در مورد پمپ وی و اف درسته در پمپ پروتون نقش دارند اما تفاوت هایی باهم دارند // اول اینکه ووی بصورت فسفریله و دفسریله در انتقال پروتون در نمیاد ولی اف میشه// ووی با مصرف ای تی پی منتقل میکنه ولی اف پمپ معکوس هم هست ای تی پی سنتز میکنه // وی در غشای اندامک مثل لیزوزوم و واکویل / اف در غشای داخلی میتوکندری

- - - Updated - - -

امیدوارم همه دوستان شاد باشند بعد از یک مدت//

نخست گزینه 1 درسته// حرکت جانبی سریعتز ازflip flap // چون حرکت جانبی سریع و تصادفی در عرض 2 میکرو متر در هر ثانیه ولی حرکت فلیپ در عرض چند ثانیه هست

در مورد پمپ وی و اف درسته در پمپ پروتون نقش دارند اما تفاوت هایی باهم دارند // اول اینکه ووی بصورت فسفریله و دفسریله در انتقال پروتون در نمیاد ولی اف میشه// ووی با مصرف ای تی پی منتقل میکنه ولی اف پمپ معکوس هم هست ای تی پی سنتز میکنه // وی در غشای اندامک مثل لیزوزوم و واکویل / اف در غشای داخلی میتوکندری

vet lab sciences

New member
1. ماهیت ATPase های نوع P و F چیست؟ هیدروفیل، هیدروفوب و یا هردو با هم؟

2. آیا می بایست در گزینه های زیر به جای کلمات قرمز رنگ شده، کلمه "برابر با" گذاشت؟!

الف) ضخامت غشای ارگانل های سلول یوکاریوت
بیشتر از ضخامت غشای این گونه سلول ها است.
ب) میزان مولکول های چربی غشای بیرونی و یا درونی میتوکندری
بیشتر از میزان غشای سلولی است.

love virology

New member
سوال نخست با توجه به شکل نظر من باهم میشه حساب کرد چون قسمت هایی از اجزای پمپ در قسمت هیدروفوب و هیدروفیل هستند ولی باز دوستان دیگه نظری بدهند عالی میشود

سوال بعدی در مورد ضخامت غشا با توجه به این شکل از لودیش و اینکه وجود کلسترول و اسفنگومیلین و وجود اسید چرب اشباع باعث ضخیم شدن غشا میشه میتونیم با استناد به این شکل بگیم ارگانل ها ضخامتشون کمتر غشا سلولی هست و سوال بعدی هم با این شکل میشه گفت درصد کلسترول غشا درونی و خارجی میتوکندری کمتر از غشا سلولی هست یا درصد اسفنگومیلین ولی فسفاتیدیل کولین و سرین و اتانول امین بیشتر غشا سلولی هست/ البیته باز مقایسه با غشا پروکاریوت میتونی تفاوت بسنجی که در شکل هست

- - - Updated - - -

سوال نخست با توجه به شکل نظر من باهم میشه حساب کرد چون قسمت هایی از اجزای پمپ در قسمت هیدروفوب و هیدروفیل هستند ولی باز دوستان دیگه نظری بدهند عالی میشود

سوال بعدی در مورد ضخامت غشا با توجه به این شکل از لودیش و اینکه وجود کلسترول و اسفنگومیلین و وجود اسید چرب اشباع باعث ضخیم شدن غشا میشه میتونیم با استناد به این شکل بگیم ارگانل ها ضخامتشون کمتر غشا سلولی هست و سوال بعدی هم با این شکل میشه گفت درصد کلسترول غشا درونی و خارجی میتوکندری کمتر از غشا سلولی هست یا درصد اسفنگومیلین ولی فسفاتیدیل کولین و سرین و اتانول امین بیشتر غشا سلولی هست/ البیته باز مقایسه با غشا پروکاریوت میتونی تفاوت بسنجی که در شکل هست

vet lab sciences

New member

عالی بود. سپاس فراوان. :thumbsupsmileyanim:

sheytunak

New member
سلام دوستان.
من شنیدم تو ملکولی ی سری مبحث ها سال های اخیر حذف شده. کسی دقیق میدونه کجاها هست و کجاها نیست ?

- - - Updated - - -

سلام دوستان.
من شنیدم تو ملکولی ی سری مبحث ها سال های اخیر حذف شده. کسی دقیق میدونه کجاها هست و کجاها نیست ?

love virology

New member
سلام دوستان.

- - - Updated - - -

سلام دوستان.

مبحث هایی که در لودیش هست همونا / پروکاریوت نمیخاد جز رونویسی // بخش چرخه سلولی درسته مراحل پروفاز حذف شده ولی شما از تست ها بخونیدش // یکی 2سال طول میکشه تم سوالات عوض شه هنوز بعضی چیزا از مجد میاد ولی دیگه مجد و صالحی نیست

- - - Updated - - -

سلام دوستان.

- - - Updated - - -

سلام دوستان.

مبحث هایی که در لودیش هست همونا / پروکاریوت نمیخاد جز رونویسی // بخش چرخه سلولی درسته مراحل پروفاز حذف شده ولی شما از تست ها بخونیدش // یکی 2سال طول میکشه تم سوالات عوض شه هنوز بعضی چیزا از مجد میاد ولی دیگه مجد و صالحی نیست

Hobbit

New member
سلام.دوستان چنتا سوال مولکولی داشتم.
1-ژنوم باکتری به فرم چند نانومتری هست؟اصلا فرم مشخصی داره؟
2-بعضی جاها گفته شده کروماتین در سلول یوکاریوتی ب فرم 30 نانومتری دیده میشه.خب فرم های کروماتین ک در فازهای مختلف چرخه متغیره.کدوم درسته؟
3-عایا ژنوم باکتری هم ب دسته های هتروکروماتین و یوکروماتین تقسیم بندی میشه یا این فقط مخصوص یوکاریوت هاس؟
4-سوال آخرم اینکه آیا کاندنسین ها فقط در فاز میتوز ب کروماتین اضافه میشن یا در اینترفاز هم برای تشکیل لوپ های 300 نانومتریsar/mar هم کاندنسین شرکت میکنه؟؟
اگه کسی میدونه ممنون میشم جواب بدین.

بالا