رشته جدید التاسیس تاریخ علوم پزشکی

mehrei

New member
خب این که مربوط به طب سنتی نه کارشناسی ارشد تاریخ و دکترای تاریخ علوم پزشکی / مگه شماها بااین رشته تاریخ میتونید نسخه بپیچید؟ هان /

mehrei

New member
خب بخشی از این تاریخ رو هم که بچه های طب سنتی میخونن دیگه / ارغ التحصیل تارخ علوم پزشکی چه دردی از جامعه پزشکی میخواد دوا کنه/ حالا من با اخلاق پزشک یبیشتر موافقم تا با تاریخ / آخه تو اخلاق مسائل اخلاقی و روابط پزشک و بیمار و عوامل بیمارستانی و حقوقی و مدیریتی ذکر میشه ولی تاریخ کجای بیمارستان و بیمار رو دکتر رو دارو سازو غیره بکار میاد / یک بخش کوچیکش لازمه که توی همون رشته های طب و داروسازی سنتی تدریس میشه بقیش باد توی همون رشته تاریخ از گرایشات علوم انسانی بیاد .درسته بچه ها/

afshin22

New member
کاری که دوستان تاریخ پزشکی انجام می دهند تهیه مصالح و منابع و تصحیح متون طبی برای دوستان رشته های پزشکی است. شما دوستان علوم پزشکی نمی توانید فرق بین منابع فارسی نگارش شده در هند را با همین منابع در ایران را بفهمید. یا مثلا نسخه های شرحها، تصحیح ها و حواشی مختلف از قرن پنجم تا یازدهم قانون بوعلی که در حدود 300 نوع می باشد که باید این منابع اصلاح شوند و در اختیار دوستان رشته طب سنتی قرار بگیرد. آیا به نظر شما دوستان طب سنتی توانایی و فرصت اصلاح و تصحیح این نسخه ها را دارند؟ مگر این دوستان چند سال فرصت این کار سنگین را دارند؟ تازه بنده یک مثال کوچک زدم.

mehrei

New member
به نظر شما فارغ التحصيلان رشاه ادبيات فارسي توي اين زمينه ها و چقدر كار ازدستشون برميا د؟

afshin22

New member
با کمک دوستان زبان و ادبیات فارسی می توان به راحتی متون فارسی طب سنتی را تصحیح نمود. زیرا این دوستان به خاطر آشنایی با متن های مختلف فارسی از 1000 سال تا کنون که دچار تغییرات عدیده ای شده این مسئله را به راحتی حل می کنند. این کتابها که اکثرا بصورت نسخه های خطی، چاپ سنگی و چاپ سربی در کتابخانه ها موجود است. می تواند منبعی مهم برای این دوستان باشد.

mehrei

New member
آخه من فارغ التحصيل دانشگاه سراسري تهران در رشته ادبيات فارسي ام

afshin22

New member
شما می توانید با راهنمایی اساتید رشته زبان و ادبیات فارسی که در دانشگاهتان حضور داشتن نسبت به تصحیح کتاب طب سنتی فعالیت نمایید. موفق و موید باشید

katalizgar

New member
کاری که دوستان تاریخ پزشکی انجام می دهند تهیه مصالح و منابع و تصحیح متون طبی برای دوستان رشته های پزشکی است. شما دوستان علوم پزشکی نمی توانید فرق بین منابع فارسی نگارش شده در هند را با همین منابع در ایران را بفهمید. یا مثلا نسخه های شرحها، تصحیح ها و حواشی مختلف از قرن پنجم تا یازدهم قانون بوعلی که در حدود 300 نوع می باشد که باید این منابع اصلاح شوند و در اختیار دوستان رشته طب سنتی قرار بگیرد. آیا به نظر شما دوستان طب سنتی توانایی و فرصت اصلاح و تصحیح این نسخه ها را دارند؟ مگر این دوستان چند سال فرصت این کار سنگین را دارند؟ تازه بنده یک مثال کوچک زدم.
از توضیح کاملتان ممنون من اول دید خوبی راجع به این رشته نداشتم ولی با این توضیحات متوجه شدم که تاریخ علوم پزشکی می تواند خیلی مفید و موثر باشد

mehrei

New member
از توضیح کاملتان ممنون من اول دید خوبی راجع به این رشته نداشتم ولی با این توضیحات متوجه شدم که تاریخ علوم پزشکی می تواند خیلی مفید و موثر باشد

لطفا خودتون رو معرفي كنين/ جه رشته اي خوندين / رشته تاريخ رو شركت كردين ؟

love virology

New member
درود همه رشته شون تاریخ بوده چندتا پرسش درمورد کتب تاریخی داشتم سپاس

ZOT

New member
احتمالا میخوان کتابای ابوعلی سینا (قانون) و ... رو بخونن. زمان اونها هم که عربی زبان رایج بوده پس باید از عربی یه چیزایی بدونن.وااااااااااااااااااااااای عربی:14:
کابوسهای شبانه من:14:

به جای اینکه کتابای بوعلی سینا رو تو دروس مختلف ازش استفاده کنن می خوان لابد تو درس تاریخ علوم پزشکی بیارنش تو تاریخ! اون وقت خارجیا تمام تحقیقات و کارای بوعلی سینا رو ازش استفاده کردن و پیشرفت کردن! بعد ما باید کتابایی که اونا تو دانشگاه هاشون تدریس می کنن و اونا نوشتن رو بخونیم که تو بحث درمان با وضعیت ایران 360 درجه که چه عرض کنم خیلی بیشتر درجه فرق داره! آدم چی بگه والا!

afshin22

New member
به جای اینکه کتابای بوعلی سینا رو تو دروس مختلف ازش استفاده کنن می خوان لابد تو درس تاریخ علوم پزشکی بیارنش تو تاریخ! اون وقت خارجیا تمام تحقیقات و کارای بوعلی سینا رو ازش استفاده کردن و پیشرفت کردن! بعد ما باید کتابایی که اونا تو دانشگاه هاشون تدریس می کنن و اونا نوشتن رو بخونیم که تو بحث درمان با وضعیت ایران 360 درجه که چه عرض کنم خیلی بیشتر درجه فرق داره! آدم چی بگه والا!

سلام. نه عزیز. مقصودشان این نیست شاید قسمتی از کار یک پژوهشگر تاریخ پزشکی این باشه. اما کل آن را در بر نمی گیره.
قدمت ایجاد رشته تاریخ علم به 120 سال پیش و قدمت به وجود آمدن رشته تاریخ پزشکی به 60 سال پیش در دانشگاه اوکلاهما در امریکا برمی گردد و پس از آن این رشته در لندن انگلیس، حلب سوریه و استانبول ترکیه و غیره به وجود آمد. حالا نمی دونم چطور شده که یکی در ایران عقلش رسیده بعد از 50 سال این رشته را انداخته الهو اعلم.
نمی دونم چرا عوام هر وقت بحث تاریخ پزشکی می کنند یک دفعه ای می روند سراغ بوعلی سینا جای سوال داره؟ آخه این بنده خدا از 6 سالگی تا 18 سالگی قانون و شرح های پزشکیش را نوشته باقی عمرش را صرف فلسفه کرده

بالا