جبر یا اختیار.... مساله این است

جبر یا اختیار؟

• مجموع رای دهندگان
    0

abtin13

New member
جبر و اختیار رو در انسان را چطور می بینید؟
آیا در زندگی خودتون حس می کنید که جبر مطلق حاکمه یا اختیار مطلق یا معجونی از هر دوی این ها؟ این که تصمیم گیری ها به عهده خودتونه و مختارید یا از قبل برنامه زندگی شما مشخص شده و از اولین ثانیه تولد تا آخرین ثانیه زندگی معلوم شده که چه کارهایی انجام خواهید داد و چه تصمیماتی خواهید گرفت و جبر مطلق توی زندگیتون حاکمه یا اینکه از هر دوی اینها؟
مجبوریم؟ مختاریم؟ یا مجبور/مختاریم؟
Free Will or Determinism?

پ.ن: لطفا لطفا و لطفا نظر خودتون رو بگید. از آیه و حدیث و..... دلیل و مدرک نیارین.این دلایل و مدارک رو همه تا حدودی باهاش آشنا هستن پس لطفا حرفای تکراری ای که همه شنیدیم رو اینجا ننویسین.فقط نظر خودتون.

آخرین ویرایش:

آتشین

Well-known member
به نظر من جبری وجود نداره شاید یه سری عوامل ادمو تحت فشار قرار بدن ولی در نهایت این خوده ماییم که باید اون فعلو انجام بدیم

ROJO

New member
ببین خب چ بعدی از زندگی منظورته
من تو تصمیم گیریهام مختارم تا جایی ک ب کار خودم مربوطه
ولی تو دین بنظر من جبره، هیچوقتم قانع نشدم ک میگن اختیاریه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: پیچک

hebe.nurse

New member
به نظر من هیچ وقت مطلقی وجود نداره........من هرچی دیدم تا حالا نسبی بوده .
جبر هم همینطور. نه اختیار مطلقی وجود داره نه جبر مطلق.مثلا رعایت قوانین ی نوع جبره ولی نمیشه گف مطلقه گاهی در فرهنگ هر فرد اختیاری هم میتونه باشه و.....
ولی خب در زندگی خودم و اعتقاداتم قدرت جبر رو بیشتر از اختیار احساس میکنم!!!

abtin13

New member
ببین خب چ بعدی از زندگی منظورته
من تو تصمیم گیریهام مختارم تا جایی ک ب کار خودم مربوطه
ولی تو دین بنظر من جبره، هیچوقتم قانع نشدم ک میگن اختیاریه

به نظر من هیچ وقت مطلقی وجود نداره........من هرچی دیدم تا حالا نسبی بوده .
جبر هم همینطور. نه اختیار مطلقی وجود داره نه جبر مطلق.مثلا رعایت قوانین ی نوع جبره ولی نمیشه گف مطلقه گاهی در فرهنگ هر فرد اختیاری هم میتونه باشه و.....
ولی خب در زندگی خودم و اعتقاداتم قدرت جبر رو بیشتر از اختیار احساس میکنم!!!

منظور من تمام تصمیماتی هستش که برای زندگی خودتون می گیرید ؛ چه دین ، چه درس ، چه ازدواج و خلاصه هر تصمیمی که تا حالا گرفتین و از این به بعد خواهید گرفت. آیا این تصمیمات با اختیار خودتون گرفته شده یا به قول معروف پیشونی نوشتتون بوده و انجام این کار و گرفتن این تصمیم از قبل براتون مقرر شده بوده و سرنوشتتون این جوری بوده؟
شاید لغت انگلیسی منظورمو برسونه: free will یا determinism?

abtin13

New member
به نظر من جبری وجود نداره شاید یه سری عوامل ادمو تحت فشار قرار بدن ولی در نهایت این خوده ماییم که باید اون فعلو انجام بدیم

پس تو به اختیار کامل اعتقاد داری.یعنی هر تصمیمی که می گیریم با اختیار خودمون بوده و هیچ قدرت مافوقی اطلاعی از این تصمیم نداشته و اصلا نمی دونسته که تو چی تو فکرته؟

آتشین

Well-known member
پس تو به اختیار کامل اعتقاد داری.یعنی هر تصمیمی که می گیریم با اختیار خودمون بوده و هیچ قدرت مافوقی اطلاعی از این تصمیم نداشته و اصلا نمی دونسته که تو چی تو فکرته؟

من نمیدونم اطلاع داره یا نه خخخ ولی میگن که قضا این چیزا از قبل مشخصه ولی ئر نهایت این ماییم که قدر رو انجام میدیم با اختیار خودمون
به عنوان مثال خودکشی حتی از لحاط دینی هم تو سرنوشت کسی نیس به تصمیم واختیار خود فرده پس اختیارما ربطی به اینکه خدا میدونه چکار خواهیم کرد نداره بحثو به حاشیه نبر

a_67

New member
به نظر من: مجبوری که انتخاب بکنی و اختیار داشته باشی مگر اینکه هوش و حواست سر جاش نباشه و یکی دیگه برات تصمیم بگیره.
میتونی آب رو تو دمای صد درجه تحت فلان شرایط بجوش بیاری یا خیر ولی اینکه بالکل این قانون رو مختار باشی عوضش کنی نه مختاری ازش استفاده کنی یا خیر حتی مختاری با تجربه و... قوانین جدیدی رو کشف کنی ولی اینکه قانونی ایجاد کنی که با قوانین موجود ناسازگار باشه این نمیشه مثلا بگی میخوام آب در چهل درجه با شرایط جوشیدن در صد درجه، بجوشه این قابل قبول نیست ولی اینکه بگی من شرایط محیطی و فیزیکی خاصی رو با توجه به امکانات آزمایشگاهی و... طوری مهیا میکنم که تو چهل درجه بجوشه قابل قبوله به شرطی که اون شرایط محیطی و فیزیکی و... شدنی باشه به این معنی که علت و معلولی درستی وجود داشته باشه.
نمیشه انتظار این رو داشت که درس نخونی و مطالعه ای نداشته باشی بعد بیای تو اون موضوع دانشمند شی.
(حالا سوال اینه اگه تاریخ و... درست باشه چطوری یه بیسواد اومده یه اثری آورده که نیاز به سواد داشته قرآن منظورمه، حالا فعلا این تو ذهنمه موارد دیگه ای هم در زمان های دیگه ای میتونه وجود داشته باشه)
پس اگه این قضیه صحت داشته باشه معنیش میتونه این باشه که یکی هست که قانون دست اونه و میتونه بگه فلان طور بشه یا نشه، دخالت میتونه داشته باشه در صورت صلاح دیدش ولی در حالت عمومی میگه درس بخونی اطلاعات بدست میاری و عدالت رو برقرار میکنه برای همه هم همینطوره منتها گاهی نشون میده که قدرت این رو داره که اتیشی که میسوزاند رو طوری (عالم هست و دانا ) کنه که نسوزاند...حالا تحت چه شرایطی من نمیدونم یا تحت چه قدرت و اختیاری من نمیدونم.
...........
فقط میدونم از هر کسی به اندازه ی اختیار و توانش بازخواست میشه(کار واحدی که از طرف یه بچه صورت بگیره و از طرف یه بزرگسال، اینا یکی نیستن)
مسیرهای متفاوتی پیش روی ماست حتی میشه مسیری ایجاد کرد(قضیه صد و چهل درجه) منتها اختیار و انتخاب تعیین کننده هست از طرفی بنا بر نداشتن اطلاعات و آگاهی کافی، نمیشه براحتی آخر آخر رو فهمید یا حتی نمیشه فهمید آیا فلان کار فلان نتیجه رو میده یا نه در حالت عادی آره ولی اگه عوامل دیگه ای اون حالت عادی رو تغییر بده ممکنه جواب خیر باشه حالا سوال اینه رو چه حسابی گاهی وقتا قضایا از روال عادی شون خارج میشن؟ آیااتفاقیه؟ من که فک نکنم.

baran-

New member
منظور من تمام تصمیماتی هستش که برای زندگی خودتون می گیرید ؛ چه دین ، چه درس ، چه ازدواج و خلاصه هر تصمیمی که تا حالا گرفتین و از این به بعد خواهید گرفت. آیا این تصمیمات با اختیار خودتون گرفته شده یا به قول معروف پیشونی نوشتتون بوده و انجام این کار و گرفتن این تصمیم از قبل براتون مقرر شده بوده و سرنوشتتون این جوری بوده؟
شاید لغت انگلیسی منظورمو برسونه: free will یا determinism?

از نظر من ما در تمام تصیم گیری هامون اختیار داریم که انتخاب بکنیم یا انتخاب نکنیم!

در مورد دین شاید در اوایل زندگی اختیاری وجود نداشته باشه و تابع خانواده باشه ولی بعد انسان می تونه به اختیار تغییر در دین خودش بده!

ازدواج و درس و کار هم به همین صورت هست . . . البته چون گفتید گه صرفا نظر خودتون رو بگید گفتم . . . وگرنه به آیات و روایات هم میشه رجوع کرد

baran-

New member
البته ناگفته نماند من به چیزی با نام "مصلحت حق" هم اعتقاد دارم

با این مفهوم که گاهی برخی حوادث در خارج از توان ما رخ میده که با اینکه تو حساب و کتاب همه چیز را کردی ولی اتفاق به گونه دیگر رقم می خوره

ی ا اینکه مثلا مقدمات یک کاری تا مرحله نهایی پیش رفته ولی به ناگاه همه چی وارون میشه من خودم معتقدم که مصلحت حق در این بوده . . .

آخرین ویرایش:

eeeeeeehsan

New member
فقط اختیـار
به جرأت 98 درصد زندگیم و تصمیماتم اختیاریه
جبر هم اگه باشه بازم تهش اختیاره
اون 2 درصد هم فقط به خاطر رعایت کردن یه سری چیزاست

N@RVIN

Well-known member
اراده ی خدا در طول ارداه ی انسانه این ینی هیچ چیز ازقبل مشخص نیس ولی یکی هست که از تصمیمهای بالقوه تو اطلاع داره..رجوع شود به علم فلسفه ..این نظر منه بدون هیچ دخل و تصرفی

انسان آزاد و مختار خلق شده ..

اما یچیزایی هست که از دایره ی اختیار انسان خارجه که اونم به محدودیتهای انسان مربوطه..

IL-2

Well-known member
این سوالی که تو این تاپیک پرسیده شده
چند وقتیه که واقعا سواله من!
جبر یا اختیار؟؟
یعنی شما اختیار تمام کارهاتون و زندگیتون رو دارید؟؟

mhfazel

New member
این یا اون نداره دوتاش با همه چیزی بین این دو نه کاملا اختیار داری نه کاملا جبر وجود داره. مثلا یکی ازت کمک بخواد جبره چون بالاخره دست خودت نیست که یکی دستشو طرفت دراز کرده ولی تو اختیار داری که از کنارش بی تفاوت رد بشی یا کمکش کنی

کرهانی

New member
سلام
از نظر من معجونی از هردوست
من نه اختیار تام دارم و نه کاملا مجبورم
اما مثلا خود عرف جامعه تو بعضی کارا جبره و در زیر شاخه اش میتونم تا حدی اختیار داشته باشم
من اختیار رو تو زندگیم بیشتر از جبر داشتم

ZOT

New member
تا حالا فک نکرده بودم در این مورد! ولش فکر هم نمی کنم! بهتره!

IL-2

Well-known member
این یا اون نداره دوتاش با همه چیزی بین این دو نه کاملا اختیار داری نه کاملا جبر وجود داره. مثلا یکی ازت کمک بخواد جبره چون بالاخره دست خودت نیست که یکی دستشو طرفت دراز کرده ولی تو اختیار داری که از کنارش بی تفاوت رد بشی یا کمکش کنی

سلام
از نظر من معجونی از هردوست
من نه اختیار تام دارم و نه کاملا مجبورم
اما مثلا خود عرف جامعه تو بعضی کارا جبره و در زیر شاخه اش میتونم تا حدی اختیار داشته باشم
من اختیار رو تو زندگیم بیشتر از جبر داشتم

تا حالا فک نکرده بودم در این مورد! ولش فکر هم نمی کنم! بهتره!
ممنووون دوستای خوبم
من به این نتیجه رسیدم
گه یه سری فرصت های ناب فقط یه بار در زندگی آدم اتفاق میفته و آدم با اختیار باید تلاش کنه که بشون برسه
ولی اگه از دستش داد دیگه باید با شرایط زندگی خودشو وفق بده
و من حسرت فرصت هایی که از دست دادم رو میخورم
کنکورم!

mhfazel

New member
ممنووون دوستای خوبم
من به این نتیجه رسیدم
گه یه سری فرصت های ناب فقط یه بار در زندگی آدم اتفاق میفته و آدم با اختیار باید تلاش کنه که بشون برسه
کنکورم!
فقط تشکر از خدا رو نباید فراموش کنی که اگر فراموش نشه خدا می تونه برات موقعیتهای بهتری جلو پات بذاره یکی از یکی بهتر.
و چه خوبه تو این موقعیتها معرفت آدم بالا بره

کرهانی

New member
ممنووون دوستای خوبم
من به این نتیجه رسیدم
کنکورم!

عزیزم, انشاءا... سال بعد
گاهی بعضی چیزای بنظر بد بعدها به این نتیجه میرسی اونقدرام بد نبوده
منم سال اول قبول نشدم خیلی حالم گرفته شد مخصوصا از اینکه یکسال عقب افتادم
اما الان بنظرم اونقدرام بد نیست

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: IL-2
بالا