-بیوشیمی - بحث و پرسش پاسخ -بیوشیمی -

zy zy

New member
خدا خیرت بده
من همیشه با آلانین و گلوتامین مشکل داشتم و دارم
یه بار میگن آلانین تو انتقال اسید آمینه ها به کبد نقش داره یه بار گلوتامین
کسی اگر میدونه لطفا کامل توضیح بده و منو از سردرگمی دربیاره
عزیزم آلانین برای انتقال از عضله به کبده ، ولی گلوتامین برای انتقال از مغز به کبد
جوابیم که عسل خانوم واسه سوال من دادن درسته

zy zy

New member
بچه ها ببخشید من سوال زیاد میپرسم!!!! :riz304::rolleyessmileyanim:
تعریف دقیق کروماتین و نوکلئوزوم رو میخام ، تو تستا همش این دوتا رو اشتباه میگیرم

sanaz alizadeh

New member
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
وجود کدام یک از اسیدامینه های زیر در ساختار یک پروتیین باعث افزایش نیمه عمر پروتیین میشود؟
Gly His Lys Arg

ADP ریبوزیلاسیون بر روی ریشه تمام اسیدامینه های زیر هست بحز؟
Glu Tyr Arg cys

هیشکی جواب سوالمو بلد نیست؟؟؟؟؟؟

bioshimi93

New member
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
وجود کدام یک از اسیدامینه های زیر در ساختار یک پروتیین باعث افزایش نیمه عمر پروتیین میشود؟
Gly His Lys Arg
gly
وجوداسیدآمینه های ..,arg ,lys ,his در n- ترمینال پروتئینها باعث ناپایداری پروتئین میشه.ولی وجود met ,gly ,pro , ser , thr باعث پایداری میشه

zy zy

New member
هیشکی جواب سوالمو بلد نیست؟؟؟؟؟؟
نه متاسفانه !!! ولی تاجاییکه میدونم بیشترین طول عمر رو پروتئینهای عضله دارن که بین اینا لیزین ممکنه ج درست باشه
سوال دومی رو که هیچ حدسیم نمیتونم بزنم چیزیکه من راجع به adp ریبوزیلاسیون خوندم واسه سم دیفتریه که با ADP-ریبوزیلاسیون ریشه دیفتامید eEF-2 ترانس لوکاز یوکاریوتی سنتز پروتئین رو مهار میکنه

zy zy

New member
بچه ها من سوالات زیست شناسی عمومی رو کجا میتونم بپرسم تایپیک فعال نداره:33:

serin

New member
بچه ها ببخشید من سوال زیاد میپرسم!!!! :riz304::rolleyessmileyanim:
تعریف دقیق کروماتین و نوکلئوزوم رو میخام ، تو تستا همش این دوتا رو اشتباه میگیرم

کروماتین همون کروموزوم بدون فشردگی در مرحله اینترفاز (کروموزوم هم 2رشته dna که از محل سانترومر به هم وصل شدن)
اما وقتی این کروماتین میخواد فشرده بشه و به شکل کروموزوم دربیاد 8 تا پروتئین به نام هیستون یه جا جم میشن و هر رشته dna دو دور به دور این پروتئینها میپیچه و نوکلئوزوم رو ایجاد میکنه

zy zy

New member
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نقش ویتامین ب 1 در داخل سلول کدام است؟ با توضیح پلیز
1- متابولیسم اسیدهای هسته ای
2- سازنده کربوکسیلاز
3- انتقال هیدروژن به روش هوازی
4- سازنده کوآنزیم ناقل co2

TrueLove90

New member
...

کدام اسید آمینه همراه با یون سدیم وارد سلول میشه ؟؟؟

گلاسین یــــا والین ؟؟

...

moein sh

New member
دوتا سوال دارم
1- واحدهای قندی تو کلاژن به هیدروکسی پرولین متصل میشن یا هیدروکسی لیزین؟
2- منشا co2 های چرخه کربس، استیل کوآست یا اگزالواستات ؟

واحد قندی در کلاژن با اتصال o-گلیکوزیدی به 5-هیدروکسی لیزین متصل میشود.
در چرخه کربس co2 در واکنش تبدیل ایزوسترات به آلفا کتوگلوتارات و تبدیل آلفا کتوگلوتارات به سوکسینات در مجموع دو ملکول co2 تولید میشود. البته در تبدیل پیروات به استیل کوآ که مرحله قبل از چرخه است نیز co2 تولید میشودکه این واکنش توسط پیروات دهیدروژناز انجام میگیرد. co2 تولید شده در این واکنش صرف تبدیل پیروات به اگزالواستات میشود که توسط آنزیم پیروات کربوکسیلاز انجام میپذیرد.پس میتوا گفت پیروات منشا اصلی است ولی چون در چرخه نیست پس اگزالواستات به عنوان منشا میباشد....

moein sh

New member
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نقش ویتامین ب 1 در داخل سلول کدام است؟ با توضیح پلیز
1- متابولیسم اسیدهای هسته ای
2- سازنده کربوکسیلاز
3- انتقال هیدروژن به روش هوازی
4- سازنده کوآنزیم ناقل co2

فکر میکنم جواب گزینه 4 باشه. چون تیامین برای واکنش پیروات دهیدروژناز و آلفا کتوگلوتارات دهیدروژناز لازم است. و هر دوی این آنزیم ها تولید co2 میکنند.

nastaran8

New member
از تجزیه یک مول گلوکز ۶۸۶ کیلوکالری/ مول انرژی تولید میشود که برای تولید ۷۶ موا atp کافی است از اکسیداسیون گلوکز در چرخه کربس چه تعداد atp تولید میشود؟
76
48
38
28
لطفا جواب با توضیح ممنونم

zy zy

New member
فکر میکنم جواب گزینه 4 باشه. چون تیامین برای واکنش پیروات دهیدروژناز و آلفا کتوگلوتارات دهیدروژناز لازم است. و هر دوی این آنزیم ها تولید co2 میکنند.
منم همین جوابو دادم ولی جوابشو تو پاسخنامه وزارت بهداشت 2 زدن که بنظر من هیچ ربطی نداره

zy zy

New member
واحد قندی در کلاژن با اتصال o-گلیکوزیدی به 5-هیدروکسی لیزین متصل میشود.
در چرخه کربس co2 در واکنش تبدیل ایزوسترات به آلفا کتوگلوتارات و تبدیل آلفا کتوگلوتارات به سوکسینات در مجموع دو ملکول co2 تولید میشود. البته در تبدیل پیروات به استیل کوآ که مرحله قبل از چرخه است نیز co2 تولید میشودکه این واکنش توسط پیروات دهیدروژناز انجام میگیرد. co2 تولید شده در این واکنش صرف تبدیل پیروات به اگزالواستات میشود که توسط آنزیم پیروات کربوکسیلاز انجام میپذیرد.پس میتوا گفت پیروات منشا اصلی است ولی چون در چرخه نیست پس اگزالواستات به عنوان منشا میباشد....
میشه بگید به چه منبعی استناد کردین؟ چون من واقعا به این دوتا سوال شک دارم میخام مطمئن بشم

zy zy

New member
از تجزیه یک مول گلوکز ۶۸۶ کیلوکالری/ مول انرژی تولید میشود که برای تولید ۷۶ موا atp کافی است از اکسیداسیون گلوکز در چرخه کربس چه تعداد atp تولید میشود؟
76
48
38
28
لطفا جواب با توضیح ممنونم

تو شرایط هوازی به ازای اکسیداسیون کامل هرمول گلوکز 38 atp و در شرایط بیهوازی فقط 2 تا تولید میشه که از این 38 تا 30 تاش مال چرخه کربس و 8 تاش مال گلیکولیز ، اگه فقط کربس مد نظر باشه میشه 30 یا 32

mahsa khanum

New member
عزیزان فرق lpl و لیپولیز حساس به هورمون در چیه؟

کدوم یکی از اینا موقع گرسنگی فعال میشه؟ نقش هر کدومم بگید؟

هر دوی این انزیم ها مربوط به bاکسیداسیون میشه ایا؟

mahsa khanum

New member
موقع بالا بودن سطح کلسترول انزیمacat فعاله ؟ یا غیر فعال؟چرا؟

انزیم lcat چطور؟مرسی

sanaz alizadeh

New member
سلام دوستان یه سوال.....لطفا با رفرنس جواب بدین ممنووووووون میشم

آنزیم های با دو سوبسترا آیا دو تا جایگاه فعال دارند؟؟؟؟یا نه یدونه است و دوتا سوبسترا تو همون یدونه میشینند؟

بالا