-بیوشیمی - بحث و پرسش پاسخ -بیوشیمی -

zy zy

New member
دوتا سوال دارم
1- واحدهای قندی تو کلاژن به هیدروکسی پرولین متصل میشن یا هیدروکسی لیزین؟
2- منشا co2 های چرخه کربس، استیل کوآست یا اگزالواستات ؟

bioshimi93

New member
دوتا سوال دارم
1- واحدهای قندی تو کلاژن به هیدروکسی پرولین متصل میشن یا هیدروکسی لیزین؟
2- منشا co2 های چرخه کربس، استیل کوآست یا اگزالواستات ؟

1-هیدروکسی لایزین
2-استیل کو آ

آخرین ویرایش:

arshadbio

New member
1-هیدروکسی لایزین
2-اگزالواستات

جواب سوال 1 میشه هیدروکسی پرولین، واحد های قندی به هیدروکسی پرولین متصل می شن در حالی که هیدروکسی لیزین در اتصالات عرضی شرکت دارد.
جواب سوال دوم میشه استیل کوآ، استیل کوآ ترکیب 2 کربنه هستش که به شکل 2 مولکول دی اکسید کربن از چرخه خارج میشه.

zy zy

New member
جواب سوال 1 میشه هیدروکسی پرولین، واحد های قندی به هیدروکسی پرولین متصل می شن در حالی که هیدروکسی لیزین در اتصالات عرضی شرکت دارد.
جواب سوال دوم میشه استیل کوآ، استیل کوآ ترکیب 2 کربنه هستش که به شکل 2 مولکول دی اکسید کربن از چرخه خارج میشه.
منم با جواب شما موافقم ولی دقیقا عکس اینو تویه منبع دیدم ینی همونی که دوستمون گفتن، این تناقضات منابع داره دیوونه م میکنه !!

90afshin

New member
سلام بر بچه های گل بیوشیمی
یه سوالی داشتم می خواستم بپرسم .این که من برای بیوشیمی فقط یه کتاب میخوام بخونم ولی بین ضروریات بیوشیمی و دولین به شدت دو به شکم.میشه بگید کدوم برای کنکور بهتره؟ مرسی:thumbsupsmileyanim:

zy zy

New member
یه سوالی داشتم می خواستم بپرسم .این که من برای بیوشیمی فقط یه کتاب میخوام بخونم ولی بین ضروریات بیوشیمی و دولین به شدت دو به شکم.میشه بگید کدوم برای کنکور بهتره؟ مرسی:thumbsupsmileyanim:
سلام
منم همین شک رو داشتم آخرش ضروریات رو انتخاب کردم چون به نظرم دولین خیلی وارد جزییات شده خوندنش سخت و وقتگیره ، البته راجع به رشته شما نمیدونم که بیوشیمی درچه سطحی سوال میدن واسه رشته من که ضریبش 2 و سوالات رو دیدم همین ضروریات جواب میده همراه با تست زنی زیاد

عسل 69

New member

منشا کربن co2 رها شده در چرخه کرپس اگزالواستات است نه استیل کوa

هیدروکسی پرولین با ایجاد پیوند هیدروژنی در استحکام کلاژن نقش دارد در حالی که برخی از ریشه های هیدروکسی لایزین محل اتصال ریشه های قندی و گلیکوزیله شدن پروتئین کلاژن است

هی

آخرین ویرایش:

bioshimi93

New member
منشا co2 در چرخه کربس استیل کوآ میباشد.2 اتم کربن استیل کوآ به صورت co2 آزاد میشه.

saba1369

New member
در ارتباط با اپران لاکتوز،نقش IPTGمانند کدام یک از موارد زیر است؟
الف)آلولاکتوز ب)رپرسور ج)CAP د)cAMP

لطفاً جوابش با دلیل ذکر بشه.

sanaz alizadeh

New member
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
وجود کدام یک از اسیدامینه های زیر در ساختار یک پروتیین باعث افزایش نیمه عمر پروتیین میشود؟
Gly His Lys Arg

ADP ریبوزیلاسیون بر روی ریشه تمام اسیدامینه های زیر هست بحز؟
Glu Tyr Arg cys

arshadbio

New member
منم با جواب شما موافقم ولی دقیقا عکس اینو تویه منبع دیدم ینی همونی که دوستمون گفتن، این تناقضات منابع داره دیوونه م میکنه !!

برای دومی، بله منابع دارم.
با این حال بررسی استوکیومتری چرخه اسید سیتریک نشان می دهد که تبدیل خالص استات به اگزالواستات امکان پذیر نیست؛ در مهرداران به ازای ورود هر دو کربن به شکل استیل کوآ به درون چرخه، دو کربن به شکل co2 از آن خارج می شوند.
منبع: ویرایش پنجم کتاب اصول بیوشیمی لنینجر (مترجمین: علی مطاع، جواد محمد نژاد اروق، علیرضا خوشدل)، فصل 16 (چرخه اسید سیتریک)، صفحه 707 سطر 7

BBT

New member

باز حداقل بین دو تا چیز نزدیک شک میکردین قابل قبول بود:black_eyed:
ولی بین دولین و ضروریات !!!:5::5:

zy zy

New member
- غلظت کدامیک در خون بیشتر است؟
1- Ala
2- Gln
3- His
4- Arg
تو یه منبع گفته آلانین بخاطر نقش مهمش تو گلوکونئوژنز ولی تو یه منبع دیگه گفته گلوتامین بخاطر نقش مهمش در انتقال آمین به کبد برای سنتز اوره ، من میگم گلوتامین درسته ، نظر شما چیه؟

عسل 69

New member
1- Ala
2- Gln
3- His
4- Arg
تو یه منبع گفته آلانین بخاطر نقش مهمش تو گلوکونئوژنز ولی تو یه منبع دیگه گفته گلوتامین بخاطر نقش مهمش در انتقال آمین به کبد برای سنتز اوره ، من میگم گلوتامین درسته ، نظر شما چیه؟

گلوتامین فراوان ترین اسید امینه در خون در حالت طبیعی
الانین فراوان ترین اسید امینه در خون در حالت گرسنگی

- - - Updated - - -

1- Ala
2- Gln
3- His
4- Arg

گلوتامین فراوان ترین اسید امینه در خون در حالت طبیعی
الانین فراوان ترین اسید امینه در خون در حالت گرسنگی

m14

New member
برای دومی، بله منابع دارم.
با این حال بررسی استوکیومتری چرخه اسید سیتریک نشان می دهد که تبدیل خالص استات به اگزالواستات امکان پذیر نیست؛ در مهرداران به ازای ورود هر دو کربن به شکل استیل کوآ به درون چرخه، دو کربن به شکل co2 از آن خارج می شوند.
منبع: ویرایش پنجم کتاب اصول بیوشیمی لنینجر (مترجمین: علی مطاع، جواد محمد نژاد اروق، علیرضا خوشدل)، فصل 16 (چرخه اسید سیتریک)، صفحه 707 سطر 7

دو اتم کربنی که به صورت co2 آزاد می گردند دوکربنی نیستند که به شکل گروه استیل وارد چرخه شدند
منبع فصل 16 بیوشیمی لنینجر ترجمه دکتر محمدی ص 704خط اول ستون دوم
درضمن شکل 7 همین فصل نشون میده که گروه کربونیل استیل کوا حفظ شده
پس co2 از اگزالواستات میاد:auizz3ffy9vla57584x

bioshimi93

New member
1- Ala
2- Gln
3- His
4- Arg

خدا خیرت بده
من همیشه با آلانین و گلوتامین مشکل داشتم و دارم
یه بار میگن آلانین تو انتقال اسید آمینه ها به کبد نقش داره یه بار گلوتامین
کسی اگر میدونه لطفا کامل توضیح بده و منو از سردرگمی دربیاره

bioshimi93

New member
دو اتم کربنی که به صورت co2 آزاد می گردند دوکربنی نیستند که به شکل گروه استیل وارد چرخه شدند

ای بابا ایشونم که از رفرنس گفتن
این درست جملات لنینجره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ولی تو کتاب احسانی گفته بود منشا co2 استیل کوآ هستش.

arshadbio

New member

اتم های کربن صورتی رنگ اتم هایی می باشند که در اولین دور چرخه از استات و استیل کوآ مشتق شده اند، این کربنها، کربنهایی نیستند که در اولین دور به صورت CO2 رها می گردند.
65314941406348025551.jpg

منبع: ویرایش پنجم کتاب اصول بیوشیمی لنینجر (مترجمین: علی مطاع، جواد محمد نژاد اروق، علیرضا خوشدل)، فصل 16 (چرخه اسید سیتریک)، صفحه 686 شکل 7-16 بخش توضیحات.

از دو کربنی که به فرم استیل کوآ وارد چرخه سیترات می شوند یکی در دومین چرخه و دیگری در چرخه سوم آزاد می شود و هیچکدام از CO2های حاصله در اولین چرخه پس از ورود استیل کوآ مربوط به استیل کوآ نبوده بلکه از بخشی از مولکول سیترات که از اگزالواستات مشخص شده است منشاء می گیرد.
منبع: ویرایش دوم و چاپ دهم کتاب بیوشمی (برای کنکور) (مولفین: محمد رضا ناظم، دکتر جواد زوار رضا، دکتر مسعود صالحی پور، ناصر نژادی، سید رضا موسوی)، فصل متابولیسم کربوهیدراتها، صفحه 175 نکته 1

In eight steps, it oxidizes acetyl residues (CH3-CO-) to carbon dioxide (CO2).
منبع: ویرایش دوم کتاب اطلس رنگی بیوشیمی، فصل متابولیسم انرژی، صفحه 136 ستون اول پاراگراف اول سطر چهارم

The net outcome is that each rotation of the tricarboxylic acid cycle converts one acetyl residue and two molecules of H2O into two molecules of CO2.
منبع: ویرایش دوم کتاب اطلس رنگی بیوشیمی، فصل متابولیسم انرژی، صفحه 136 ستون دوم پاراگراف آخر

منبع: ویرایش هفتم بیوشیمی استرایر، فصل 17 (واکنش های چرخه اسید سیتریک)، صفحه 511، شکل 15-17
48766297113470481094.jpg

اگر باز هم خواستین می تونم بیشتر توضیح بدم.​

آخرین ویرایش:

zy zy

New member
ای خدااا ، پس این وسط جواب درست کدومه ؟؟؟؟

بالا