*** اگه حس درس خوندن نداری یا انگیزت کم شده این مطلب رو بخون ...

مجید دیجی

مدیر بخش
چگونه درس خواندن را شروع کنیم با اینکه هیچ حال و حوصله درس خواندن ندارم؟

در رابطه با روحیه و حوصله نداشتن برای درس توجهتان را به مطالب زیر جلب می کنیم:
هر رفتاری که انسان انجام می دهد ناشی از تعامل سه عنصر هدف، انگیزه و نیاز است. چرا وقتی ما تشنه می شویم سراسیمه به هر طرفی می رویم تا آب بدست آوریم و رفع عطش کنیم. زیرا نیاز به آب داریم و کم بود آب در بدن ما موجب انگیختگی فیزیولوژیکی ما می شود و ایجاد انگیزه می کند در نتیجه بر رسیدن به «هدف» یعنی آب همه سعی و تلاش خود را بکار می گیریم اگر شما می خواهید انگیزه مطالعه کردن بیشتری پیدا کنید در مرحله اول باید هدف خود رامشخص کنید وقتی مشخص شد که شما چه هدفی دارید طبعا برای رسیدن به آن هدف احساس می کنید نیازمند به چیزهایی هستید که از طریق مطالعه و درس خواندن بدست می آید.

راهکارهای زیر انگیزه شما را برای مطالعه افزایش می دهد سعی کنید با جدیت به آنها عمل کنید. 1. تعیین اهداف (هدف کوتاه مدت _ دراز مدت ، اهداف واسطه ای ، رفتاری و هدف نهایی) 2. برنامه ریزی صحیح برای اوقات شبانه روزی 3. انتخاب دوستانی منظم و با انگیزه و اجتناب از ایجاد رابطه دوستی با افراد بی انگیزه و سردرگم 4. مطالعه کتاب «رمز پیروزی مردان بزرگ» از جعفر سبحانی بسیار مفید است.

مجید دیجی

مدیر بخش
*** راهكارهاي عملي براي افزايش انگيزه :

1. با افراد مثبت نگر، فعال، با نشاط و درس خوان معاشرت كنيد و از معاشرت با افرادي كه به امور معنوي و علمي توجهي ندارند اجتناب كنيد.
2.
2. روزانه نيم الي يك ساعت ورزش مورد علاقه انجام دهيد.

3. شما بايد با برنامه درس بخوانيد. داشتن برنامه، خود سبب اميدواري و پيشرفت سريعتر و در نتيجه تقويت انيگزه مي گردد.

4. از يكنواختي در روش مطالعه و زندگي اجتناب كنيد و يك تنوعي در زندگي خود بدهيد. براي خود مقرراتي در درس خواندن يا تفريح كردن در نظر بگيريد و در برابر خود، قاطع و منصف باشيد.

5. از تلقين اين فكر كه «من حس درس خواندن ندارم» يا «من حال و حوصله مطالعه و درس خواندن ندارم» اجتناب كنيد بلكه به جاي آن به خود تلقين كنيد كه همانطور كه توانستم تا اين مرحله برسم (قبولي در رشته برق نشان دهنده توانايي و استعداد بالاي شماست)، مي توانم با موفقيت به تحصيلاتم ادامه بدهم و فرد موفقي باشم و راهكارهاي زير را عملي سازيد :

- ليستي از توانمنديهاي خود تهيه كرده و روزي دو يا سه بار با صداي بلند آن را بخوانيد مثلا بگويند من شخص با استعدادي هستم و من ... هستم . البته مواظب اطرافیانتان باشید که فک نکن دیوانه شدید ... خخخخ

- ليستي از فوائد مادي ، معنوي ، موقعيتي درس خواندن و كسب موفقيت تحصيلي تهيه نموده و آن را هر روز مرور كنيد و هر روز نيم ساعت بر روي يكي از آن فوائد فكر كرده و 10 سطر درباره آن مطلب بنويسيد و اين عمل را براي يكايك فوائد انجام دهيد و بعد هر كدام كه براي شما خوشايندتر بود را گاه گاهي مطالعه و به آن بيافزائيد.

6. تصميم بگيريد زندگي جديدي را با پيدا كردن دوستان جديد و ايجاد فضاي جديدي براي تحصيل و زندگي ايجاد نماييد و با برنامه ريزي و انجام كارهاي مثبت شور تازه اي به خود بدهيد و به گذشته فكر نكنيد.

7. در صورت امكان در فرصت هايي كه چند روز تعطيل هستيد يك مسافرتي را ترتيب دهيد و مسافرت كنيد تا يك تنوع در وضعيت زندگي شما به وجود آيد. آقا همه احتیاج به مسافرت دارن .... مسافرت رو دست کم نگیرید ....

8. براي درس خواندن خود هدف هاي كوتاه مدت در نظر بگيريد و در صورت رسيدن به آن هدف ، پاداش و در غير اين صورت خود را تنبيه كنيد.(مثلا اگر فردا برنامه ي خود را به موقع انجام دادم ، حق دارم نيم ساعت از اينترنت استفاده كنم . اگر 3 روز متوالي از برنامه ام عقب ماندم ، يك هفته حق استفاده از اينترنت را نخواهم داشت.) انسان وقتي انگيزه اي قوي براي دستيابي به هدفي مشخص داشته باشد رسيدن به آن هدف كه خود باعث ارضاي انگيزه اش مي شود ثواب يا پاداشي به حساب مي آيد كه مايه احساس لذت يا خوشحالي و خوشنودي وي مي شود و شكست در رسيدن به هدف مزبور نوعي كيفر است كه باعث احساس رنج يا دلتنگي و كدورت وي مي شود انسان به چيزي كه مايه لذت باشد تمايل دارد و از چيزي كه سبب رنج و درد است، پرهيز مي كند.به همين دليل انسان فطرتاً به يادگيري رفتارها و كارهايي تمايل دارد كه سرانجام به تحصيل ثواب منتهي مي شود و از اعمال و رفتارهايي كه منجر به شكست يا كيفر مي شود،دوري مي كند.اين حقيقت را آزمايش هاي زيادي كه روانشناسان جديد انجام داده اند،به اثبات رسانيده است.

9. تلاش كنيد با اعضاي خانواده روابط نزديك و صميمي داشته باشيد، چون در هنگام درس خواندن به حمايت و كمك و آرامش نياز خواهيد داشت. سعي كنيد در كنار خانواده خود، اوقات خوش و مرفهي داشته باشيد.

10. سعي كنيد خيلي خوب و دقيق و منطقي (به دور از حرف و سخن ديگران ) به علايق و استعدادها و تواناييها و اهداف خود فكر كنيد تا جايي كه براي خودتان ، قانع كننده و آشكار باشد.

11. وقتي موفقيتي بدست مي آوريد هر چند هم كه كوچك باشد ، معتقد باشيد كه آن در نتيجه سعي و تلاش شما بوده ، نه شانس و اتفاق و ... .

12. شما براي كسب انرژي لازم براي رسيدن به يك هدف بايد انگيزه قوي داشته باشيد. انگيزه هم وقتي قوي مي شود كه دروني و خودجوش باشد نه بيروني و با زور! يعني اينكه شما معتقد به ادامه تحصيل باشيد ،نسبت به مطالعه ، سطح سواد ، موقعيت اجتماعي و... احساس نيازكنيد، از خواندن مطالب مورد علاقه خود لذت ببريد و نسبت به عملكرد خود احساس رضايت داشته باشيد. نه اينكه به خاطر ترس از حرف در و همسايه و فاميل ، به خاطر اينكه پدرو مادرم از من خواستند و چنين انتظاري دارند، درس بخوانيد ، اين دلايل شايد براي ايجاد انگيزه خوب باشند ولي براي پايدار نگه داشتن انگيزه به دلايل و عوامل دروني نيازمنديم. برخي افراد دائم مي گويند : خوب ، اين همه ليسانس بيكار، اصلاً واسه چي آدم بايد درس بخونه؟! خوب چنين افرادي ، هيچ اعتقادي به ذات ادامه تحصيل ندارتد ، تنها هدفشان شغل بوده ، كه آن هم به خاطر ديدن چند تجربه اتفاقي ، به سرعت زير سوال رفته، پس نمي توان از اين اشخاص انتظار انگيزه بالا براي درس خواندن و قبولي داشته باشيم ، مگر اينكه نگرش و ديدشان را نسبت به مسائل تغيير دهند.

13. از قرار گرفتن در تنهايي و بيكاري اجتناب كنيد. تنبلی تنبلی میاره ....

14. روش هاي مطالعه كردن درست و اصولي را فرا بگيريد؛ برخي اوقات، درست مطالعه نكردن، باعث بي حوصلگي نسبت به درس مي شود.

15. با اهتمام به مسائل معنوي و مذهبي و شركت در مراسم مذهبي روحيه معنوي خود را تقويت كنيد. از گناه دوري كنيد و از رفتن به محيط هايي كه فكر و ذهن شما را مي ربايد اجتناب كنيد.

dr.bahar1986

New member
برای ایجاد انگیزه برای درس خوندن همیشه حس خوبی رو که بعد از دانستن اون مطلب دارید رو تجسم و تصور کنید بعنوان مثال اگه برای دکترا درس میخونین خودتون رو روی صندلی دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه و حتی خودتون رو سره درس استادی که اساتید اون دانشگاه تدریس میکنن تصور کنین این بهتون انگیزه میده حتی خودتون رو سره جلسه امتحان ترم یا امتحان کلاسی تصور کنید که خیلی قشنگ تمام سوالات رو جواب دادید و با غرور برگه رو به استادتون تحویل میدید واقعا انگیزه میده من خودمو همیشه در جایی که داشتم برای رسیدن بهش درس میخوندم تصور میکردم خیلی باحال بود حتی دیالوگهایی با اساتید در ذهنم تجسم میکردم و همونطور هم شد
شمام امتحان کنین خیلی باحاله

eliot -esf

New member
برای ایجاد انگیزه برای درس خوندن همیشه حس خوبی رو که بعد از دانستن اون مطلب دارید رو تجسم و تصور کنید بعنوان مثال اگه برای دکترا درس میخونین خودتون رو روی صندلی دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه و حتی خودتون رو سره درس استادی که اساتید اون دانشگاه تدریس میکنن تصور کنین این بهتون انگیزه میده حتی خودتون رو سره جلسه امتحان ترم یا امتحان کلاسی تصور کنید که خیلی قشنگ تمام سوالات رو جواب دادید و با غرور برگه رو به استادتون تحویل میدید واقعا انگیزه میده من خودمو همیشه در جایی که داشتم برای رسیدن بهش درس میخوندم تصور میکردم خیلی باحال بود حتی دیالوگهایی با اساتید در ذهنم تجسم میکردم و همونطور هم شد

به نظرم زندگی در توهم مسخره ااست !!اینطور فکرها وقت ادمو میگیره و ادم دچار احساس موفقیت کاذب میشه تازه ممکنه تلاشش برا موفقیت کمتر بشه و بیشتر وقتش بفکر موفقیت باشه درنهایت یهو از توهم میاد بیرون و ضربه میخوره !!1

- - - Updated - - -

به نظرم زندگی در توهم مسخره ااست !!اینطور فکرها وقت ادمو میگیره و ادم دچار احساس موفقیت کاذب میشه تازه ممکنه تلاشش برا موفقیت کمتر بشه و بیشتر وقتش بفکر موفقیت باشه درنهایت یهو از توهم میاد بیرون و ضربه میخوره !!1

dr.bahar1986

New member

- - - Updated - - -

زندگی در توهم که من نگفتم:image170:
من میگم اون لحظه که حس درس نداری چند دقیقه به این قضیه فکر کن :rolleyessmileyanim:
نه اینکه فقط توهم و خیال بدون هیچ تلاشی:auizz3ffy9vla57584x

Hamidvet

New member
هر کسی ایده و روش خودشو داره؛ نباید بگی مسخررررست ...

eliot -esf

New member

- - - Updated - - -

زندگی در توهم که من نگفتم:image170:
من میگم اون لحظه که حس درس نداری چند دقیقه به این قضیه فکر کن :rolleyessmileyanim:
نه اینکه فقط توهم و خیال بدون هیچ تلاشی:auizz3ffy9vla57584x
مشکل همینجاست !!اینگونه تفکرات مث خوره میمونه !بعد یه مدت کم کم تایم فکر کردن افزایش وتلاش کمتر میشه !!چرا که فکر کردن به موفقیت قطعا راحت تر از تلاش برای اونه !!

هر کسی ایده و روش خودشو داره؛ نباید بگی مسخررررست ...
من قصد جسارت نداشتم !!فقط ایدشون به چالش کشیدم !!
زنده باد همکار من :bunnyearsmiley:
منم همکار شمام !!خخخخ

dr.bahar1986

New member
مشکل همینجاست !!اینگونه تفکرات مث خوره میمونه !بعد یه مدت کم کم تایم فکر کردن افزایش وتلاش کمتر میشه !!چرا که فکر کردن به موفقیت قطعا راحت تر از تلاش برای اونه !!

من قصد جسارت نداشتم !!فقط ایدشون به چالش کشیدم !!

منم همکار شمام !!خخخخ

باعث افتخار منه که همکار شما باشم
درسته همکاریم من حواسم نبود
اتفاقا من ناراحت نشدم من به چالش شما پاسخ دادم حمیدرضا هم منظوری نداشت فقط گفت بهتره از واژه مسخره استفاده نکنیم ( بین علما اختلاف افتاد :riz277: )

eliot -esf

New member
اتفاقا من ناراحت نشدم من به چالش شما پاسخ دادم حمیدرضا هم منظوری نداشت فقط گفت بهتره از واژه مسخره استفاده نکنیم ( بین علما اختلاف افتاد :riz277: )
من لفظ مسخره برا زندگی توهمی بکار بردم نه ایدتون کع!
اوکی پس سو تفاهم برطرف شد !!الان قانع شدید اینکار نکنید احتمال نتیجه گرفتنش کمه تازه تو دردسر میفتید فرزندان من !!

- - - Updated - - -

اوکی پس سو تفاهم برطرف شد !!الان قانع شدید اینکار نکنید احتمال نتیجه گرفتنش کمه تازه تو دردسر میفتید فرزندان من !!

dr.bahar1986

New member

- - - Updated - - -

من خیلی اینکارو دوس دارم

مجید دیجی

مدیر بخش

به این میگن روانشناسی تصویر ذهنی ... من چنتا کتاب رو در این باره خوندم ... اما نکته ای که در این روش باید توجه بشه این هس که زیاده روی نشه ... تا به قول دوستمون وارد توهم نشه ...

آخرین ویرایش:

ROJO

New member
یکی ک قبل از شما به اون هدفی ک دارید رسیده میتونه بهترین انگیزه باشه، مثلا من بهترین دوستم از ی رشته دیگه ارشد قبول شد من رفتم طرح،بعد ک خواستم منم بخونم همیشه تشویقم میکرد و میگف بااباا میتونی یا اینکارو کن بهتره .خیلی خیلی واسه من خوب بود

کلا مشوق باید تا حدی role model باشه مثلا تشویق پدر مادر یجور دیگس،و این تشویقی ک میگم یجور دیگه چون میدونی واقعا یکی هس ک درکت میکنه و این راهو خودش رفته

قال روخو [ خداوند اورا مورد مغفرت قرار دهد :( ]

biotec1393

New member
مهمترینش اینه که بنظرم آدم با فراد غیز درس خون وبی انگیزه در ارتباط نباشه که لهت میکنن
دیدم که میگم متاسفانهههه:14:

love virology

New member
اگر هدف برات مقدس باشه و مثله زندگی ببینیش براش میجنگی و بهش میرسی / انگیزه خیلی مهمه دوست خوب حتی از سخنان خانواده بیشتر موثر هست / چون خودم با سخن دوستم به زندگی و درس برگشتم

مجید دیجی

مدیر بخش
روی صحبتم با دوستانی هست که احساس ضعف ، خستگی و... می کنن . و پشت کنکور هستن و شاید هم کنکور سازمان سنجش رو خراب کردن

اول از همه به امید خدا که همه نتیجه تلاش هاشون رو می بینن ...

یه نفر می گفت خوراکم زمین خوردن هست نه بخاطر زمین خوردنش بلکه بخاطر لذت بلند شدنش ...

کنکور آخر راه نیست ... و همه چیز به اون ختم نمیشه ... اما پشت کنکور هست که با اراده ها از بی اراده ها مشخص میشن ... مهم نیست که آدم قبول میشه یا نه مهم اینه که تمام تلاشش رو بکنه:rolleyessmileyanim: ...

آدما دو دسته هستن یا اینکه شکست کمرشون رو میشکنه ؟؟؟ یا اینکه اونا کمر شکست رو میشکنن ... این بسته به خودم آدم داره که هدفش از زندگیه چیه ... وگرنه دنیا پر است از آدم های تحصیل کرده شکست خورده ...

حالا هم بجای بد و بیرا به زمانه گفتن یه لحظه فکر کنیم و ببینم کجای کار اشتباه بوده ؟؟ خستگی ، منابع بد ، دوست منفی نگر ، محل درس خوندن ، بیماری ، برنامه ریزی افراطی ، فرسودگی ، تست نزدن ، دوره نکردن ، نا امیدی در دقیقه نود ، اشتباه در محاسبات ، شناخت کم نسبت به خود و دروس ، شرایط بد درس خوندن و...

و باز هم فک کنیم و ببنیم برای رفع این مشکل یا مشکلات باید چیکار کرد ؟

شاید لازم باشه از یه آدم با تجربه کمک بگیری ، شاید لازم باشه شب درس بخونی ، شاید لازم باشه هفته ای دو دفه بری استخر ، شاید لازم باشه کمتر شیفت کاری بری ، شاید لازم باشه بیشتر تفریح کنی ، شاید لازم باشه یه مسافرت هیجان انگیز بری ، شاید لازم باشه بری پیش روان شناس ، شاید لازم باشه منابع رو عوض کنی ...

اما هرکاری میکنی این رو بدون که درس خوندن فقط یه مقدمه هست ... یه تمرین که در آن یاد بگیری چگونه با مشکلات زندگی کنار بیای و چگونه خودت رو برای سازگاری با جامعه و مردمش آماده کنی....

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: nurse 82

مجید دیجی

مدیر بخش
چند راه کار مهم برای مقابله با کرختی در درس خواندن ...

1) خودتون رو توی خونه زندانی نکنید ...

2) یک فعالیت شدید بدنی در طول هفته انجام بدید

3) خودتون رو با کسی مقایسه نکنید

4) مواظب رفتار افراد منفی نگر باشید

5) به اطرافیانتان بیشتر محبت کنید

6) در خانه ظرف بشویید

مجید دیجی

مدیر بخش
7) به دوستانتون روحیه بدید

8)درس هایی که در گذشته خوانده اید رو با دیگران به اشتراک بگذارید

9) وارد حواشی زندگی نشوید

10) به افراد منفی نگر نگویید که درس می خوانید

11) دوستانتان را بین کسانی تعیین کنید که سطحشان از شما بالاتر باشد .

12) گناه و کارهایی که عذاب وجدان می آورد خود داری کنید

مجید دیجی

مدیر بخش
13) گوش دادن به موسقی

14) یوگا

15) قرار گرفتن در جمع دوستان مثبت نگر

16) ایجاد تصویر ذهنی مثبت از آینده

17) خلق هدف های کوتاه مدت ... مثلا من تا پایان امروز یا هفته باید فلان فصل رو بخونم و اینقدر تست بزنم

18)نماز خواندن و مسجد رفتن

بالا