اگه بتونید در زمان سفر کنیددر کدام جهت و چرا؟

dr_arya39

New member
مسافرت در زمان به این سادگی که ذکر شد نیست. البته تصورش خیلی وسوسه انگیزه. توصیه میکنم کتاب فیزیک غیرممکنها رو مطالعه بفرمایید. بهرحال من شخصا ترجیح میدادم برم آینده رو ببینم.

najma

New member
در حقیقت قرار نیست مثل فیلم هایی که توش یک ماشین زمان وجود داره ما بریم به آینده یا گذشته و بعد برگردیم .
بلکه باید در شرایطی خاصی قرار بگیرید که گذشت زمان برای شما کند و کند تر بشه و شما پیر نشید ولی برای اطرافیانتون به صورت عادی بگذره (خمیدگی یا کش و قوس اومدن زمان در شرایط فیزیکی خاص )
در اون صورت برای سفر به آینده ابتدا شما مرگ تمام عزیزانتون رو ببینید . خیلی جذاب به نظر نمیرسه ....

این نظریه زیاد روش بحث شده . الان فیزیک دان ها دائم دارن سر این موضوع خرخره همدیگه رو میجون ....
ولی خب توجیه زیست شناسیش چطوریه ؟ جسم ما آیا میتونه این سفر رو تحمل کنه ؟

shahram25

New member
نجمه توجيح روانشناسيش ميدوني چيه؟ميگه اسكيزوفرني داره طرف

najma

New member
مسافرت در زمان به این سادگی که ذکر شد نیست. البته تصورش خیلی وسوسه انگیزه. توصیه میکنم کتاب فیزیک غیرممکنها رو مطالعه بفرمایید. بهرحال من شخصا ترجیح میدادم برم آینده رو ببینم.

زبان کتابی که میگید سادس ؟ میشه به راحتی فهمید ؟ اگه خوبه برم بگیرم .

Martian

New member
سلام دوستان

امروز میخوایم در مورد آخرین قسمت سفر در زمان یعنی سفر به گذشته بحث کنیم که مهمترین قسمت سفر در زمان هست و خیلی ها آرزو دارن به گذشته سفر کنن تا با آینده

امروزامکان سفر به گذشته رو از نظر قوانین حاکم به جهانی که ما زندگی میکنیم بررسی خواهیم کرد و برای دوستان معلوم میشه که آیا سفر به گذشته واقعا یه رویاست یا یه واقعیت.

اول از همه دوستان باید با فیزیک کوانتوم یا مکانیک کوانتومی چیزهایی بدونن فیزیک کوانتوم بخشی از فیزیک است که همراه نظریه نسبیت عام انشتین پایه های فیزیک جدید یا نوین رو میسازن در ابتدای قرن بیستم

دانشمندان فیزیک مواردی رو مشاهده کردن که با فیزیک نیوتونی یا کلاسیک نمیشد توجیه کرد

مثلا چیزهای غیر تجربی که به هرکی بگی بهت میگن دیوونه مثلا چطور ممکنه که یه جسم همزمان و در لحظه در دو مکان متفاوت باشه مثلا چطور میشه من همزمان هم در تهران باشم و هم در پایتخت بریتانیا لندن!!!!.
یا چطور میشه یه جسم بزگ از یه دیوار عبور کنه در حالی که اون دیوار پتانسیل بالایی نسبت به اون جسم داره مثلا تصور کنید یه ماشین بدون حتی سوراخ شدن دیوار از اون ور دیوار بیرون بیاد و دیوار چیزیش نشه!!!!!

یا این که چطور میشه یه تونل در فضا زمان ایجاد کنم که یه سرش اینجا باشه و سر دیگش اون سر فضا زمان باشه یعنی این که این تونل دو مکان و زمان متفاوت از هم رو به هم وصل کنه مثلا شهر تهران رو در سال 2012
به شهر لندن در سال 2000 وصل کنه و وقتی یکی از تهران در سال 2012 وارد تونل شد از شهر لندن در سال 2000 بیرون بیاد !!!!

این مثالهایی که ذکر کردم مواردی هستن که تو دنیای بزرگ و ماکروسکوپیک هیچ وقت روی نمیدن و واسه همین شامل تجربه نیستن و واسه همین خیلی عجیب هستن و آدم باورش نمیشه ولی تو دنیای اتمی یا

دنیاهای فوق ریز یعنی دنیاهای پایین تر از نانو متر یا میلیاردم متر مانند دنیای ذرات زیر اتمی روی میدن و واسه همین نمیشه ماننددنیای ماکروسکوپی موقعیت دقیق یه جسم رو در دنیای میکروسکوپی یا فوق ریز

تعین کرد ( منظورم از دنیای میکروسکوپی دنیای ذرات کوچکتر از اتم هست نه دنیاهای میکروسکپی بزرگتر از اتم) به همین دلیل یه الکترون میتونه به صورت همزمان در دو مکان متفاوت باشه و دلیلش سرعت زیاد جابه

جا شدن اون در فضایی بسیار کوچیک است که با فیزیک کلاسیک توجیه نمیشه.

حالا بحث اصلی سفر به گذشته بود اگه دقت کنید گفتم تونلهایی که دو مکان و زمان متفاوت رو به هم وصل کنن و این تونلها در دنیای میکروسکوپی وجود دارن ولی بسیار ریز هستن تقریبا کوچکتر از 10 بتوان منفی 30

هستن به این تونل ها کرم چاله میگن دانشمندان میگن اگه بشه یکی از این کرم چاله ها رو گیر آورد و بزرگش کنیم امکان سفر به گذشته ممکن خواهد بود!!!!!!

همون طور که قبلا گفتم این تونلها(کرم چاله ها) دو مکان و زمان متفاوت رو به هم متصل میکنن و اگه بشه وارد یکی از اونها شد و از سر دیگه کرم چاله بیرون بیایم میشه در زمان به گذشته و در فضا به فضاهای خیلی

دور که با تکنولوژِ های امروزه امکان سفر به اونها نیست رو انجام داد مثلا به ستاره هایی که 100 ها هزار سال نوری از ما دور هستن!!!!!!!!!!

ولی قوانینی هستن که سفر به گذشته رو غیر ممکن میکنن مثلا قانون علیت که هیچ وقت امکان اتفاق افتادن معلول قبل از علت نیست و همیشه باید اول علت روی بده بعد معلول یعنی وجود معلول به علت

بستگی داره واسه همین دانشمندان آزمایشهای فکری رو به میان میارن که با توجه به اونا نمیشه سفر به گذشته رو انجام داد و پارادوکسهایی به وجود میاد.

معروفترین این پارادوکسها پارادوکس پدر بزرگه که خیلی ها شنیدنش. این پارادوکس میگه اگه شما (معلول) به گذشته سفر کنید و پدر بزرگ خودتونو به قتل برسونید (علت) اون وقت شما چطور میتونید بوجود اومده

باشد در حالی که پدر بزرگ شما قبل تولد شما مرده و در نتیجه پدر یا مادر شما وجود نداشته تا شما را بوجود بیارن یعنی با این شکل قانون علیت میشکنه و معلول قبل علت وجود خواهد داشت یا یه آزمایش دیگه که

پروفسور استیون هاوکینگ طرح میکنن به نام آزمایش دانشمند دیوانه که در اون یه دانشمند یه کرمچاله بزرگ رو درست کرده که این کرم چاله در داخل یه اتاق دو انتهای یه اتاق رو به هم وصل میکنه و از نظر زمانی الان

رو به یه دقیقه پیش وصل میکنه یعنی اگه وارد کرم چاله بشید از اون سر اتاق و یه دقیقه پیش بیرون میایید حالا فرض کنید که دانشمند در زمان یه دقیقه پیش داره یه اسلحه رو مسلح میکنه و بعد این کار میره اون

سره کرم چاله و خودشو در یه دقیقه پیش میبینه که داشت اسلحه رو مسلح میکرد و از درون کرم چاله به خودش در یه دقیقه پیش شلیک میکنه و خودشو میکشه ولی کی بود شلیک کرد ؟؟؟؟؟؟ در حالی دانشمند در

یه دقیقه پیش گلوله بهش برخورد میکنه که هنوز اون گلوله رو وارد اسلحه نکرده و هنوز تفنگشو مسلح نکرده باز یعنی اتفاق افتادن یه معلول پیش از علت اتفاق افتاد و قانون علیت شکست و همین شکستن قانون

علیت هست که باعث میشه سفر به گذشته ممکن نباشه .

یه سوال دیگه هم پیش میاد اون هم اینه که همه ما میدونیم که تو آینده خیلی دور بشر خیلی از نظر علمی پیشرفت میکنه و خیلی کارهای عجیبی انجام میده پس اگه انسان میتونست تو آینده به گذشته سفر کنه

چرا الان که گذشته آینده های دوره هیچ مسافری از آینده نیست و ما تو همه این سالهای گذشته مسافری از آینده نداشتیم.

در آخر امیدوارم مفهوم بحث رو رسونده باشم

امیدوارم تو این سفر به همه خوشگذشته باشه!!!!!:motat:

پایان سفر در زمان

آخرین ویرایش:

bikas

New member
جهان موازی چیست - مقالات تخصصی آکا

مقالات تخصصی - مقالات فیزیک - جهان موازی چیست

فیزیکدانان کوانتمی دانشگاه کالیفرنیا کشف عجیبی کرده اند که به گونه ای نشان می دهد جسمی که در مقابل یک فرد قرار گرفته و دیده می شود می تواند به صورت همزمان در جهانی موازی نیز وجود داشته باشد.

این کشف به واسطه ذره ای کوچک و فلزی انجام گرفته است؛ براده ای به قطر یک تار مو، جسمی که بسیار ریز است اما در عین حال می توان آن را با چشم غیر مسلح نیز مشاهده کرد.

دانشمندان این ذره را در کاسه ای مخروطی و تاریک سرد کرده و تمامی هوای اطراف آن را به منظور حذف ارتعاش خارج کردند. سپس محققان ذره را مانند یک دیاپازون حرکت داده و مشاهده کردند ذره در زمانی واحد حرکت کرده و متوقف می شود.

چگونه این پدیده را درک کنیم؟

برای درک این پدیده که کاملا غیر ممکن به نظر می رسد، باید بسیار بسیار کوچک اندیشید، حتی کوچکتر از اتمها، الکترونهایی که به دور هسته اتم در گردشند، در آن واحد در حالتهای چند گانه حرکت می کنند که ثابت کردن آنها تقریبا غیر ممکن است. به بیان ساده تر می توان گفت زمانی که فردی در شهر اکلاهاما به دیدن مادر خود می رود در جهان موازی که ذرات اتمی وی در آن حضور دارند همان فرد در خانه مشغول تماشای تلویزیون است.

به گفته دانشمندان شاید این پدیده کاملا غیر واقعی به نظر آید اما بر پایه علم حقیقی رخ می دهد. بر اساس یکی از نظریه های فیزیکی زمانی که پدیده ای در یک حالت مشاهده می شود این پدیده جهان را به دو بخش تقسیم می کند. نظریه چند حالتی بر این پایه استوار است که جهان فعلی طی مشاهده انسان متوقف شده و انسان تنها یکی از واقعیات در حال وقوع را مشاهده می کند. برای مثال می تواند توپ فوتبال را ببیند که در هوا در پرواز است، اما شاید در جهان موازی این توپ در همان لحظه سقوط کرده باشد و یا شاید اصلا فردی در آن لحظه مشغول بازی فوتبال نباشد.

بسیاری از فیزیکدانان بزرگ پایه های علمی جهان چند حالتی را حتی اگر نتوان آن را به اثبات رساند قبول دارند. "شان کرول" از موسسه تکنولوژی کالیفرنیا یکی از این فیزیکدانان بوده و معتقد است تا زمانی که نتوان تمدنهای فوق پیشرفته بیگانه را تصور کرد که پی به واقعیت این نظریه برده اند، انسانها تحت تاثیر امکان وجود جهانهای دیگر قرار نخواهند گرفت. وی در عین حال معتقد است هرگز فردی قادر به ابداع دستگاهی نخواهد بود که با استفاده از آن بتوان میان این جهانها ارتباط برقرار کرد.

درک واقعیت جهان موازی بستگی شدیدی به درک انسان از زمان دارد. به گفته "کرول" ما زمان را به صورت واقعی احساس نمی کنیم، تنها شاهد گذشت آن هستیم. برای مثال گذشت زمان در هنگام یک مسابقه هیجان انگیز بسیار سریع و در سر کلاس یک درس کسل کننده کاملا کند است. یا هنگامی که فردی تلاش دارد با تاخیر در دفتر کارش حاضر نشود، دقایق برای وی با سرعتی باور نکردنی می گذرند اما چند دقیقه باقی مانده از ساعت کار به راحتی با چندین ساعت برابری می کنند.

بازگشت به آینده

"فرد آلن ولف" از دانشمندان فیزیک کوانتم نیز معتقد است زمان به شکل یک خیابان یک طرفه به نظر می آید که از گذشته به سوی حال در حرکت است، اما با در نظر گرفتن نظریه های قابل ملاحظه ای که در سطح کوانتمی ارائه شده اند، ذرات در آن واحد به سمت عقب و جلو در حرکتند. در صورتی که بتوانیم از بخش "جلو و عقب رفتن در آن واحد" صرف نظر کنیم، شانس درک بخشی از فیزیک را از خود گرفته ایم.

به گفته "ولف" زمان در ماشینهای کوانتمی به صورت مستقیم حرکت نمی کند بلکه حرکتی زیگزاگ داشته و به همین دلیل وی معتقد است امکان ساختن ماشینی که بتواند زمان را منحرف کند، وجود دارد.

به گفته "ریچارد گات" فیزیکدان دانشگاه پرینستون "سرگئی کریکالو" فضانورد روسی که در 6 ماموریت فضایی حضور داشته است نسبت به بقیه انسانهای روی زمین 48/1 ثانیه جوانتر است زیرا وی در سرعتی بسیار بالا در مدار حرکت کرده است و کم سن تر بودن نسبت به بقیه به معنی جهش به آینده و تجربه نکردن زمان حال مشابه با دیگران است. به گفته وی از جهتی می توان گفت این فضانورد به سوی آینده سفر کرده و دوباره بازگشته است!

"گات" می گوید نیوتن باور داشت زمان پدیده ای جهانی است و تمامی ساعتهای جهان به صورت یکسان حرکت می کنند. اکنون با توجه به نظریه نسبیت خصوصی اینشتین می توان گفت سفر به آینده امکان پذیر است. با در نظر گرفتن نظریه گرانش اینشتین، قوانین فیزیک از منظری که امروز آنها را درک می کنیم نشان می دهند حتی سفر در زمان به سوی گذشته نیز امکانپذیر است اما برای مشاهده امکان این سفر باید قوانین جدید فیزیکی در سطح کوانتمی فراگرفته شوند.

درک این قوانین نیز با استفاده از ذره ای فلزی و بسیار کوچک و کاسه ای مخروطی شکل آغاز شده است. در واقع فیزیکدانان دانشگاه کالیفرنیا با ابداع خود مقیاس ماشینهای کوانتمی را به ابعاد بزرگتری تغییر دادند.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، مسئله بعدی فراگرفتن چگونگی کنترل ماشینهای کوانتمی و استفاده از آنها برای اجسام بزرگتر است. در این صورت شاید بتوان با دستکاری تنها چند الکترون کوچک به جهان موازی دست پیدا کرد.
منبع: تابناک

sahar2

New member
جهان موازی چیست - مقالات تخصصی آکا

مقالات تخصصی - مقالات فیزیک - جهان موازی چیست

فیزیکدانان کوانتمی دانشگاه کالیفرنیا کشف عجیبی کرده اند که به گونه ای نشان می دهد جسمی که در مقابل یک فرد قرار گرفته و دیده می شود می تواند به صورت همزمان در جهانی موازی نیز وجود داشته باشد.

این کشف به واسطه ذره ای کوچک و فلزی انجام گرفته است؛ براده ای به قطر یک تار مو، جسمی که بسیار ریز است اما در عین حال می توان آن را با چشم غیر مسلح نیز مشاهده کرد.

دانشمندان این ذره را در کاسه ای مخروطی و تاریک سرد کرده و تمامی هوای اطراف آن را به منظور حذف ارتعاش خارج کردند. سپس محققان ذره را مانند یک دیاپازون حرکت داده و مشاهده کردند ذره در زمانی واحد حرکت کرده و متوقف می شود.

چگونه این پدیده را درک کنیم؟

برای درک این پدیده که کاملا غیر ممکن به نظر می رسد، باید بسیار بسیار کوچک اندیشید، حتی کوچکتر از اتمها، الکترونهایی که به دور هسته اتم در گردشند، در آن واحد در حالتهای چند گانه حرکت می کنند که ثابت کردن آنها تقریبا غیر ممکن است. به بیان ساده تر می توان گفت زمانی که فردی در شهر اکلاهاما به دیدن مادر خود می رود در جهان موازی که ذرات اتمی وی در آن حضور دارند همان فرد در خانه مشغول تماشای تلویزیون است.

به گفته دانشمندان شاید این پدیده کاملا غیر واقعی به نظر آید اما بر پایه علم حقیقی رخ می دهد. بر اساس یکی از نظریه های فیزیکی زمانی که پدیده ای در یک حالت مشاهده می شود این پدیده جهان را به دو بخش تقسیم می کند. نظریه چند حالتی بر این پایه استوار است که جهان فعلی طی مشاهده انسان متوقف شده و انسان تنها یکی از واقعیات در حال وقوع را مشاهده می کند. برای مثال می تواند توپ فوتبال را ببیند که در هوا در پرواز است، اما شاید در جهان موازی این توپ در همان لحظه سقوط کرده باشد و یا شاید اصلا فردی در آن لحظه مشغول بازی فوتبال نباشد.

بسیاری از فیزیکدانان بزرگ پایه های علمی جهان چند حالتی را حتی اگر نتوان آن را به اثبات رساند قبول دارند. "شان کرول" از موسسه تکنولوژی کالیفرنیا یکی از این فیزیکدانان بوده و معتقد است تا زمانی که نتوان تمدنهای فوق پیشرفته بیگانه را تصور کرد که پی به واقعیت این نظریه برده اند، انسانها تحت تاثیر امکان وجود جهانهای دیگر قرار نخواهند گرفت. وی در عین حال معتقد است هرگز فردی قادر به ابداع دستگاهی نخواهد بود که با استفاده از آن بتوان میان این جهانها ارتباط برقرار کرد.

درک واقعیت جهان موازی بستگی شدیدی به درک انسان از زمان دارد. به گفته "کرول" ما زمان را به صورت واقعی احساس نمی کنیم، تنها شاهد گذشت آن هستیم. برای مثال گذشت زمان در هنگام یک مسابقه هیجان انگیز بسیار سریع و در سر کلاس یک درس کسل کننده کاملا کند است. یا هنگامی که فردی تلاش دارد با تاخیر در دفتر کارش حاضر نشود، دقایق برای وی با سرعتی باور نکردنی می گذرند اما چند دقیقه باقی مانده از ساعت کار به راحتی با چندین ساعت برابری می کنند.

بازگشت به آینده

"فرد آلن ولف" از دانشمندان فیزیک کوانتم نیز معتقد است زمان به شکل یک خیابان یک طرفه به نظر می آید که از گذشته به سوی حال در حرکت است، اما با در نظر گرفتن نظریه های قابل ملاحظه ای که در سطح کوانتمی ارائه شده اند، ذرات در آن واحد به سمت عقب و جلو در حرکتند. در صورتی که بتوانیم از بخش "جلو و عقب رفتن در آن واحد" صرف نظر کنیم، شانس درک بخشی از فیزیک را از خود گرفته ایم.

به گفته "ولف" زمان در ماشینهای کوانتمی به صورت مستقیم حرکت نمی کند بلکه حرکتی زیگزاگ داشته و به همین دلیل وی معتقد است امکان ساختن ماشینی که بتواند زمان را منحرف کند، وجود دارد.

به گفته "ریچارد گات" فیزیکدان دانشگاه پرینستون "سرگئی کریکالو" فضانورد روسی که در 6 ماموریت فضایی حضور داشته است نسبت به بقیه انسانهای روی زمین 48/1 ثانیه جوانتر است زیرا وی در سرعتی بسیار بالا در مدار حرکت کرده است و کم سن تر بودن نسبت به بقیه به معنی جهش به آینده و تجربه نکردن زمان حال مشابه با دیگران است. به گفته وی از جهتی می توان گفت این فضانورد به سوی آینده سفر کرده و دوباره بازگشته است!

"گات" می گوید نیوتن باور داشت زمان پدیده ای جهانی است و تمامی ساعتهای جهان به صورت یکسان حرکت می کنند. اکنون با توجه به نظریه نسبیت خصوصی اینشتین می توان گفت سفر به آینده امکان پذیر است. با در نظر گرفتن نظریه گرانش اینشتین، قوانین فیزیک از منظری که امروز آنها را درک می کنیم نشان می دهند حتی سفر در زمان به سوی گذشته نیز امکانپذیر است اما برای مشاهده امکان این سفر باید قوانین جدید فیزیکی در سطح کوانتمی فراگرفته شوند.

درک این قوانین نیز با استفاده از ذره ای فلزی و بسیار کوچک و کاسه ای مخروطی شکل آغاز شده است. در واقع فیزیکدانان دانشگاه کالیفرنیا با ابداع خود مقیاس ماشینهای کوانتمی را به ابعاد بزرگتری تغییر دادند.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، مسئله بعدی فراگرفتن چگونگی کنترل ماشینهای کوانتمی و استفاده از آنها برای اجسام بزرگتر است. در این صورت شاید بتوان با دستکاری تنها چند الکترون کوچک به جهان موازی دست پیدا کرد.
منبع: تابناک
جالب بود یادم میاد یک بار در برنامه ted فیزیکدانی داشت در مورد اینکه یک ذره می تونه در آن واحد در 2 مکان باشه صحبت می کرد ودر آخر گفت اگر این ذره می تونه پس چرا ما نتونیم باشیم!!!

pegah.

New member
اولین مطلبی ک دقیقا بعد از ثبت نام توی سایت خوندم!جالب بود عاشق این چیزام
ب آینده سفر میکنم
میخوام زودتر موفقیتم رو ببینم!!

khorsand

New member
اتفاقا خود ایشون دارن میگن که در سرعت های نزدیک به نور زمان کند میشه پس دقیقا حرف شما درسته چون اگه برای فرد یه هفته بگذره اما برای بقیه 100 سال پس عملا به آینده سفر کرده دیگه
سلام دوست عزیز شما که حرف منو زدید. بعد من گفتم اینا نظریه هستن نه تکنولوژی و عمل بعد هم کجای حرفای بنده غیر علمین؟؟؟؟؟ تا اصلاح کنم

mehrshad

New member
من دوست دارم به قرن داییناسورها برگردم.. خیلی حال میده داییناسور سواری :13:

Delaram92

New member
من دوست دارم برم آینده ببینم چه موقعیتی دارم اگه خوبه تو همون آینده می مونم دیگه بر نمی گردم اما اگه زندگی خوبی نداشتم برگردم زمان حال سعی کنم زندگی بهتری واسه آیندم درست کنم.

Delaram92

New member
دوست دارم یه لحظه برم آینده ببینم چه کاره شدم زود برگردم بیام

بالا