اخبار نانوتکنولوژی

Martian

New member
سلام دوستان از امروز قصد داریم جدیدترین خبرهای مربوط به نانوتکنولوژی رو تو این تاپیک قرار بدیم

قبل از هر چیز از همه دوستان خواهش میکنم که هر خبری رو اینجا قرار ندن و اخباری رو که از منابع رسمی و معتبر منتشر میشن همرا با منبع خبری اینجا قرار بدن
 

Martian

New member
ارائه روشي براي چاپ نانوساختارها


پژوهشگران سوئيسي در ETH زوريخ روشي اقتصادي و سريع براي چاپ ساختارهاي بسيار کوچک ارائه کردند که با استفاده از آن مي*توان همانند يک چاپگر ساختارها را چاپ نمود.

يک خط صاف روي مونيتور ظاهر مي*شود، سپس اين خط طويل*تر شده و بعد به سمت راست خم مي*شود، اين خط چندين بار تغيير جهت مي*دهد تا اين که در نهايت الگويي را روي سطح ايجاد مي*کند. اين خط شروع به رشد مي*کند، با گذشت زمان تيره*تر مي*شود. روشي که پژوهشگران سوئيسي ارائه کردند بسيار شبيه کدهاي مورس است که با استفاده از آن مي*توان ساختارهاي بسيار کوچکي را روي زيرلايه ميکرو و نانومقياس ايجاد کرد.
با استفاده از اين روش مي*توان ذرات بسيار کوچک را روي يک سطح قرار داد براي اين کار از يک ميدان الکتريکي کمک گرفته مي*شود. بسته به اين که چقدر ماده در يک نقطه جمع شود، اين ساختار مي*تواند رشد کند و يک برج نانومقياس ايجاد نمايد. اگر پاتريک گاليکر، که دانشجوي دکتر و محقق حوزه دستگاهي است، اجازه دهد اين ساختارها همچنان به رشد خود ادامه دهند آنگاه با ساختارهايي روبرو خواهيم بود که با چشم غيرمسلح قابل مشاهده هستند.

در اين پروژه دسته*هاي مخصوصي که براي بازي*هاي کامپيوتري استفاده مي*شود، به کار گرفته شده است. البته اين دسته*ها تنها براي توليد يک ساختار ساده مورد استفاده قرار گرفته شد، زماني که محققان اين کار را با استفاده از نرم*افزار به شکل خودکار در آوردند، امکان توليد برج*هاي کوچک به*صورت خودکار و به شکلي يکنواخت امکان پذير شد. اين گروه تحقيقاتي موفق شد با استفاده از اين روش، برج*هايي کج شده و ساختارهايي طاق مانند را ايجاد کند.

در اين پروژه، نانوذرات مختلفي را درون حلال قرار داده تا جوهرهايي ايجاد شود، نانوذرات موجود در اين جوهرها خودآرايي مي*دهند که مکانيسم آن توسط محققان توضيح داده شده است. پس از چاپ اين جوهر، حلال به*کار رفته در آن تبخير شده و نانوذرات خودآرايي مي*دهند. نانوساختارهايي روي سطح ايجاد مي شود که ابعاد آن کوچکتر از 100 نانومتر مي*باشد.

پژوهشگران سوئيسي کاربردهاي متعددي را براي اين روش متصور هستند براي مثال اين روش مي*تواند در اپتيک کاربردهاي بسياري داشته باشد. برهمکنش نور با نانوساختارها بسيار متفاوت از ذرات بزرگتر است، بنابراين با استفاده از نانوساختارهاي به*دست آمده از اين روش مي*تواند ابزاري براي دستکاري نور ساخت. از اين نانوساختارها مي*توان براي جذب، متمرکز کردن و عبور نور ( به جاي انعکاس آن) استفاده کرد. چنين ويژگي موجب مي*شود تا از آن بتوان در ميني*آنتن*ها، جاذب*ها و تقويت*کننده*ها استفاده نمود

لینک منبع خبری به زبان فارسی ???? ????? ?????? ???? | ????? | ???ʝ??????? | ????? ???? ???? ?ǁ ????????????
لینک منبع خبری اصلی Bringing printing to the nanoscale
 

Martian

New member
پتانسيل*هاي نانولوله کربني صاف شده

پژوهشگران دانشگاه رايس معتقدند که در صورت ضربه زدن به نانولوله*هاي کربني مي*توان آنها را تغيير شکل داد. با اين کار فرصت*هاي جديدي براي به*کارگيري اين مواد ايجاد مي*شود.

محققان دانشگاه رايس شواهدي در دست دارند که نشان مي*دهد امکان تغيير ساختار نانولوله*هاي کربني در حين فرآيند رشد وجود دارد. ماحصل اين تغيير ساختار، ورقه*هايي است که هم خواص گرافن و هم نانوروبان*ها را داراست. چيزي که پژوهشگران آن را نانوروبان*هاي گرافني لبه بسته مي*نامند مي*تواند کاربردهاي وسيعي در الکترونيک و علم مواد داشته باشد.

اين پروژه به رهبري رابرت هوگ از دانشکده شيمي اين دانشگاه انجام شده است که نتايج آن در قالب مقاله*اي در نشريه ACS Nano به چاپ رسيده است.

هوگ مي*گويد اگر به وسط نانولوله صاف شده نگاه کنيم شباهت زيادي به گرافن دارد اما در کناره*ها شباهت بسياري به فولرين دارد. اين بدان معناست که شيمي گرافن در وسط اين ساختار و شيمي فولرين در کنارهاي آن وجود دارد. با اعمال گروه*هاي عاملي در دو سوي اين ساختار مي*توان لايه بالايي و پاييني آن را از هم جدا کرد. اگر لبه*هاي اين ساختار به*صورت عايق در آيد، ارتباط الکترونيکي لايه بالايي با پاييني قطع مي*شود در نتيجه تنها از طريق برهمکنش واندروالس اين دولايه باهم ارتباط خواهند داشت. اين کار موجب فراهم شدن ويژگي*هاي جديدي مي*شود.

با استفاده از اين روش مي*توان نانوروبان*هاي گرافني دو يا چهار لايه تهيه کرد که داراي لبه*هاي کاملي هستند. توليد چنين محصولي پيش از اين بسيار دشوار بود. محققان در تمام دنيا به*دنبال راه*هايي براي توليد روبان*هايي با ويژگي* از پيش تعيين شده هستند.
ايده انجام اين پروژه زماني شکل گرفت که مقاله*اي درباره تغيير شکل دادن نانولوله*هاي کربني چاپ شد. هوگ مي گويد من به*دنبال توليد نانولوله*هاي کربني با قطر بزرگ*تر بودم که اين کار با استفاده از کاتاليست*هايي با ابعاد بزرگتر امکان پذير بود، سپس به اين انديشيدم که اين نانولوله*ها را صاف کرده و نتيجه کار را مطالعه کنم.

در اين پروژه نانولوله*ها را تا کرده و به*صورت*هاي مختلف خم کردند سپس با استفاده از ميکروسکوپ الکتروني آنها را مشاهده کرده و با ميکروسکوپ نيروي اتمي مقدار تغيير شکل آنها را مطالعه کردند. براي بررسي اين که چگونه انرژي ذاتي اتم*ها در گرافن موجب چنين تغيير شکلي مي*شود، هوگ از بوريس ياکوپسان کمک گرفت که متخصص در زمينه فيزيک نظري است.

لینک منبع خبری به زبان فارسی ���� ����� ������ ���� | ����� | ���ʝ������� | ���������� �������� ����� ��� ���

لینک منبع خبری اصلی Flattened nanotubes are full of potential
 
آخرین ویرایش:

Martian

New member
درمان سرطان خون با نانوذرات مهندسي شده جديد

محققان دانشگاه نوتردام نوعي نانوذرات مهندسي شده توليد کرده*اند که مي*تواند در درمان سرطان مغز استخوان (MM) به*کار رود؛ MM نوعي سرطان غيرقابل علاج است که سلول هاي پلاسما را در مغز استخوان درگير مي*کند.

يکي از مشکلاتي که پزشکان در درمان MM با آن روبه*رو هستند اين است که اين نوع از سلول*هاي سرطاني زماني که به بافت مغز استخوان مي*چسبند، در برابر داروي اصلي شيمي*درماني، يعني دوگزوروبيسين مقاوم مي*شوند.

بشار بيلگيشر، استاديار مهندسي شيمي و زيست*مولکولي اين دانشگاه مي*گويد: «نانوذراتي که ما طراحي کرده*ايم، چندين کار را به*صورت يکجا انجام مي*دهد. ابتدا جلوي افزايش مقاومت سلول*ها در برابر دوگزوروبيسين را مي*گيرند. سپس سلول*هاي سرطاني را وادار مي*کنند نانوذرات حاوي دارو را به*صورتي فعالانه جذب کنند. در نهايت اثر سميت اين دارو را روي بافت*هاي سالم کاهش مي*دهند».

اين نانوذرات با پپتيد خاصي روکش*دهي شدند که يک گيرنده مخصوص روي سلول*هاي MM را هدف مي*گيرد. اين گيرنده باعث مي*شود سلول*ها به بافت مغز استخوان چسبيده و مکانيسم مقاومت در برابر دارو فعال شود. اما پپتيدهايي که روي نانوذرات قرار گرفته*اند، به اين گيرنده*ها چسبيده و از همان ابتدا مانع از اتصال سلول*هاي سرطاني به بافت مغز استخوان مي*شوند.

اين ذرات همچنين حاوي داروهاي ضدسرطان هستند. زماني که يک نانوذره خود را به سلول MM مي*چسباند، سلول اين ذره را به*درون خود جذب کرده و در اين مرحله داروي ضدسرطان آزاد مي*شود؛ داروي آزاد شده DNA سلول سرطاني را از بين برده و در نتيجه سلول مي*ميرد.

تانيل کيزيلتپ يکي ديگر از محققان اين کار مي*گويد: «تحقيقات روي موش*ها نشان مي*دهد که استفاده از اين نانوذرات اثر سميت داروي دوگزوروبيسين روي بافت*هاي ديگري همچون کليه و کبد را کاهش مي*دهد. ما بر اين باوريم که تحقيقات بيشتر نشان خواهد که قلب نيز تأثير کمي از اين نانوذرات مي*پذيرد. بدين ترتيب اثرات جانبي منفي استفاده از اين روش شيمي*درماني کاهش مي*يابد».

قبل از انجام آزمايشات باليني روي انسان با استفاده از اين نانوذرات، اين محققان بايد بررسي*هاي بيشتري براي بهبود طراحي نانوذرات انجام داده و مقدار و ترکيب بهينه داروي شيمي*درماني براي اين نوع جديد از درمان را پيدا کنند.

جزئيات اين تحقيق در Blood Cancer Journal منتشر شده است. هزينه اين تحقيق توسط موسسه علوم باليني و ترجمه*اي اينديانا تأمين شده است.

لینک منبع خبری به زبان فارسی ???? ????? ?????? ???? | ????? | ???????????? | ????? ????? ??? ?? ???????? ?????? ??? ????
لینک منبع خبری اصلی ttp://phys.org/news/2012-06-newly-engineered-nanoparticles-blood-cancer-treatment.html
 
بالا