آیا برای یک لیسانس روانشناسی شغلی مناسب ومتناسب با رشته اش وجود دارد؟!

raheleh63

New member
با سلام خدمت دوستان
توی ایران اکثر لیسانسهای روانشناسی نمیتونن شغل خوبی که متناسب رشتشون باشه پیدا کنن اگر بخواهیم این واقعیت مسلم رو انکار کنیم مسلما راه حلی برای برطرف کردن این معضل نخواهیم یافت و اگر بخواهیم دلایل این امر رو بررسی کنیم باید گفت که دلایل متعددند اول اینکه با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی کشور نه تنها توی رشته ما بلکه در اکثر رشته ها و نه تنها در مقطع ما بلکه در تمامی مقاطع حتی کارشناسی ارشد پیدا کردن کاری متناسب با رشته و در خور منزلت یک فرد تحصیل کرده کار بسیار سختی است دوم اینکه با توجه به اوضاع نابسامان اجتماعی و فرهنگی کشور با داشتن یه پارتی خوب بدون در نظر گرفتن رشته تحصیلی و دانشگاه و مدرک معتبر میشه بهترین شغل رو با عالی ترین درامد ها داشت. مگه غیر از اینه؟!!!!!!!!!!!!!!!
از این دو اصل اساسی که بگذریم در مورد رشته خودمون باید برگشت به دانشگاه و سیستم آموزشی غلط اون روانشناسی رو به هیچ وجه نمیشه با تئوری صرف یاد گرفت چند نفر از ما تونسته بعد از 4 سال تحصیل در این رشته اصول و قواعد علم روانشناسی رو توی زندگیش به اجرا بگذاره و یک زندگی موفق سرشار از توانمندی داشته باشه خوب مسلما خیلی کم و علت این امر هم عدم توجه وزارت علوم به بخش عملی و مهارتی این رشته است.
صرف نظر از اینکه برای فارغ التحصیلان رشته ما کار خوبی وجود نداره باید در نظر داشته باشیم که فارغ التحصیلان رشته ما هم تخصص تسلط و شایستگی علمی لازم رو برای اخذ مشاغل مرتبط با روانشناسی رو ندارن مگر اینکه کسی خارج از سیستم آموزشی دانشگاه با مطالعه منابع متعدد و حضور در مراکز بیمارستانی و گذراندن دوره های آموزشی خاص بتونه این شایستگی رو بدست بیاره .

psychology123

New member
[]salam be ham reshteihaye khubam .... be nazare man reshte ravanshenasi bazare kare khubi dare hadaghal vase man ke dashte ..chon man hanuz faregho tahsil nashodam estekhdami reshtam umade bud...ama hamechi bastegi be khode adam dare ..age takhasos o malumat dashte bashi harjai mituni in takhasoso bekar bebabri ....man adamaye ziadi didam ke ba lisans kare khubi peida kardan ...pas bayad omidvar budo alaghemand.... age vase residan be har chiz ma talash dashte bashimo manteghi fekr konim motmaenan be yejaii khahim resid...... dar zemn hamishe nime khali livan nabinin ...ma mitunim reshtei ke khundimo hadaghal to zendegi khodemun bekar bebarim ...in yani ye pishraft ..hadaghal az unaii ke chizi raz ravanshenasi nemidunan jolotarim:black_eyed

سلام دوستان
منم با بیتا جون کاملا موافقم و همه چیز بستگی به خودمون داره.
خود من جون تو دوره ی دانشجویی فعال بودم یکی از اساتید خوب دانشگامون خواست بیام توی بیمارستان کار کنم . یا مرکز ترک اعتیاد هر روز روزی 3/30 ماهیانه با حقوق 200000 تومان . اما چون تصمیم قطعی دارم که برای کنکور خودم رو آماده کنم الان سر کار نمی رم.
شاید بگید ماهی دویست تومان چیه؟!
اما به نظر من با مدرک لیسانس و روزی 3/30 ساعت کار(که البته کاری هم نباید بکنی فقط چند فرم رو از مراجعان می پرسی و پر می کنی) خیلی هم خوبه.
وقتی می خوای با مدرک لیسانس کار کنی نباید توقع خیلی زیادی داشته باشی اگه به این وضع هم راضی نیستین همت تون رو جمع کنید و برای کارشناسی ارشد و بعد دکترا بخونین(که البته به نظرم ارزشش رو داره جند سالی زحمت بکشی و خواسته هات رو به تعویق بندازی تا انشالله تا آخر عمرت هم از لحاظ مادی و هم معنوی خرسند و راضی باشی).

با آرزوی موفقیت برای تمام همکاران محترمم .موفق باشین. درپناه خدا :rose:

psychology123

New member
راستی دوستان که در مورد این موضوع شاکی بودین که وقتی فارق التحصیل می شین اون معلوماتی رو که باید یه روانشناس داشته باشه ندارین.
اتفاقا منم این سوال رو از استادمون پرسیدم و ایشون فرمودن: می دونی لیسانس یعنی چی ؟!!......
گفتن شما با گرفتن لیسانس نباید توقع زیادی از خودتون داشته باشین لیسانس مقطعی هست که دانشجو با کلیات رشتش آشنا می شه و تازه می فهمه این رشته چیه و چی می خواد. مثل کسی که فقط کتاب آشپزی رو خونده اما هیچگاه آشپزی نکرده(مگر اینکه جند سال به صورت تجربی زیر نظر کسی کار کند.)
در مقطع کارشناسی ارشد شما می تونین آموخته هاتون رو به کار ببرید. مثل کسی که علاوه بر خوندن کتاب آشپزی ,آشپزی هم کرده.
و در مقطع دکترا خودتون می تونین درمورد نظریه ها و مکاتب نظر بدین یا به چالش بکشین و قضاوت کنین....... مثل کسی که الان می تونه در مورد نحوه پخت غذاها نظر بده یا غذای جدیدی رو ابداع کنه. :smilies-azardl (113

از بس آشپزی آشپزی گفتم گشنم شد.:whistle:

روزگار به کام:smiliess (10):

آخرین ویرایش:

morteza

New member
سلام راحله...
پیشنهاد میکنم در تعمیم دادن نظرتون به همه فارق التحصیلها دقت کنید! همه که مثل منِ نوعی دست خالی دوره لیسانس رو تموم نکردن..زیاد هستن بچه هایی که توی دوره لیسانس از محضر اساتید برجسته بهره مند شدن و شایستگی انجام کارهای تخصصی رو دارن، واحتمالا الان دارن با درآمد مناسب کاری رو انجام میدن که مرتبط با رشتشون هستش..!
با سلام خدمت دوستان
توی ایران اکثر لیسانسهای روانشناسی نمیتونن شغل خوبی که متناسب رشتشون باشه پیدا کنن اگر بخواهیم این واقعیت مسلم رو انکار کنیم مسلما راه حلی برای برطرف کردن این معضل نخواهیم یافت و اگر بخواهیم دلایل این امر رو بررسی کنیم باید گفت که دلایل متعددند اول اینکه با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی کشور نه تنها توی رشته ما بلکه در اکثر رشته ها و نه تنها در مقطع ما بلکه در تمامی مقاطع حتی کارشناسی ارشد پیدا کردن کاری متناسب با رشته و در خور منزلت یک فرد تحصیل کرده کار بسیار سختی است دوم اینکه با توجه به اوضاع نابسامان اجتماعی و فرهنگی کشور با داشتن یه پارتی خوب بدون در نظر گرفتن رشته تحصیلی و دانشگاه و مدرک معتبر میشه بهترین شغل رو با عالی ترین درامد ها داشت. مگه غیر از اینه؟!!!!!!!!!!!!!!!
از این دو اصل اساسی که بگذریم در مورد رشته خودمون باید برگشت به دانشگاه و سیستم آموزشی غلط اون روانشناسی رو به هیچ وجه نمیشه با تئوری صرف یاد گرفت چند نفر از ما تونسته بعد از 4 سال تحصیل در این رشته اصول و قواعد علم روانشناسی رو توی زندگیش به اجرا بگذاره و یک زندگی موفق سرشار از توانمندی داشته باشه خوب مسلما خیلی کم و علت این امر هم عدم توجه وزارت علوم به بخش عملی و مهارتی این رشته است.
صرف نظر از اینکه برای فارغ التحصیلان رشته ما کار خوبی وجود نداره باید در نظر داشته باشیم که فارغ التحصیلان رشته ما هم تخصص تسلط و شایستگی علمی لازم رو برای اخذ مشاغل مرتبط با روانشناسی رو ندارن مگر اینکه کسی خارج از سیستم آموزشی دانشگاه با مطالعه منابع متعدد و حضور در مراکز بیمارستانی و گذراندن دوره های آموزشی خاص بتونه این شایستگی رو بدست بیاره .

raheleh63

New member
سلام راحله...
پیشنهاد میکنم در تعمیم دادن نظرتون به همه فارق التحصیلها دقت کنید! همه که مثل منِ نوعی دست خالی دوره لیسانس رو تموم نکردن..زیاد هستن بچه هایی که توی دوره لیسانس از محضر اساتید برجسته بهره مند شدن و شایستگی انجام کارهای تخصصی رو دارن، واحتمالا الان دارن با درآمد مناسب کاری رو انجام میدن که مرتبط با رشتشون هستش..!
سلام
شما هم در خوندن مطالب دقت کنید!!!!!!!!! اولا من مطالبم رو به همه تعمیم ندادم و نگفتم همه فارغالتحصیلان روانشناسی همین شرایط رو دارن ثانیا این ضعف رو بیشتر متوجه نظام آموزشی معیوب دونستم و نه اینکه به شخص خاص یا دانشجوها نسبتش بدم و ثالثا در آخر هم گفتم که کسانی که با تلاش مضاعف درس میخونن و فعالیت میکنن میتونن هر نوع عقب افتادگی و عیب و ایرادی که عامل اصلیش نظام آموزشی بوده رو برطرف کنند.

morteza

New member
سلام
شما هم در خوندن مطالب دقت کنید!!!!!!!!! اولا من مطالبم رو به همه تعمیم ندادم و نگفتم همه فارغالتحصیلان روانشناسی همین شرایط رو دارن ثانیا این ضعف رو بیشتر متوجه نظام آموزشی معیوب دونستم و نه اینکه به شخص خاص یا دانشجوها نسبتش بدم و ثالثا در آخر هم گفتم که کسانی که با تلاش مضاعف درس میخونن و فعالیت میکنن میتونن هر نوع عقب افتادگی و عیب و ایرادی که عامل اصلیش نظام آموزشی بوده رو برطرف کنند.
توی کل متنتون جایی هم برای استثناها گذاشتید، بجز پاراگراف آخر که همش تعمیمه!! با خوندن دقیق همین دروس دوره لیسانس هم میشه کارهای زیادی کرد...برای اون دسته از فارق التحصیلان علاقه مند وپرتلاش کار خوب هم وجود داره و بعضی از فارق التحصیلان رشته ما تسلط و شایستگی علمی لازم برای اخذ مشاغل مرتبط با روانشناسی رو دارن.

آخرین ویرایش:

shahram25

New member
مزتضی جان به مرور زمان جوامع پیشرفت هایی و کسب می کنند که موفقیت های گذشته براشون دیگه نواوری محسوب نمیشه و یک چیز عادی میشه اری قبلا با کارشناسی روانشناسی میشد کاری کرد اما الان شما به سختی با کارشناسی ارشد بتونید شغل مناسب گیر بیارید

nafas_donya

New member
حالا خوبه درس بخونيمو اگه خدا بخواد تا دكترا بريم يه شغلي برامون باشه من از اين ميترسم كه اونموقع هم شغلي متناسب با رشتم نباشه يا اگه هم باشه اينقدر ارزش نداشته داشته باشه كه ما درس خونديم

sayeye*gisoo

New member
سلام
خیلی از دوستان من که لیسانس روان شناسی دارن در مراکز ترک اعیتاد به عنوان روان شناس کار میکنند راضی هم هستن شرح حال نویسی و مصاحبه رو هم همونجا یاد گرفتن
کارگاه های ام ام تی هم میشه شرکت کرد و مراکز ترک اعتیاد جذب شد.توی بهزیستی هم میشه حضوری رفت واگه نیرو لازم داشتن اسم نوشت. و مراکز بهداشت هم میشه اگه آشنا داشته باشی مشغول شی.بهرحال یکم زرنگی و دوندگی می خواد و تلاشششششش:riz277:

mehrshad.namdar

New member
سلام بر روانشناسان بزرگوار و گرامی. از اونجایی که رشته من نیاز به همکاری با روانشناس داره فکر کردم این نکته رو هم اشاره کنم که میشه تو این زمینه هم با بچه های تغذیه همکاری کنید. وجود ی روانشناس که میتونه یک معتاد رو قانع کنه وابستگی شو کنار بزاره برای تغییر رفتار غذایی بیمار برای لاغر شدن یا درمان یک نعمت بزرگ محسوب میشه.

بالا