آزمونهای زیست شناسی سلولی

sanaz alizadeh

New member
خانم علیزاده شما اینو جواب بدید. فقط شما درست زدید

تو بیوشیمی داشتیم اسید امینه های کتوژنیک و گلوکوژنیک ...اونایی که از طریق حدواسط های کربس به استیل کوا تبدیل میشن کتوژنیک و اونایی که از طریق همین حد واسط ها به گلوکز تبدیل میشن گلوکوژنیک....حالا هر کدومشون از طریق یه حدواسط تبدیل میشن...که مثلا ارژینین و هیستیدین و گلوتامین از طریق الفا کتوگلوتارات و تیروزین و فنیل از طریق فومارات

alireza-j

New member
سوالاتون تلفیقی هست .. ینی مثلا اگه قرار باشه مبحث میتوکندری باشه باید تو هر کتابی در مورد میتوکندری گفته بدونیم و بتونیم همه منابع رو با هم لینک کنیم تا جواب بدیم .. خوبه که انقد رو منابع مختلف مسلطید

فقط اینکه بچه هایی که گفتن ناامید شدن اینو بهشون بگم که بقول شیدا سلیقه طراح سوال رو هم در نظر بگیرید، سوالای آقا علیرضا نشوندهنده تسلط ایشون رو منابع هست و نمیتونه تعیین کننده جایگاه اصلی شما تو کنکور باشه .. و اینکه وزارت برا سلولی مولکولی لودیشو معرفی کرده ( که البته از اون سمتم گفته معرفی یه منبع به این معنا نیست که فقط از همون منبع سوالا طرح میشه و ممکنه از جاهای دیگه هم سوال بدیم) ولی 95% سوالا از لودیش هس .. همونطور که سوالای سالای قبل همه از لودیش بوده

بله حق با شماست. کاملا موافقم. من چون قصدم بیشتر آشنایی با نکات مهم هستش اینجوری سوال میدم. وگرنه وزارت بهداشت که سهله وزارت علومش هم انقدر نکته ای نیست.
سوالای صفخات اول دفترچه رو با سوالای 26 تا 30 مقایسه کنید ببینید چه قدر 26 تا 30 راحته اینا خود سوالای کنکوره. از این بابت نگران نباشییییییییییییییییییید.

آخه بقیه کتابای مولفای دیگه هم قطعا یه چشمشون به لودیش و آلبرت هستش چیز جدا از همی نیستن. حالا من مولکولی لودیش رو نخوندم ولی احتمالا ضریب سودبرگ ریبوزومای میتوکندری رو اونجا گفته.

sanaz alizadeh

New member
اقا خود لودیش گفته اکسیداسیون اسید چرب با زنجیر کوتاه و بلند تو میتوکندریه ...و زنجیره خیلی بلند میشه پراکسیزوم....سوال 26

alireza-j

New member
اقا خود لودیش گفته اکسیداسیون اسید چرب با زنجیر کوتاه و بلند تو میتوکندریه ...و زنجیره خیلی بلند میشه پراکسیزوم....سوال 26

این سوال 52 کنکور 89-90 رشته بیوتکنولوژیه.

شما باید ذهن طراح محترم سوال رو بخونید و بفهمید که این منظورش همونه.

ببینید این وضع سوالای کنکور بهداشته

Taraa

Well-known member
اخه انصافا اگه بخوای لودیش بخونی باید از درسای دیگت بزنی حجمش خیلی زیاده

درسته .. برا بچه های امسال که دیگه وقت نمیشه .. من خودمم دیر کشفش کردم .. ولی حالا هم که کشفش کردم تازه دارم میفهمم سلولی مولکولی اصن چی هست

بچه های سالای بعد باید برنامه بریزن بخوننش. برا بعد قبولیشونم خیلی کمکشون میکنه .. حتی برا کنکور دکترا .. بنظرم آدم لودیشو خوب بخونه توی درسای دیگه هم خیلی جلو میفته .. بیوشیمی و ...

بله حق با شماست. کاملا موافقم. من چون قصدم بیشتر آشنایی با نکات مهم هستش اینجوری سوال میدم. وگرنه وزارت بهداشت که سهله وزارت علومش هم انقدر نکته ای نیست.
سوالای صفخات اول دفترچه رو با سوالای 26 تا 30 مقایسه کنید ببینید چه قدر 26 تا 30 راحته اینا خود سوالای کنکوره. از این بابت نگران نباشییییییییییییییییییید.

آخه بقیه کتابای مولفای دیگه هم قطعا یه چشمشون به لودیش و آلبرت هستش چیز جدا از همی نیستن. حالا من مولکولی لودیش رو نخوندم ولی احتمالا ضریب سودبرگ ریبوزومای میتوکندری رو اونجا گفته.

درسته

vatson

New member
منظور از چرخه کیو این هس که در کمپلکس III که سیتوکروم c یک ظرفیتی هس بعدش از QH2 که دو تا الکترون می اورد اینها فقط یکی رو میتونند دریافت کنند. بنابراین راندمان کمپلکس 3 برا عبور الکترون کاهش میابد. درواقع سیتوکروم بی دوتا الکترون رو از QH2گرفته یکی رو نگه داشته و یکی رو تحویل ستوکروم سی 1 میدهد. بعدش به سیتوکروم سی.
سیتوکروم بی هم یک الکترون را به کیو میدهد. درنهایت در سیکل بعدی این کیو که فقط یه الکترون داره دوباره یه الکترون هم دریافت کرده و بصورت QH2باز بعنوان دهنده الکترن میشود. درواقع به شکل یه سیکل هس.یعنی الکترون به کیو بعدش به سیتوکروم منتقل میشه دوباره یه الککترون از سیتوکروم بی گرفته و وقتی دوتا الکترونه شد دوباره وارد سیکل میشه. نمیدونم تونستم برسونم یا نه!

alireza-j

New member
این سوال رو هم فقط واتسون درست جواب داده. واتسون شروع کن توضیح بده

منظور از چرخه کیو این هس که در کمپلکس III که سیتوکروم c یک ظرفیتی هس بعدش از QH2 که دو تا الکترون می اورد اینها فقط یکی رو میتونند دریافت کنند. بنابراین راندمان کمپلکس 3 برا عبور الکترون کاهش میابد. درواقع سیتوکروم بی دوتا الکترون رو از QH2گرفته یکی رو نگه داشته و یکی رو تحویل ستوکروم سی 1 میدهد. بعدش به سیتوکروم سی.
سیتوکروم بی هم یک الکترون را به کیو میدهد. درنهایت در سیکل بعدی این کیو که فقط یه الکترون داره دوباره یه الکترون هم دریافت کرده و بصورت QH2باز بعنوان دهنده الکترن میشود. درواقع به شکل یه سیکل هس.یعنی الکترون به کیو بعدش به سیتوکروم منتقل میشه دوباره یه الککترون از سیتوکروم بی گرفته و وقتی دوتا الکترونه شد دوباره وارد سیکل میشه. نمیدونم تونستم برسونم یا نه!

زنده باشی من که گرفتم. ولی آیسل اینو با این وضع اینجوری نمیشه توضیح داد حتما شکل و توضیح روی شکل میخواد. یه سرچی کنی متوجه میشی. لودیش هم که عالی توضیحش داده

Aysel

New member
اکی
خیلی ممنون بچه ها
علیرضا خان دست شمام درد نکنه
شبتون خوش

:rose:

Aysel

New member
اره ولی خجالت کشیدم بگم متوجه نشدم
لودیش کدوم صفحشه؟؟؟البته 2008 ها
بگین خودم میخونم

TrueLove90

New member
...

ببخشید توی فلش کارت سلولی مولکولی پرهام جبارزاده ،

صفحه 150 که ویژگی های ژنوم میتوکندری رو نوشته ،

نوشته دارای یک منشا همانندسازی هست

من لودیش رو خوندم ، مطلبی درباره ژنوم میتوکندری پیدا نکردم

توو تست های سال قبل هم نبود تا جایی که دیدم

حالا کدوم درسته ؟؟ یک منشا یا دوتا ؟

...

سلولی

New member
سوال 11 فاکتور راکرچیه؟ وسوال 12 هم توضیح دهید؟

- - - Updated - - -

سوال 19 سوپراکسید هم که نقش داره؟

alireza-j

New member
...

ببخشید توی فلش کارت سلولی مولکولی پرهام جبارزاده ،

صفحه 150 که ویژگی های ژنوم میتوکندری رو نوشته ،

نوشته دارای یک منشا همانندسازی هست

من لودیش رو خوندم ، مطلبی درباره ژنوم میتوکندری پیدا نکردم

توو تست های سال قبل هم نبود تا جایی که دیدم

حالا کدوم درسته ؟؟ یک منشا یا دوتا ؟

...

فلش کارتشو ندارم. قطعا 2 تا منشا همانندسازی داره. رشته H در یک نقطه شروع به همانندسازی میکنه و رشته L هم در نقطه ای دیگر. شک نکنید. چندتا عکس سرچ کنید متوجه میشید که دو تا نقطه Ori داره.

alireza-j

New member
سوال 11 فاکتور راکرچیه؟ وسوال 12 هم توضیح دهید؟

- - - Updated - - -

سوال 19 سوپراکسید هم که نقش داره؟

فاکتور راکر همون کمپلکس atp سنتاز هستش. بهش اکسیزوم هم میگن.

سوال 19 : sod آب اکسیژنه رو تولید میکنه کاری با غیر فعالسازی نداره.

سوال 12 هم فقط واتسون درست زده میتونید از ایشون بپرسید. این سوال رو در عین حال که خیلی راحته ولی میدونستم خیلیا بلدش نیستن. عمدا آوردمش.

بالا