مطالعه گروهی ارشد روانشناسی بالینی 96

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

seyyed reza

New member
من ویرایش قبلی این کتاب رو دارم،زبان رو نداره ،اما بقیه درسها پاسخ تشریحی داره

سوالات درس زبان انگلیسی هم به همراه پاسخ تشریحی تو بخش آخر کتاب لزگی هست.
اصلا یه بخش عمده ای از این کتاب رو تشکیل میده:motat:

seyyed reza

New member
آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
با دوستان مروت،با دشمنان مدارا...

seyyed reza

New member
سلام دوستان
یه جمله نوشته بودن برام جالب بود(البته این جمله شامل حال هیچکدوم از بچه های انجمن نمیشه):

اگر از آخرین کتابی که خوانده اید یا آخرین باری که مسواک زده اید،بیش از یک هفته می گذرد،لطفا دهانتان رو ببندید.

seyyed reza

New member
دوستان اینجا رو بخونید
توصیه های آخرش در عین اینکه خیلی بدیهی به نظر میرسه،خیلی مهم هست.
واقعا با این تصمیمات خلق الساعه باید فقط به خدا پناه ببریم...

seyyed reza

New member
یکی از پادشاهان بی انصاف،از حکیمی پرسید:
از بین عبادات کدام افضل است:
گفت: تو را خواب نیم روز تا درآن یک نفس خلق رو نیازاری!!!
وآنکه خوابش بهتر از بیداری است
آن چنان بد زندگانی مرده به
(از گلستان سعدی،نقل به مضمون)

seyyed reza

New member
سلام دوستان عزیز
این فایل رو کانال تلگرام دکتر حمید پورشریفی منتشر کرده. عنوانش هست:
دکتر طارمیان از تجارب 20 ساله خود در بخش روان پزشکی می گوید.
از اینجا می تونید دانلود کنید.
لینک تلگرام ایشون هم اینه:
https://telegram.me/DrPoursharifi

psychology93

New member
سلام دوستان عزیز
این فایل رو کانال تلگرام دکتر حمید پورشریفی منتشر کرده. عنوانش هست:
دکتر طارمیان از تجارب 20 ساله خود در بخش روان پزشکی می گوید.
از اینجا می تونید دانلود کنید.
لینک تلگرام ایشون هم اینه:
ممنون از معرفی کانال
دکتر طارمیان تا جایی ک خاطر هست از اساتید بنام دانشگاه علوم پزشکی زنجان هستن که در زمینه هیپنودرمانی کار میکنن...

seyyed reza

New member
سلام دوستان عزیز
فایل نظر دکتر شهرام محمدخانی در مورد انتقال روان شناسی بالینی به وزارت بهداشت رو می تونید از همون کانال دریافت کنید.
حق نگه دارتون

psychology93

New member
سلام دوستان
امیدوارم درسا خیلی خوب پیش بره
ی سوال واسم پیش اومده خواستم نظر دوستان رو هم بدونم
در مطالعه اسیب های دیویدسون و کاپلان بهتره ک موازی مطالعه کنیم یا همان تریبب کتابو رعایت کنیم.
مثلا بحث اسکیزوفرنی رو در کاپلان بخونیم و بالافاصله سراغ اسکیزوفرنی دیویدسون بریم؟؟!
البته این رو هم باید در نظر داشت ک کاپلان براساس dsm5
نظر خودم اینه ک همون ترتیب کتابو رعایت کنم چون مطالعه منبع دیگه در واقع ی نوع مرور هم میتونه باشه

seyyed reza

New member
سلام مجدد
دیدگاه آقای دکتر حمید یعقوبی هم در باب انتقال روان شناسی بالینی به وزارت بهداشت قابل توجه هست.
تو همون کانال دکتر پورشریفی می تونید دریافت کنید.

seyyed reza

New member
دوستان تو این بحث انتقال روان شناسی بالینی به وزارت بهداشت لطفا شما هم نظرتون رو بنویسید( منم می نویسم).
یا مثلا اگه نکته جالبی از دوستان و هم کلاسی هاتون شنیدین اینجا بنوسید یا از اساتید دانشگاه تون که تو ک ل ا س گفته باشن و ....

ان شاءالله که نتیجه هر چی باشه به نفع آینده روان شناسی تو کشورمون باشه.

seyyed reza

New member
چیزی که به نظر من میرسه اینه:(در مورد انتقال رشته روان شناسی بالینی به وزارت بهداشت):

فیلد بالینی برای دانشجویان رشته روان شناسی بالینی قطعا یکی از ضروریات است اما اینکه به صورت رسمی این رشته زیرنظر وزارت بهداشت ارائه شود در نهایت به نفع روان شناسی بالینی نخواهد بود( سابقه تمامیت خواهی بعضی از روان پزشکان این عقیده رو تقویت می کنه. ضمنا متاسفانه تعداد اون برخی کم نیست).
راهکار هم می تونه این باشه که روان شناسی بالینی به صورت یک برنامه مشترک بین دو وزارت خانه اداره شود.

یه بحث کلان هم اینه که اصلا آموزش پزشکی باید بیاد تو وزارت علوم (ساختار آموزش در کشور هایی که در این زمینه به تصدیق دوست و دشمن حرفی برای گفتن دارند *یکپارچه* هست). که فعلا این بحث کلان رو مسکوت میزاریم تا بعد...
متاسفانه کشور ما اونقدر مشکلات ریز و درشت داره که اولویت مسولین و جلسات مهم کشور مسائل آموزشی نیست. طول می کشه در این زمینه پیشرفت کنیم...

seyyed reza

New member
سلام دوستان
امیدوارم حال همگی خوب و ایام به کامتون باشه.
می خواستم همین طوری یه پست جدید گذاشته باشم که انجمن این قدر سوت و کور نباشه...
نمی دونم چرا بچه ها کمتر اینجا مطلب میذارن شاید من خیلی بیکارم یا شاید بقیه بچه ها فرصت این کار رو ندارن به دلایل مختلف
امیدوارم این جو به زودی عوض بشه ، چون این رکود و سستی حال حاضر انجمن به مراتب بالای فارغ التحصیلان این رشته هم سرایت کرده مثل اینکه
از همین جا فرهنگ سازی کنیم که ان شاالله وقتی به مراتب بالای علمی رسیدیم نگرشی فعال و جهت مند داشته باشیم...
ارادتمند...

psychology93

New member
سلام دوستان
ان شاء الله ک همگی خیلی خوب تو درسا پیشرفته باشن
روزای سخت خیلی زود داره سپری میشه و روز موعد نزدیک
ب امید موفقیت

sinless_girl

New member
سلاااام دوستای گلم :ad54ad:
خدا قوت. انشالله که درسا خیلی خوب پیش میره
عزیزان میخواستم بدونم تست تالیفی برای درسای مختلف سراغ دارید؟ من سرچ زدم فقط شخصیت و مارنات رو دیدم از سنا...

sanazolumpezeshki

New member
دوستان تو این بحث انتقال روان شناسی بالینی به وزارت بهداشت لطفا شما هم نظرتون رو بنویسید( منم می نویسم).
یا مثلا اگه نکته جالبی از دوستان و هم کلاسی هاتون شنیدین اینجا بنوسید یا از اساتید دانشگاه تون که تو ک ل ا س گفته باشن و ....

ان شاءالله که نتیجه هر چی باشه به نفع آینده روان شناسی تو کشورمون باشه.

در بحث های جابجایی، من به عنوان یک روانشناس سلامت متحول شدم!

چند ماه قبل در نوشته ای، این فکر را مطرح کردم که وزارت بهداشت، جایگاه آموزشی مناسبی برای روانشناسی سلامت است ولی با توجه به تاثیرهای احتمالی جابجایی بر دیگر گرایش های روانشناسی و نیز تاثیر احتمالی آن بر جایگاه سازمان نظام روانشناسی، نگاهی بینابینی اتخاذ کردم و راه حل را در برنامه های آموزشی مشترک بین دو وزارت دیدم.

نوشته ها و سخنرانی های برخی از بزرگان روانشناسی مرا متحول! کرده است و متوجه شده ام که فاجعه¬ای عظیم! در راه است.

تازه متوجه شده ام که چه مرزهای جدی! بین روانشناسان و پزشکان وجود دارد. مرزهایی که بایستی محکم تر و سفت ترش بکنیم تا مبادا آسیبی! از ناحیه آنها به روانشناسان برسد.

به تدریج احساس گناهی تمام وجودم را فرا گرفته است. بابت همه لحظاتی که در محیط های پزشکی و در تعامل با متخصصان پزشکی بوده ام احساس گناه می کنم!

اگر تا الان متوجه نشده ام که چه آسیب ها و تحقیرهایی از ناحیه آنها به اینجانب معطوف شده علتش این است که یا تفکر نقاد نداشته ام! و یا اینکه آسیب ها را به ناهشیاری رانده ام! و بایستی از همکاران تحلیلی کمک بگیرم.

الان که خوب فکر می کنم تازه متوجه می شوم که من رشته خودم یعنی روانشناسی سلامت را درست متوجه نشده ام! چه معنایی دارد که در روانشناسی سلامت همه اش به بیماری و بودن در محیط بیمارستان تاکید کنیم!
مگر نه این است که روانشناسی سلامت یعنی کاری کنیم که انسان ها شاد و سرحال زندگی کنند و از زندگی شان لذت ببرند!!!! با این حساب با بیماری های جسمی مزمن چکار داریم!

افرادی که روانشناسی سلامت بالینی را از اصلی ترین گرایش های روانشناسی سلامت می دانند و معتقدند که حتی برای پرداختن جدی به دیگر گرایش های روانشناسی سلامت نیز بایستی با بیماران در ارتباط باشیم، افرادی پزشک زده هستند!
این همه استادی که برای روانشناسان سلامت تدریس می کنند و تا الان حتی یک روز جدی در بیمارستان با بیماران مزمن پزشکی کار نکرده اند مگر خوب تدریس نمی کنند!

برای صیانت از روانشناسی سلامت و دوری از نگاه بیماری نگر، لازم است:
- تعامل هایمان را با پزشکان به حداقل برسانیم، حتی اگر لازمه، رابطه فامیلی با آنها ایجاد نکنیم!
- در حد امکان از بودن در محیط های بیمارستانی دوری کنیم (حتی برای عیادت بیماران فامیل)!
- از آموختن هر گونه نام دارو و یا اختصارهای پزشکی، خودداری کنیم!
- از مواجه شدن با هر گونه بیمار خودداری کنیم و برای یادگیری به توصیف های اساتید و یا دیدن فیلم ها و انیمیشن ها بسنده کنیم!

مرزها با پزشکان آری و مرزهای درونی هرگز!
من بابت اقدامات اخیرم در خصوص راه اندازی یک پنل برای مرزهای صلاحیت حرفه ای و نوشته اخیرم که در آن از سازمان نظام خواسته ام که مرزهای صلاحیت بین گرایش ها را تصریح کنند، شرمنده ام!
چه معنایی دارد که در درون یک خانواده مرزی وجود داشته باشد! همه ما روانشناسیم و دور هم جمع شده ایم و مراجع می بینیم، حالا چه فرقی می کند که مشکل مراجع چه باشد؟!
مگر فرقی میان گرایش های مختلف روانشناسی وجود دارد؟!
در شرایطی که پزشکان و روانپزشکان، دشمن! ما روانشناسان محسوب می¬شوند، هر گونه تمایز و ایجاد مرز بین گرایش های روانشناسی، آب به آسیاب دشمن ریختن است!

و تشکر از سازمان نظام که تاکنون با دوراندیشی از ایجاد هرگونه مرز بین گرایش ها خودداری کرده است!

من برای کاهش احساس گناه ناشی از مرزبندی، منویی را به همکاران ارجمندم در مرکز مشاوره داده ام و از آنها خواسته ام که برای این هفته من، پکیجی شامل یک کودک اوتیستیک، یک کودک دارای اختلال یادگیری، یک بیمار مبتلا به اختلال شخصیت مرزی، یک بیمار مبتلا به ام اس، یک مشاوره پیش از ازدواج و یک بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی را در مراجعانم منظور کنند! و اگر شد و برای اینک پکیچ کامل باشد و در عین حال شیک هم به نظر برسد یک سکس تراپی را هم به آن اضافه کنند!
باشد که با این کار نمادین نشان دهم که مرزها معنا ندارد! و ما روانشناسان در همه حوزه ها به یک میزان توانمندیم و موثر!

ضمن تبریک شب یلدا،
امیدوارم این طولانی ترین شب سال، فرصت تامل خوبی را برای همکاران روانشناس، به ویژه روانشناسان سلامت ایجاد کند تا با بازنگری در خود، فصلی دیگر از سال را آغاز کنند.

دکتر حمید پورشریفی
دانشیار روانشناسی سلامت
30 آذرماه 1395

@DrPoursharifi

sanazolumpezeshki

New member
دوستان اي كاش اين متن دكتر پورشريفي رو كه توي كانال تلگرامشون منتشر كردن، در انجمن ها و گروه هاي تلگرامي و ... كه عضو هستين، انتشار بدين تا شايد ساير دانشجويان و ... كه چشم بسته فقط با انتقال مخالفت ميكنن و فكر ميكنن اينطوري زير دست پزشك ميشن كمي آگاهانه تر و منطقي تر فكر كنن

آخرین ویرایش:

seyyed reza

New member
دوستان اي كاش اين متن دكتر پورشريفي رو كه توي كانال تلگرامشون منتشر كردن، در انجمن ها و گروه هاي تلگرامي و ... كه عضو هستين، انتشار بدين تا شايد ساير دانشجويان و ... كه چشم بسته فقط با انتقال مخالفت ميكنن و فكر ميكنن اينطوري زير دست پزشك ميشن كمي آگاهانه تر و منطقي تر فكر كنن

سلام
دوست عزیز
آقای دکتر پورشریفی نیز موافق اجرای این رشته به صورت یک برنامه مشترک هستند...

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا