[ایمونولوژی] تاپیک چالش

eeeeeeehsan

New member
بچه ها نظرتون چیه همدیگه رو به چالش بکشیم؟
فقط برای فهمیدن نقاط
ریز ضعف!

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mohana

Immunity

Well-known member
سلام احسان جان خوبی ؟تاپیک میزنی در حد المپیک...شرکت برای عموم ازاد است ایا؟؟

eeeeeeehsan

New member
سلام احسان جان خوبی ؟تاپیک میزنی در حد المپیک...شرکت برای عموم ازاد است ایا؟؟
100 درصد. هدف اینه از اطلاعات شماهایی که قبول شدین استفاده کنیم و چیزی یاد بگیریم.

پ ن: سلام، مرسی :دی

آخرین ویرایش:

ati1408

New member
یه سوال ساده، کسی می تونه کارهای دقیق ctl رو به من بگه؟

سلام مدیر !
عجب تاپیکی ! خیلی جالبه !
سیتوتوکسیک تی سل : نابود کردن سلول عرضه کننده آنتی ژن. فعال کردن ماکروفاز وقتی اینترفرون گاما ترشح کنه ( فکر کنم )

biologisst

New member
پی نوشت : وااای چالش!!!!
من ! چالش درسی؟ اصن حرفشو نزن! :| ...خیلی اعتماد بنفسم توی درس پایینه. شاید تسلط ندارم. اما این سوال پرسیدن و جواب گرفتن خیلی تاثیر داره هم کمک به مرور و هم رفع اشکال. جای این بخش خالی بود ممنون آقا مدیر :)
CTL ها یک نوع لنفوسیت T که جزو سلول های Effector محسوب میشن و سلول های آلوده به ویروس و سلول های توموری را از بین می برن.
زمان برخورد با عفونت از طریق تحریک آنتی ژنی ([SUP]+[/SUP]CD8) تغییر می کند و مهاجرت به داخل بافت ها و بعد بی واسطه و مستقیم سلول ها را از بین می برد همین طور با اینترفرون گاما باعث فعال کردن ماکروفاژ میشه . فرآیند کشتن سلول توسط ctl ها از طریق آپوپتوز سلولی نهایی می شود.

eeeeeeehsan

New member
پی نوشت : وااای چالش!!!!
من ! چالش درسی؟ اصن حرفشو نزن! :| ...خیلی اعتماد بنفسم توی درس پایینه. شاید تسلط ندارم. اما این سوال پرسیدن و جواب گرفتن خیلی تاثیر داره هم کمک به مرور و هم رفع اشکال. جای این بخش خالی بود ممنون آقا مدیر :)
CTL ها یک نوع لنفوسیت T که جزو سلول های Effector محسوب میشن و سلول های آلوده به ویروس و سلول های توموری را از بین می برن.
زمان برخورد با عفونت از طریق تحریک آنتی ژنی ([SUP]+[/SUP]CD8) تغییر می کند و مهاجرت به داخل بافت ها و بعد بی واسطه و مستقیم سلول ها را از بین می برد همین طور با اینترفرون گاما باعث فعال کردن ماکروفاژ میشه . فرآیند کشتن سلول توسط ctl ها از طریق آپوپتوز سلولی نهایی می شود.

سلام مدیر !
عجب تاپیکی ! خیلی جالبه !
سیتوتوکسیک تی سل : نابود کردن سلول عرضه کننده آنتی ژن. فعال کردن ماکروفاز وقتی اینترفرون گاما ترشح کنه ( فکر کنم )
پاسخ هاتون خوب بود تا حدی، ولی هنوز کامل نیست. شاید سوال من کامل نیست.
1. ctl چه سلول هایی رو از بین می بره؟

یه چالش دیگه؛
این اصطلاح رو زیاد می بینیم تو ایمنی، "پاسخ التهابی".
2. پاسخ التهابی چیه؟ التهاب یعنی چی اصن؟

- - - Updated - - -

بچه ها تو هر پستی که جواب میدید، آخرش شما هم یه چالش ایجاد کنید واسه بقیه.
سرعت تاپیک رو میخوایم زیاد کنیم، میخوایم همه موتورها داغ بشه همه پیستون بترکونیم :)

alireza-ja

New member
منم بازی اجازه هستش؟

من اگر اشتباه نکنم یه جا خونده بودم که در انسان نهایتا 6 نوع hla وجود داره سوالی که واسم پیش میاد اینه که با این تعداد کم پس چطور طیف وسیعی از عوامل بیگانه رو شناسایی و در سطح سلول عرضه میکنن؟

پ ن : سواله دیگه چیه؟ من اطلاعات ایمنیم زیر خط فقره

ati1408

New member
1. Ctl چه سلول هایی رو از بین می بره؟

یه چالش دیگه؛

- - - updated - - -

سرعت تاپیک رو میخوایم زیاد کنیم، میخوایم همه موتورها داغ بشه همه پیستون بترکونیم :)

خب کاملش میکنیم :)
1- سلول هایی که آنتی ژن بیگانه رو با کمک mhc هاشون ارائه کرده باشن . یا به عبارتی عفونی شده باشن.
2- پاسخ التهابی یه جور زنگ خطره برای بدن که " اینجا یه غریبه داریم ، همه بیاین ! " بدن خودش هم نمیدونه که این پاسخ یه وقتایی چه آسیبی به خودش میرسونه. ( دیگه خیلی خودمونی شد ! )
این جوری یادگیری فوق العاده س ! :)

من فعلا چالشی به ذهنم نرسیده ! هر وقت به موضوعی رسیدم ، اینجا عنوان میکنم :)

ati1408

New member
منم بازی اجازه هستش؟

من اگر اشتباه نکنم یه جا خونده بودم که در انسان نهایتا 6 نوع hla وجود داره سوالی که واسم پیش میاد اینه که با این تعداد کم پس چطور طیف وسیعی از عوامل بیگانه رو شناسایی و در سطح سلول عرضه میکنن؟

خیلی هم عالی :)
توالی اسید آمینه ای هر گیرنده نقش مهمی توی شناسایی اون آنتی زن داره . سلول های تی این جوری تربیت شدن که آنتی ژن خودی رو شناسایی نکنن و نسبت بهش بی پاسخ باشن. از طرفی با نوترکیبی های ژنتیکی که توی ساختار ژنی شون وجود داره ، میتونن توالی اسید آمینه ای مختلفی رو توی قسمت پذیرنده شون داشته باشن. بنابراین این سلول تی مسئول شناسایی آنتی ژن میشه و hla فقط کار عرضه آنتی ژن و ارائه اون رو داره.
ممکنه کامل نگفته باشم. دوستان لطفا کامل کنید .
پ.ن : در عوضش بیوشیمی تون خوبه :)

alireza-ja

New member
خیلی هم عالی :)
توالی اسید آمینه ای هر گیرنده نقش مهمی توی شناسایی اون آنتی زن داره . سلول های تی این جوری تربیت شدن که آنتی ژن خودی رو شناسایی نکنن و نسبت بهش بی پاسخ باشن. از طرفی با نوترکیبی های ژنتیکی که توی ساختار ژنی شون وجود داره ، میتونن توالی اسید آمینه ای مختلفی رو توی قسمت پذیرنده شون داشته باشن. بنابراین این سلول تی مسئول شناسایی آنتی ژن میشه و hla فقط کار عرضه آنتی ژن و ارائه اون رو داره.
ممکنه کامل نگفته باشم. دوستان لطفا کامل کنید .
پ.ن : در عوضش بیوشیمی تون خوبه :)

ممنون.

آها خوب دقیقا سوالم همینه میخوام بدونم این نوترکیبی مگه باعث نشده که ما در نهایت 6 تا hla داشته باشیم پس چی باعث میشه که توالیهای آمینو اسیدی مختلفی رو (بیشتر از 6 نوع شاید هزاران) این 6 نوع hla شناسایی کنه؟

Sahar_az

New member
چه تاپیک خوبــــی:4d564ad6:

1. ctl چه سلول هایی رو از بین می بره؟

یه چالش دیگه؛

- - - Updated - - -

1. CTL چون CD8 داره پس می تونه سلولایی که با MHC1 آنتی ژن رو عرضه می کنن بشناسه... خب از خیر سلولای خودی که همه شون MHC1 رو دارن و آنتی ژن خودی رو عرضه می کنن، می گذره و رد می شه
ولی وقتی به آنتی ژن بیگانه می رسه دیگه سلوله نمی مونه:) که اون سلول می تونه سلول سرطانی یا همون توموری باشه که داره آنتی ژن های تغییر یافته سلول توموری رو عرضه می کنه (که البته بعضی از تومورا MHC1 رو می کشن تو تا از دست CTL فرار کنن و همین می شه عامل بقای تومور تقریبا)
یا می تونه سلول ویروسی باشه که داره آنتی ژن ویروسی رو بیان می کنه
کلا چون بر هم کنش CD8 و MHC1 رو داریم، در نتیجه می تونه هر آنتی ژنی رو که از مسیر اندوژن سوار MHC میشه رو شناسایی کنه

2. وقتی تو یه قسمتی از بدن یه اتفاقی میفته که لازمه عوامل سیستم ایمنی بیان اونجا، پاسخ التهابی پیش میاد... حالا این اتفاق می تونه ورود عوامل بیگانه باشه، یا آلرژی باشه یا هر موردی که باید سیستم ایمنی بیاد... روندش هم اینه که یه سری سلولی که اونجا هستن (از خود سلولای ایمنی) یا یه سری سلول که آسیب دیدن میان شروع می کنن فاکتور جاذب ترشح کردن تا بقیه بیان:) سلولهای پوشاننده هم همکاری می کنن و در پاسخ به اون عوامل، مولکول های چسبنده رو بیان می کنن
در کل همه دست به دست هم می دن تا میهن خویش را کنند آباد:)
گاهی هم به ویرانی منجر می شه متاسفانه:((

منم بازی اجازه هستش؟

فکر کنم سوالتون تقریبا سوال کنکور امسال بود:)
MHC ها یا HLA ها خیلی اختصاصیت ندارن... این خیلی که گفته می شه در برابر اون اختصاصیت خاص لنفوسیت هاست که برای هر آنتی ژن، حتی با کوچکترین تفاوت باید یه کلون خاصی از لنفوسیت ها وجود داشته باشن
وگرنه باز هم اختصاصی هستن تا حدودی ولی یک نوع HLA می تونه چندین نوع آنتی ژن رو عرضه کنه و صرفا کارش عرضه آنتی ژن هست و نقشی در شناسایی نوع اون آنتی ژن به لنفوسیت ها نداره
و یه چیز دیگه این که اون آنتی ژنی که میاد در شکاف HLA قرار می گیره برای عرضه شدن به لنفوسیت، همه اسید آمینه هاش در شکاف قرار نمی گیرن

آخرین ویرایش:

alireza-ja

New member
MHC ها یا HLA ها خیلی اختصاصیت ندارن... این خیلی که گفته می شه در برابر اون اختصاصیت خاص لنفوسیت هاست که برای هر آنتی ژن، حتی با کوچکترین تفاوت باید یه کلون خاصی از لنفوسیت ها وجود داشته باشن
وگرنه باز هم اختصاصی هستن تا حدودی ولی یک نوع HLA می تونه چندین نوع آنتی ژن رو عرضه کنه و صرفا کارش عرضه آنتی ژن هست و نقشی در شناسایی نوع اون آنتی ژن به لنفوسیت ها نداره
و یه چیز دیگه این که اون آنتی ژنی که میاد در شکاف HLA قرار می گیره برای عرضه شدن به لنفوسیت، همه اسید آمینه هاش در شکاف قرار نمی گیرن

آها. دستتون درد نکنه. پس چون اختصاصی نیستن طیف وسیعی از آنتی ژنها رو عرضه میکنن.

پس یه سوال دیکه این غیر اختصاصی بودن چجوری خودشو نشون میده؟ یعنی اون شکاف هر توالی اسید آمینه ای رو میتونه عرضه کنه؟

ati1408

New member

1. CTL چون CD8 داره پس می تونه سلولایی که با MHC1 آنتی ژن رو عرضه می کنن بشناسه... خب از خیر سلولای خودی که همه شون MHC1 رو دارن و آنتی ژن خودی رو عرضه می کنن، می گذره و رد می شه
ولی وقتی به آنتی ژن بیگانه می رسه دیگه سلوله نمی مونه:) که اون سلول می تونه سلول سرطانی یا همون توموری باشه که داره آنتی ژن های تغییر یافته سلول توموری رو عرضه می کنه (که البته بعضی از تومورا MHC1 رو می کشن تو تا از دست CTL فرار کنن و همین می شه عامل بقای تومور تقریبا)
کلا چون بر هم کنش CD8 و MHC1 رو داریم، در نتیجه می تونه هر آنتی ژنی رو که از مسیر اندوژن سوار MHC میشه رو شناسایی کنه

2. وقتی تو یه قسمتی از بدن یه اتفاقی میفته که لازمه عوامل سیستم ایمنی بیان اونجا، پاسخ التهابی پیش میاد... حالا این اتفاق می تونه ورود عوامل بیگانه باشه، یا آلرژی باشه یا هر موردی که باید سیستم ایمنی بیاد... روندش هم اینه که یه سری سلولی که اونجا هستن (از خود سلولای ایمنی) یا یه سری سلول که آسیب دیدن میان شروع می کنن فاکتور جاذب ترشح کردن تا بقیه بیان:) سلولهای پوشاننده هم همکاری می کنن و در پاسخ به اون عوامل، مولکول های چسبنده رو بیان می کنن

سحر جون چه توضیحات کامل و خوبی :)
ممنون عزیزم . واقعا استفاده کردم :)

eeeeeeehsan

New member
خب کاملش میکنیم :)
1- سلول هایی که آنتی ژن بیگانه رو با کمک mhc هاشون ارائه کرده باشن . یا به عبارتی عفونی شده باشن.
2- پاسخ التهابی یه جور زنگ خطره برای بدن که " اینجا یه غریبه داریم ، همه بیاین ! " بدن خودش هم نمیدونه که این پاسخ یه وقتایی چه آسیبی به خودش میرسونه. ( دیگه خیلی خودمونی شد ! )
این جوری یادگیری فوق العاده س ! :)

من فعلا چالشی به ذهنم نرسیده ! هر وقت به موضوعی رسیدم ، اینجا عنوان میکنم :)
1- خب درسته. این سلول ها چین؟ چه سلولی هستن؟ نوع و اسمشون.
چرا باید وقتی آنتی ژن رو با mhc هاشون ارائه می کنن ctl بیاد اونا رو بخوره؟ مگه عرضه آنتی ژن برای t نیست که ایجاد پاسخ/کمک کنه؟ چه ربطی داره که ctl بیاد اونو بخوره؟
2- خب به قول تو این تعریف خودمونیه، واسه خودمون. ولی تعریف اصلیش این نیست..

یکی دیگه چالش عاطی؛
B cell با چه نوع آنتی ژنی سر و کار داره؟ پروتئینی؟ لیپیدی؟ پلی ساکاریدی؟ داخل سلولی؟ خارج سلولی؟ میکروبی؟ ویروسی؟
و... چرا؟؟ علتش؟

تا وقتی چالش بعدی رو ایجاد نکنی من جواب سوالا رو نمیدم!

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ati1408

eeeeeeehsan

New member

مرسی، تقریبن کامل بود.

چون بچه ها هنوز فصل های اولن به بیان کلی، کار ctl:
- کشتن سلول آلوده به ویروس
- کشتن سلول توموری
- کشتن سلول آلوده به میکروب

حالا سوال من باز اینه، این سلول آلوده به ویروس ویروس اومده داخلش و رفته داخل هسته و داره ماده ژنتیکی رو تخریب می کنه، یه همچین برداشتی. و کار ctl هم اینه اون رو از بین ببره.
سلول توموری هم مفصل گفتی.
این سلول آلوده به میکروب که من گفتم چیه؟ چه سلولیه؟ و چرا باید از بین بره؟

کامل نیست. اون عوامل چیان؟
یخورده کلی تر بگو، هنوز بچه ها فصل های ابتدایین.

مرسی، عالی بود.

- - - Updated - - -

سحر همزمان که پاسخ میدی چندتا چالش ایجاد کن.

آخرین ویرایش:

Sahar_az

New member
آها. دستتون درد نکنه. پس چون اختصاصی نیستن طیف وسیعی از آنتی ژنها رو عرضه میکنن.

پس یه سوال دیکه این غیر اختصاصی بودن چجوری خودشو نشون میده؟ یعنی اون شکاف هر توالی اسید آمینه ای رو میتونه عرضه کنه؟
این سوالتون رو دیگه نمی دونم:))) یعنی جایی در مورد این موضوع چیز دقیقی نخوندم
ولی فکر نمی کنم هر توالی ای که از راه برسه بتونه سوار MHC بشه.بازم مطمئن نیستم چون دوباره این وسط این بحث هست که هر پروتئینی که توی سلولی تخریب می شه (حالا چه از طریق پروتئازوم چه از طریق لیزوزوم) راه پیدا می کنه به سطح سلول
من چالش رو به بچه ها واگذار می کنم:bunnyearsmiley:

سحر جون چه توضیحات کامل و خوبی :)
ممنون عزیزم . واقعا استفاده کردم :)
خواهش می کنم عزیزم... شما خودت استادی عاطی جان دیگه چوب کاری نفرمائید:)

(استفاده چوب کاری الان در این جا درست بود؟:riz481:یه لحظه کاملا شک کردم:)))

Sahar_az

New member
مرسی، تقریبن کامل بود.

چون بچه ها هنوز فصل های اولن به بیان کلی، کار ctl:
- کشتن سلول آلوده به ویروس
- کشتن سلول توموری
- کشتن سلول آلوده به میکروب

حالا سوال من باز اینه، این سلول آلوده به ویروس ویروس اومده داخلش و رفته داخل هسته و داره ماده ژنتیکی رو تخریب می کنه، یه همچین برداشتی. و کار ctl هم اینه اون رو از بین ببره.
سلول توموری هم مفصل گفتی.
1.این سلول آلوده به میکروب که من گفتم چیه؟ چه سلولیه؟ و چرا باید از بین بره؟

2.کامل نیست. اون عوامل چیان؟
یخورده کلی تر بگو، هنوز بچه ها فصل های ابتدایین.

مرسی، عالی بود.

- - - updated - - -

سحر همزمان که پاسخ میدی چندتا چالش ایجاد کن.

1. اون سلول آلوده به میکروب می شه همون سلولی که اومده میکروب رو خورده... یعنی عرضه کننده های آنتی ژن و فاگوسیت ها
وقتی هم که میکروب رو فاگوسیت می کنن و شروع می کنن به کشتنش، اون آنتی ژن های میکروب شروع می کنه سوار mhc شدن و عرضه شدن تا این که سیستم ایمنی اختصاصی رو فعال کنه:)

2. خب التهاب به مرور کامل می شه:) عوامل هم یعنی سلولای سیستم ایمنی... می تونه نوتروفیل و فاگوسیت ها باشن، می تونه انواع لنفوسیت ها باشن:) من یه خورده تو توضیح التهاب مشکل دارم چون یه خورده بیشتر از یه خورده مبحثش کلیه و با فصلای دیگه تکمیل می شه
البته این نظر منه:)

تو فکر چالشم:smiliess (11)::21:

آخرین ویرایش:

Sahar_az

New member
فعلا یه سوال به ذهنم می رسه فقط که تقریبا بچه هایی که اول راهن باید بتونن جواب بدن:)
این که آیاهمه ی لنفوسیت ها توی ایمنی اختصاصی نقش دارن؟
اگه آره چرا؟ اگه نه چرا؟

eeeeeeehsan

New member

1. اون سلول آلوده به میکروب می شه همون سلولی که اومده میکروب رو خورده... یعنی عرضه کننده های آنتی ژن و فاگوسیت ها
وقتی هم که میکروب رو فاگوسیت می کنن و شروع می کنن به کشتنش، اون آنتی ژن های میکروب شروع می کنه سوار mhc شدن و عرضه شدن تا این که سیستم ایمنی اختصاصی رو فعال کنه:)
آره درسته، میخواستم به این برسم. اون فاگوسیتره که میاد یه میکروب رو می خوره. میکروب داخل فاگوسیتر فقط داخل وزیکول های لیزوزومی/فاگوزومی می تونه متلاشی بشه، نه داخل فضای سیتوپلاسم. ولی ممکنه یه موقع فرار کنه و وارد سیتوپلاسم بشه، اون موقع ست که فاگوسیتر آنتی ژن رو عرضه می کنه و ctl میاد فاگوسیتر ناتوان رو از بین می بره.

2. خب التهاب به مرور کامل می شه:) عوامل هم یعنی سلولای سیستم ایمنی... می تونه نوتروفیل و فاگوسیت ها باشن، می تونه انواع لنفوسیت ها باشن:) من یه خورده تو توضیح التهاب مشکل دارم چون یه خورده بیشتر از یه خورده مبحثش کلیه و با فصلای دیگه تکمیل می شه
البته این نظر منه:)

تو فکر چالشم:smiliess (11)::21:
التهاب یعنی فراخوانی لکوسیت/فاگوسیت از خون به خون/بافت، و تخریب میکروب.
یعنی تا وقتی اسم التهاب میاد باید یاد فاگوسیتوز بیافتیم.
ما همیشه وقتی اسم التهاب میاد یاد سرخی و ورم و آلرژی و ماست سل میافتیم. درصورتی که درصد کمی از التهاب به خاطر ماست سله، دلیل اصلی التهاب فاگوسیتوزه.
پس اسم التهاب اومد یعنی فاگوسیتوز، التهاب = فاگوسیتوز.

فعلا یه سوال به ذهنم می رسه فقط که تقریبا بچه هایی که اول راهن باید بتونن جواب بدن:)
این که آیاهمه ی لنفوسیت ها توی ایمنی اختصاصی نقش دارن؟
اگه آره چرا؟ اگه نه چرا؟
نه همشون. لنفوسیت ها سه دسته هستن، B , T , NK.. سلول B , T جزو ایمنی اختصاصین، ولی NK جزو ایمنی ذاتیه.

بالا