رفع اشکال و پرسش و پاسخ ژنتیک انسانی

b.nafas

New member
سلامبه همه دوستان عزيز راستش يه سوالي داشتم كه ممنون مي شم جواببدين...
توالي امينواسيد هاي شماره 55تا 80 زنجيره الفا 2 از پروتئينhsp90برنجبه شرحزير است
متيونين /تيروزين/تيروزين /لوسين / پرولين /ارژنين/ارژنين/سرين/ارژنين/لوسين/النين/والين/سرين/الانين/والين/اسپارتيك اسيد/لايزين/هيستيدين/متيونين/فنيل الانين /پرولين /لوسين/ارژنين/گلوتاميك گلوتاميك /پرولين
بر اساس اين توالي يكdegenerate probe با طول 15 نوكلئوتيد طراحي كنيد كه كمترين حالات ممكن جايگزيني را داشته باشد ...
يعني الهي من فداتون شم هر كي چجواب بده ممنون ميشم.

- - - Updated - - -

سلامبه همه دوستان عزيز راستش يه سوالي داشتم كه ممنون مي شم جواببدين...
توالي امينواسيد هاي شماره 55تا 80 زنجيره الفا 2 از پروتئينhsp90برنجبه شرحزير است
متيونين /تيروزين/تيروزين /لوسين / پرولين /ارژنين/ارژنين/سرين/ارژنين/لوسين/النين/والين/سرين/الانين/والين/اسپارتيك اسيد/لايزين/هيستيدين/متيونين/فنيل الانين /پرولين /لوسين/ارژنين/گلوتاميك گلوتاميك /پرولين
بر اساس اين توالي يكdegenerate probe با طول 15 نوكلئوتيد طراحي كنيد كه كمترين حالات ممكن جايگزيني را داشته باشد ...
يعني الهي من فداتون شم هر كي چجواب بده ممنون ميشم.

Zeinab.A

New member
سلام دوستان خسته نباشید.
من یه سوال دارم لطفا اگه میدونید سریعا راهنمایی بفرمایید. متشکرم.

دمین های کرینگل یعنی چی؟
استراخان فصل 9 : لیپوپروتئین LPa رمز شده بوسیله ژن LPA حاوی چندین دمین کرینگل تکرار شده به صورت متوالی است.

Aysel

New member
سلام
بچه ها لطف میکنید توضیح بدین ناپایداری میتوزی و میوزی یعنی چه؟؟؟
:smilies:

Aysel

New member
یه سوال دیگه ، هرچند انگار بچه های فعال ژنتیک انگار تمایل به پاسخ دادن ندارن :thumbsupsmileyanim:
توالی 3 تایی در سندرم X شکننده کدام هس؟؟
AGG
CGG
اگه میشه توالی تکراری بیماری هانتینگتون هم بگین

Maryam.A

Well-known member
یه سوال دیگه ، هرچند انگار بچه های فعال ژنتیک انگار تمایل به پاسخ دادن ندارن :thumbsupsmileyanim:
توالی 3 تایی در سندرم X شکننده کدام هس؟؟
AGG
CGG
اگه میشه توالی تکراری بیماری هانتینگتون هم بگین
CAG

..........................

ایلگار

New member
سلام به همه ی دوستای خوبم
در Fragile X syn بست تکرار های CGG در 5UTR ژن FMR1 دیده میشه
در hantington تکرارهای CAG در ناحیه coding اتفاق میفته

tik_tak

New member
سلام
بجه ها فصل 4 و 5 امری رو باید جطوری خوند؟
هیچ جوره متوجه نشدم از خوندنش

sanaz alizadeh

New member
سلام و خسته نباشید به همگی
یه سوال. از کجا باس بفهمیم دیزومی و ایمپرینتو. فرق این دوتا رو کسی میدونه
تو این سوال چرا جواب میشه دیزومی؟
پسری ک پدرش مبتلا ب هموفیلی aومادرش همو سالم میباشد مبتلا ب هموفیلیaشده این حالت با کدام پدیده قابل توجیه است؟

جوابش خو زده یونی پرنتال دیزومی
نمیدونم چرا ایمپرینت نشد
صورت سوال اگه چطوری باشه جوابشو باس بگیم ایمپرینت؟

sanaz alizadeh

New member
سلام
بجه ها فصل 4 و 5 امری رو باید جطوری خوند؟
هیچ جوره متوجه نشدم از خوندنش

فصل 4 تقریبا میشه گف مهندسی ژنتیکه منم اول اینو مشکل داشتم بعد ک مهندسی رو از کتاب حسن اکرمی خوندم اینجا دستم اومد یا از هر کتاب دیگه ای ک میخوای مهندسی رو بخونی. فصل5هم تو نگاه اول سخته اما یک بار از روخونی برو یه نگاه سطحی بعدش ک بخونی واست راحت میشه. اینم یه جورایی اون قسمت تعیین نقشه اکرمی باش جواب میده.

ایلگار

New member
سلام سانز جان
بیماری های وابسته به X هرگز از پدر به پسر منقل نمیشه ی استثنا داره اونم فقط "uni parental heterodisomi" هست که به علت Non disjunction در میوزI اتفاق میفته
imprinting در واقع به متیلاسیون DNA برمیگرده یعنی بسته به اینکه Chr از پدر به ارث برسه یا از مادر الگوی متیلاسیون متفاوتی داره که اگه به هر دلیلی الگوی متیلاسیون به هم بخوره منجر به ایجاد بیماری میشه
ولی در UPD ی فرد هر 2 Chr همولوگ یا هردو کروماتیدش رو از یک والد دریافت میکنه که ب خطای میوز برمیگرده که خلاف حالت عادیه

sanaz alizadeh

New member
سلام سانز جان
بیماری های وابسته به X هرگز از پدر به پسر منقل نمیشه ی استثنا داره اونم فقط "uni parental heterodisomi" هست که به علت Non disjunction در میوزI اتفاق میفته
imprinting در واقع به متیلاسیون DNA برمیگرده یعنی بسته به اینکه Chr از پدر به ارث برسه یا از مادر الگوی متیلاسیون متفاوتی داره که اگه به هر دلیلی الگوی متیلاسیون به هم بخوره منجر به ایجاد بیماری میشه
ولی در UPD ی فرد هر 2 Chr همولوگ یا هردو کروماتیدش رو از یک والد دریافت میکنه که ب خطای میوز برمیگرده که خلاف حالت عادیه

مرسی از پاسختون ..تعریفشو میدونستم اما نمیتونم تو سوال جوابو تشخیص بدم...یعنی اینجا چون فقط گفت وابسته به ایکس جواب شد دیزومی؟اگه میگفت یه بیماری اتوزومی چی؟؟اونموقه جواب چی میشد؟؟

melinaa

New member
بچه ها سلام.یه سوال خیلی مهم دارم و هیشکی هم جواب منو نمیده.من رفتم کتاب امری رو خریدم.اما ترجمه دکتر محمد تقی اکبری رو خریدم...آیا بنظرتون اشتباه کردم و باید ترجمه لیلا یوسفیان رو میخریدم..؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟توروخدا جوابمو بدین...نمیدونم چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلولی

New member
درازمایشی موش ترانسژنیک با کاریوتایپ xx حاوی ترانسژن sry علاوه بر تععین نقش اصلی ژن sry درتعیین جنسیت نر کدام دستاورد دیگر دارد؟ 1.نقش درتمایز بیضه 2.نقش در تکوین اندام تناسلی 3.وجود ژن دیگر دخیل درتعیین جنسیت نر که بر روی سایر کرومورومها جای دارد 4.غیرفعال ژن ،ژن های پیوسته به کروموزوم x در موش ترانسژنیک

sanaz alizadeh

New member
درازمایشی موش ترانسژنیک با کاریوتایپ xx حاوی ترانسژن sry علاوه بر تععین نقش اصلی ژن sry درتعیین جنسیت نر کدام دستاورد دیگر دارد؟ 1.نقش درتمایز بیضه 2.نقش در تکوین اندام تناسلی 3.وجود ژن دیگر دخیل درتعیین جنسیت نر که بر روی سایر کرومورومها جای دارد 4.غیرفعال ژن ،ژن های پیوسته به کروموزوم x در موش ترانسژنیک

جوابش گزینه 3 نمیشه؟؟؟؟؟

Zeinab.A

New member
سلام دوستان
من سوالی برام پیش اومده:
تو امری(دلویی) عباراتی هست که داخل کروشه نوشته شده ودرآخر حرف"م" مثلا تو فصل2 صفحه50
منظور از"م"چیه؟!کسی میدونه؟
سلام دوست عزیز
م یعنی اون قسمت توی متن اصلی نبوده و مؤلف یا مترجم اونو برا فهم بهتر مطلب عنوان کرده

Zeinab.A

New member
گزینه 1 و 2 درسته، چون گاهی ژن sry وجود داره ولی به دلیل نقص در گیرنده هورمون های جنسی بیضه و دستگاه تناسلی بیرونی بطور کامل تکوین نمی یابند.

بالا