نحوه مطالعه درس ژنتیک برای داوطلبان ژنتیک انسانی

آیا با ایجاد برنامه مطالعه گروهی برای آزمون ژنتیک انسا?

• مجموع رای دهندگان
    0

najma

New member
خب دوستان برای اینبار چه فصلی از امری رو نکاتشو بزاریم به نظرتون ؟؟؟

melodi6908

New member
سلام نجما جان میشه لطفا راهنمایی کنین کا از لودیش کدوم فصلها رو خوند؟ من کتاب دکتر بهادر رو دارم اگه میشه شماره فصلها رو برام بگین:riz304:

nori

New member
عزیزم همه ی فصلای این کتاب جز سرفصلا هست!!!
با خودته که بخوای از کدوم مبحث رد بشی مثلا اگه نمی خوای ژنتیک میکرو ارگانیسم ها رو بخونی می تونی از فصل 15 بگذری (اما می دونی که جز سرفصلا هست)
پس اگه بخوای به همه ی سرفصلا تسلط داشته باشی باید کلشو بخونی!
من چیز اضافی توش ندیدم

سلام. یک سوال آیا این کتاب برای ژنتیک وزارت علوم کفایت می کنه؟ کجاهاش ناقصه و از چه کتابایی کاملش کنم که ژنتیکا عالی بزنم؟

nori

New member
کسی نبود؟ یک سوال در مورد کتاب دکتر حسن اکرمی پرسیدم!

mahnam

New member
سلام. یک سوال آیا این کتاب برای ژنتیک وزارت علوم کفایت می کنه؟ کجاهاش ناقصه و از چه کتابایی کاملش کنم که ژنتیکا عالی بزنم؟

متاسفانه واسه علوم هیچ کتابی تنها کفایت نمی کنه
اما خب میگن این کتاب تا حد زیادی پاسخگو هست
اگه فقط بخواین یه کتاب بخونین این کتاب به نظرم بهترینه

بهار دخت

New member
سلام بروبچ
یه سوال که احتمالا مهم نیست اما زیادی منو درگیر خودش کرده
رشته الگو همون رشته غیر کد کنندست؟رشته حس چطور؟حسن اکرمی یه چی گفته مجید مهدوی یه چیز دیگه اینوسط ویکی پدیام یه چیزایی برا خودش میگه

در ضمن نجما جون اگه اشتباه نکنم 1-3-7-8رو گفتین.ژنتیک تکوینم بگین بد نیست
آهان یه سوال دیگه.چقد عوارض ناهنجاری ها و بیماریهای ژنتیکی مهمن؟علائمشون مشخصاتشون....(تو سوالا چیز زیادی ندیدم.درسته؟

آخرین ویرایش:

fateme67

New member
سلام بروبچ
رشته الگو همون رشته غیر کد کنندست؟رشته حس چطور؟حسن اکرمی یه چی گفته مجید مهدوی یه چیز دیگه اینوسط ویکی پدیام یه چیزایی برا خودش میگه

آهان یه سوال دیگه.چقد عوارض ناهنجاری ها و بیماریهای ژنتیکی مهمن؟علائمشون مشخصاتشون....(تو سوالا چیز زیادی ندیدم.درسته؟
رشته ای که از روش rna ساخته میشه به عنوان رشته الگو شناخته میشه...این رشته که از نظر توالی مکمله با rna بهش میگیم رشته آنتی سنس...رشته مقابل از دورشته ای dna که rna از روش ساخته نمیشه و از نظر توالی مشابه با rna ساخته شده س بهش میگیم رشته سنس...درمورد سوال بعدیتونم ک باید بگم من که تو تستا دیدم وقتی میخوندم...مثلا همون جدولی ک مربوط ب علایم سندروم داون بود من سوال ازش دیدم تو تستا...سعی کنید بخونید بهرحال باید بدونید اینارو..

DNA.2013

New member
سلام بروبچ

بهار جان این مطلبو اکرمی اشتباه نوشته ولی مهدوی درست نوشته.
همونجور که فاطمه جون گفتن درستش هست:
الگو=کد کننده=آنتی سنس
غیرالگو=noncoding=سنس

fateme67

New member
نجما جون شما کدوم فصل رو انتخاب میکنین؟؟بچه ها اگه اجازه بدین من فصل ژنتیک سرطان رو بنویسم خلاصه ونکاتشو...

DNA.2013

New member
فاطمه جوووون واقعا دستتون درد نکنه اتفاقا منم خیلی توی سرطان مشکل دارم خوشحال میشم نکاتتو بخوونم:thanks::thanks:

Gene20

New member
درود به همگی .
تورو خدا به من کمک کنید ( امری بعضی فصل هاشو 1 دور و بعضی رو 2 دور خوندم اما هیچی نمی تونم تست بزنم فقط در حد 10 درصد ). تورو خدا یکی بگه من چطوری بتونم مسلط بشم به امری ؟ به چه ریتم و برنامه ای باید اون رو بخونم؟ سرعت خوندنم خیلی پایین هست از صبح تا ظهر میشینم میخونم روزی 5 الی 6 صفحه !. یکی میگه خلاصه برداری کن یکی میگه نه وقتت بیشتر تلف میشه . تست های سالهای قبل هم که نگاهی گذرا کردم ظاهرا چندان تکراری در سالهای بعدی نداره .

لطفاً به من معرفی کنید : کتاب تستی که منطبق با فصل بندی امری باشه چیزی وجود داره ؟ نجات مهدیه رو دارم خوبه اما بعضی از فصل های مهم و سنگین امری رو پوشش نمی ده . مثلا دیدم بچه هایی که میگن تست فصل ژنتیک بیوشیمیایی رو خوندیم !!! از روی چه کتابی آخه !!
و یک کتاب تست معتبر برا سلولی مولکولی که غلط و اشکال نداشته باشه iqb که پر از ایراده و تست انتشارات کتابخانه فرهنگ هم که شنیدم ایراد و اشکالات زیادی داره
مرسی و سپاس

najma

New member
درود به همگی .
تورو خدا به من کمک کنید ( امری بعضی فصل هاشو 1 دور و بعضی رو 2 دور خوندم اما هیچی نمی تونم تست بزنم فقط در حد 10 درصد ). تورو خدا یکی بگه من چطوری بتونم مسلط بشم به امری ؟ به چه ریتم و برنامه ای باید اون رو بخونم؟ سرعت خوندنم خیلی پایین هست از صبح تا ظهر میشینم میخونم روزی 5 الی 6 صفحه !. یکی میگه خلاصه برداری کن یکی میگه نه وقتت بیشتر تلف میشه . تست های سالهای قبل هم که نگاهی گذرا کردم ظاهرا چندان تکراری در سالهای بعدی نداره .

لطفاً به من معرفی کنید : کتاب تستی که منطبق با فصل بندی امری باشه چیزی وجود داره ؟ نجات مهدیه رو دارم خوبه اما بعضی از فصل های مهم و سنگین امری رو پوشش نمی ده . مثلا دیدم بچه هایی که میگن تست فصل ژنتیک بیوشیمیایی رو خوندیم !!! از روی چه کتابی آخه !!
و یک کتاب تست معتبر برا سلولی مولکولی که غلط و اشکال نداشته باشه iqb که پر از ایراده و تست انتشارات کتابخانه فرهنگ هم که شنیدم ایراد و اشکالات زیادی داره
مرسی و سپاس

سلام . من توی پست های اول گفتم که کدوم فصل ها بهتره خلاصه برداری بشه و کدوم وقت تلف کردنه ، البته خوندن امری برای هیچکس آسون نیست و راه چارش فقط تکراره (من خودمم اوایل واقعا خیلی وقت میگذاشتم ) و باید خیلی ریز بخونید تا بتونید جواب بدید به تست ها . راجع به کتاب تست هم به نظر من زیاد در گیر این نباشید که خودتون رو به تست وابسته کنید (البته راجع به درس ژنتیک ) چون مهم تسلط روی خود کتابه و هر سال از یه جای جدید بیشتر سوال میاد ...

پروانه

New member
با سلام
با توجه به منابع پیشنهادی نجما عزیز که در مورد بیوشیمی گفتن (بیوشیمی : دکتر احسانی انتشارات پوران پژوهش به همراه کتاب بانک سوالات بیوشیمی دکتر جعفر نژاد انتشارات فرهنگ اگر تونستید کتاب بیوشیمی دکترجعفر نژاد رو کامل مسلط شید بالای 85 میزنید)، حالا یعنی دیگه نیازی به کتابای لنینجر، دولین و استرایر نیست ؟ کتاب لنینجر برای بهداشت هم استفاده میشه؟
برای میکروبیولوژی نیازی به خوندن کتاب خاصی نیست؟
راستی من الان ترم ششم هستم و به صورت آزمایشی ارشد علوم شرکت کردم و گزینه ی المپیاد هم نزدم، برای بهداشت هم واقعا نمیشه آزمایشی امتحان داد؟

mahnam

New member
با سلام
با توجه به منابع پیشنهادی نجما عزیز که در مورد بیوشیمی گفتن (بیوشیمی : دکتر احسانی انتشارات پوران پژوهش به همراه کتاب بانک سوالات بیوشیمی دکتر جعفر نژاد انتشارات فرهنگ اگر تونستید کتاب بیوشیمی دکترجعفر نژاد رو کامل مسلط شید بالای 85 میزنید)، حالا یعنی دیگه نیازی به کتابای لنینجر، دولین و استرایر نیست ؟ کتاب لنینجر برای بهداشت هم استفاده میشه؟
برای میکروبیولوژی نیازی به خوندن کتاب خاصی نیست؟
راستی من الان ترم ششم هستم و به صورت آزمایشی ارشد علوم شرکت کردم و گزینه ی المپیاد هم نزدم، برای بهداشت هم واقعا نمیشه آزمایشی امتحان داد؟
سلام عزیزم
نه واقعا نیازی نیست!
حتی بچه های بیوشیمی هم به خوندن این دوتا رضایت دادن چه برسه به ماها که رشتمون ژنتیکه
بله لنینجر هم جز رفرنسای بهداشت هست
واسه میکروب علوم چرا
اما خب چون بچه های اینجا بیشتر واسه بهداشت می خونن واسه میکروب وقت نمی ذارن
شما گزینه ی المپیاد رو نزدی مورد نداره چون اگه مجاز به انتخاب رشته بشی می تون انتخاب رشته نکنی
اما تو بهداشت این امکانو نداری! و باید اول رشته و شهرهارو انتخاب کنی و بعد بری سر جلسه و در صورت قبولی از امتحان سال بعد که برات مهمه محروم میشی

بالا